Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ostavio sam redove na nekih 165 metara.Ti ljudi sto su mi postavljali kazi da necu imati problema sa to duzinom,tako da sam ostavio pa videcemo sta ce biti.Uzeo sam kapaljeke na 30 cm razmaka.
 
@ nikolapetrovic

Reci mi koliko puta kosiš travu između redova? Kada kosiš poslednji put pred berbu i da li do kraja berbe trava preraste i uspe li da izbaci seme?

@ Hipija

Znam ja da oni puno toga obećavaju. Daj bože da bude istina.
 
@jbranko86

Hvala veliko! Maline mi ne ostavljaju vreme da ozbiljno krenem sa jagodama.
:ppozdrav:
 
nebojsa, sve zavisi ali potrebno je kositi na 10 tak do 15 dana da bi trava bila niska i ne bi smetala jagodi kao ni prilikom branja...prilikom branja tih mesec dana nisam imao problema jer se trava dobro ugazi od prolazaka i branja. na jednom delu sam oprskao totalom pre berbe, sa stitnikom naravno...nije bilo trave ali je bilo blata...ovo do sada sam kosio elektr. kosilicom. ovih dana bih trebao da nabavim motornu samohodnu e onda bi trebalo biti jos lakse...
 
@ nikolapetrovic

Kako si uspeo sa električnom? Ili je neki Teslin bežični prenos struje ili si se navukao kablova :haha: Hajde ako ti nije teško kada kupiš motornu kosačicu nabaci par slika i par utisaka a i rezultata njenog rada.

@ sopot

Pa ne događa se ništa neobično, tako je i kod mene, za sada samo na kleriju. Arosa ošišana pre nešto oko 10 dana a već ima stolona po 10-15 cm. Nakidaćemo se mi još i cvetova i stolona. Svi osim booma koji kosi u novembru.
 
za Nebojsu,

Pozz, Nebojsa druze stari.
Sta mislis da li da pustimo po jedan red pa da ih beremo krajem avgusta, cisto da nas zelja mine za jagodom.
 
konacno stigla uredba za povracaj za jagode a i vreme im je bilo :udri: :udri: :udri:
На основу члана 13. Закона о пољопривреди и руралном развоју („Службени гласник РС”, број 41/09), а у вези са чланом 7. Закона о буџету Републике Србије за 2010. годину („Службени гласник РС”, број 107/09) и члана 42. став 1. Закона о Влади („Службени гласник РС”, бр. 55/05, 71/05-исправка, 101/07 и 65/0:cool:,

Влада доноси

У Р Е Д Б У
О КОРИШЋЕЊУ ПОДСТИЦАЈНИХ СРЕДСТАВА ЗА ПОДИЗАЊЕ ПРОИЗВОДНИХ ЗАСАДА ЈАГОДЕ ЗА 2010. ГОДИНУ


Члан 1.
Овом уредбом уређују се услови и начин коришћења подстицајних средстава за подизање производних засада јагоде (у даљем тексту: производни засади) за 2010. годину (у даљем тексту: подстицајна средства).
Подстицајна средства се користе за надокнаду трошкова куповине садница јагоде.
Право на подстицајна средстава, по основу ове уредбе, подносилац захтева може да оствари једном у току године.

Члан 2.
Право на коришћење подстицајних средстава имају:
1) физичка лица – носиоци комерцијалних породичних пољопривредних газдинства;
2) предузетници;
3) привредна друштва;
4) земљорадничке задруге;
5) друга правна лица.
Лица из става 1. тачка 1) овог члана која су уписана у Регистар пољопривредних газдинстава (у даљем тексту: Регистар) у складу са Правилником о начину и условима уписа и вођења Регистра пољопривредних газдинстава, обрасцима захтева за упис и обнову регистрације и прилога, документацији која се прилаже уз захтев, начину чувања података, као и о условима за пасивни статус пољопривредног газдинства („Службени гласник РС”, бр. 111/09 и 21/10 - у даљем тексту: Правилник), имају право на коришћење подстицајних средстава ако имају утврђено својство осигураника пољопривредника код Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање (у даљем тексту: Фонд), ако су до 30. априла 2010. године измирила главни дуг по основу доприноса за пензијско и инвалидско осигурање у висини обавеза за 2009. годину и ако су измирила доспеле преузете обавезе по основу прописа којима се уређују мере за подстицање развоја пољопривредне производње.
Изузетно од става 2. овог члана, право на коришћење подстицајних средстава имају физичка лица - носиоци комерцијалних породичних пољопривредних газдинстава којима је утврђено својство осигураника пољопривредника код Фонда од 2010. године.
Изузетно од става 2. овог члана, право на коришћење подстицајних средстава, под условима утврђеним овом уредбом, имају физичка лица – носиоци комерцијалних породичних пољопривредних газдинства која немају утврђено својство осигураника код Фонда ако подстицајна средства користе за производне засаде површине до један хектар.
Лица из става 1. тач. 2), 3) и 4) овог члана која су као пољопривредна газдинства уписана у Регистар у складу са Правилником и регистрована у Регистар привредних субјеката имају право на коришћење подстицајних средстава ако:
1) им је на дан 31. децембра 2009. године и надаље претежна делатност гајење воћа;
2) су измирила доспеле преузете обавезе по основу прописа којима се уређују мере за подстицање развоја пољопривредне производње;
3) измирила прописане доспеле порезе и друге јавне даџбине за 2009. годину.
Лица из става 1. тачка 5) овог члана која су као пољопривредна газдинства уписана у Регистар у складу са Правилником и регистрована у други одговарајући регистар у складу са законом (научноистраживачке организације, школе, задужбине, манастири, цркве и друге организације) имају право на коришћење подстицајних средстава ако испуњавају услове из става 5. тач. 2) и 3) овог члана.
Лица из става 1. овог члана имају право на коришћење подстицајних средстава за производне засаде подигнуте у јесен 2009. године, у пролеће и лето 2010. године.
Изузетно од става 7. овог члана, право на коришћење подстицајних средстава за производне засаде подигнуте у пролеће и лето 2009. године имају лица из става 1. овог члана, која нису остварила подстицајна средства у складу са Уредбом о коришћењу подстицајних средстава за подизање производних и матичних засада јагоде за 2009. годину („Службени гласник РС”, бр. 17/09 и 94/09) зато што су каснила са отплатом кредита, па је пољопривредно газдинство због тога било у пасивном статусу у току 2009. године.

Члан 3.
Лица из члана 2. став 1) ове уредбе имају право на подстицајна средства ако:
1) су катастарске парцеле на којима су подигнути производни засади у власништву подносиоца захтева или су у закупу од стране подносиоца захтева најмање до краја 2012. године;
2) нису закључила уговор о закупу са правним лицем као закуподавцем, осим ако су уговор о закупу земљишта закључила са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде (у даљем тексту: Министарство) за период најмање до краја 2012. године и на том земљишту подигла производне засаде;
3) земљиште на коме су подигнути производни засади није под било каквим теретом (хипотека, плодоуживање и друго);
4) по неком другом основу не користе бесповратна подстицајна средства за подизање истог производног засада;
5) је пре подизања засада на катастарским парцелама извршена основна хемијска анализа земљишта са препоруком ђубрења и ако је документ о извршеној основној хемијској анализи земљишта са препоруком издат у периоду од 31. августа 2008. године до 31. августа 2010. године;
6) су извршили основну обраду земљишта, односно подривање земљишта у току 2009. или у 2010. години на катастарским парцелама на којима су подигнути производни засади са минималном дубином од 0,3 m и припрему за садњу (постављање банкова, односно високих гредица);
7) су поставили систем за наводњавање и фолије на банковима (високим гредицама);
:cool: производни засад није подигнут по систему вертикалне технологије гајења.

Члан 4.
Подносиоци захтева остварују право на подстицајна средства за производне засаде површинe од 0,3 хектара до 5 хектара.

Члан 5.
Подстицајна средства додељују се за производне засаде чија је густина садње од 40.000 до 65.000 садница по хектару, с тим да се за засаде подигнуте са стандардним садницама исплаћује износ од 280.000 динара по хектару засађене површине, a за засаде подигнуте са сертификованим садницама износ од 600.000 динара по хектару засађене површине.


Члан 6.
Подстицајна средстава могу бити додељена само ако густина садње, односно број садница по хектару производног засада није већи од 10% нити је тај број мањи од броја садница одређеног у члану 5. ове уредбе.

Члан 7.
Подстицајна средстава могу бити додељена ако је примљено најмање 90% засађених садница рачунајући од укупног броја посађених садница, ако је број садница по хектару после првог испекцијског прегледа у границама прописаним овом уредбом и ако су саднице здравствено и сортно исправне.

Члан 8.
Захтев за коришћење подстицајних средстава подноси се Министарству на адресу: Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Управа за аграрна плаћања, Хајдук Вељкова 4-6, 15000 Шабац, до 31. августа 2010. године.
Захтев из става 1. овог члана подноси се на Обрасцу - Захтев за коришћење подстицајних средстава за подизање производних засада јагоде за 2010. годину, који је одштампан уз ову уредбу и чини њен саставни део.
Уз захтев из става 1. овог члана, прилажу се оригинали или оверене фотокопије документа који морају да буду издати пре подношења захтева и насловљени на подносиоца захтева и то:
1) хемијска анализа земљишта са катастарских парцела на којима су подигнути производни засади са препоруком ђубрења, с тим да једна анализа земљишта може да се односи на земљиште са свих катастарских парцела, ако су катастарске парцеле на којима су подигнути производни засади груписане на истом потесу;
2) оверена изјава да је основна обрада, односно подривање земљишта извршено у току 2009. или 2010. године, у складу са условима прописаним овом уредбом;
3) оверена изјава да је постављен систем за наводњавање и фолије на банковима (високим гредицама);
4) фискални исечак и готовински рачун или фискални исечак са назначеним одложеним плаћањем и рачун или рачун којим физичко лице – носилац комерцијалног породичног пољопривредног газдинства које се определило за обавезу плаћања пореза на додату вредност у складу са законом доказује да је купило саднице, као и отпремница;
5) рачун којим лица из члана 2. став 1. тач. 2), 3), 4) и 5) ове уредбе доказују да су купила саднице, издат у складу са законом, као и отпремница (за домаће саднице) или јединствена царинска декларација (за увозне саднице);
6) извод из Регистра привредних субјеката, не старији од шест месеци;
7) копија плана у размери 1:2.500 и извод из катастра непокретности са подацима о власништву, теретима и ограничењима (препис листа непокретности, ако је успостављен нови операт, односно препис поседовног листа, ако није успостављен нови операт), односно извод из земљишних књига (где није успостављен катастар непокретности), за све катастарске парцеле које су предмет захтева;
:cool: потврда од надлежне организационе јединице Пореске управе, да је лице из члана 2. став 1. тачка 1) ове уредбе пољопривредни осигураник и да је измирио главни дуг по основу доприноса за пензијско и инвалидско осигурање у висини обавеза за 2009. годину;
9) уверење од надлежне организационе јединице Пореске управе о измиреним доспелим порезима и другим јавним даџбинама за 2009. годину, за лица из члана 2. тач. 2), 3), 4) и 5) ове уредбе;
10) оверена изјава да се по неком другом основу не користе бесповратна подстицајна средства за подизање истог производног засада;
11) уговор о закупу земљишта (на коме је подигнут производни засад) закључен са Министарством, за земљиштe у власништву државе.
Сва документа на страном језику морају да буду преведена на српски језик код овлашћеног судског тумача.
Министарство спроводи поступак утврђивања испуњености услова за остваривање права по основу ове уредбе, односно прибавља доказе о исправности и веродостојности приложених рачуна и остале документације код надлежних органа.
Министарство после спроведеног поступка утврђивања испуњености услова и упоређивања података из захтева, приложене документације, података о пријављеним површинама, утврђује испуњеност услова прописаних овом уредбом у сарадњи са надлежним органима, потврђује истоветност података и шаље захтев са приложеном документацијом инспекторима.



Члан 9.
Инспектор је дужан да до 15. новембра 2010. године изврши прву контролу производних засада и сачини записнике о извршеном прегледу производних засада, као и преглед документације из члана 8. ове уредбе.
Инспектор је дужан да врши периодичну контролу производних засада у складу са уговором из члана 10. ове уредбе, као и завршну контролу пре истицања уговора у циљу провере испуњавања уговорних обавеза и враћања средства гаранције кориснику средстава.
Записнике о првој, периодичним контролама и завршној контроли, инспектор доставља Министарству.

Члан 10.
Лица из члана 2. став 1. ове уредбе (у даљем тексту: корисници средстава) након прве инспекцијске контроле са Министарством закључују уговор којим се, између осталог, утврђује обавеза спровођења мера неге, одржавања и заштите производних засада.

Члан 11.
По пријему захтева из члана 8. ове уредбе, записника о извршеном првом прегледу производног засада и након закључивања уговора из члана 10. ове уредбе, као и давања гаранције из члана 13. ове уредбе, Министарство исплаћује укупан износ подстицајних средстава на наменски рачун корисника средстава.

Члан 12.
Подстицајна средства исплаћују се по редоследу подношења захтева до износа утврђеног посебним актом који је донела Влада.

Члан 13.
Корисници средства који су остварили право на подстицајна средства у износу до 2.500.000 динара обезбеђују гаранцију за спровођење уговора, давањем бланко соло менице са меничном изјавом.
Корисници средстава који су остварили право на подстицајна средства у износу већем од 2.500.000 динара обезбеђују гаранцију за спровођење уговора давањем земљишта на коме су подигнути производни засади под хипотеку у периоду важења уговора.
Ако корисник средстава не може да обезбеди гаранцију за спровођење уговора из става 2. овог члана, гаранцију обезбеђује давањем хипотеке на другој непокретности, авалиране менице, односно банкарске гаранције у односу 1:1,1 од износа подстицајних средстава на који је остварио право и то на период од три године од дана закључивања уговора.

Члан 14.
У случају достављања, односно утврђивања нетачних података из члана 8. ове уредбе, корисник средстава губи статус активног пољопривредног газдинства и стиче статус пасивног пољопривредног газдинства у складу са законом, уз обавезу враћања примљеног износа подстицајних средстава за који се обрачунава законска затезна камата.
 
jagodari kako vi se cini ulozio sam u 15 ara jagode oko 400 500 ::novac:: ::novac::imao sam malo moje zivice nesto sam kupio nesto odradio pa uzeo.kako vi se cini?

Post je spojen: [time]1280142596[/time]
_________________________________________________
ljidi al vi posle sadnje kad se uvate zivici stavljate neko djubre preko kap pokap.kad ikokje vreme ja imam 15 ara.
 
@milan mozgovo
Dovuces gajbu Lava pored kompa i pocnes temu od prve a ne od 84 strane :haha:
i da ti pomognem djubrivo se stavlja u sistem za navodnjavanje nisam zapamtio koje jer nemam jagode ali je tema zanimljiva ja sam je celu procitao tako da ti koji pocinjes da se bavis time bi svakako trebalo nacices sve sto te zanima a i ono sto neznas da te zanima a trebalo bi :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh