Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
hocu, nije jos sve posadjeno, tj. fali jos tri reda a prvi red je posadjen pre mesec dana, katastrofa :)
 
Polako ali sigurno ozbiljni proizvođači odlaze sa ovog foruma.
U zadnjih nekoliko mjeseci nisam uspio da pročitam ništa interesantno a razlog tome su razvodnjene teme.
Nisam sretan zbog toga, ali mislim da bi administratori trebali da malo povedu računa o tome šta se piše, a ne tipa "Jesi posadio?" "Jesam, još malo?", "Jel' vrućina?" itd...

Neki ozbiljni proizvođači od kojih se mogu "čuti" interesantne stvari, više ne postuju i sve lagano gubi zamah i energiju iako je Nebojšina ideja vrlo dobra.
Mislim da bi se više trebalo bazirati na problematiku uzgoja i pomotehnike a ne na besmisleno postovanje.
Oni koji tek počinju da se bave proizvodnjom jagode, najbolje bi bilo da pročitaju cijelu temu i da se obraćaju na pp kako bi dobili info gdje da nabave sadnice (iako sve "vrišti" od reklama),
Mislim da bi ovo pomoglo da tema dobije na zamahu i da i dalje ovo bude mjesto na kojem možemo da pročitamo interesantne detalje i informacije o proizvodnji jagode.
Mi, trenutno, radimo oko 1ha zasada sa oko 38000 živića, 7 sorti od kojih su neke po prvi put na našim prostorima ( okolina Banja Luke), prošle godine smo izuzetno dobro prošli sa jagodom. Imali smo i goste iz Niša, nekih 60-tak proizvođača koji su došli, između ostalog, da pogledaju kako mi to radimo.
U roku od nekoliko dana ću postovati slike i rado podijeliti sve informacije. Pozdrav!
 
druze nije se niko izgubio, svi su u nekom poslu zima je nasa :)) ali ako pratis ovaj forum od pocetka videces da je skoro na svako pitanje odgovoreno sto se tice jagoda :) retkost je da se javi nesto novo, neki ozbiljan problem pa da razglabamo na 10 strana, ovo sad vise sluzi kao info novim clanovima.
 
e jagodari ja cekam kisu pa da sadim nemogu pre jer su grudve bruka jedna. ai ove temperature nebi se pola uvatile.znam da kasnim ali sta cu.pozdrA:ppozdrav:V
 
@ Sinisac

Tu smo, tu smo. Samo vas gledamo hehe. Posao, vrućina, odmori... Ko će sedeti za računarom :osmeh:
Drago mi je da se površina pod jagodom širi. Nego koje su to sorte u pitanju?
Pozdrav za R. Srpsku
 
He, he...zato ja postujem sa moba, sto bi rekli "bilo kad i bilo gde..." Dragi jagodari teske vrucine su za nama, ko nije imao sistem za orosavanje na.ebo je...ja sam jedan od njih, sadnja jagoda mi se pretvorila u sizifov posao... siri se, siri...jos 10000...
 
U jagodama pod plastenika danas pronasao sam nekoliko listova koji su na vrhu zguzvani, sabrani i nekrotiraju. Na zapazenim biljkama ima jednu ili dve lisne drske sa ovakvim listovima. I najmanji tek izasli listovi u srcu biljke su isto tako na vrhu nekrotirani, a sve ostalo je zdravo. Do sada sam redovno stitio biljke. Hteo bih da cujem nekog sa iskustvom kod ovakvim problemom.
2chm5j9.jpg

2qs9kxv.jpg
 
druze nije se niko izgubio, svi su u nekom poslu zima je nasa :)) ali ako pratis ovaj forum od pocetka videces da je skoro na svako pitanje odgovoreno sto se tice jagoda :) retkost je da se javi nesto novo, neki ozbiljan problem pa da razglabamo na 10 strana, ovo sad vise sluzi kao info novim clanovima.

Pa cekam jos odgovor :osmeh::osmeh::osmeh:
 
Evo na primedbe nekih clanova ja se setih da ponesem aparat i slikam jagode zasadjene 20.07.2011 godine
24vlh86.jpg
IMG]http://i51.tinypic.com/jq4bdh.jpg[/IMG]
2m3sltt.jpg
do6ys1.jpg
33lgljb.jpg
bazen povrsine 120 m3 ali usled suse se dotok vode bas smanjio tako da sirenje povrsine za sada nece moci
2n01m4w.jpg
pumpa sa kojom zalivam inace odatle jagode su udaljene oko 180 metara ima i blagi uspon ali nije nikakav problem za navodnjavanjem pumpa radi na 2 bara na izlazu (moze stvoriti max 5 bara) u jagodama je pritisak oko 0,3 bara.
 
jagode ti izgledaju odlicno, dosta si rano posadio tj. na vreme. Jeli frigo sadnica ili koja? Ja sam posadio krajem jula mozda par dana posle tebe jedno 1800 isto su extra samo sto ce mi sve cvetati, vec su pocele pojedine pa zakidam cvet. Ukupno trebam da posadim blizu 9000, ostalo mi je jos dva reda tj. 1200. Sadio sam svoje sadnice, obican cupani zivic...
 
e jagodari ja cekam kisu pa da sadim nemogu pre jer su grudve bruka jedna. ai ove temperature nebi se pola uvatile.znam da kasnim ali sta cu.pozdrA:ppozdrav:V

ja moje posadi u ovu sushu i ubi se ne bi li ih natopio dovoljno...
evo poneo sam fotic pa imam i par slicica posadjeno prosle subote 27.08.

dn0eu9.jpg


2ijn4i1.jpg


2coqxwo.jpg


2j0d1tx.jpg


2akbcyh.jpg


e a ono sto me *ebe je
33p3nzc.jpg


ml2ybo.jpg


e toga imam ne puno ali ima...
 
frigo su sadnice , ja sam vec tri puta skidao cvetove i stalone sisao, ali ima ih jos tako da cu ovih dana ponovo da skidam.
jagode ti izgledaju odlicno, dosta si rano posadio tj. na vreme. Jeli frigo sadnica ili koja? Ja sam posadio krajem jula mozda par dana posle tebe jedno 1800 isto su extra samo sto ce mi sve cvetati, vec su pocele pojedine pa zakidam cvet. Ukupno trebam da posadim blizu 9000, ostalo mi je jos dva reda tj. 1200. Sadio sam svoje sadnice, obican cupani zivic...
 
Ljudi ja vam želim puno zarade u poslu sa jagodam, moja odluka je da trenutno odustajem od ove proizvodnje. Kada smo počinjaali pre 10-12 godina cena u dinarima po kilogramu je bila ista kao i sada a ne moram da vam pričam kolika je bila inflacija, ne kažem ima i sada zarade nije da nema ali nije kao što je bilo. Imam i ja sistem za navodnjavanje kpk, ali su mi bile na otvorenom, prinos bi trebalo da je isti kao i na foliji jedino je razlika što na foliji nama kopanja(prskanja) ali se mora čupati trava koja nikne pored sadnice. Novim jagodarima bih želo da poručim da se dobro preračunaju pre nego što ulože pare i neka imaju u vidu da zasad jagode traje 3 godine, može i duže al' se gubi na kolicini i kvalitetu. Mislim da treba bežati od posla za koji Zaharije kaže da je profitabilan i odmah počne da vam reklamira firmu kaja prodaje sadnice, što se nažalost desilo i sa jagodom.
Možda bi novim jagodarima bilo najbolje da posete Pocerinu(sela Rumska, Bukor) gde ima dosta proizvođača, organizovan otkup svako popodne pa bi najbolje bilo da vam oni prenesu svoja iskustva kako je poslovati sa velikim kupcemili nekog iz Malog Orašja (Smederevo) i okoline i tamo ima dosta proizvodjaca, svake godine se održava JAGODIJADA(drugar sa faksa je iz tog sela) pa se na licu mesta može uveriti u kvalitet njihovih jagoda. Mislim da je za novog proizvođača jeftinije da sadnice potraži kod proizvodjaca, smanjio bi početno ulaganje a samim tim i poslovni rizik.
 
ja moje posadi u ovu sushu i ubi se ne bi li ih natopio dovoljno...
evo poneo sam fotic pa imam i par slicica posadjeno prosle subote 27.08.
http://i51.tinypic.com/dn0eu9.jpg
http://i51.tinypic.com/2ijn4i1.jpg
http://i56.tinypic.com/2coqxwo.jpg
http://i53.tinypic.com/2j0d1tx.jpg
http://i56.tinypic.com/2akbcyh.jpg
e a ono sto me *ebe je
http://i53.tinypic.com/33p3nzc.jpg
http://i52.tinypic.com/ml2ybo.jpg
e toga imam ne puno ali ima...

lepo je pocelo al imai koje se suse.al ti bila zemlja sitna kolko si put trebao da ores i tanjiras da bi doveo u red?ja cu po 15 sad pa sta bude.planirao sam 18 ara .al cu pola da posadim.


Kod citata izostavite slike li skinite IMG tagove.
 
Poslednja izmena od urednika:
frigo su sadnice , ja sam vec tri puta skidao cvetove i stalone sisao, ali ima ih jos tako da cu ovih dana ponovo da skidam.

Ovako gledano zasad ti deluje super. Reci mi koji procenat si imao zivica koji ti se nisu primili? I imao bih pitanje u vezi postavljanja folije, postoje toliko masina i varijanti... Ja sam bio kod jednog od najvecih proizvodjaca u okolini ima 3 hektara tj. njih trojica imaju 10 hektara. Svi postavljaju foliju tako sto prvo naprave banak iskosenom tanjiracom pa onda valjaju valjkom pa posle ide modifikovana masina za postavljanje folije za bostan. kod tebe banak deluje extra podignut, folija mi deluje da je mogla malo bolje da se zategne ali je u sustini dobro. E sada interesuje me kako si ti postavio i koliko uzimaju ljudi koji to postavljaju usluzno. Izvini malo na dosadi ali meni je tako lose ispalo da nemam reci, par dana sa nekoliko radnika popravili smo, ali nije to, to...
 
al ti bila zemlja sitna kolko si put trebao da ores i tanjiras da bi doveo u red
izorano je posle poslednje kise u avgustu znaci oko prvog i tanjirano odma posle, pa jos 2x pa jos jednom ujutru pre sadjenja i bilo je grudvi ali je vise bilo gde je kao prah.. zemlja je bila suva kao barut, koliko god da sipam vode ne mogu da natopim :D.. 20 ari ali trebao sam pola..
 
Odlicne slike!! Ne kaze se badava da jedna slika vredi hiljadu reci :)

Nikolaaaa, bolje je i platiti usluzno da se uradi sa pravom masinom, nego nesto skarabudziti u svoj reziji pa posle se otelis dok to dovedes u upotrebno stanje. Mada, kod nas uglavnom daju masinu besplatno ako se kupi pribor kod njih(folija i kpk), ili naplate samo gorivo za postavljanje. I ubaci molim te ponovo slike...

boomsite je lepo napisao kako da se pripremi zemlja za bankove jos ranije.
 
ma nije problem da platim nego nema kod mene u blizini.Inace sam pre dve godine rucno postavljao na 20 ari , nedelju dana posla ali je ispalo da bolje ne moze biti. Probao sam da postavljam slike nece, necu vise ni pokusavati, mrzi me da citam uputstva, ipak hvala.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh