Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo da ja malo dopunim iskusnijeg kolegu Boomsyte-a.
Znači posle sadnje jedno mesec dana jagoda kreće da tera stolone i cvetove koji se uklanjaju. Uz plevljenje i to zahteva dosta ljudskog rada. Pošto tvoja površina nije velika ti i još jedan asistent možete to uraditi za jedan dan a dovoljno je jednom nedeljno.

Posle sadnje je potrebno češće zalivati a kasnije se možeš tako organizovati da zalivaš dva puta nedeljno ali to zavisi i od količine padavina i temperature. Ako možeš da biraš bolja za zalivanje je topla voda (znači kontra od piva :haha: ) ali ako nemožeš da biraš bolje išta nego ništa (znači isto kao i za pivo). Po mojoj odokativnoj proceni za jedno zalivanje će ti trebati oko 2.000 l vode. Za prihranu ti nije potrebna cisterna, dovoljna ti je obična kanta ili manje bure u koje rastopiš đubrivo i preko venturija ubacuješ u sistem. Ovde ima malo više o tome

http://poljoinfo.com/plastenici-staklenici-i-visoki-tuneli/sistem-kap-po-kap-u-plasteniku/

Ako još šta treba tu smo :ppozdrav:
 
e hvala momci :D
samo neznam kako se jagode mogu porediti sa pivom ali shvatio sam poentu :ppozdrav:

znaci povrsine imam dovoljno a para nedovoljno tako da plastenik otpada u startu

zamislio sam da za pocetak napravim nesto velicine tek toliko da uposlim suprugu :D
znaci koja povrsina je optimalna za jednog radnika , po potrebi nije problem naci ispomoc u nekim zahvatima koji su veci ili tezi
imam vise interesantnih parcela ali svaka ima svoju pricu , negdje nema vode , negdje ima lopova , negdje kontra nagib od sunca , negde nemam mogucnosti prosirivanja parcele i .............
za pocetak sam mislio nesto manje , posto imam osjecaj da sve mogu prodati ispred kuce posto mi je kuca strateski dobro postavljena za prodaju bilo cega
iskljucivo me interesuje kvalitet posto bi moje musterije bile ujedno i krajnji korisnici , znaci nikakvi nakupci ne dolaze u obzir

eto tako to su moje muke
 
Da ti odmah nesto kazem nemoj da ocekujes neko veliko bogatstvo sa te povrsine, milione kamione i tome slicno :haha: :haha:, salim se malo, ali povrsina koju si ti naveo, na njoj mozes max da posadis 2500 zivica sto u nekim solidnim uslovima moze da rodi (zavisno od asortimenta) 500-800g po zivicu, tako da ti mozes racunati na kolicinu od 1200-1500kg godisnje. Pa ti se sam pronadji tu dali ti se isplati da pocinjes tako malo :ppozdrav:. MOja preporuka da za pocetak probas nekih 20 ari ili ti 2 dunuma ako sam dobro shvatio koliko je dunum :haha: :haha: :haha:. Tu imas oko 8-9000 zivica, prinos oko 5-6t i imas neku racunicu da uposlis zenu :D.

@ NEbojsa
Kakva je situacija druze kod tebe, meni krenule super za ovih par dana, danas sam poceo prihranu 3x20 i nadam se da cu zavrsiti do cetvrtka. Kupci vec dolazili, Hoce da se osiguraju unapred da njim dam ali nek sacekaju jos malo :haha:. Za novi zasad sam vec narucio foliju i sistem, cekam da se susne pa da izvucem jedno 30t stajnjak i postavljanje folije moze da krene.
pozz
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:

al ja gutam slova joj :haha: :haha:
 
pozzzzzdrav jagodarima!!
Dugo me nije bilo na forumu ali evo veceras se setih da vidim kako je moj drugar nebojsa jagodar, kad ono gle ala smo se razvili lepo :D vidim da se sirimo i bice od nas i mala ekipa za izvoz u rusiju, hihihihih...
Elem kod mene su jagode krenule odavno ali nemam sada neku frisku sliku da stavim ali evo kako je izgledalo tamo negde 20.03.2010. :
11c8943.jpg

JBG malo nas je zezlo vreme pa kasnim sa ciscenjem parcele ali mislim da cemo svi ove godine imati mnogo kasnije jagodu nego lane :sta: :sta: :sta: sto mi se nikako nesvidja....
sutra im dajem malo sile da dodju ksebi a vec su odradjene sa Foliet M + fastac radi prevencije bolesti a zgadije imamo u ogromnim kolicinama pa reko da ih osamutim...
pozdrav za sada
 
lepa parcela nema sta, sutra i ja postavljam slike, :D
Ma ja vise volim sto je kasnija, nemam straha od mraza a i ne mogu nikako da postignem da dobijem ranije od ks-a i nisa tako da moja jagoda uvek nastupi kad svima prolazi jer kod nas klima kasni oko 20 dana tako da nema problem sa prodajom (tu su braca rusi :D)
reci mi koje sorte imas
pozz :ppozdrav:
 
@ macosd

Hej, pa ti si živ :haha: :ppozdrav:
Nije te bilo sto godina pa sam mislio da si nas napustio. Svima je ova sezona počela kao i tebi, sve kasni, ali šta da se radi. Tvoja dosta lepo izgleda. Ja sam tek 17.-18.03. uspeo da očistim staro lišće. Novo je bilo krenulo pa je i ono dosta stradalo u toj akciji. Znaš kako to ide.

@ boomsyte

Krenula je i kod mene i to dobro. Danas završavam (ako bog da) sa menjanjem traka pa puštam i ja malo infuzije.

@ savoris

Gledaj nekako da zaobiđeš te podvodne parcele, nisu dobre za jagodu. Što se tiče obima posla u nekim stvarima kao što je berba, šišanje u leto, čišćenje u proleće moraćeš imati neku ispomoć. U ostatku sezone najčešće možeš sam. Ja imam oko 0.5 ha pa osim tih "špiceva" skoro sve uradim sam. U godini posle sadnje ja sam uspevao da na pola parcele sam zakidam cvetove i stolone, za drugu polovinu jednom nedeljno uzmem nekoliko žena i to je to. Kako reče boomsyte 2 duluma bi jedan radnik mogao sam da radi. Ali u tom slučaju teško da ćeš moći da se pojaviš na njivi 1-2 put nedeljno.

Slike sa čišćenja

akhg74.jpg


4r2p76.jpg
 
Pozdrav svima.Uzgojem jagoda se bavim 2 godine na nekoj manjoj povrsini(4000 kom) na otvorenom. Prolecno sisanje sam izvrsio pre vise od dvadesaetak dana i prihranio sadnice vec 2 puta.Sve to je dalo odlican efekat tako da su mi jagode pocele da cvetaju(neznam kako je kod drugih, nisam niskim kontaktirao) sve do danasnjeg dana kada je pao grad.na svu srecu nije naneo vece stete na bokoru ali je lisce dosta izbuseno i iskrzano.Molim za savet sta da uradim da ih oporavim kolko je to moguce!
 
@ivkovic1978
izes vreme kada ti imas leda u martu :sta: :sta: :sta:,strasno. Elem sta bi trebao sda uradis po meni je da se izvrsi jedna dezinfekcija useva sa bakarnim preparatom a potom da im das malo sile sa nekim djubrivom sa 3x20 a najbolje bi bilo da ubuduce za ovakve i slicne probleme turis neku sliku da vidimo kako to izgleda!!

@nebojsa
pozdrav druze :bravo: :bravo: :bravo: :ppozdrav:
Ziv sam jos kako i mislim se kako moram jedan dan da svratim do kule da vidim tebe i tvoje jagodice !!! A sto se tice izgleda jagoda nemoj da me zavitlavas to je za mene sramota kakve su iskreno!! Navikao sam pd proslih godina da u ovo vreme vec opbrazuju male pupoljke da imam kao prosle godine za 1.maj jagodice :cool: :cool: a ove ce da bude oko 15-og maja najranije kako mi se cini!!!
Uskoro cu da postavim slike jer mi zavrsavaju ciscenje cele parcele od 2 kj pa cete da vidite na sta lici.....ocekujem najiskrenije komentare :cao: :cao: :cao:
Valjda nije da si morao da vadis trake ispod folije:haha:? Strasno... zbog ovoga se cak mislim da radim na slami od sledece sezone....
 
macosd: sto se tice dezinfekcije slazem se stobom mada sam pre dva dana prskao ridomilom , ali sta ce biti sa oprasivanjem ako nastavi da cveta a ja isprskam bakrom(mislim na insekte).nisam do sad koristio bakarne preparate pa neznam ni u kom odnosu se rastvaraju?
Post je spojen: [time]1270065786[/time]
_________________________________________________
postavicu sliku sutra eventualno preksutra
 
@ivkovic1978
ako ti cvetaju onda nemoj slucajno bakarni preparat vec uzmi Antracol!!!!!!!!!
Obrati paznju na ovo da ti neotpadnu cvetovi, sve nemogu da verujem da cveta jagoda, da li je to pod nekim agrilom bila illi sta:haha:? Daj slike covece vidis kakve greske mogu da se dese!!!! imas vala neki telefon sa kamericom pa slikaj i salji nam da vidimo i da ti pomognemo
 
postavicu sliku sutra obavezno a sto se tice cvetanja nemam razloga da lazem.nije to onaj pun talas cvetanja da svaka biljka puna cveta ali sam danas video barem dvadesetak cvetova i gomilu pupoljaka spremnih da se otvore
Post je spojen: [time]1270067831[/time]
_________________________________________________
sto se tice agrila prosle godine sam imao lose iskustvo sa njim u smislu nepravilnog oprasivanja cvetova tako da sam kasnije dobio jedan broj jagoda nepravilnog oblika(bukvalno nakaza) tako da ga ove godine nisam koristio mada bi bolje bilo da su mi danasjagode bile pokrivene.
 
ma nekazem da lazes nego to je ekstrra ondaprijatelju :cao: :cao: nemoj slucajno da se vredjas imacemo mi ove sezone dosta problema u proizvodnji i sa prodajom pa nema potreba da se ovde jedis nesto ::namigivanje::
Samo daj ti slike i resicemo problem pozdrav
 
@ savoris
Ma mi to iz dobre namere, nemoj tako a i ti ne moras da kazes da smo te mi podmasili nego ono kao uz pricu pa kako bude :haha: :haha: :haha: :haha:

@ Ivkovic 1978
I meni je grad prosle godine ostetio list ali nisam nista radio, sam se povratio mada je meni to bilo u berbi, nisam siguran ali probaj u neku jacu poljo apoteku da vidis dali ima neko sredstvo koje ubrzava oporavak lista
moj sistem prihrane :D
fk19n9.jpg

i moje jagodice danas slikane :D
w8q2o1.jpg
 
lepo boomsyte, lepo nema sta ali me nesto kopka koja je to folija, tj. da nije nesto sira od 1,2 m??
sutra ima i ja da turim koju sliku :cao:
 
NIje sira, 1.2 ali je red od reda 25cm pa se cini da je mnogo siroka :D. Danas mi je stigla folija iz Vrbasa, ali je red od reda oko 35cm, nisam bas odusevljen time ali sta cu najjeftinija je na tr\istu ali sto je najbitnije najkvalitetnija od 50 mikrona, ja sam koritio od 100 mikrona iz drvoplasta (kanarevo) ali su je mnogo iskvarili ::lose:: ::lose:: ::lose::.
pozz :ppozdrav:
 
ne "jedim" se sto bi ti reko zbog komentara vec zbog danasnjeg usranog vremena.ne izlazim iz jagoda zadnjih desetak dana i onda padne grad u MARTU! Evo slike proslogodisnjeg roda za veceras.
2gsegrl.jpg
4kza06.jpg
 
voleo bih samo da znam koja je sorta u pitanju, lici mi na albu ali nisam bas 100 % siguran. Svidja mi se ujednacen plod ili je ta gajbica probrana. . . ali u svakom slucaju lepo nema sta
 
kleri je u pitanju a gajba jeste probrana .inace sam zasadio i jedan broj asie pa cekam da vidim kakva ce biti.inace imao sam dosta solidnu kolicinu extra krupnih jagoda(50 i vise grama)
 
bas me cudi da kleri izbacio toliku krupnocu, ja ga imam oko 15000 ali nisam imao toliko krupan plod ali zato albu sam imao preko 100g, i ja cekam asiu da rodi mada je sadim ove god 10000 zivica, 5000 roksane i 5000 albe pa kako bude
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh