Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@mojalovaa
za urod neznam jos koliko ce biti zato sto mi je ovo prva glavna berba a litraza saksija je 10-11 litara.
 
evo nebojsa slike cele sadnice koja je uginula vec
293u2oy.jpg
hvala na savetu
 
@bushny
vlagu smanjuj na najmanju mogucu meru u plasteniku, i posavetuj se sa zastitarom oko prskanja pogotovo dok su ovako kisni dani, ja sam prskao sa svicom i kasnije teldorom. ovo ti je najgori period sto se tice te boljke. sad samo gledas ali te posle boli. patio sam se sa tim pune dve godine. pozdrav
 
Mislim da ti se malo list skuvao , to je ako dobro vidim plamenjaca , pepelnica ili kako vec , spricaj sa nekim od ovih sredstava Quadris , Topas , systhene ili score.
Koja ti je dnevna temp. u plkasteniku i koja vlaga , otvaraj plastenik cim sunce izadje , a zatvaraj kad sunce zadje.
 
Mislim da ti se malo list skuvao , to je ako dobro vidim plamenjaca , pepelnica ili kako vec , spricaj sa nekim od ovih sredstava Quadris , Topas , systhene ili score.
Koja ti je dnevna temp. u plkasteniku i koja vlaga , otvaraj plastenik cim sunce izadje , a zatvaraj kad sunce zadje.

hvala, kupicu to sutra pa da probam da ih izvucem, da li je to opasna bolest?
nije u pitanju plastenik, otvoreno polje... evo slika od jesenas, drzim ih u dzakovima... http://img815.imageshack.us/i/29102010094d.jpg/
kupio sam ih letos, nakon prve berbe, toj zeni od koje sam kupio su bile prerodile, a zatim meni iako sam ocekivao, nisam imao skoro uopste roda u septembru/oktobru.
sad se nadam da ce biti nesto. da li ej u ovom periodu potrebna neka prihrana, neko prskanje ?
 
Ako si ti pocetnik onda si trebao ici na leje ili gredice , trebas prihraniti kad osisas sa 11-44-11 , ja rastopim obicni NPK 0-20-30 i dodam KAN na rezervar od 1000 litara 1,6 kg NPK i 0,15 kg KAN , onda kada ti se pocnu formirati cvjetni pupovi treba ici 20-20-20 , ja stavljam 15-15-15 isti omjer u vodu , onda bi trebao kada plod bubri trebas ici sa 13-0-46 ili nesto slicno , ja sam stavljao 7-14-21 i ako ovaj 14 bi trebao biti manji , ali eto pokazalo mi se dobra kombinacija , isti omjer , po 3 puta u razmaku od 5 dana , a izmedju zalivanje sa oko 0,5 litara vode po sadnici svaki 2 ili 3 dan.
Procitaj malo teme vezane za jagode na forumu imas jako puno pametnih savjeta od ljudi koji su pametniji i vise toga rade od mene , ali ovo ti je neko pravilo.
 
bushni , ajde malo okaci slika da vidimo taj tvoj plastenik u sadasnjem stanju , koji supstrat koristis , kako prihranjujes , kako ti se pokazao u vrjeme cvata , ne mogu sad da ti stavim slike ali moje jagode na otvorenom su dosta vece i procvale ko lude prije jos vise od 5 dana , pa me zanima vremenska razlika u toj proizvodnji.
 
Ako si ti pocetnik onda si trebao ici na leje ili gredice , trebas prihraniti kad osisas sa 11-44-11 , ja rastopim obicni NPK 0-20-30 i dodam KAN na rezervar od 1000 litara 1,6 kg NPK i 0,15 kg KAN , onda kada ti se pocnu formirati cvjetni pupovi treba ici 20-20-20 , ja stavljam 15-15-15 isti omjer u vodu , onda bi trebao kada plod bubri trebas ici sa 13-0-46 ili nesto slicno , ja sam stavljao 7-14-21 i ako ovaj 14 bi trebao biti manji , ali eto pokazalo mi se dobra kombinacija , isti omjer , po 3 puta u razmaku od 5 dana , a izmedju zalivanje sa oko 0,5 litara vode po sadnici svaki 2 ili 3 dan.
Procitaj malo teme vezane za jagode na forumu imas jako puno pametnih savjeta od ljudi koji su pametniji i vise toga rade od mene , ali ovo ti je neko pravilo.

da, pocetnik sam. mislio sam da ih prebacim na bankove, folija plus kap po kap, to mi je iz bog zalivanja lakse, ovako zalivam crevom predvece. medjutim, rekose mi ljudi da mi je sad kasno za presadjivanje. tako da cu sacekati jesen ?
sisanje sam obavljao nakon berbe kad sam kupio letos, i od tad nisam. mislio sam da sisanje ide posle berbe uvek, ili bih trebao sad da sisam ? ovih dana su mi se pojavili prvi cvetni pupovi i prvi cvetovi, ukoliko ne sisam, znaci 20-20-20

planiram ovih dana da pocnem da precitam ovu temu, nego sto ima 100+ strana, pa nikako da nadjem vremena :)
 
Ajde, vidim da je Srbija aktivna u jagodama a i ovaj iz komšiluka nas "bombarduje" slikama i postovima :osmeh: , da se javimo i mi iz Krajine...RS..:ppozdrav:
Pošto je prognoza narednih dana loša, temperatura je ispod 10 stepeni, nema oprašivanja, najava -1 ili -2 ujutro navučen je agrotextil.
Sinoć smo ga postavili ali ovdje je bila tolika oluja da smo ga našli u komšiluku.
Večeras smo postavili novi jer ima dosta cvijeta i velika je opasnost od mraza.

Prve 3 slike su prije kiše a četvrta je sa postavljenim agrotextilom.
Agrotekstil je na Clery-ju jer je jedini otvorio 30% cvijeta, ostale sorte nisu.
Nebojša u petak sam u Ćezeni na sajmu jagode, slikam ako bude nešto interesantno:bravo:
ieo1ew.jpg

974689.jpg

1hz4hh.jpg

sfarkh.jpg
 
@ bushny

Ovo je sigurno botritis.

@ sopot

Ma ćuti, dobro je ako je tako. Quadris (azoksistrobin) je jedino što ja znam da pomaže kod antraknoze. Verovatno da ne može da zaustavi ono što je već uzelo maha ali može da spreči dalje širenje.

@ savasava

Napiši broj tel. od tih ljudi što rade sadnice.

@ Sinisac

Joooj blago tebi. Samo slikaj i pretvori se u upijač :haha: Ima da bude kao u "Anđelima" ono "šta sam propustio" - "mmmmmm ništa" :haha:
Dobro vam izgledaju jagode, onako zdravo. I cvetovi su dobri, krupni, biće tu krupnih jagoda. Kod mene cveta samo alba i to kontejnerska. Kleri tek po neki cvet a isto i alba od frigo sadnica. Kakvo je vreme i bolje što nisu iscvetale.
 
Botritis na listu i stabljici ploda , neki od ovih sredstava Switch , signum , teldor.[/QUOTE] tretirao sam sa switchom
 
@mojalovaa
ovo je slikano prekjuce
dfc8kj.jpg
54jhpk.jpg
14mayds.jpg
prihranjujem iz suda od 1000 litara pumpu za guranje vode sam ugradio od ves masine i funkcionise, meni su procvale 16 februara nego vreme ih zakocilo ova slika je od 18.02
dbqtkg.jpg
 
Torente,
za poslednju sliku sam siguran da je Palez. Svuda gde ti je svetlo braon boja lista sa crvenim centrom, siri se u obliku slova V latinice je palez zasigurno. Pepelnica, ukoliko nemas belu skramicu (kao puder sa donje strane lista) nije sigurno. Za palez ti je dobar Score i Ridomil, i principu nije opasna.
 
hvala vam ljudi puno, sto pre cu da uzmem da oprskam jagode ovim sredstvima sto ste mi preporucili. da li treba i da cupam listove koji su skroz promenili boju ? ili samo da isprskam?
 
@ torrente

Nema potrebe da cupas list, brzo se on oporavi, to je najvise od naglih promena temperatura, bar mi tako rekli u italiji ili sam ja pogresno shvatio :). I ja sam to imao prve godine i bila frka nisam znao sta cu, ali kad mi malo bolje pojasnili, pao mi je kamen sa srca. Narode gde se ubacuju smajlici ja se ubih trazeci ih i ne vidim ih nigde :)
 
ovako,sadnice nisu kontejnerske vec frigo.Recimo da sam ja lose razumeo ili su mi lose objasnili.Cena je 19.50din;folija 50micr.-312din/m;i kpk 7din/m.To je to,nazalost nisu kontejnerske.Njih nigde nema sa sertifikatom,sve sam pretrazio.Covek se zove Milorad i iz beograda je.Eto mu i malo reklame.Doduse ne znam dali je dozvoljeno.Dali je mozda neko vec imao posla sa doticnim gospodinom...A Nebojsa,ako te i dalje zanima broj telefona,poslacu ti na pp.
 
i samo jedno pitanje.Sta znaci oznaka V.E sortiment i koji jos postoje(sortimenti)...ukratko.hvala
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh