Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
PA bre milane ako nisi potpuno siguran nemoj davati netacne informacije, ja se javljam samo za ono sto znam i sto mogu da pomognem ;) nisam video tvoj problem ali pogledacu do veceras :)
 
6i7l8p.jpg


2vn5pxv.jpg


66gh01.jpg


Ovogodisnji zasad. Sadnja je obavljena krajem jula.
 
mene kostalo 3400e 20ari... 8000zivica 1600e, folija 277e, pumpa elektrokovina 350e, stajnjak 250e, dnevnice 150e, leje 150e, okiteni kpk ventili injektor oko 700e.. to je okvirno, seta cena nesto po neki evro gore dole ali to je to..

radio pre mesec dana pa mi je taze, nadam se da sam pomogao...
 
Ne znam tačno ali definitivno postoji plantaža.Bio sam u bivšem Tušu prošle godine kada je jagoda bila aktuelna.Na svakom pakovanju je stajala nalepnica V.Radinci i prodavačica je takođe nekoliko puta naglašavala da su odatle.Jedino da skoknete do tamo i da se raspitate. :ppozdrav:
 
Mladene, folija ima rupe za zivice 7 kom po duznom metru. Racunaj da ti na parcelu ide 1 folija na 1,5m plus uzmi oko metar na pocetku i na kraju, pa izracunaj koja duzina folije i creva ti treba.

Npr ako je parcela 17x100m(17 ari), staje ti 10 bankova, pa puta 100m to je 1000m za foliju i 2000m za kpk. Pod uslovom da imas put i sa gornje i sa donje strane, u suprotnom slucaju oduzmi od 100m nekoliko m za okretanje traktora. Zatim cena postavljanja sa masinom, plus gorivo.
Onda gledaj za bunar ili za cev za vodu koliko ti treba para, pumpu, gorivo, djubrivo, hemiju i zaštitare, šišanje. I to su samo redovni troskovi odrzavanja.
Imas naravno i troskove beraca, transporta, pripreme zemljista, amortizacije masina.
Sve u svemu, gledaj najskuplje cene i dodaj jos 20% na to za svaki slucaj. I Srećno!
 
To ti zavisi od toga koliki pritisak pravi pumpa i koliko podnose kpk trake. Mislim da niko nije pravio preko 200m.

EDIT: A odgovor na drugo pitanje je- po literaturi 3 do 4 godine, s tim da na toj zemlji naredne 4 godine sadis druge kulture.
 
Poslednja izmena:
2j67gwg.jpg


e0zde.jpg


oa13e8.jpg


sotxxt.jpg


Pozdrav jagodari!!!
Pitanje za sve koji su imali slican problem i kako su ga resili. Posle berbe izvestan broj sadnica se osusi odnosno neki zaostane kao na prvoj slici i ima samo gomila sitnih bohora a ponegde sam nasao crva, mali debeli proteinski :) e sad sta da pustim kroz sistem i kada, sto je najvaznije. Predpostavljam da se ovo i kod nekih od vas desava... Hvala svima!


Dobro došli na forum, umesto uzastopnih poruka koristite opciju -Uredi poruku-.
 
Poslednja izmena od urednika:
@ mladen87

Ja ti savetujem da ti dužina traka bude do 100 m ili eventualno koji metar duže.

@ jbranko986

Ono što ti je onako kržljava biljka je najverovatnije neki virus. Što se korena tiče ima par opcija ali se to ni uživo ne može raspoznati a kamoli sa slike. To je najverovatnije trulež korenovog vrata a uzrok može biti i fitoftora i antraknoza. Može biti i verticilijum, pitanje šta ti je bio predusev. Ja sam kroz sistem puštao jedne godine ridomil a druge aliet, i poprskaj kvadrisom, ako već nisi.
 
Ja se izvinjavam, ali prevelika je tema da je celu pročitam, ako može samo u dve reči, koja je fora sa tom folijom, imam par metara kvadratnih jagode i hoću sad ovih dana da ih preselim pa bih možda stavio i tu foliju, jel poenta folije da ne raste trava i slično? Nabravim uzdužno brdašce, pokrijem ga folijom i izbušim rupe gde posadim jagodu?

Ako nekog zanima ima ovde lepo uputstvo za početnike : http://www.jagoda-srbija.com/downloads.php?cat_id=1
 
Oktopod, kao sto si naveo, folija sluzi za sprecavanje korova i omogucava brze sazrevanje. Ali ce ti trebati i kpk sistem jer moras omoguciti jagodi dovoljno vode. Znaci, ni slucajno samo folija bez sistema zalivanja! Sad ti je i malo kasno za rasadjivanje jagode, pogotovo ako je to vec primljena jagoda u bujnom stanju.
 
Ma to se majka primila sad da presadi, ne znam samo ni gde će ni zašto presađuje...sve rade kad ne treba i naopako...ja ću joj preneti a ona će ipak presaditi...ništa onda od folije, hvala na pomoći :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh