Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

nebojsa

Moderator
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
2.693
Lokacija
Kula
Pozdrav svima
Evo kao što sam i najavio otvaram novi topic. Ima još nekih mesta na web-u koji se bave poljoprivredom ali ova tema nešto nije zaživela. Nadam se da ovde to neće biti slučaj ali to zavisi isključivo od nas. Želja mi je da ovo bude mesto koje će okupljati proizvodjače ali i sve druge zainteresovane. Ja dajem časnu pionirsku reč da ću često biti ovde i da ću svoja iskustva podeliti sa vama :osmeh:

Za početak me interesuje kako su jagode podnele ove mrazeve. Problem kod nas u Bačkoj je to što su bili jaki mrazevi (čak i ispod -15) bez snega.
 
jaimam 700kvadrata jagode ali u plasteniku on je se malo objesila od hladnoce ali s obzirom da je bila jaka ocekujem da krajem februara dobro krene
 
Malo se obesila? Kod mene na njivi ko tajfun da je prošao :haha: Sva smrzla i zalepljena za foliju, ma tuga kad pogledaš. Videću u kakvom je stanju kad krene vegetacija.
Koji sistem uzgoja koristiš, uzgoj u zemlji, supstratu ili vertikalni uzgoj
 
kod mene je uzgoj na bancima sa folijom ,mislim da jagodi ne smeta mraz ali svakako da tako jak minus nije dobar.
Kada krene vegetacija ona pravi novo lisce ,ja celokupno proslogodisnje lisce secem i krece novo,tako su mi rekli da radim u firmi gde sam uzeo zivice.Tako sam odradio i proslg proleca
 
Evo da nastavim priču. Ovo mi je prva sezona ali mislim da sam dosta informisan a imam i kolegu koji radi par godina.
Što se tiče tunela ove godine najverovatnije neću ništa raditi jer nemam para da to uradim ljudski a neću nešto da krparim. Razmišljao sam da pravim lukove od armature ali gvožđe bilo poskupelo pa sam odustao. Sad je gvožđe pojeftinilo ali je sve drugo poskupelo a ja još nisam dobio pare od države pa opet ništa.
Najverovatnije ću i ja pokriti jedan deo agrilom (i on je kako čujem poskupeo) pa šta im bog da.
Što se tiče mraza nadam se da nije ostavio posledice, a što se tiče šišanja tu si u pravu.
Kad si rekao da truli jesi li mislio na plod ili na koren? Gde si uzimao sadnice? Po kojoj ceni si prodavao? U majq mu ja navalio sa pitanjima ko da smo na saslušanju :haha:
 
Ok ,zato smo tu da razmenimo iskustva,
ja cu raditi neku varijantu tunela kao za bostan moj prijatelj je to radio i nije ga puno izaslao tvrdi da mene na 10ari treba da izadje oko 100 e ,prutevi iseceni na reci,lik isece za 1000 din i folija koju ce on da mi obezbedi garantuje da nece preci 100 e,a postavi se za 2 sata.Kod mene je "Kleri" i kupio sam je od "Zonex" iz BGD 16.2 din i imao povracaj sredstava od 15 dinali tek u martu a inspektor ja bio u septembru.Trulili su mi plodovi moj matori je malo preterao sa vodom i sa prehranom ,a i kako sam rekao lisna masa je bas bujna ,inace je cena bila od 80-120 din iako sam bas kasno izasao ovaj ortak je davao i po 250 din (sa pokrivenom)
 
Moj kolega je radio tu varijantu sa prućem i njemu je vetar odneo foliju ali mislim da nije zbog pruća već nije dobro učvrstio foliju. To nije neka skupa varijanta ali neznam koliko bi na taj način uticao na ranije zrenje, možda koji dan. To mi se čini više kao zaštita od mraza a kažu da ima dosta posla jer moraš svaki dan da otkrivaš radi oprašivanja.
Što se tiče truljenja ako ima sivkastu navlaku micelije to je botritis a ako plod ima braon ulegnute pege onda je antraknoza, i za jedno i za drugo ima efikasnih sredstava za zaštitu, a mislim da na to ne utiče navodnjavanje.
Moj kolega uzima u Zonexu već par godina i sadnice i foliju.
 
evo danas sam gledo moje jagode i mogu da ka zem da je vec krenula sa rastom sad vise necu dozvoliti da joj temperatura padne ispod nule
 
ja se ne secam kada sam prosle god skidao stari list ali planiram da pocnem cim vreme :kisa: dozvoli i odma da pokrivam,negde oko 15.02 se po obicaju krece sa radovima u vocnjacima pa cu videti,nadam se da ne zakasnim,prosle god razlika od 5 dana je znacila i razliku u ceni od 100 din. po kg pa sad nije malo ::novac::
plasim se samo da ne zakasnim
 
2 strelac
Nećeš zakasniti. Ako je napolju i dalje hladno svejedno nema nekog naročitog efekta. Neznam kako vreme predviđaju do kraja meseca.

2 rades
Najbitnije je da bude u plusu kad počne da cveta i zameće plodove. Sad još uvek nije problem ako ide ispod nule. Nevalja jedino da je preseku neki jaki mrazevi ako baš intenzivno krene. Kako dogrevaš plastenik?
 
ja sam prosle godine prvi put brao jagode 8 aprila cijena je bila 3.5evra nekih posebnih problema sa bolestima nisam imao malo je bilo botritisa pa sam prskao sa preparatom svich od syngente
 
Intesuje me gajenje jagoda na njivi od 20ara,da li neko zna koliko u grubome insose troskovi sadnica i kompetnog materijala od navodnjavanja do folija, i kada se vrsi sadnja jagoda?
 
Pozdrav Tiko.
Evo napisaću ti ukratko neke parametre pa možeš sam doći do približne cifre.
-za 20 ari ti treba oko 8000 sadnica, prošle sezone su frigo sadnice A klase bile 0,20-0,21e=1680e
-folija oko 15-16 din./m, 50 mikrona sa rupama. Računaj da između gredica imaš 140-160 cm, a od prilike na toj površini ćeš imati oko 1300m=200e
-Traka kap po kap 5-6 din/m, po gredici ide 1 ili 2 trake plus okiten, filter,venturi, fiting (250-300e)
-Pumpa oko 400e, plus bunar oko 250e (zavisi od terena i dubine)
-Računaj oko 400e za đubriva i zaštitu do prve berbe
To je do sad grubo oko 3000e

-Na sve ovo dodaj još troškove radne snage, obradu zemlje, postavljanje folije (100e/j), prskanje...
Naravno od toga oduzmi cenu pumpe i bunara ako ih imaš, pa dodaj još 10-20% za raznorazne troškove koje ćeš uz put imati. Ovo sve gore navedeno važi za prošlogodišnje cene i kurs evra do 80, koliko će to biti ove sezone ni bog sveti nezna. Da sam na tvom mestu ne bi računao ispod 4000e. U svakom slučaju za koju god proizvodnju se odlučiš dobro se raspitaj i upoznaj sa tehnologijom i vidi uživo kod ljudi koji to rade kako to funkcioniše u praksi. Često ljudi greše pa na papir stave samo one krupne stvari a sitnice zanemare, a te sitnice progutaju dosta para. Evo upravo sam se setio jedne "sitnice" mene će benzin+ulje za pumpu za sezonu izaći preko 200e.
Toliko za sada ako te još nešto interesuje pitaj ima nas ovde više pa će verovatno bar neko moći da ti odgovori.
 
Danas sam napravio par fotki, izgleda dosta dobro.

Prva slika je kleri, druge dve madlena
 
Super su slicice.

_________________________________________________Post je spojen: [time]1234105490[/time]_________________________________________________
Sta mislis o kontejnerskim sadnicama cula sam da su one kao najbolje za sadnju na otvorenom?
 
Vidi, ja nemam nekog velikog iskustva sa kontejnerskim pa ovo uzmi sa rezervom. I ja sam čuo neka mišljenja o tome da su kontejnerske bolje ali uglavnom od ljudi koji ih i proizvode. Stručnjaci predlažu frigo pa sam ih i ja poslušao. Drugi razlog zašto frigo sadnice je taj što nemožeš biti sigurna u kvalitet i zdravstvenu ispravnost kontejnerskih mada znam ljude koji to kvalitetno rade pa ako se odlučiš za tu varijantu javi se. Treći razlog je što jedino na njih možeš da dobiješ subvencije od države.
Ja sam se odlučio za frigo i zbog subvencija i zbog toga što sam hteo da idem na sigurno. Početnik sam pa nisam želeo da eksperimentišem pa da krivim sadnice za neki eventualni problem.
Ako ne budeš u prilici da dobiješ subvencije (samo poljoprivrednici koji plaćaju doprinose će imati pravo) i ako cena bude ok nebi ni tu varijantu isključio ali imaš vremena pa se raspitaj malo bolje.
 
2 Strelac
Ti si se uplašio da ćeš zakasniti sa šišanjem a gledaj vremena. Zima se vraća na velika vrata :osmeh:
 
dobro ti izgleda ova jagoda ni moja u plastenicima ne izgleda bolje
 
Oporavila se, nisam ni ja verovao da će tako izgledati posle one golomrazice.
Kako izgleda tvoja u plasteniku? Kako se kreće temperatura ovih dana, oblačno je a i prilično hladno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh