Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nisam bas siguran ali mislim da ne prelazi 40-50cm
 
Probacu da je uporabim krajem marta , e bas sam razmisljao o tom jednoredu koji sam zamislio , nisam znao da tako sta postoji u italiji jer sam sam racunao i uspoređivao razmake , ali cilj mi je bio bas da dobijem ovo o cemu si ti sad pricao.
Visina leja je 30 cm , sirina je 54 cm s tim ako si primjetio da ide kao veoma blagi krov , ima od sredine prema krajevima blagi pad , od oko 5 cm.
Kroz sredinu imam profiler koji pravi kanal sirine 6 cm i dubine 3 cm a koji sluzi za postavljanje cijevi za navodnjavanje.
Ne znam kazem kako ce da radi ali mislim da ce ici posto planiram da odradim dubinsko frezanje na nekih 25 cm dubine 2 ili 3 puta , inace greska svih onih koji prave leje je ta da ih prave kada je zemlja dovoljno suha , odnosno kada se rasipa , tako sam i sam radio , ali tip mi je rekao da se mora frezati taj dan kada se pravi leja tako da zemlja ima dovoljno vlage da zadrzi oblik a da se ne rasipa , kad je stisnes u saku da ostane u jednoj formi.
Kakva su tvoja iskustva u tome , e da i prednost ovog mog jednoreda je ta da imas samo jedno crjevo za vodu a korjen jagode je od njega odmaknut svega 5 do 8 cm sto je dovoljno da natopi obe biljke i s jedne i druge strane , a nema naglog natapanja pa da veliki dio vode ode kroz leje na dno , ovako se sporije ali kvalitetnije natapa korjen jagode , a razmak KPK je 15 cm, rupa od rupe.
Ajde sada prokomentiraj ovu moju ideju , onako strucno posto imas puno vise iskustva u tome.
E da i de napisi pod temom Maticnjaci za rasad jagoda , kako ih pravis .
Hvala ti unaprjed.
::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: :cao: :cao:
 
mojalovaa je napisao(la):
Kroz sredinu imam profiler koji pravi kanal sirine 6 cm i dubine 3 cm a koji sluzi za postavljanje cijevi za navodnjavanje.

Ovo mi nije nikako jasno zasto radis :sta: :sta: :sta: prosto i jednostavno, crevo se postavlja na vrhu banka ne vidim poentu zasto bi pravio kanal za crevo :sta: :sta: :sta:. Sto se tice freziranja i ja sam praktikovao da odmah posle freziranja postavljam foliju, jer nema vremena da slegne i mnogo bolje se pravi banak.
A da i sirina banka 54 + 2x30 cm visina = 114cm tako da ti ostaje jedva 6cm za zatrpavanje(racunam foliju 120cm sirine) i do da uslovi svi budu idealni i za tu masinu ce ti trebati mnogo jak traktor da vuce toliku zemlju, vizuelno masina mi se mnogo svidja ali mislim da je mnogo da ti banak bude 30cm, dovoljno je za nase uslove i 20, moji su zavisno od pripremljenog zemljista od 14-17cm i ja sam zadovoljan sa time.
a sto se tice rasada nisam ti ja neki expert u tome slabo se bavim time, prosta tehnologija napravim bankove od folije sirine 60cm i razmak izmedju bankova mi je 80-100cm i posadim frigo zivice i cekam da se stalone uzile do sledece godine :haha:, to radim cisto da bi imao za podsadjivanje. Najprostija i po meni uspesna tehnologija sa minimum ulaganja :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Folija je kod nas 130 cm ako su rupe s dvoredom , alija cu uzeti foliju bez rupa i napraviti stroj za busenje rupa na vec postavljene leje.
Inace , vjeruj mi to moze vuci ferac od 39 konja , imam jako dugacke daske za primicanje tako da je otpor puno manji nego na kupovnim strojevima , ali za rezervu imam Internacionala od 75 konja , tako da me to ne brine.
Kanal od 3 cm dubine i 6 sirine ti je za to da ti voda ne moze da klizne samo niz foliju kod navodnjavanja vec ce se lagano niz cjev KPK spustati u taj kanalic koji ce onda da natapa prostor od jagoda do cjevi , ako te zanima zasto , evo , pratio sam kada pustim navodnjavanje , i primjetio , da ako je najlon malo odmaknut od zemlje , recimo malo ga trava podigla ili sl od leje , onda voda samo klizne i kvasi rubove leja a ne prostor oko jagoda , jer cijev je 16 mm ili i uvjek je sredina malo podignuta od zemlje , e to je sada dobro kod dvoreda , jer je dvored malo odmaknut od cjevi za navodnjavanje ali kod mog sistema sadnje dosta vode bi otislo na rubove leja , a meni to ne treba vec oko jagode.
Sory malo ja produzio. :udri: :udri: :sta:
Ajde postavi malo slika rasada i opisi , neka ti ne bude ljeno , nije toliko radi mene vec radi ostalih pocetnika , ono da ljudi znaju , a mislim da se ipak puno bolja sadnica moze napraviti kod kuce od ovih kupovnih , ili ako je i ista bar je puno jeftinija. :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Ajde malo opisi taj talijanski sistem ako nije problem , ili jos bolje ako imas slika postavi da se vide , mozda mi padne nesto na pamet nako za upotrebu.
 
Opet mi nije jasno gde ti odlazi voda, sistem se postavlja ispod folije ne vidim kakve veze ima ako foliju podigne trava da to nesto ima veze sa odlazenjem vode :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: Imas 2 reda creva i svako je pored sadnica jagoda sa unutrasnje strane, zavisno od sistema koji uzimas ali obicno su kapaljke na 10-15cm i nikad nisam imao problem sa odlivanjem vode nego kaplje tu gde je kapaljka. Slike rasadnjika sam postavio na ovom forum a sad gde treba ih naci :haha: :haha: :haha: :haha: ali videcu da ih potrazim na kompu gde su mi :D ako ne kopiracemo linkove odavde, nisam lenj, nego sam mnogo zauzet :haha: :haha: :haha: A sto se tice slika jednog reda pogledacu ali mislim da imam samo snimke, ali nista komplikovano, sve je isto samo samo sto je folija od 60cm i sadnice su na 10-15cm. Pogledacu na kameri dali imam neki manji snimak toga ili dali sam uopste slikao jer mi u pocetku to ije bilo interesantno ali kad mi posle objasnili da imas isti broj sadnica po hektaru i koje su prednosti cuknuo sam se malo u glavu :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
He dace bog da ovo moje bude sve ok pa cu ti onda objasniti kad budem u mogucnosti da prilozim i slike , znam da mozda previse komplikujem ali mislim da ce vrediti truda.
Kako radi tvoj gredicar , vidio sam da si ga i ti pravio , muci me samo jedna stvar , ovako oblikovanje sa limenim kalupom , kakve su strane leja , dali ih onako ljepo zaobli , zagladi ili budu nako rasute nejednake.
Inace , na ovaj nacin ako sam shvatio talijani na jednored dobiju 6,6 sadnica na metar , e jbg , ja cu dobiti 9 , kako ti se to cini , a sve bi trebalo da bude isto , vise svjetla , vise zraka , nema jagode izmedju redova , jagoda je vidljiva i lakse ju je brati , laksa zastita , sve je bolje a usput imas vise biljaka nego sada u dvoredu.
Inace ameri sada vec sade u trored i cetverored , a kaze mi ovaj jedan agronom za jagode , da je negdje vidio planntaze u peteroredu , e sad kako ih beru ja ga j...m neznam , vjerovatno s platformi.
Imas li koju sliku gredice s tvojim strojem ali prije postavljanja folije da vidim kako to izgleda.
 
Sto se tice bankova sve zavisi od pripremljenog zemljista, na onom snimku vidis da je sve super uradjeno i zaobljeno ali ima na dosta mesta to i ne uradi ali najveci problem je to sto nije pripremljena zemlja kako treba.

E opet te nisam razumeo dali trazis sliku masine ili kako izgleda banak pre postavljanja folije, malo me buni naziv gredice sa tvojim strojem pre postavljanja folije :haha: :haha:
 
kako izgleda banak
ma jbg. mjesam hrvatski i srpski , iako je to sve srpski malo modificiran , ali da neidem o :off_topic:
Naravno mozes staviti i sliku gotove masine da vidim , ali me vise zanima banak.
Koja ti je bila prosjecna velicina i tezina ploda jagoda , meni 80 grama a naj veca 128 (quen elisa) i naj duza 13 cm LIA :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
aha imam i to postavljeno na forumu al jbg opet cu da se nebi mucio traziti :haha: :haha:

2v2b710.jpg

121aezp.jpg


e ovu jedino imam ali je posle odradjena jos neka dorada i to funkcionise super
4i0z2q.jpg

hry2v9.jpg


Pa prve godine je bilo oko 60-80g najteza mislim da je bila arosa 114grama ne secam se vise :haha: :haha:
 
Znasli tehnologiju pravljenja sadnica na sistem pelcovanja , odsjeces pelcer sa stalona pa onda u supstrat.
Ako sada posadim sadnice , dali od njihovih stalona stignem napraviti kontenjerske sadnice za polovinu 7 mj.
Sta kazu talijani za prednosti jednoreda , kakvo je tvoje misljenje.
:sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta:
 
Bas na freziranje sa traktorskom frezom u dubinu od nekih 25 cm.
Inace nekada je IMT pravio dobre freze za ferca.
 
Pozdrav svima :cool: Imam potrebu da sa vama podelim zadovoljstvo; očistila sam jagode i postavili smo najlon na plastenik danas,uspeću valjda da ubacim slike...
2w35dn4.jpg

Post je spojen: [time]1299963317[/time]
_________________________________________________
Na prethodnoj slici je situacija pre čišćenja i zamene najlona, a ovako je posle...
214wqyt.jpg
 
Vidim da i tebi ucerase los najlon , inace najlon za jagode mora biti od 50 mikrona s UV stabilizatorom i mora trajati 3 godine .
Mene sjb. pa mi uvalili neku rolu kao 3 god folija , ima 1000 metara u roli , a ono ima 700 metara i ovako popucala do jeseni , e sad se vise necu zajeb. odem do proizvodjaca u bjelovar i kazem ocu to i to , i covjek mi napravi.
Koliko imas sadnica u plasteniku i koja dimenzija plastenika , ja bi trebao staviti 2x30metara dizine i 4.7 sirine , pa me zanima koliko mi u njega stane sadnica.
 
boomsyte je napisao(la):
@mojalova

Masina izgleda ok ali prvo mora da se pokaze na delu pa onda ce da vidimo sta i kako, po mom nekom iskustvu, mislim da je malo teze napraviti onoliki banak, odokativno koliko mogu da procenim ono je od 40-50cm.

A sto se tice guste sadnje u jednom redu nisam imao iskustva sa time, pre mesec dana sam bio u italiji zahvaljujuci firmi INTERSAD, i video sam da gore dosta praktikuju jednorednu sadnju, postavlja se folija sirine 50-60cm i sadnice idu na 10-15cm, ima dosta logike, nemas problem sa gustinom kao kod dvoredne sadnje, preglednost i osuncanost je bolja i naravno mnogo je lakse za berbu i naravno tom gustinom se isto postize broj sadnica od 40-50000 po 1h

Boom, opa kanda pocinjemo nov nacin sadnje i proizvodnje jagoda, vec vidim!!!
A ja taman nabavio masinu za gredice u dva reda :haha: :haha:!! Fala bogu pa moze a se steluje sirina gredice :bravo:!!
Ima da probam vec ove godine ovakav nacin proizvodnje 100 %
 
@mojalovaa
Posadili smo oko 5.avgusta prošle godine 1200 frigo živića sorte ALBA i ROXANA. Alba je bila u startu bolja, skoro da se nijedan koren nije osušio. Roxana je bila malo slabija, ali se izvukla. Plastenik smo montirali juče na već posađena 3 reda dužine po 20 metara, sa folijom (koju smo menjali takođe, video si kakva je bila-užas ::lose:spavam:. Na otvorenom imam 3 reda po 30 metara.Imamo i sistem kap po kap, samo me malo muči -da li treba da ih polijem sada nakon čišćenja suvog lišća :sta: :sta:. Danas je mnogo toplo kod nas, oko 20 stepeni, pa brinem da se ne skuvaju-folija odozdo,najlon odozgo.Ako neko ima savet, kažite mi...Takođe,sutra mislim da kupim nešto za prskanje-kako se koristi Cuperblu,( Nebojša mi je preporučio) objasnite mi detaljno,molim ::namigivanje::
Inače, plastenik je 5m širine,20 m dužine i 2,5 m visine.Ne znam sada tačno broj sadnica, ali ću sutra da prebrojim i da napišem, jer moram nešto i za sebe da proverim.
xby7iq.jpg
PS.Evo kako se u Italiji beru jagode-slika je malo nejasna izvinite. Gajbica napred sa plastičnim posudicama od 500gr., prazne gajbice sa strane,suncobran iznad glave i tranzistor sa italijanskom muzikom, pa šta ti više treba!!! :cool:
 
Pa nema tu neke filozofije kad su bakarni preparati u pitanju. Treba dobro razmutiti preparat u naznačenoj koncentraciji i dobro okupati biljke. Mislim da je za Cuprablau Zn 0,3 ili 0,35% ali nisam siguran, piše na uputstvu.
 
Hvala!
Bolje je da pitam, jesenas sam iz neznanja stavila vestačko đubrivo na sam bokor, mogla sam da ih spržim...U polj.apoteci ništa mi nisu rekli kako treba-valjda mislio čovek da znam. Reci mi molim te, da li treba da ih zalijem vodom ili još ne treba :sta: Ako je glupo pitanje ne zameri, ipak sam početnik...
 
Upravo sam procitao na vrecici od sredstva na bazi bakra (bortoska juha) da se pravi u 1.5% sastavu.
Molio bi nekog da mi kaze dali je to prejako , inace sam lani tako spricao i bilo je sve ok.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh