Zadruge

I za udruzenje poljoprivrednika i za zemljoradnicku zadrugu je isti princip: mora se pronaci najveci zajednicki imenitelj tacnije, ona aktivnost koja je interesu svima koji ulaze da je obavljaju zajednicki. To moze biti zajednicka nabavka inputa, zajednicka prodaja proizvoda, iznajmljivanje savetodavaca, nastupi na sajmovima itd...itd
Ulaze samo oni koji dele zajednicki interes i nista na silu...prvo od nekoliko medjunarodnih zadruznih principa je da je zadruga organizacija sa otvorenim i dobrovoljnim clanstvom.
Primera dobre prakse ima mnogo ali isto tako ima i mnogo primera neuspeha...
Bez ideologije, samo ekonomski interes treba da bude voditelj u procesu udruzivanja ako toga nema onda nema razloga za udruzivanje
 
@ radivoj.nadlacki
Rade, dobro ti nama došao. Hvala ti što si našao vremena da nam se pridružiš.
Mene lično interesuje kakva je procedura pri osnivanju zadruge. Recimo nas desetak rešimo da osnujemo zadrugu. Šta prvo da uradimo? Kakve su naše obaveze? Postoji li nekakav minimalan osnivački ulog ili možemo da osnujemo zadrugu i bez toga? Kakve su obaveze zadruge budući da je pravno lice? Kakvu pomoć možemo da očekujemo od države? Ima li neki drugi način da nas nekolicina bez osnivanja zadruge dođe, za početak, do jeftinijeg repromaterijala?
Ako ima neki pravilnik, zakon... da govori o toj temi prekopiraj ili stavi link.

@ All
Niko ne kaže da se na nivou cele Srbije napravi zadruga ili udruženje. To je nemoguće. Neka svako na lokalu proba da se organizuje. Evo, čovek je tu pa pitajte konkretno šta vas interesuje.
 
a sta mislite da batalimo i stranku i zadrugu, i da formiramo mi lepo jednu nevladinu organizaciju NVO a
 
nebojsa je napisao(la):
@ radivoj.nadlacki
Rade, dobro ti nama došao. Hvala ti što si našao vremena da nam se pridružiš.
Mene lično interesuje kakva je procedura pri osnivanju zadruge. Recimo nas desetak rešimo da osnujemo zadrugu. Šta prvo da uradimo? Kakve su naše obaveze? Postoji li nekakav minimalan osnivački ulog ili možemo da osnujemo zadrugu i bez toga? Kakve su obaveze zadruge budući da je pravno lice? Kakvu pomoć možemo da očekujemo od države? Ima li neki drugi način da nas nekolicina bez osnivanja zadruge dođe, za početak, do jeftinijeg repromaterijala?
Ako ima neki pravilnik, zakon... da govori o toj temi prekopiraj ili stavi link.

Po sadasnjem, zastarelom, Zakonu o zadrugama, za osnivanje zadruge je neophodno minimum 10 osnivaca. Osnivaci odrzavaju osnivacku skupstinu, donose zadrzna pravila, biraju ovlasceno lice i nakon toga sa tom dokumentacijom se registruju kod Agencije za privredne registre, dobijaju PIB, otvaraju racun etc...etc... moj savet je da se sa osnivanjem saceka, par meseci jer je nov Zakon o zadrugama u nacrtu, trebalo bi da krene u javnu raspravu, recimo, od februara i da bude usvojen najkasnije do juna. Inace zakonodavno, zadruge su u ingerenciji ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj. Po nacrtu novog zakona bice neophodno minimum 5 osnivaca. Novi zakon sa sobom donosi nekoliko bitnih izmena koje ce olaksati i urediti stvari u domenu zadrugarstva. Ah da, postoji dva nacina: osnivaci se mogu odluciti da placaju clanarinu na godisnjem nivou ili pak (sto je najcesci slucaj) da daju osnivacke uloge, osnivacki ulozi treba da budu toliki (zakonom nije regulisana njihova vrednost to se regulise zadruznim pravilima) da omoguce pokrivanje operativnih troskova dok zadruga ne pocne sama da stvara sredstva, iz svog poslovanja, da moze da postane samoodrziva.
Ministarstvu za poljoprivredu su zemljoradnicke zadruge u domenu policy jurisdikcije, sto znaci, da kreiramo mere podrske zemljoradnickim zadrugama. Za par dana treba da bude raspisan konkurs za obuku ljudi, koji vode zadruge, u bazicnim znanjima iz oblasti knjigovodstva, marketinga, poslovanja i na kraju jedno studijsko putovanje, verovatno u Italiju. Male i mlade zadruge, obicno, nemaju sredstva za zaposljavanje menadzera pa zadrugu vodi neko od zadrugara i ti su nam upravo ciljna grupa. Nadalje, kroz mere podrske investicijama u poljoprivredi, prednosz pri ocenjivanju pristiglih prijava imace upravo zemljoradnicke zadruge.
Sa jednom norveskom organizacijom "Jaeren produktutvikling" je pokrenut dvogodisnji projekat koji ce, između ostalog, kao rezultat imati i sledece: analiza stanja u domenu udruzivanja poljoprivrednika kod nas, izrada strategije za podrsku ovom sektoru i obuka po jednog savetodavca iz svih 35 poljoprivrednih strucnih sluzbi kod nas za rad na ovim temama.

Evo nadam se da se nisam previse raspisao ali tema to i dozvoljava :)
Post je spojen: [time]1260535367[/time]
_________________________________________________
nebojsa je napisao(la):
Niko ne kaže da se na nivou cele Srbije napravi zadruga ili udruženje. To je nemoguće. Neka svako na lokalu proba da se organizuje. Evo, čovek je tu pa pitajte konkretno šta vas interesuje.

Slazem se u potpunosti sa tobom, Nebojsa. Saradnja unutar zadruge se u velikoj meri zasniva na poverenju i saradnji između članstva, to je, pak, vrlo teško postići, sa ljudima koji su geografski razuđeni i koji se ne poznaju. Bolja varijanta je zadrugu osnivati na nivou sela ili, eventualno, nekoliko sela, i onda se dalje horizontalno povezivati sa srodnim zadrugama iz okoline u daljem postizanju ciljeva iz domena "ekonomije obima"
 
To Radule legendo al si se potkovo u ministarstvu sa zadrugarstvom svaka ti cast.Znam da ispred ove teme nema ti premca i mozes jako dobro da razjasnis dosta stvarcica oko zadrugarstva i udruzivanja o kome svi pricaju a rezultati nista.I ja sam jedno vreme verovao u to ali nije bilo snage za izvrsni deo oko formiranja zadruge u apatinu.Zakazali na samom kraju nije bilo snage za osnivacku skupstinu i sada jos sve stoji kao dobra ideja.
Neznam da li ce ista biti nakraju od toga jedino da se ponovo pokusa smoci snage i smisla za ponovo formiranje.

Pozdrav iz prigrevice za starog faoskog cimera..
 
Ljubek, stari i dobri moj druze, napravi neki hepening u Apatinu, ja cu da dodjem da ubedim te tvoje paorende a ti posle sa njima vadi oci :haha: ... salim se, naravno.

PS> Ocekivao sam te na savetovanju povrtara ali nista :sta:
 
Radivoje,može malo da nas zagolicaš sa merama,tj.uredbama za 2010 god. :cao:
 
Gili...gili :D

Vise para, vise mogucnosti... za sada ne bih smeo vise od ovoga da kazem jer sve je jos u povoju i moze se promeniti, a ja bih onda ispao lazov.
 
@ radivoj.nadlacki
Ma šta lažov, da znaš kakav si ispao na nekim drugim stranicama to je još i dobra kvalifikacija :haha:
Znači najbolje je sačekati novi zakon. Biće vremena da se sakupi 5 osnivača :osmeh:
Ako sam dobro razumeo, Zakon treba da uredi oblast zadrugarstva a svaka zadruga nekim svojim statutom reguliše odnose između zadrugara t.j. pravila igre u zadruzi. Jedna od funkcija zadruge je i da ,kao pravno lice t.j. preduzeće, između ostalog, nabavlja repromaterijal bez PDV-a, vrši prodaju proizvoda... ali to povlači i sve drugo što "sleduje" i druga preduzeća. Moraću malo da proučim zakon, makar i onaj stari.
 
didi je napisao(la):
Pa trajaće to dok neko od vas ne dobije dve hemijske za novu godinu ,a neko jednu.E tada ode družina u tri lepe.... ::vadjenje_repe::

To je glavni problem kod naroda.

Prvo ko prvo treba se razumet, što je zapravo zadruga ko smisao reči.

To je zajedno nastupanje na trgu i time:
a) postizat bolje cene i uslove za prodaju proizvoda članova
b) isto kod nabave
i ništa više.

Najbolje funkcionira zadruga koje postoji samo ko upis u registru na sudu, a u fizičkom smislu ima oblik par fascikli.

Najviše je pritiska da bi zadruga trebala imat svoj dućan sa poljoprivrednom i opštom robom, jer kao "to imaju sve zadruge".
To obično znaći, "svima nama otvorena veresija".

U samom principu zadruga koja zapošljava nekog komercijalistu, daje platu za to, da članovi mogu kupit robu jeftinije (sad se svodim na nabavni dio). Ako je njegov trošak viši, nego se može neka roba dobit na slobodnom trgu, onda ne vredi imat zadrugu.
Generalno, zadruga, koja bi prodavala traktore, trebala bi ih prodavat svojim članovima po nabavnoj ceni plus režija.

Kolega i ljudi u njegovom kraju imaju svoju zadrugu, koja je prošla kroz podosta svih takvih prilika.

Sad su malo u krizi jer su neki članovi prestali s proizvodnjom mleka, pa imaju manje posla a isti trošak.
Oni su u svemu slobodni, ako imaju jeftiniju opciju kupovine robe na slobodnom trgu, mogu kupit tamo, a ako je isplativije tu, onda preko zadruge. Imaju dogovorenu neku nisku maržu, koju zadruga naplati i to je sve.
S parama, koje se skupljaju s maržama, oni financiraju prodaju. Znaći, kad se dobije obraćun od mlekare, oni isprazne račun i avansiraju, koliko imaju para. Razliku plate, kad plati mlekara. Polako idu k tome, da bi imali za 100% avansiranje članova iz svojih para.
Trošak imaju oko 1500 eura na godinu. Plate od 50-100 eura na mesec ženi od jednog člana za tekuće poslove i još na kraju za bilancu.
 
@ tine
Rekao bih da si iz Slovenije? Kakvo je iskustvo ljudi tamo u vezi sa zadrugama i udruživanjem uopšte? Ovde, kao što vidiš, još uvak se razmišlja treba li nam to ili ne i hoće li me neko prevariti. Znam da tamo dobro rade i mašinski prstenovi.
tine je napisao(la):
To je zajedno nastupanje na trgu i time:
a) postizat bolje cene i uslove za prodaju proizvoda članova
b) isto kod nabave
i ništa više.
Ja za sada razmišljam o toj varijanti. Možda iz ove perspektive ne mogu dalje da dobacim ali za početak bio bih zadovoljan sa tim.
 
Ja cu da se uduzim sam sa sobom!!! :haha: :haha: :haha:
Eto, ja sam udruzen sa Zenom, dvojicom sinova i tastom... I jedino sto mogu da dobijem je preko P...e! :bravo:
Ma sta mogu da dobijem, a da prvo ne dam:haha:
I upamtite deco moja... Magarca niko nije zvao na svadbu kolo da vodi, nego vodu da nosi!!! :haha: :haha:
 
Karalic je napisao(la):
I upamtite deco moja... Magarca niko nije zvao na svadbu kolo da vodi, nego vodu da nosi!!! :haha: :haha:

A sta sa onima koji sebe ne smatraju magarcima? ::lose::

Zadruga je jedan od oblika udruzivanja...pravno formalni
Ali da bi ljudi udruzeno delovali nekada nisu ni potrebni papiri. Ako mi ne mozemo da funkcionisemo zajedno sem ako zakon to ne regulise problem je u nama samima. Ciscenje sveta pocinje od naseg dvorista, naseg sela, naseg atara etc...etc...

Ima jedan interesantan primer udruzivanja rada i sredstava u Srbiji koji je produkt potrebe i tradicije a ne pravno-formalne forme. Rec je o ljudima koji zive u selu Kunovica, nadomak Nisa. Oni u prolece prebroje svoje ovce i sve ih grupisu u jedno stado. Onoliko % koliko vase stado ucestvuje u ukupnom broju ovaca toliko cete procentualno vremena provoditi cuvajuci i napasajuce sve ovce i dok jedan cuva ovce drugi imaju priliku da zavrsavaju druge poslove. E sad pitanje mleka i muze...pa u prolece kad se sastanu onda svak pomuze svoje ovcice i mleko se izmeri. Opet analogno, koliko % mleko od vasih ovaca ucestvuje u ukupnoj kolicini toliko cete procenata vremena musti sve ovce i praviti sir i kajmak od celokupnog mleka. Sjajan primer koji funkcionise dugo...dugo vremena. Svi srecni i svi zadovoljni i svako ima mnogo vise slobodnog vremena nego da svako cuva svoje ovce i naravno lakse je prodati vecu kolicinu sira i kajmaka nego malo po malo.

Eto primera da se za udruzivanje i zajednicki rad ne mora uvek posezati za zakonskim resenjima i pravno-formalnim odnosima.

Mislite o tome
 
A sta sa onima koji sebe ne smatraju magarcima? ::lose::

Zadruga je jedan od oblika udruzivanja...pravno formalni
Ali da bi ljudi udruzeno delovali nekada nisu ni potrebni papiri. Ako mi ne mozemo da funkcionisemo zajedno sem ako zakon to ne regulise problem je u nama samima. Ciscenje sveta pocinje od naseg dvorista, naseg sela, naseg atara etc...etc...

Ima jedan interesantan primer udruzivanja rada i sredstava u Srbiji koji je produkt potrebe i tradicije a ne pravno-formalne forme. Rec je o ljudima koji zive u selu Kunovica, nadomak Nisa. Oni u prolece prebroje svoje ovce i sve ih grupisu u jedno stado. Onoliko % koliko vase stado ucestvuje u ukupnom broju ovaca toliko cete procentualno vremena provoditi cuvajuci i napasajuce sve ovce i dok jedan cuva ovce drugi imaju priliku da zavrsavaju druge poslove. E sad pitanje mleka i muze...pa u prolece kad se sastanu onda svak pomuze svoje ovcice i mleko se izmeri. Opet analogno, koliko % mleko od vasih ovaca ucestvuje u ukupnoj kolicini toliko cete procenata vremena musti sve ovce i praviti sir i kajmak od celokupnog mleka. Sjajan primer koji funkcionise dugo...dugo vremena. Svi srecni i svi zadovoljni i svako ima mnogo vise slobodnog vremena nego da svako cuva svoje ovce i naravno lakse je prodati vecu kolicinu sira i kajmaka nego malo po malo.

Eto primera da se za udruzivanje i zajednicki rad ne mora uvek posezati za zakonskim resenjima i pravno-formalnim odnosima.

Mislite o tome

Ma da... Zato su nam sve zadruge propale , do jedne. Toliko su bile dobre, da su sve i zatvorene, bez nade da se ikad obnove...
Uostalom, kod nas se jos pamti sistem udruzivanja... A ko je oportunista , na goli otok!
Uostalom, mi smo se svi toliko godina borili, i izborili za svoju zemlju, da istupimo iz zadruga, sa svojom zemljom, da budemo svoj na svome, da znamo sta cemo sejati, a i sta cemo znjeti!
I, molim te ko Boga nemoj da mi samo pricas o tome da smo mi jedno demokratsko drustveno uredjenje, koje vodi socijalno ispravnu politiku,da vodi brigu o svojim gradjanima... kako o njenim gradjanima , tako i o paorima, ratarima, stocarima...
I pali vise, jer ste mi Vi politicari bezpovratno UKRALI DVADESET GODINA ZIVOTA, koji su neumitno otisli u nepovrat!
P.S. I niko nije vise magarac , na Tvoju zalost. Jer, Ti platu koju primas u ministarstvu, primas od NAS koji placamo razne poreze, namete... To su u narodu drzavne jasle, ili Ti moderno budzet!
 
Rade druze moj tradicionalno me trefi koljacina pocetkom decembra pa sam i ove godine izostao sa savetovanja povrtara.Nadam se da nisam nista propustio osim vidjenja sa starim drustvom to je ipak ono najvaznije :cao:
 
@ karalic
Ajde da se mi nešto dogovorimo. Formirajte vi slobodno stranku, daj bože da je načinite i ja ću dati i potpis i glas i prilog i šta god treba. Vi ne morate praviti zadrugu i sve je Ok.
 
Nazad
Vrh