Klematis (Clematis)

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.333
Lokacija
Apatin
clematis-ville-de-lyon.jpg


Clematis.jpg


U osnovi klematisi su puzavice višegodišnje listopadne. Postoje više vrsta hibrida koji se pojavljuju u većem broju različitih boja , i imaju karakteristične krupne cvetove.

Koriste se za vertikalno ozeljenjavanje i u poslednje vreme su prilično popularni. Najviše mu odgovara polusenka, tako da nije po ceo dan izložen direktnom suncu. Neke od vrsta koje se mogu nabaviti kod nas se ne orezuju, a postoje neke koje treba orezivati svake godine do kraja, a one u toku sledeće postignu da popune polje za koje smo ih namenuli.

Što se tiče razmnožavanja, ono se radi položenicama najbolje. Može da se radi i reznicama koje se odvoje od mladih izbojaka u toku leta.
 
Za uspešan rast Clematisa potrebno je bar 5-6 sati direktne sunčeve svetlosti.

Bitno je žaštititi koren i donji deo clematisa, u visini od oko 30cm, od direktne sunčeve svetlosti, jer koren zahteva hladne uslove. Poželjno je posaditi tako da koren biljke bude u senci, a stabljike na suncu ili polusenci. To se može postići tako što će se uz koren saditi druge biljke (perene ili jednogodišnjie, koje nemaju dubok koren), pomoću nekih saksija sa cvećem ili raznim baštenskim figurama koje se stavljaju pored.

Za rast clematisa je potrebna potpora, kao što je: pergola, žica ili neka rešetka. Može se gajiti i u saksiji. Što je saksija veća to je bolje za biljku (zbog temperature korena). Važno je da saksija na dnu ima otvore za odvod vode. Površinu zemlje oko korena treba malčirati, kako bi se biljka zaštitila – leti od suše a zimi od smrzavanja.

Clematis zahteva plodno i vlažno, dobro drenirano tlo (Ph 6.5 -7.5 ). Ako je zemlja glinovita treba dodati pesak.
Prihranjuje se đubrivima sa povećanim fosforom.
 
E, sad to da se prihranjuje sa đubrivom sa povećanim fosforom,... to je malko diskutabilno, jer:
Fosfor se vezuje za podlogu (supstrat), pa će se u saksiji zadržavati, a azot,(i kalijum delimično) će se ispirati,..
I uopšte sa fosforom treba biti malo oprezan, jer se on nagomilava u svim podlogama, koje se redovno prihranjuju.
Klematis dobro podnosi našu klimu zimi, pa se ne mora saditi u saksije,..
Ali (uvek ima ono ali ) mi smo ga ipak sadili u saksiju:
dsc0744j.jpg

Ovaj je posađen po receptu (noge u hladu), ali je problem što i hrizantema koja je u istoj saksiji "voli" fosfor, pa ga opet ipak ima u višku,..
Ova biljka je u saksiji već tri godine. Ove godine je boja tamnija nego inače,.. mislim da je to od viška fosfora,..
dsc0747b.jpg

Cveta cele godine, ako se bar jednom oprska protiv rđe lista i ako leta nisu previše vrela ( za ovo najavljuju pakao u Sahari).
Bolje cvetaju oni klematisi iz grupe lakšeg uzgoja.
Od rđe stradaju listovi, u vreme velikih vrućina, a posle prvog talasa intenzivnog cvetanja._
dsc0749ue.jpg
 
Poslednja izmena:
Dobila sam klematis na poklon, neznam koje je vrste , pojavljuje mu se prvi ljubičasti cvet. Interesujeme da li se on orezuje do zemlje i kada u jesen ili u proleće.
 
Bilo bi ipak dobro znati koje je vrste vaš klematis, jer se oni orezuju u zavisnosti od vrste.
Klematisi ranog cvetanja se prve godine ne orezuju, a posle se samo minimalno orezuje. Skraćuju se samo grane koje štrće ili su osušene i to odmah nakon cvetanja, ne tokom zime ili u proleće.
Klematisi krupnog cveta (hibridi), koji cvetaju na prošlogodišnjim izdancima i ovogodišnjim (cvetaju dvaput godišnje), treba orezivati krajem zime tj. u februaru ili početkom marta, i to na polovinu svoje visine. Jače orezivanje preporučuje se svakih 4-5 godina zbog podmlađivanja biljke.
Za uspešno cvetanje Klematisa kasnog cvetanja potreban je radikalan rez u kasnu zimu tj. februaru ili početkom marta. Orezuju se svi izboji na visinu od oko 30-40cm.
 
@ tutti frutti Moj klematis koji sam posadila ovog proleća, počeo je da cveta. Da li mi na osnovu ove slike možeš pomoći? Ako možeš, onda bi želela da znam, kada se i kako moj klematis orezuje?

 
Ja mislim da je to Clematis "Jackmanii Superba". Klematis kasnog cvetanja.

Ali nemojda me hvataš za reč, svi oni jako liče. Videće se u proleće. Od vrsta svaki će krenuti na starim granama, ako su žive. One biljke koje treba da se režu radikalno, njima nadzemni deo svakako propadne.
 
Nazad
Vrh