Nukleus i rad sa njim na pčelinjaku

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Nukleusi se u osnovi koriste za manja pčelinja društva. Najpoznatije su dve situacije, i to novoformirano pčelinje društvo i društvo za oplodnju matica.

Ja lično koristim LR košnice i u tom stilu su mi i nukleusi, kojih imam pet. Svaki od njih ima mesta za pet ramova, a napravljeni su od čamovine. Veoma sam zadovoljan sa rezultatima koje postižem u razvoju novih društava, tako da ću se još dugo zadržati sa tim sistemom. Pored ovog sistema, postoji još i varijanta kad se redovna košnica pregradi po sredini sa lesonitom, te se na taj način dobiju dva nukleusa u jednoj košnici. Da ne zaboravim spomenuti, u literaturi se spominju i nukleusi sa po tri rama, mada mislim da je to malo mesta za razvoj normalnog pčelinjeg društva.

Nukleusi treba da primaju dimenzije ramova, koje i vi inače koristite na vašem pčelinjaku.

Prilikom kreiranja nukleusa, ubacujem unutra ram na kojem se nalazi matičnjak i još dva rama sa pčelama, koja prethodno blago otresem nad košnicom, pre prebacivanja u nukleus. Uz to idu i dva rama sa izgrađenim saćem i određenom količinom meda.
 
Dali neko ima iskustva sa petoramnim nukleusima Ivana Brnde. O ovim nukleusima se dosta priča pa bi iskustva iz prve ruke bila zanimljiva.
 
Za tu vrstu nukleusa prvi put čujem, koje su im osnovne karakteristike ?
 
Koliko sam shvatio dužina rama je polovina od standardnog. Dimenzije su 195 puta 240 j dubina prema tipu košnice zavisno dali je LR ili DB.
 
Pa kako se posle takvi ramovi premeštaju u redovnu košnicu ?

Mada je tu možda u pitanju uputstvo za nukleuse oplodnjake.
 
Stavljaju se po dva tako što se sastave po dužini. Ja sam imao desetak društava lr do pre par godina. Pošto od proleća planiram ponovo da nabavim nekoliko rojeva rešio sam da krenem sve ispočetka. Tragajući šta ću i kako ću naišao sam na ove nukleuse. Interesantno je da se sa ovim nukleusima može uspešno pčelariti. Autor preporučuje ove nukleuse i kaže da nije potrebno nikakvo tretiranje pčela. U vreme paše stavlja i do 7 nastavaka ali se moraju dodatno vezati zbog opasnosti prevrtanja u slučaju nevremena. Ja sam čvrsto odlučio da preko zime napravim ove nukleuse. Ima vrlo zanimljivih tekstova na netu o ovom nukleusu i načinu kako raditi sa njim. Meni je ovo privuklo pažnju jer ne treba tretirati pčele. Pošto ne planiram da selim mislim da je ovo idealna stvar za organsku proizvodnju za vlastite potrebe.
 
Ako ti nije problem da napraviš koju sliku tih ramova kad ih skucaš, verujem da je to zanimljivo većem broju članova.
 
To ćeš lako naći na sposovom forumu. Ja ne planiram da radim sa standardnim košnicama tako da ću praviti standardne ramove odnosno pola dužine od lr. Ceo nastavak je 2,5 ramova standardne košnice. Trend je i u svetu a i kod nas košnice usko visokog tipa. Svi se slažu u jednom da takve košnice mogu da opstanu bez tretiranja. Sedam nastavaka ovog nukleusa ima površinu manju nego dva nastavka lr a da 20kg meda. Sa dva nastavka lr nebi dobio ništa. Mene je ovo oduševilo. Kombinacije su neiscrpne kako kaže autor Brnda. Proizvodnja matica rojeva itd. Isti autor preporučuje deveteramnu košnicu kvadratne osnove 340 puta 340 dubine kao lr. Ako da bog da to sve uradim kako treba i budemo živi i zdravi pisaćemo sledeće god.
 
Ja pratim po netu svaku reč koju je napisao. To sa linkovima mora neko drugi nerazumem se u tehniku. Brndin nukleus od 5 ramova sa merom 195+ 240 i visinom 242 što je polovina rama lr nije potrebno ničim tretirati. Ovaj nukleus je namenjen da bude u funkciji sa lr košnicom jer kad se sastave dva rama po dužini dobije se lr ram. Međutim dosta se pčelara odlučuje da pčelari ovim nukleusom i to vrlo uspešno. Brnda je modifikovao i alpsku sa 9ramova. 340puta 340 visina 242. Nema donje leto već koristi okrugli otvor prečnika 35mm na 70mm od gornje ivice nastavka. Ako bog da ovog proleća ću naseliti pčele u ovu košnicu. Ako uspem da to uradim otvorićemo temu o ovoj košnici i načinu pčelarenja.

Da ne odemo u off topic u temi Izumiranje medonosnih pčela nastavak ovde. Danas sam malo čitao o ovome na SPOS forumu i priča je više nego zanimljiva samo treba čitati. Meni su se dopali ramovi sa manjom visinom, do 170 ali ne mogu da sudim dok ne zazuji i kod mene u voćnjaku. Priču o alpskoj i modifikovanoj-IB treba jače pretresti u kontekstu opšteg povećanja temperatura, čini mi se da im to baš ne ide na ruku.
 
Kontaktirao sam neke pčelare koji koriste ove nukleuse i svi potvrđuju da su bez premca. Oplodnja matica je 100%. Lako ga je proširiti na nekoliko nastavaka i dovesti u rojevo stanje a onda razdeliti matičnjake uz ram dva sa pčelama i dodati dva sa so. Tako se lako dolazi do novih društava. Lako prezimljavaju u jednom ili dva nastavka a u proleće imaju buran razvoj.
 
Stavljaju se po dva tako što se sastave po dužini. Ja sam imao desetak društava lr do pre par godina. Pošto od proleća planiram ponovo da nabavim nekoliko rojeva rešio sam da krenem sve ispočetka. Tragajući šta ću i kako ću naišao sam na ove nukleuse. Interesantno je da se sa ovim nukleusima može uspešno pčelariti. Autor preporučuje ove nukleuse i kaže da nije potrebno nikakvo tretiranje pčela. U vreme paše stavlja i do 7 nastavaka ali se moraju dodatno vezati zbog opasnosti prevrtanja u slučaju nevremena. Ja sam čvrsto odlučio da preko zime napravim ove nukleuse. Ima vrlo zanimljivih tekstova na netu o ovom nukleusu i načinu kako raditi sa njim. Meni je ovo privuklo pažnju jer ne treba tretirati pčele. Pošto ne planiram da selim mislim da je ovo idealna stvar za organsku proizvodnju za vlastite potrebe.

Svi koji su poslušali Brndušića u pogledu tretiranja pčela od varoe su ostali bez pčela. Ako misliš da ideš njegovim putem prvo neka ti kaže koliko je meda proizveo i prodao i to naravno dokaže.
Pčelari se košnicom a nukleusi služe za nešto drugo.
 
Brndušić je veoma osporavan. Njegov pristup pčelarstvu se veoma razlikuje od današnje teorije i prakse. Teška je neistina da pčele stradaju u ovim nukleusima ako se ne tretiraju. Imao sam čast da upoznam Brndu i objasnio mi je mnoge stvari. Kontaktirao sam i više pčelara ex YU koji imaju ove nukleuse i nijedan mi nije rekao da su mu pčele stradale. Imate u NS pčelara Dražena Kasapovića koji pčelari ovim nukleusima tako da se možete uveriti i sami. Tema je veoma široka i obimna. Nemački instituti i njihovi naučnici došli su do nekih saznanja o temperaturi legla kocentraciji CO2 i još nekih parametara koji utiču na brojnost varoe u pčelinjoj zajednici. Brndušić je došao do istih zaključaka još pre više od 10 god i objavio te radove.
 
Da u pravu si kad kažeš da se Brndušićevo pčelarstvo veoma razlikuje od današnjeg, ali se uopšte ne razlikuje od pčelarstva s početka 20. veka, samo što tada nije postojala varoa. Tvrdiš da je teška neistina da pčele stradaju u ovim nukleusima ako se ne tretiraju, zato bih te zamolio da nam ti ili Brnudušić objasnite kako taj nukleus deluje protiv varoe? Ako je ta vaša tvrdnja tačna onda če ceo svet da uzgaja pčele u tom nukleusua a ne u košnicama.
Opštepoznato je da temperatura legla kocentraciji CO2 i sve ostalo što se nađe u leglo utiče pre svega na leglo, pa i na varou. Tu nemački institut, Brndušić i ti ne iznosite nikakvo novo saznanje. Nisi dovoljno jasan, ti izgleda znaš neku metodu tretiranja pčelinjih društava protiv varoe pomoću CO2. Daj molim te kaži je i nama, pa da svi kupimo CO2 boce i tretiramo pčele ugljen dioksidom, i najzad se otarasimo tog opakog parazita.
Nisam čuo da je Brndušić objavio neki rad, ako postoji daj ga i nama na uvid, možda će neko imati koristi.
 
Prijatelju ako te interesuje sedi na autobus pa u Bor. Mogao si čuti dotičnog pčelara na predavanju u NS 4og februara. Imaš tel imenik NS potraži Kasapovića. To što ti tražiš od mene ja to nebi mogao da napišem do sutra. Dobro ti znaš o čemu se radi ali izvrgavaš ruglu nečiji rad i trud. Sličnih komentara ima i na sposovom forumu gde si i ti član. E pošto tamo nije lako prodavati maglu misliš ovi ovde će da progutaju. Nevalja rodna voja nevalja brndin nukleus predsednik sposa lopov.
 
Prijatelju moj stav je da za sve što tvrdimo trebamo da iznesemo i dokaz. Zbog nečijih pogrešnih saznanja iznešenih ovde neko može da izgubi 10, 30 ili 100 društva. Mi nismo ovde da pravimo štetu jedan drugom, već da razjasnimo sve što možemo i pomognemo ako možemo. Zato sam te lepo zamolio da izneseš argumente za te tvoje tvrdnje. Ti usled nedostataka argumenata iznosiš lažne optužbe protiv mene da bi time zavarao ostale članove ovog foruma.
Ti me optužuješ da sam rekao da brndin nukleus ne valja. Ja to nigde nisam rekao. Zamolio bih te da tačno kažeš u kom postu sam to rekao.
Takođe me optužuješ da sam rekao da je predsednik SPOS-a lopov. Ja zaista nigde nisam rekao da je predsednik SPOS-a lopov. Opet bih te zamolio da i po ovoj tvojoj lažnoj optužbi tačno izneseš u kom postu sam to napisao.
 
Pošto ste diplomirani politikolog svaka rasprava bi bila besmislena. Školovani ste za te stvari da jedno mislite drugo govorite. Ja sam jedan običan seljak i nisam vičan tim stvarima. Ipak imam toliko pismenosti i moći zapažanja da vidim o čemu se radi. Smatram da je ovim stavljena tačka na i što se tiče dalje komunikacije na ovaj način. Poz...
 
Nije bitno šta smo po profesiji, već dal' smo ljudi ili neljudi.
Ti opet umesto argumenata iznosiš lažne optužbe da ja jedno mislim a drugo govorim, veoma nepošteno i nekorektno sa tvoje strane.
 
Kažete. Svi koji su poslušali Brmdu da ne tretiraju pčele ostali su bez pčela. Imaju li ti ljudi ime i prezime. Srbija je mala. Znao bi još neko. Ja kažem ima čovek u NS imenom i prezimenom ima nukleuse i pčelari njima ne tretira pčele. I ko sad nema dokaze.
 
Pčelarima su bitna naučna saznanja koja su proverena i dokazana, a ne saznanja rekla-kazala koja ti nudiš.
 
Kolega Sarbanac pošto vidim da si se već prihvatio pravljenja nukleusa interesuje me dali ih ti sam izrađuješ ili ti to pravi nekakav majstor i ako ti neko pravi pošto to radi?
 
Nazad
Vrh