Nukleus i rad sa njim na pčelinjaku

Kolega Sarbanac pošto vidim da si se već prihvatio pravljenja nukleusa interesuje me dali ih ti sam izrađuješ ili ti to pravi nekakav majstor i ako ti neko pravi pošto to radi?
. Majstor radi čišćenje daske i žljebove a sam mogu sklopiti i ofarbati.

---------- Poruka napisana u 11:59 ---------- Prethodna poruka je at 11:48 ----------

Pčelarima su bitna naučna saznanja koja su proverena i dokazana, a ne saznanja rekla-kazala koja ti nudiš.
. Kolega ovo nije naučni forum već forum seljaka i ljudi bliskih selu i poljoprivredi. Nešto iz nauke. Pročistni izlet je veoma zdrav a lepo je vreme pa bi bilo dobro da se ugledate na pčele osetiće poboljšanje a i zdravo je. Ako sam nekom ukazao na neke dobre stvari ili pokrenuo nekog da pozitivno razmišlja dobro je. Pošto nemam nameru da se nadmudrujem (demagogija je uvek u pravu) prećiću na status posmatrača u temama o pčelarstvu. Pozdrav! Miroslav Miško Jovanović Šarbane Ub.
 
Možda nisi čuo da je nauka odavno ušla u poljoprivredu i stvorila nove rase domaćih životinja među njima i ovce koje čuvaš, nove sorte žitarica da bi njima hranio ovce itd.
Ne znam da li si ukazao na neke dobre stvari, ali neke tvoje poruke mogu da nanesu veliku štetu onima koji ih prihvate.
 
Ma gde da čujem. Ja sve što znam o poljoprivredi naučio sam od svog dede koja nauka. Čujem sad ima neka nova firma Monsanto (nova semena) al ja imam nejebavajući stav po pitanju takve nauke. Ovce pramenke domaća semena žitarica pčele čemo u vrskare i košnice slične njima. Kokoške spavaju na drvetu. I zamislite sad Englezi promovišu neku permakulturu a pola Srbije živi tako. Koliko smo mi ustvari napredni nismo ni svesni.
 
Molim kolege pčelare da se drže dokazanih naučnih činjenica i metoda da ne bismo doveli u zabludu mlade i neiskusnije kolege (mislim mlade po pčelarskom stažu). Meni nije bilo bitno čime tretiram pčele dok sam imao 5-6 društva ali brate kada trebaš uzimiti stotinu i više društva nije ti sve jedno jer znaš koliko si sredstava i rada u to uložio a da i ne pričam o minulom pčelarskom stažu i učenju zanata. Ja sam pre nedelju dana izvršio kontrolu svih mojih pčelinjih društava i fala bogu sva su za sada dobro (mada ja konačan bilans pravim 15. marta). Zato molim vas nemojte preporučivati neke neproverene metode i eksperimente kao i preparata kao što su neki sirupčići u domaćoj radinosti a sve to u svrsi biznisa kao što je npr. Voja i njegovi preparati koji nisu nigde ispitani (laboratorijski) i normalno nisu registrovani pa da su oni tako efikasni Voja bi bio najbogatiji čovek u Srbiji i prodao bi patent širom sveta. Nemojmo molim vas prodavati maglu već gledajmo da pomognemo mlađim kolegama.
 
Profi sigurno znaš šta su Brndini nukleusi. Dali imaš nekog iskustva u vezi ovih nukleusa ili znaš nekog ko ih ima i radi sa njima?
 
Sarbanac znam šta su brndini nukleusi ali nemam nikakvog iskustva sanjima niti poznajem nekog ko ih koristi. Ja lično koristim sedmoramne nukleuse DB koji imaju leta sa obe strane. Mogu da se podele po sredini i onda ih koristim kao oplodnjake (dva trodelna). Mogu da ti kažem da ih koristim zadnjih desetinu godina i da sam prezadovoljan sa njima. Oni su mi desna ruka na pčelinjaku. Pčelinje zajednice u sedmoramnom nukleusu izuzetno dobro zimuju, a u proleće bez problema po prebacivanju u desetoramnu DB grade još tri rama i idu na bagrem kao proizvodna društva u punoj snazi. EXtra.:cool:
 
Danas je stigao eksperimentalni nukleus, sledi farbanje. Ja inače koristim peroramne nukeluse, ali je ovo neki duplex :ideja:

Videćemo kako će se pokazati

p5020059.jpg



p5020060.jpg
 
I ja uselio jedan petoramni nukleus po Brndinim savetima i to prirodnim rojem. Danas lepo vreme napokon te pčelice vredno rade. Čim izvuče ovih pet ramova dodaću mu nastavak. Ovaj nukleus kao i IB košnica nema klasično donje horizontalno leto već okruglo gornje prečnika 25mm.
 
Da se oglasim i ja povodom ove teme,naime kod mene su nukleusi 5 rami u standardnim LR nastavcima pregradjeni sa lesonitom od 5mm,na svakom drugom društvu mi se nalaze nukleusi(po dve košnice na postolju jer mi je kombinacija dvomatičnog sistema i nukleusa kao pomoćnih zajednica),inače se nalaze kao što sam rekao na osnovnim društvima a izmedju njih i osnovnih sneglerova daska,služe mi kao pomoćne zajednice iz kojih uzimam zatvoreno leglo i dodajem u osnovno društvo da bi ih pojačao za pašni period,za proizvodnju matica kao i za proizvodnju novih rojeva nalaze se tokom cele godine takodje mi i zimuju.Naime za nukleuse smatramo sve ono što je sa standardnim ramom 1 do 5 ramova pa čak i sa 7-8 ramova možemo da svrastamo u nukleuse.A sve ono što je manje od nekog standardnog rama nazivamo oplodnjakom,iskusniji pčelari znaju da što god je manji nukleus ili oplodnjak u njima se matica mnogo brže oplodi i pre pronese.Po mom mišljenju svako ko pčelari sa 20 košnica trebalo bi da ima i nukleuse na pčelinjaku jer se desi da se matica ponekad nehotice prignječi strada u toku seobe bilo šta da se desi imamo rezervnu maticu u nukleusu koju možemo da dodamo...

- - - - - - - - - -

Ne bih se složio sa ovim mišljenjem. Ja ipak mislim da se za proizvodnju matica koriste oplodnjaci, a ne nukleusi.
pa vidite sada oplodnjaci nisu loši ali ja lično za oplodnju matica nisam koristio oplodnjake a takodje niti jedan od kolega pčelara koji su ih proizvodili za prodaju,neću reći da nisam imao na pčelinjaku jesam a imali su ih i ostali ali čisto, mogu reći kao rekvizit ništa više a glavni primat su imali nukleusi iz prostog razloga ukoliko znate koliko je oplodnjak minijaturan i da je teško utvrditi kvalitet oplodjene matice jer u oplodnjaku nekom je dimenzija ramića 10x10cm i po takva tri rama, nema šanse nikakve imati preglednost u kvalitet proizvedene matice,a dok na nukleusu petoramom itekako uvidite šta ste proizveli jer kada matica u njemu za 7 dana zaseje 3-4 rama sa jajima e to je već nešto(prosek od 1600-2000jaja dnevno)...I za koju znate pouzdano da će da zadovolji potrebe jedne prosečne LR košnice(društva) ili bilo koje druge...
 
Nazad
Vrh