Kalemljenje kosticavih vocaka na bar tri nacina

  • Začetnik teme Amater345
  • Datum pokretanja
A

Amater345

Guest
Interesuje me,
Kalemljenje koštuničavog voća na odraslo stablo,sečenjem vrška i cepanjem tog stabla i stavljanje novih grančica?
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

Hoce li mi neko odgovoriti posto mi treba veoma mnogo,da bih stigao da se pripremim!
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

:osmeh: vrlo je vazno pre kalemljenja da smiris zivce inace nece kalem da se primi :osmeh:

neznam sta ce trebati da se pripremis i koliko to kod tebe traje , tip koji je meni kalemio nosi noz za kalemljenje u dzepu malo voska i traku sa kojom poveze i to je to . postavi malo vise podataka to jest malo detaljnije sta hoces da kalemis ja sam video da je neko kalemio jabuku i tresnju na staro stablo a za drugo neznam nisam nikad cuo da neko tako nesto radi verovatno nije prakticno i imaju razloga zasto to ne rade .
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

Bitno je da kalem grančice pripremiš odmah.
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

A kako treba da se uradi?
Znam sta mi treba ali kako
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

Uzmeš željene grančice(plemke) i utrapiš u vlažnu zemlju. Ja bih to stavio na neko mračnije i hladnije mesto. Bitno da se ne isuše. Vreme uzimanja grančica igra važan momenat jer je vezano sa kretanjem sokova u biljkama. U svakom slučaju struka preporučuje: bolje u januaru nego u februaru, bolje u februaru nego u martu.
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

ja kada rezem voce odvojim prijatelju grancice za kalemljenje. to su mladjari koji su izasli u prosloj godini vodopije i sl.
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

Imam dve dunj koje su izrasle iz žila/korena/.One su stare 4-5 god i rađaju sitne plodove iako im je mati bujna i rađa ogromne plodove.Mogu li na nju kalemiti neku drugu voćku i kako?Unapred hvala.
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

:cao: Na te izdanke dunje može da se kaleme sve sorte dunja,zatim neke sorte kruške,oskoruša,mušmula itd,. :spavam:
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

@ seneka
Kada ste vec pomenuli oskorusu, da li znate na koju jos podlogu moze da se kalemi oskorusa? Da li moze na dzanariku, jabuku ili krusku, jer tih podloga imam, dok dunju nemam?
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

Oskorusa moze da se kalemi na dunju ali je to kratkog veka podloga za oskorusu je Jarebika koja je dosta retka.
Mislim da je najbolje ako imas negde oskorusu uzeti izdanke i njih kalemiti sa plemkom :ppozdrav:
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

Koliko ja znam oskorusa nema potrebe da se kalemi kod nas je ima svuda po sumi samo ih presadis na zeljeno mesto. u mom kraju svi tako rade skorusa je vrsta kruske i raste po krajevima suma.
 
Odg: Kalemljenje kostunicavog voca,na bar tri nacina

>: VILAMET,pozz. Nije problem stvoriti dunju,sada pojedeš dunju,izvadiš semenke,staviš u pesak i u 3 mj. posiješ u čaše od jogurta.kada dunja nikne posadiš u baštu.Uz dobru negu narasti će do augusta kao olovka debljine,tada kalemiš na njih oskorušu jako se dobro prima na spavajući pup. :ppozdrav:
 
Da li stenlej i šljiva uopšte može da se rasadi od divljaka što izbijaju oko nje ili iz koštice ili je kalem ipak prava stvar? Na šta se šljiva uopšte kalemi i ako je odgovor na šljivu koja je poenta kalemljenja?
 
Ranka moze iz izdanka sigurno tako smo i najcesce razmnozlili sarku medju sobom, mozda i pozegaca ako nije kalemljena. Iz kostice za***i da sadis bilo sta da ne razglabam sad kasno je spava mi se a i jebe pivo iz kafane vec :) nije to to a i neces dobiti to sto zelis. Klamei se na dzenku sta god oces od sljiva a i drugo voce. lepo se prima ima dobar koren, mana bujna podloga al kod nas 99% neces naci bolju tj mora uvoz. A poenta klemljnja ukratko prenosenje svih osobina plemke tj roditlja grane sa koje si uzo kalem grancicu na buducu vocku :)
Za sve osim par vrsti badema mozda i recimo drena uvek se preporucuje kalem ! pa cak i pri ocuvanju starih sorti u zadnje vreme. Kalme je jedini nacin da 100% prenes osobine koje zelis nema druge
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li stenlej i šljiva uopšte može da se rasadi od divljaka što izbijaju oko nje ili iz koštice ili je kalem ipak prava stvar? Na šta se šljiva uopšte kalemi i ako je odgovor na šljivu koja je poenta kalemljenja?
Ne moze stenlej tako d ase razmnozava.
To sto je izbilo nije sorta (nije stenlej) vec izbojci iz podloge, najverovatnije dzenarika.
Kalemi se najcesce na dzenariku (sljiva) a poenta je da se dobije identicna biljka kao biljka majka (ona sa koje uzimas kalem grancice ili okca) Kalemljenje je veoma blisko kloniranju, zapravo se moze takvim i smatrati. To je poenta.

Sve sto nije kalemljenjem razmnozeno (to se zove "biljka na sopstvenom korenu") moze se razmnozavati tim izdanbcima. Oblacinska visnja se tako najcesce razmnozava, sljiva pozegaca vrlo cesto, crvena ranka skoro iskljucivo tako ( a sve to moze i kalemljenjem)
direktno iz kostice u vocarstvu se skoro nista ne razmnozava (sorte, razmnozava se radi dobijanja podloga za kelamljenje)) jer prilikom oprasivanja ( a to je neophodna faza da bi se uopste dobilo plod pa time i kostica) dolazi do ukrstanja gena oca (oprasivaca) i makje (biljke na kojoj se formira plod) pa time i do ukrstanaj tj menjanja osobina.
E sad, da te ne davim genetikom, ali postoje zakoni (prirodni naravno, nije ih skupstina izglasala:) po kojima se nasledjuju osobine pa se od istog oca i od iste majke, u istoj generaciji, ne dobijaju identicne jedinke sto prakticno znaci da ako bi sortu i razmnozio semenom (kosticama) dobio bi veoma neujednaceno potomstvo, tj ne bi sve nastale biljke imale iste osobine.
Prakticno, stenlej se moze razmnoziti iskljucivo kalemljenjem.
 
Čekaj, ako su ti izbojci dženarika, ja znači mogu da ih iskoristim za podlogu pa na nju nakalemim grančicu sa stenleja iz kog je izbila ta dženarika?
 
Da, možeš ih koristiti kao podloge, samo moraju da budu ožiljene!

@VladimirUB
Samo napred! :)
 
Čekaj, ako su ti izbojci dženarika, ja znači mogu da ih iskoristim za podlogu pa na nju nakalemim grančicu sa stenleja iz kog je izbila ta dženarika?

Teoretski da prakticno tesko..
Ti izbojci su najcesce bez svog korena, a akoi imaju neku zilicu ona sasvim sigurno nije dovoljna da ishrani biljku ako bi se ona odvojila od one na kojoj se formirala. To se nekada radi, kad npr sljivu polomi oluja, cela se polomi od roda, ili na neki drugi nacin ostane prazno mesto u vocnjaku a koren ostabe aktivan, pa da bi se popunilo onda se na taj izbojak nakalemi tako kako ti kazes i tako se popuni to prazno mesto.
Dzenarika tesko formira adventivni koren (to su zile izbile iz nadzemnog dela biljke, sto se cesto desava kod vrbe i topole npr, pobodes grancicu u zemlju i na njoj se formira kren, to si verovatno vidjao, tako se proizvode i podloge za jabuku, dunju, neke podloge za ostalo voce i id) a za podlogu sljive ako se koristi dzenarika onda se proizvode tzv sejanci dzenarike, dakle poseje se kostica dzenarike i na tome se kalemi sljiva.

Sve u svemu nisam ti bas nesto lepo rekao, moraces ili da kupis sadnice ili da na neki drugi nacin dodjes do podloge ako ces sam da kalemis :)
 
Nazad
Vrh