Uski pogonski točkovi

~Kiki~

Član
Učlanjen(a)
25 Nov 2008
Poruka
2.483
Lokacija
Padej
Ako možeš da nabaviš felne odgovarajućih dimenzija , a rupe možeš da izbušiš i da uradiš središnju rupu na dimenziju tvog traktora to nije nikakav problem . :cao: A i nije mi baš jasno zašto baš dimenzija profila 9.5 ? :sta:
 
Cudi me da uRumi na vasaru nema uskih felgi za IMT traktore, jer sam jednom na vasaru bio i bilo ih je bar 3 para na prodaju i sve s gumama... neke uze, neke sire, al mogo si birati koje ces...

Bilo je i za torpeda par ili dva, ne sjecam se vise...


Ovo jedan poznanik iz pozege ima na svom 565 (motor od 577) i traktor uopce ne visi nikuda, jednako stoji kao i sa sirokim gumama. Koliko se sjecam da su ovo "desetke" na felgama.





 
Ja u 50 cm ulazim sa 13.6 koje su fabricki sa IMT-a mislim 577 nisam siguran a pasu i na Zetora! Slike su na:http://poljoinfo.com/index.php/topic,643.msg9853.html#msg9853
Sredina je od Zetora a na IMT se stavlja direktno!
Za te tockove smo pabavili prednje felne za Zetora 7.5 x R20 i onda je stajao pravo!
Inace repu smo tarupirali sa zetorom 14.9 x R28 i nije gazio repu!
 
Pozdrav Kiki!

Iskreno da kazem, gledajuci prospekte proizvodjaca, i ponudu nasih trgovaca, dosao sam do zakljucka da bi to mogla biti dobra dimenzija.
Moja ideja je vec kada ulazem u nove i to uske tockove, da oni budu sto je moguce i realno izvodljivo uzi. Koliko se secam, 9,5 siroki su negde oko 25cm..
Traktor koristim uglavnom za medjurednu obradu, a za druge poslove bi vracao standardne gume. 11,2 nisam video da ima, a 12,4 bas nije mnogo uze od 14,9. Jeste da moze sa njima lepse raditi nego sa fabrickom dimenzijom, ali gledam da dobijem maksimum ako je moguce. Ulazim ja u uske redove i sa ovim starim (sirina oko 38cm), ali bi hteo sebi da ucinim posao sto laksim.
Ne znam ni za jednu firmu koja radi takve intervencije na felnama ozbiljno. Meni bi trebalo busenje za glavcinu, suzavanje felne.. Ne znam da li bi to kod nas neko mogao lepo da odradi, i po koje pare-da li je isplativo uopste!
Ako se montira na primer 12,4-36 guma ona podize zadnju osovinu traktora, nije bog zna koliko uza, probao sam to ranije i ne svidja mi se (do njih je moguce lako doci). Takvih felni uglavnom jedino i ima. Kada bi takvu preradio na moju glavcinu, suzio je za 9,5-36 gumu, njenom montazom bi dobio mnogo na smanjenju sirine traga, a izbego bi problem sa visinom, jer su te uze gume same po sebi manjih dimezija "balona", iako se montiraju na felnu indeticnog poluprecnika, te je ukupna visina odgovarajuca!
To su samo moje ideje, ne znam da li dobro razmisljam, zato sam se i obratio citateljima ovog foruma.
Cuo sam da ima u S.Mitrovici neka firma koja radio opisano, ali ne znam koja je to tacno. Za druge ne znam.

Pozdrav i tebi Bobo!
Kucao sam odgovor prvom sagovorniku kada si pisao.
Nisam dugo bio na vasaru u Rumi. Moguce da se pojavilo nesto novo. Hvala na lepim slikama i trudu.
Koliko sam uspeo da vidim to su verovatno te 12,4-36 ili mozda cak 13,6. Prilicno su visoke, idu cak do blatobrana. Ove fabricke 14,9-36 su mnogo nize. Mozda je kolega "podizao" i prednji most?Ja inace imam "Tupanjcev"-Futoski sestoredni spartac za uzane redove, sa smaknutim mostom za kacenje, te nemam potrebu da prilikom tih operacija "sirim" tockove.
Nisam cuo za te "desetke". Mozda su to bas te 9,5 o kojima pricam!?
Moram pogledati slike mnogo detaljnije..
Ako saznas nesto, javi molim te.
Pozdrav svima!!
Tebe bi zamolio da se raspitas kod kolege koje su to tacno dimenzije i neka ti kaze od koga je kupio!
 
Pozdrav mytioo!

Slazemo se u svemo sto si napisao.
Rekao sam vec da su te 13,6-36 najcesce, i da se ljudi u nedostatku boljeg snalaze sa njima.
Ali smo se takodje saglasili da takve gume podizu zadnji deo traktora, te to trazi podizanje prednjeg mosta, ili druge prednje felne i gume, sto sve poskupljuje i komplikuje montazu! pored svega toga, krajnji rezultat nije narocit. Sirina traga tih guma je tu negde oko 33,34cm.
I ja takodje godinama ulazim u repu, cak i mladu sa 14,9-28, ali desi se da bude gazenja, a rad jeste naporan. potrebna je velika koncentracija..
 
Inace za Zetora sa prednjom vucom sam preradio sredinu felne od starog traktora Zadrugara. Tu sam morao da pazim na obim tockova zbog prednje vuce tako da je to visina ista kao16.9 x R28.Tako da mi je strugar isekao na strugu sredinu i napravio novu sa odgovarajucim rupama pa sam to zavario a na tu felnu pase guma 12.4 36 a moze da se stavi i 11.2 bez suzavanja felne(isprobano kod kolege) Ako te interesuju detalji javi pa da ti posaljem detalje sa crtezima!
 
Vazi mytioo..

Posalji mi ako ti nije problem, svaka pomoc je dobrodosla..
Gde nabaviti felne od zadrugara?
Treba veliki strug za takvu interveciju. Ima li 11,2 guma?
 
Guma ima u Adi kod vulkanizera "Sulok" a Zadrugare trazi po otpadima! Inace felne su mu jake materijal je jos iz stare Juge kad se jos pravio kvalitet kod nas! Slike i crteze stavljam sutra!
Ja sam imao u selu prvoklasnog majstora(bog da mu dusu prosti) sa takvim velikim strugom! Neznam dali mu je sin nastavio tradiciju ali ako ne nadjes nekog blize...raspitacu se!
 
Postoje dimenzije 9.5 x 20; 24; 32; 36; 42
10 x 16; 18
10.5 x 16; 18
11.2 x 20; 24; 28
12.4 x 10; 24; 28; 32; 36; 42
13.6 x 24; 26; 28; 36; 38;

Odnosno u 9.5" je 241.3mm
10" je 254.0mm
10.5" je 266.7mm
11.2" je 284.5mm
12.4" je 314.9mm
13.6" je 345.4mm

Nađi neko ko ima kordinatnu bušilicu i odrade ti bušenje rupa bez
problema .
Ako ne možeš da nađeš kordinatnu , može da posluži i obična stubna
sa tim da moraš koristiti šablon (može i felna koju sad imaš)
Struganje sredine isto nije problem bilo koji strug koji može da
uhvati tako velik komad - stružeš samo zvezdu (postoje i "vertikalni strugovi").
Sve te operacije može da odradi čovek koji samo malo ima smisla za te stvari .
 
Hvala vam obojici!

Iskreno nisam ocekivao tako brze i smislene odgovore. Danas sam naisao slucajno na forum.. Odlican je, falio je!

U principu su mi poznate te mogucnosti, ali sam mislio da izbegnem to da ja trazim majstora, felne, pa da postoji neizvesnost koliko majstor to "ume", kako ce iscentrirati sve..
Najbolje bi bilo kada bi covek mogao da kupi vec uradjen proizvod, ali kod nas ljudi nemaju dovoljno ideja sta trzistu fali. Sigurno bi takvi kompleti isli kao "alva"!
Znam za Suloka, kupovao sam vec kod njega neke gumene delove. Dobar je, uostalom kao i veci deo adjanske male privrede. Sta bi mi da nije Ade-a i nismo daleko..
Mislim da kada sam prosle zime zvao, nije imao 11,2 u ponudi.
Koje su gume, odnosno felne na zadrugaru?
 
@ mityoo - ja što imam katalog u njemu te dimenzije nama , a ne tvrdim da je ne proizvode

@smilad - sad tek vidim da si iz Bečeja . Ada ti je blizi tu ima takvih mašina , i bez problema se da odraditi .
A centriranje nije ni najmanji problem .
Ako te interesuje mogu ti poslati neke adrese i tel. ljudi koji to mogu da odrade bez ikakvih problema . :cao:
Zar ne mityoo Ada je majka za te stvari , dobrih majstora koliko hoćeš možeš da biraš . :bravo:
 
Vazi Kiki!

Svakako posalji! Neko resenje mora da postoji, a da nije preskupo i da valja!

Cujemo se..
 
Na felnama sto sam ja kupio (sa Zadrugara) su bile gume13,6 Ali felna je za 12.4 Jer je guma 13,6 stojala jako "okruglo"! Inace ako stavis gumu za 1 dimenziju uze od predvidjenog ripne se ravnomernije trose i neostane na kraju ripna cela a u sredini skroz potrosena!
 
mityoo je napisao(la):
Na felnama sto sam ja kupio (sa Zadrugara) su bile gume13,6 Ali felna je za 12.4 Jer je guma 13,6 stojala jako "okruglo"! Inace ako stavis gumu za 1 dimenziju uze od predvidjenog ripne se ravnomernije trose i neostane na kraju ripna cela a u sredini skroz potrosena!

Jasno to važi za dijagonalne gume, za radijalne to nije problem. Inače na dva traktora sam stavio umjesto dijagonalni radijalne gume i ljudi moji traktori nisu za prepoznat. Bolje vuku, udobniji su...
 
Kad smo vec kod potrosnje uskih guma...

Meni se na 549 prednje gume pocele jako jest cim su se ripne pojele da ravnomjerno svaka nasjeda na asfalt. Gledao sam spur i dobar je, a na internetu sam cesto puta vidio slike traktora s prednjom vucom, gdje su prednje gume naopako okrenute. Raspitivao sam se zasto, da bi mi na kraju rekli da se tako gume puno sporije i jednolicnije trose,a tko ima utovrivac na traktoru da to posebno dolazi do izrazaja, a i tu je pomoc pri izlasku u rikverc iz neke skakljive situacije s punom kasikom.... Mislio sam da su to gluposti, ali kad sam isao probati taj sistem, prednje gume su se na ocigled prestale trositi, a vucna svojstva mi u normalnim radnim uvjetima nisu ugrozena. Po blatu se gume slabije ciste, nego kad su normalno okrenute, no po blatu nista ni ne radim tako da...

@Becarina: Gdje si nasao radijalne gume ze 549 i koliko si ih placao? Znam da su dijagonalne 12.4x28 kod nas 1200kn GALAXY i to mi se cini ok cjena, a radijalke nikad na IMT nisam vidio.


Da li tko od forumasa zna koje su ekvivalentne "radijalne" oznake za gume:

12.4x28 i 7.50x20
ili
13.6.28 i 8.00x20


Izvinite na OFF TOPIC-u, ali kad vec postoji vruca tema o gumama, da ju iskoristim da ne podizem neku staru temu...
 
Pre dve godine sam čuo da i Ruma-Guma (galaxy) pičinje proizvodnju radijalnih . Imao sam ponudu da dobijem džabe jedan par , ali da obezbedim jednu parcelu , traktor i D2 za 24h vuče probnog vozila po njivi , a došla je zima pa sam odustao . Sada je Ruma-Gumu preuzeo češki Mitas , inače Mitasove gume su strašne (za malo para jako dobre gume).
Za radijalne važi bolja udobnosti ,manji pritisci u gumi i samim tim manje sabijenje zemljišta i samim tim bolja vuča , samo je buka pri transporu veća ...
Radijalne se najčešće označavaju u mm (1"=25.4mm) npr. 295/80 R 22.5 100 A8 295 širina u mm ; 80 odnos širine i visine sekcije(preseka gume) ; R radijalni pneumatik ; 22.5 prečnik naplatka ; 100 index opterećenja ; A8 index brzine .

Što se tiče neravnomernosti trošenja , kod traktora sa prednjom vučom je izraženije i rešava se kako je kolega rekao okretanjem guma da se vrte
u suprotnim smerovima . Proizvođači preporučuju kontrolu divergencije i konvergencije (pozitivan i negativan offset) ,kao i zamena guma
leva na desnu i desna na levi sve se to vrši na svakih 600Mh. Ja to radim i nema problema da traktor vuče u stranu ili da neravnomerno troši gume. :cao:
 
Ja sam problem trosenja prednjih pneumatika resio tako sto sam prednje tockove podesio paralelno tj da nema offseta sto mi nije ni potrebno kod traktora sa orbitorskim volanom! ofset ili kako mi kazemo optika prednjih tockova je potrebna kod mehanickih volana da se pri izlaska iz krivine volan vrati sam i da nebi vukao levo ili desno, sto kod potpuno hidraulicnog volana neigra ulogu!
 
Zdravo mytioo!

Sada znamo koja je sirina gume, odnosno felne na zadrugaru, a koje su "visine", odnosno precnika!?
To je jako bitan podatak jer za gumu 9,5-36 sa kojom dobijam sirinu traga oko 25cm, i fabricku visinu zadnjeg dela traktora, koja je prakticno najbolje resenje u mom slucaju, je potrebna felna koja je namenjena takvom 36" pneumatiku.
Da zanemarim tu idealnu varijantu, da idem na malo siru gumu 12,4. Posto je kod zadrugara to fabricko resenje, koji je precnik gume kod njega orginalan?
Ako nadjem takve felne, i ako su dimenzije mozda 12,4-32, onda bi trebao samo da preradim deo za glavcinu! Felna mora biti vislja od 28" koje su na IMT orginalne da bi se 2kompezovao" manjak na visini zbog manjeg "balona", ali ne preterano kao sto je slucaj sa vecinom felni sto se mogi naci na trzistu, koje su 36" ili 38", preterano visoke za ovaj IMT565!?
 
Kao sto sam obecao:












Guma 12.4 x 36 je iste visine kao 16,9 x 28 jer meni to pase zbog prednje vuce inace moje su stomilke radijal
 
Nazad
Vrh