Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Tuneli? Ne znam sta je to.?

Tar , greska prilikom kucanja- lapsus lingve :udri:... hodnici , hranidbeni.... Potpuno se slazem da je u svakom slucaju bolji hranidbeni tunel ili traka nego jasle...
Nego, sta ja da radim sa misevima kojih i ovako imam u izobilju... A tek sta da radim ako se odlucim za ovu vrste izolacije od slame, za novu stalu koju pravim na prolece.. Macka ne dolazi u obzir :nono:
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

macka je najbolja preventiva,ako to ne onda razni mamkovi i otrovi ali ipak maca je zakon
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

@karalic
ako se koristis engleskim moras malo da trazis ali video sam da postoje postupci kako da se izbegne pojava miseva i buba. Bube moraju da eliminisu zato sto se ovako prave SUPER, stvarno prelepe kuce za stanovanje, cak na vise spratova!

Za stalu, za miseve je mislim dovoljna rabic mrezica koja ide preko kao armatura za blato.To ne moze da pregrize. Mislim da mis ne bi grizao ni STAKLENU mrezicu (ona je od staklenih vlakana pa ulepljena necim) za demit fasadu.

Ko hoce ovako da gradi treba malo da prouci. Bale se "siju", zicom ili kanapom za baliranje. Trebalo bi da se slazu kao cigle na preklop. Mogu da se blago zamalterisu blatom izmedju redova. Neki svaku balu prikucaju pritkom za predhodne(verikalno)...U svakom slucaju od a-š, stotine fotografija detaljna uputstva, sve postoji na netu.
Mozda da trazite od moderatora da otvori temu "stale od slame" pa kako ko pronadje nesto neka kaci tamo i projekte i postupke i na kraju ce se skupiti kompletan materijal i za one koji ne koriste engleski.
:ppozdrav:

Za macke ne znam ali ako je stala svetla, a treba da bude, onda kokoske hoce i treba da ulaze i tako dobijete besplatno ciscenje od muva i njihovih larvi.
:ppozdrav:
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

mozda cu probati na prolece stranice napraviti od bale,navucem lepak i mrezu za stiropor,iovako radim demit fasade,mozda ce ovo biti hit :ppozdrav:
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

alfa 9 je napisao(la):
mozda cu probati na prolece stranice napraviti od bale,navucem lepak i mrezu za stiropor,iovako radim demit fasade,mozda ce ovo biti hit :ppozdrav:

..to i ja mislim. Samo bih ipak uradio prvo rabic i blato da koliko toliko "izgletuje" slamu pa onda za finis lepak i mrezica. Jeftinije je blato od lepka.
I jos nesto. Napravi se jednostavna igla id neke celicne sipke (ona od suncobrana je dobra) i njom se sije i zica i kanap.
Vazno je horizontalno busiti balu i povezati unutrasnju i spoljnu mrezicu. Tako nema sanse da malter otpadne. Verovatno je dovoljno 5 veza na m²?
Ovo je totalno razradjen postupak pa skoro svaka operacija moze da se uradi na vise nacina.
:ppozdrav:
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

pa i to sto kazes prvo blato,samo neznam dal ce ga uhvatiti lepak kasnije,lepak sam mislio jer je dosta cvrst! medjutim nije to tako jednostavno,nije ni igra,jer moze svasta se desavati. inace ljudi na slici kako rade,jako mi se svidja :ppozdrav:
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Uzmi jednu balu, komad rabica i blato (glina sa plevom), izgletuj i ostavi na neko mesto gde ne mrzne. kada se osusi namazi primer koji je bas dzabe, pa kad malo prosusi lepak i staklena mrezica. Takva proba je vazna kad se upustas u nesto novo. Moj predlog je da istovremeno probas 2-3-4 varijante na istoj bali. Kada se osusi lupkaj, lupaj , da vidis sta si dobio. Bolje proba nego skupa greska.
Post je spojen: [time]1265174490[/time]
_________________________________________________
Evo jedne kucice izvedene od slame. Vidi se kako se radi. Ovde nema rabica vec se koristi produzni malter sa seckanim vlaknima....http://www.solarhaven.org/Construction.htm
Post je spojen: [time]1265203504[/time]
_________________________________________________
enterijer vile zidane slamom. kad moze vila......
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Wine_Country_Estate_-_SMS_Straw_Bale.JPG
Post je spojen: [time]1265232708[/time]
_________________________________________________
5 albumcica po 10 fotografija = 50 fotografija gradnje jedne manje kuce. Svaka fotografija moze da se uveca
http://www.houseofstraw.com/photos2.htm
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Grubi recept za Indijanski Malter:

3 dela peska
1 deo raskvasene gline
0.75 dela sveze kravlje balege. Oni su koristili balegu bizona.
Ovde bukvalno moze da se kaze ISTO SRANJE a da se ne bude nepristojan. :haha: pozeljno je da je balega od zivotinja koje pasu ili od sena.

To je osnovno.
Od vlakana jos moze da se doda seckana slama, svinjeske cekinje.......a cela masa moze da se pojaca lepkom od brasna.

lepak od brasna:
3 kasike brasna pomesati sa toliko hladne vode da se dobije retko testo kao za palacinke. Onda se uz mesanje ulije u 2.5 deci vruce vode. Vri par minuta (uz mesanje) i kada se prohladi dodaje se u "malter"
Ovo je mala kolicina lepka ali vazna je proporcija. Kolicina koja se dodaje u zemljani malter zavisi od kvaliteta gline i utvrdjuje se probom.
 
Pozdrav novi sam na forumu i prije svega pozdrav svim forumasima :ppozdrav:

Imam jedno pitanje i nadam se da ce te mi u kratkom vremenu dati prve savjete

Ispod kuce imam mali plac 7,5 x 7,5 i zelim ga iskoristiti i napraviti malu stalicu .Moje pitanje bi glasilo kolika mi je stallica potrebna da drzim 6 ovaca ?? Ja sam mislio 2,5 x 3,5 a da ostalo iskoristim da one mogu izaci na svjez vazduh ,jeli ok moj plan:haha: umalo da zaboravim jeli mogu tu stalu podijeliti na 2 boksa pa da imam 4 ovce i 2 koze??
Svaka pomoc je dobrodosla i zato veliko hvala
 
Razmisli i o stanju u prolece ,ako Bog da imas 4 ovce i npr 8 jagnjadi od njih,i 2 koze i bar 4 jareta od njih,e sad to sve treba smestiti u taj prostor
Iako im je tesno nije frka bitno je da sve imaju lepo da jedu i da je provetravanje i prostirka dobra(na ovo isto ces obratit paznju pri gradnji,pojilice,jasle,prozor koji je i ventilacija i mora bit bar na 1,8 m visine zbog promaje i sl)
Po mom misljenju ako sve lepo isplaniras 2,5 x 4 m jje sasvim ok
Srecna gradnja
:ppozdrav:
 
@Miladinac

Hvala na savjetima ,hoces da kazes da i ovce ,jagnjad,koze i jarice mogu smjestiti u 2 x 4?? a ovo tehnicko jasle,svjetlost i sl nema brige to cu dobro pripremiti sve :ppozdrav: :D :bravo:
 
nema na cemu,to je moje misljenje obzirom na tvoj skucen prostor,naravno da ce im bit potesno i da ces ih pustat u toku dana vani na to sam racunao da odrasla grla ovaca tu samo spavaju
2,5 x 4 i to su unutrasnje dimenzije slobodnog prostora(10 kvadrata) u koji ne ulazi mesto gde su jasle
ima ovde ljudi koji znaju sve to pa ce napisat i oni ponesto nadam se
 
:cao: imam u planu da podignem objekat 6 x 5 m ( i da ga proširim sledeće godine npr. 6 x 10 m ). Imam nekoliko pitanja :sta:, da li je potrebna neka izolaija pored daske colarice ( objekat ce biti sa jedne bočne strane izgrađen od cigle ), pošto će krov biti na "dve vode" ne znam da li prostor pod krovom mogu da iskoristim za smeštaj balirane hrane ( zbog đubriva, isparenja itd. ), kompletan objekat, osim tog jednog "zida" će biti izgrađen od drveta, da li mogu spolja da ga zaštitim preradjenim uljem, stubove koje koristim za kostur sam kupio od pružnih majstora, to su šliteri kuvani u ulju, 100 godina im ne može biti ništa :haha: unapred hvala...
 
Gospodine Matkemafija, večina objekata kako kod tako i u svijetu izrađena je od drvene građe. Moj savjet je da dobro pročitate već objavljene postove na forumu i posjetite ponuđene linkove na na web-u i sve će vam biti jasno. Dobićete i odgovor o idealnoj temperaturi u ovčarniku pa ako ste locirane na hladnijem i vjetrovitom području sasvim je logično da trebate razmišljati o izolaciji. Zato kad potkivate izdove daskom to činite sa unutrašnje strane pa kad nakupite svoje vine koja se i onako baca ili prodaje za siću iskoristite nju kao izolator!!!!
 
slusaj sta cu ti ja reci. sve sto si zamislio je uredu. pocecu od prostora pod krovom. digni krov jedno metar metar i po od plafona tako da imas kao za potkrovlje. tu ces moci staviti oko 200 bala hrane. dasku spolja na zidovima slobodno premazi preradjenim uljem. napravi da ti se ceo objekat zatvara a po potrebi (leti) da je barem pola otvoreno. to napravis tako sto ces od istih dasaka napraviti prozore velike. najbolje je da ulaz u stalu i veliki prozori budu okrenuti prema istoku zbog kise i sunca. to ti je otprilike to ako te nesto interesuje slobodno pitaj ovo sto sam ti napisao je iz licnog iskustva moja mala stala je takva i prezadovoljan sam. nemoj citati bas previse teoriju u praksi je skoro sve drugacije. kod nas temperatura silazi do -20 i nikad nisam imao problema sa teperaturom a nemam nikakvu izolaciju. veliki pozdrav
 
:D hvala vam na savetima, pogotovo tebi milosica. Drugar mi je skicirao po njemu "idealnu" štalu. Predvideo je "potkrovlje" od 1 m ::svaka cast:: baš kao što si rekao. samo da prođe ovaj junski rok, pa ću polako od polovine jula početi gradnju, za sada se prikuplja materijal, postaviću slike kako budem napredovao. ::namigivanje::
 
samo radi kako sam ti rekao. ovcama nije toliki problem hladnoca koliko vrucina i promaja. bitno je da se one jagnje i da se dobro naplati ostalo moze i u hodu da se odradi. pozzzzzzzz veliki iz VOJVODINE
 
[img]

http://i56.tinypic.com/2rh4a2s.jpg[/[/IMG][/img]
http://i56.tinypic.com/10nyxsm.jpg[/[/IMG][/img]
 
Nazad
Vrh