Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
B

brundalo

Guest
Kako san zadnjih dana zatrpan pitanjima od ljudi sa foruma a vjerovali ili ne i od korisnika koji nikad nisu uputili ni jednu poruku na forumu (valjda ih je sram - a zasto?) koji se raspituju o izgradnji stale za blago po sistemu sam svoj majstor to pokrecem ovu temu di cemo moc makar virtualno sagradit stalu a onda neka svak sebi radi. Volija bi da se svi ovdi koje zanima ova tema ukljucite da vidimo koje su prednosti i nedostaci onoga sto cu ja objavit a takodjer posto je i to dio posla da se jave ljudi koji znaju nesto o elektrici i instalacijama. Ja cu za pocetak stavit par slicica a veceras slijedi nastavak. Nakon toga cu objavit i nacrt za izradu manje stale a ako koga zanima i par sitnijih i krupnijih objekata koji sluze u ovome poslu.
Napominjem da su sve slike vlasnistvo firme ciji je link www.usa-barn.com.
Ali kako mi zivimo u uvjetima u kojima zivimo to se posto je objavljeno tamo moze prenit i ovdi. Konacno ogradili smo se i prenili cije je vlasnistvo
photo184.jpg

photo198.jpg

photo199.jpg

photo200.jpg

photo202.jpg

photo203.jpg

photo204.jpg

photo205.jpg

photo207.jpg

photo208.jpg

photo209.jpg

photo210.jpg

photo211.jpg

photo234.jpg

photo235.jpg

photo236.jpg

photo237.jpg

photo238.jpg

Sutra cemo nastavit sa oblaganjem limom. Ima malo previse slicica :ppozdrav:
 
Odg: Izgradanja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

brundalo bravo za temu ja sad sam kupijo novi plac pa cu da gradim novu stalu i bas super bi mi doso neki savet samo gledaj da bude nesto eftinije he he pozdrav
 
Odg: Izgradanja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Brundalo super tema
Primjetio sam da na slikama stavljaju drvene grede direktno u zemlju,to nije dobro jer če brzo drvo strulit a grede su nosači.Mislim da je skuplja varijanta sa stavljanjem zeljeznih nosača u beton pa onda na njih grede u krajnjem ishodu jeftinije rjesenje.
pozdrav
 
Odg: Izgradanja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

GOCE-MK je napisao(la):
brundalo bravo za temu ja sad sam kupijo novi plac pa cu da gradim novu stalu i bas super bi mi doso neki savet samo gledaj da bude nesto eftinije he he pozdrav
cesmina je napisao(la):
Brundalo super tema
Primjetio sam da na slikama stavljaju drvene grede direktno u zemlju,to nije dobro jer če brzo drvo strulit a grede su nosači.Mislim da je skuplja varijanta sa stavljanjem zeljeznih nosača u beton pa onda na njih grede u krajnjem ishodu jeftinije rjesenje.
pozdrav
Odmah odgovor obojici.
Po meni je ovo zasad jedno od najeftinijih rijesenja. I ja cu gradit po ovom sistemu, ali sa nekim izmjenama. Naime u mene je kamen i tesko i vrlo skupo bi bilo busit rupe cca 1-1,2 m dubine. Zato san se odlucija za usadjivanje drvenih greda u celicne cijevi istih dimenzija i visine 30cm iznad tla na koje ce bit zavarena celicna ploca i koja ce se zavidavat(zasarafit) za temelje. Na taj cu nacin izbjegnut truljenje greda ukopanih u zemlju, iako i sa danasnjim tehnologijama postoji dugotrajna zastita drva. Medjutim posto vrag nikad ne spava to san se ja odlucija za prvi sistem sa kojim ako se dogodi nesto vrlo lako je poduprit porecnu gredu (vjencanicu) i umjesto eventualno istruljenog stupa posatviti novi. Napominjem da je ovo ujedno itzv modularni nacin izrade stale di se jednostavno po potrebi stala moze produzivat kako stado bude raslo.
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Stala je dobra ali me zanima kako ces rjesiti pod-poplociti,betonirati ili?
ta stala sa slika nema nikakve izolacije :cool: u dalmaciji bi skuhalo blago unutra kako ces izolirat?
dali si mozda u grubo izracuno cjenu objekta sa slika?
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

evo naso sam na netu interesantnu stranicu(u tražilicu upisat haas inženjering)navodno vodeca firma na kontinentu
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

cesmina je napisao(la):
Stala je dobra ali me zanima kako ces rjesiti pod-poplociti,betonirati ili?
ta stala sa slika nema nikakve izolacije :cool: u dalmaciji bi skuhalo blago unutra kako ces izolirat?
dali si mozda u grubo izracuno cjenu objekta sa slika?
cesmina je napisao(la):
evo naso sam na netu interesantnu stranicu(u tražilicu upisat haas inženjering)navodno vodeca firma na kontinentu
Nece skuhat blago zato sta u mene blago liti ima hladovine koliko hoce. Druga stvar je sta su ovo samo osnove, zato san i pokrenija temu da zajednicki dodjemo do najboljeg rijesenja. a moze se na zidove postavit s unutrasnje strane i stiropor ili kamena vuna. napominjem da je ovo samo ideja koju triba razradit.
Hass inzinjering - ako imas love na bacanje - izvoli. Naime oni za izgradnju lauf stala ili takvih slicnih traze koliko san cuja oko 300.000 Eura. Ovaj gori objekt bi po svemu kosta, naravno ako covik radi sam i uz pomoc familje i prijatelja skupa sa svin materijalom ovakva kakvu vidis na slici cca 6000 eura. Naime ja san drvenu gradju nabavija jos lani, sad mi je ostala limarija. Sta se tice poda ovce bi bile na nabijenoj zemlji priko koje dodje slama i ono sta ostane u jaslama a nece da pojedu. toga materijala kod ovaca i koza nikad ne fali i tebi ostaje ustvari samo redovno cistit. na to redovno mislin bar jednom sedmicno ili cak u 15 dana.
Tribas znat da su ovce i koze u biti vro skromne zivotinje i za ulozeno daju puno vise nego krave. Neki dan je bilo na TV da neki frajer ima 20 krava i da dnevno isporuci 150 litara mlika. Pa di mu je racunica. Bolje i isplatljivije bi se proveja da ima 50 koza....
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

ma nema blaga do koze i ovce
sto se tice haasa samo da ljudi vide principe ucinilo mi se interesantno.vjerojatno je usa-a sistem naj jednostavniji i naj funkcionalniji,tipicno za amere nema nepotrebnih komplikacija.
zanima me kako rješavaš izmet odma u zemlju ili(koliko izmeta bude jer blago ti je poveče).mislim da ovca godišnje deponira 1t gnoja
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

ako neko ima neki link ili sam koristi solarne panele ili vjetrenjače u sirani ili štali nek podjeli iskustva
pozdrav
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

@cesmina
Jedna od kljucnih sprava u mlekarstvu je laktofriz. Celukupnu kolicinu mleka treba da spustis sa telesne temp. na +4°C za max 1 sat. Ne vidim kako bi to moglo pomocu alternativnih izvora. Osmi toga i da pokrijes ceo krov solarnim panelima, obe zimske muze ti padaju po mraku. Moj zakljucak je da mlekara na sunce i vetar ne moze.
Medjutim, blago proizvede dovoljno "materijala" iz koga se dobije znacajna kolicina biogasa sto bi po nekim nacelnim tvrdnjama trebalo da bude dovoljno da se preko agregata dobije dovoljno struje. Jedini problem je skupa pocetna investicija.
Drugi problem koji ne spominjes je voda. Svako grlo trazi 5-10 litara vode dnevno + voda za pranje mlekare(pranje laktofriza, sirarskog kotla, kalupa, krpa......). Imas li ti dovoljno vode?
Kada se koristi bio gas potrosnja vode je jos veca.

@Brundalo
ti to moras tacno da znas. Za tvojih 120 grla koliko vode dnevno trosis?
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

@ cesmina - sta se tice solarnoga i vjetrenjaca to za pocetak zaboravi kod prerade mlika. Nadan se da si neki dan gleda poljoprivrednu emisiju i vidija sta se desilo ljudima negdi u slavoniji. Zajeba ih je izvodjac i projektant obecavsi in struju iz alternative pa sad stalu od par miljuna kuna mogu bacit u 3 PM. Reka je covik da ce krave parkirat prid ministarstvo i onda je ministar reka da ce oni pomoc uvest struju. Ja nosim mliko doma, a i ovi moj kolega bodul sa Dugog otoka. Inace ja iman solarno i plin tamo di san dosad muza ovce a sad cu to pribacit na ovu novu rampu za muzu. Sad se pitas kakvo solarno? Obican kazan od bojlera kapaciteta 120 litara san opitura u crno i to mi suzi za pranje muznog uredjaja. Sunce ga od 4-10 miseca moze zagrijat tako da voda bude kuvana. Zimi se voda dogrijava plinom a sad razmisljan o maloj pumpi za prepumpavanje vode u bojler na akumulator koji bi punila solarna celija. Inace u Samoboru ima jedna ekipa koji su napravili vjetrenjacu koja radi struju i ja iman clanak o tome i objavit cu ga cim mi skener proradi skupa sa shemom. Inace ta vjetrenjaca radi i kao pumpa kojom se pumpa voda iz busotine. Meni je ovdi sad jedan prijatelj rasljar pa cu ga nagovorit da vidi ima li vode u mene. Sta se tice vode recimo da san ja dobro opskrbljen gušternama(catrnjama, cisternama) ali ovu godinu nije bilo vode pa san najeba totalno.
Sta se tice potrosnje vode ona ti je ogromna. Sta za napojit ovoliki broj blaga, sta za pranje svega u muznoj sezoni ide ti otprilike oko 1000 litara dnevno pa ti racunaj. Ako si blizu mora, razmisli o desalinizatoru, a njih ti ima kupit na solarno, onih za jahte.
@ Tar izvini tek san veceras vidija da si me u jednom postu pita sta je SuSu trava pa ti evo sad odgovaran. To ti je sudanska trava :ppozdrav:
Sta se tice muže po mraku to nema veze sa solarnim jer oni akumuliraju struju u baterije tako da ce eventualno trosit struju iz baterija a muzni uredaji ionako nisu jaki potrosaci (ovaj sta ja iman je 750w)
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Brundalo majstore,
Daj detalje o toj vetrenjaci koja proizvodi struju i pumpa vodu, jer i mene interesuje.Ja koristim agregat za struju i pumpu za vodu na naftu, a imam vetra na pretek, kosava duva sa Dunava pa razbija.
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

vla je napisao(la):
Brundalo majstore,
Daj detalje o toj vetrenjaci koja proizvodi struju i pumpa vodu, jer i mene interesuje.Ja koristim agregat za struju i pumpu za vodu na naftu, a imam vetra na pretek, kosava duva sa Dunava pa razbija.
Ocu prijatelju u iducih par dana sigurno :ppozdrav:
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

brundalo je napisao(la):
Sta se tice muže po mraku to nema veze sa solarnim jer oni akumuliraju struju u baterije tako da ce eventualno trosit struju iz baterija a muzni uredaji ionako nisu jaki potrosaci (ovaj sta ja iman je 750w)
Muzni uredjaj 750 vati i sta bi sa laktofrizom.........a sta sa kotlom za sirenje..+ sijalice. Pa onda za to nisu obicni akumulatori jer oni ne trpe da se prazne vec posebni, mnogo skuplji...?
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Tar je napisao(la):
brundalo je napisao(la):
Sta se tice muže po mraku to nema veze sa solarnim jer oni akumuliraju struju u baterije tako da ce eventualno trosit struju iz baterija a muzni uredaji ionako nisu jaki potrosaci (ovaj sta ja iman je 750w)
Muzni uredjaj 750 vati i sta bi sa laktofrizom.........a sta sa kotlom za sirenje..+ sijalice. Pa onda za to nisu obicni akumulatori jer oni ne trpe da se prazne vec posebni, mnogo skuplji...?
Tar slabo pratis na satu he he. Ali nisi vidija sta san gori napisa. To zasad moze eventualno koristit struju za muzni uredjaj, zatim kao pumpu za eventualnu busotinu i el pastira a ostalo nek nosi doma
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

hocu da pitam neko sto koristi agregat na farmi za motor za voda za mozalicu koja jacina agregat koristi i kako je zadovojan ili ako ima da predlozi neka boja varijanta POZDRAV
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Goce : za svetlo ,muzilicu i pumpu za vodu ti treba mali agregat ,max.oko 2KW (ako ti ne radi sve od jednom)
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Nabolji su dizel agregati, ne benzinski.Duze traju i ne zagrevaju se previse pri radu.Ja koristim stari Hondin, uvoz is D, 3 KW, napaja strujom sve, ali kao sto popovic rece, jedno po jedno. Sada je nafta pojeftinila pa je lako.
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Ja iman jamahu 2,5 kw staru 30 godina benzinca i pali i radi iz prve i ko violina :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

Ja imam lombardini-diesel 4,5KW ,kupio sam ga novog pre par godina i radi kao sat.
 
Nazad
Vrh