poljolink KWS april
Strana 5 od 38 PrvaPrva ... 3456715 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 81 do 100 od 748

Tema: Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

Banned
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    3,095
    Zahvalio se
    332
    Zahvaljeno 570 puta na 316 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Odg: Izgradnja stale za ovce i koze - po sistemu sam svoj majstor

macka je najbolja preventiva,ako to ne onda razni mamkovi i otrovi ali ipak maca je zakon

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    1,170
    Zahvalio se
    2
    Zahvaljeno 77 puta na 57 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

@karalic
    ako se koristis engleskim moras malo da trazis ali video sam da postoje postupci kako da se izbegne pojava miseva i buba. Bube moraju da eliminisu zato sto se ovako prave SUPER, stvarno prelepe kuce za stanovanje, cak na vise spratova!

Za stalu, za miseve je mislim dovoljna rabic mrezica koja ide preko kao armatura za blato.To ne moze da pregrize. Mislim da mis ne bi grizao ni STAKLENU mrezicu (ona je od staklenih vlakana pa ulepljena necim) za demit fasadu.

Ko hoce ovako da gradi treba malo da prouci. Bale se "siju", zicom ili kanapom za baliranje. Trebalo bi da se slazu kao cigle na preklop. Mogu da se blago zamalterisu blatom izmedju redova. Neki svaku balu prikucaju pritkom za predhodne(verikalno)...U svakom slucaju od a-š, stotine fotografija detaljna uputstva, sve postoji na netu.
    Mozda da trazite od moderatora da otvori temu "stale od slame" pa kako ko pronadje nesto neka kaci tamo i projekte i postupke i na kraju ce se skupiti kompletan materijal i za one koji ne koriste engleski.

Za macke ne znam ali ako je stala svetla, a treba da bude, onda kokoske hoce i treba da ulaze i tako dobijete besplatno ciscenje od muva i njihovih larvi.

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Poruka
    552
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

mozda cu probati na prolece stranice napraviti od bale,navucem lepak i mrezu za stiropor,iovako radim demit fasade,mozda ce ovo biti hit

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    1,170
    Zahvalio se
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: alfa 9
    mozda cu probati na prolece stranice napraviti od bale,navucem lepak i mrezu za stiropor,iovako radim demit fasade,mozda ce ovo biti hit
    ..to i ja mislim. Samo bih ipak uradio prvo rabic i blato da koliko toliko "izgletuje" slamu pa onda za finis lepak i mrezica. Jeftinije je blato od lepka.
    I jos nesto. Napravi se jednostavna igla id neke celicne sipke (ona od suncobrana je dobra) i njom se sije i zica i kanap.
    Vazno je horizontalno busiti balu i povezati unutrasnju i spoljnu mrezicu. Tako nema sanse da malter otpadne. Verovatno je dovoljno 5 veza na m²?
    Ovo je totalno razradjen postupak pa skoro svaka operacija moze da se uradi na vise nacina.

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Poruka
    552
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

pa i to sto kazes prvo blato,samo neznam dal ce ga uhvatiti lepak kasnije,lepak sam mislio jer je dosta cvrst! medjutim nije to tako jednostavno,nije ni igra,jer moze svasta se desavati. inace ljudi na slici kako rade,jako mi se svidja

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    1,170
    Zahvalio se
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Uzmi jednu balu, komad rabica i blato (glina sa plevom), izgletuj i ostavi na neko mesto gde ne mrzne. kada se osusi namazi primer koji je bas dzabe, pa kad malo prosusi lepak i staklena mrezica. Takva proba je vazna kad se upustas u nesto novo. Moj predlog je da istovremeno probas 2-3-4 varijante na istoj bali. Kada se osusi lupkaj, lupaj , da vidis sta si dobio. Bolje proba nego skupa greska.
    Post je spojen: [time]1265174490[/time]
    enterijer vile zidane slamom. kad moze vila......
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Wi...Straw_Bale.JPG
    Post je spojen: [time]1265232708[/time]

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Poruka
    20
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Grubi recept za Indijanski Malter:

3 dela peska
    1 deo raskvasene gline
    0.75 dela sveze kravlje balege. Oni su koristili balegu bizona.
    Ovde bukvalno moze da se kaze ISTO SRANJE a da se ne bude nepristojan. pozeljno je da je balega od zivotinja koje pasu ili od sena.

To je osnovno.
    Od vlakana jos moze da se doda seckana slama, svinjeske cekinje.......a cela masa moze da se pojaca lepkom od brasna.

lepak od brasna:
    3 kasike brasna pomesati sa toliko hladne vode da se dobije retko testo kao za palacinke. Onda se uz mesanje ulije u 2.5 deci vruce vode. Vri par minuta (uz mesanje) i kada se prohladi dodaje se u "malter"
    Ovo je mala kolicina lepka ali vazna je proporcija. Kolicina koja se dodaje u zemljani malter zavisi od kvaliteta gline i utvrdjuje se probom.

Novajlija
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    3
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Odg: Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

Pozdrav novi sam na forumu i prije svega pozdrav svim forumasima

Imam jedno pitanje i nadam se da ce te mi u kratkom vremenu dati prve savjete

Ispod kuce imam mali plac 7,5 x 7,5 i zelim ga iskoristiti i napraviti malu stalicu .Moje pitanje bi glasilo kolika mi je stallica potrebna da drzim 6 ovaca ?? Ja sam mislio 2,5 x 3,5 a da ostalo iskoristim da one mogu izaci na svjez vazduh ,jeli ok moj plan umalo da zaboravim jeli mogu tu stalu podijeliti na 2 boksa pa da imam 4 ovce i 2 koze??
    Svaka pomoc je dobrodosla i zato veliko hvala

Banned
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    3,095
    Zahvalio se
    332
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Razmisli i o stanju u prolece ,ako Bog da imas 4 ovce i npr 8 jagnjadi od njih,i 2 koze i bar 4 jareta od njih,e sad to sve treba smestiti u taj prostor
    Iako im je tesno nije frka bitno je da sve imaju lepo da jedu i da je provetravanje i prostirka dobra(na ovo isto ces obratit paznju pri gradnji,pojilice,jasle,prozor koji je i ventilacija i mora bit bar na 1,8 m visine zbog promaje i sl)
    Po mom misljenju ako sve lepo isplaniras 2,5 x 4 m jje sasvim ok
    Srecna gradnja

Novajlija
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    3
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

@Miladinac

Hvala na savjetima ,hoces da kazes da i ovce ,jagnjad,koze i jarice mogu smjestiti u 2 x 4?? a ovo tehnicko jasle,svjetlost i sl nema brige to cu dobro pripremiti sve :D

Banned
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    3,095
    Zahvalio se
    332
    Downloads
    0
    Uploads
    0

nema na cemu,to je moje misljenje obzirom na tvoj skucen prostor,naravno da ce im bit potesno i da ces ih pustat u toku dana vani na to sam racunao da odrasla grla ovaca tu samo spavaju
    2,5 x 4 i to su unutrasnje dimenzije slobodnog prostora(10 kvadrata) u koji ne ulazi mesto gde su jasle
    ima ovde ljudi koji znaju sve to pa ce napisat i oni ponesto nadam se

Član Matkee avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    2,659
    Zahvalio se
    165
    Zahvaljeno 151 puta na 101 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0

imam u planu da podignem objekat 6 x 5 m ( i da ga proširim sledeće godine npr. 6 x 10 m ). Imam nekoliko pitanja , da li je potrebna neka izolaija pored daske colarice ( objekat ce biti sa jedne bočne strane izgrađen od cigle ), pošto će krov biti na "dve vode" ne znam da li prostor pod krovom mogu da iskoristim za smeštaj balirane hrane ( zbog đubriva, isparenja itd. ), kompletan objekat, osim tog jednog "zida" će biti izgrađen od drveta, da li mogu spolja da ga zaštitim preradjenim uljem, stubove koje koristim za kostur sam kupio od pružnih majstora, to su šliteri kuvani u ulju, 100 godina im ne može biti ništa unapred hvala...
    Čitajmo da bismo naučili. Naučimo da bismo menjali Srbiju na bolje !

Član Edin Crnalić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Poruka
    73
    Zahvalio se
    15
    Zahvaljeno 12 puta na 6 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Gospodine Matkemafija, večina objekata kako kod tako i u svijetu izrađena je od drvene građe. Moj savjet je da dobro pročitate već objavljene postove na forumu i posjetite ponuđene linkove na na web-u i sve će vam biti jasno. Dobićete i odgovor o idealnoj temperaturi u ovčarniku pa ako ste locirane na hladnijem i vjetrovitom području sasvim je logično da trebate razmišljati o izolaciji. Zato kad potkivate izdove daskom to činite sa unutrašnje strane pa kad nakupite svoje vine koja se i onako baca ili prodaje za siću iskoristite nju kao izolator!!!!

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    203
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 28 puta na 19 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0

slusaj sta cu ti ja reci. sve sto si zamislio je uredu. pocecu od prostora pod krovom. digni krov jedno metar metar i po od plafona tako da imas kao za potkrovlje. tu ces moci staviti oko 200 bala hrane. dasku spolja na zidovima slobodno premazi preradjenim uljem. napravi da ti se ceo objekat zatvara a po potrebi (leti) da je barem pola otvoreno. to napravis tako sto ces od istih dasaka napraviti prozore velike. najbolje je da ulaz u stalu i veliki prozori budu okrenuti prema istoku zbog kise i sunca. to ti je otprilike to ako te nesto interesuje slobodno pitaj ovo sto sam ti napisao je iz licnog iskustva moja mala stala je takva i prezadovoljan sam. nemoj citati bas previse teoriju u praksi je skoro sve drugacije. kod nas temperatura silazi do -20 i nikad nisam imao problema sa teperaturom a nemam nikakvu izolaciju. veliki pozdrav

Član Matkee avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    2,659
    Zahvalio se
    165
    Downloads
    2
    Uploads
    0

:D hvala vam na savetima, pogotovo tebi milosica. Drugar mi je skicirao po njemu "idealnu" štalu. Predvideo je "potkrovlje" od 1 m baš kao što si rekao. samo da prođe ovaj junski rok, pa ću polako od polovine jula početi gradnju, za sada se prikuplja materijal, postaviću slike kako budem napredovao.

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    203
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 28 puta na 19 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0

samo radi kako sam ti rekao. ovcama nije toliki problem hladnoca koliko vrucina i promaja. bitno je da se one jagnje i da se dobro naplati ostalo moze i u hodu da se odradi. pozzzzzzzz veliki iz VOJVODINE

Član Matkee avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    2,659
    Zahvalio se
    165
    Downloads
    2
    Uploads
    0

naravno komšija iz Bačke, to je najbitnije. hvala na savetima i pozzz

Banned
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    1,002
    Zahvalio se
    224
    Zahvaljeno 264 puta na 122 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

a malo slika unutrasnjeg dela?

Član
    Datum pristupanja
    May 2009
    Poruka
    63
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 2 puta na 1 poruci
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    495
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 25 puta na 7 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

zdravo narode , mozda vas zanima jedna stranica , nazalost na engleskom ali crtezi su internacionalni :-)

http://www.cps.gov.on.ca/english/sh4000/index.html

Strana 5 od 38 PrvaPrva ... 3456715 ... PoslednjaPoslednja