Toplotna pumpa

Ajd ako si toliko pametan i sve znas onda mi reci zasto ima u sistemu kompresor i izmenjivac tolote cirkulacionu pumpu a sve se ovde stavlja pod tolotne pumpe. Jesi nekad video kako to izgleda i kako funkcionise u stvanosti ili samo lupas gluposti.
nerazumem ovakav ton prvenstveno od tebe iako imas "cin" moderatora
sve ovo sto pisem tvoje misljenje je da ja serem ? ? ?
Ja nisam masinac niti elektro niti vodo instalater.Pisao sam kada sam kupio i instalirao TP na sistem podnog grejanja,a ti ako smatras da ja lazem i izmisljam to je tvoj problem !

rale83
u pravu si po pitanju kosuljice,ponavljam nisam mogao vise da idem u visinu.
svasta sam probao prve godine,i da iskljucujem i da samo nocu kad je jeftina struja ukljucujem,ne vredi jer posle mora duze da radi da bi ceo sistem vratio na zadati rezim.Vise se ne opterecujem sa pitanjem da li sam mogao jos malo da ustedim na grejanju,jer stvarno ovakvu komociju po pitanju grejanja za manje pare ja trenutno neznam.
 
Sema rada sistema sa toplotnom pumpom.

početna > toplotne pumpe > način rada toplotnih pumpi


NAČIN RADA TOPLOTNIH PUMPI



Na ovoj stranici pročitaćete dve stvari: teorijski i praktičan rad toplotnih pumpi.

Teorija

Princip rada toplotne pumpe je vrlo jednostavan. On se ogleda u korišćenju toplotne eneregije našeg okruženja. Geotermalna toplotna pumpa koristi energiju zemlje i podzemnih voda da bi vršila hlađenje ili grejanje vašeg objekta.

Ime „toplotne pumpe“ je izvedeno od reči toplota i pumpa koje u svom originalnom značenju predstavljaju premeštanje toplotne energije sa jednog prostora na drugi.
U režimu hlađenja toplotna pumpa hladi vodu koja cirkuliše kroz cevi unutar objekta a sakupljenu toplotnu energiju izbacuje u spoljašnji prostor. Toplotna pumpa je uređaj koji, po definiciji apsorbuje toplotnu energiju sa jedne lokacije (spoljni izvori energije) i premešta je na drugu lokaciju (objekat koji se greje ili hladi). Za većinu kućnih i komercijalnih primena, dva najbitnija režima rada su hlađenje i grejanje.
Toplotna pumpa radi na približno istom principu kao i kućni rashladni aparati (npr. frižider i klima). Razlika je samo u smeru u kome se vrši predavanje toplotne energije. Zadatak uređaja je da automatski drži temperaturu u odgovarajućem opsegu, u objektu tokom godine, svejedno da li to bilo hlađenje (leti) ili grejanje (zimi). Principijelno, nema razlike u procesu rada uređaja prilikom grejanja ili hlađenja objekta.
Koristi jedan od osnovnih zakona termodinamike da energija se nemože ni stvoriti ni uništiti već samo da promeni svoj oblik i svoje mesto postojanja. Toplotne pumpe NE proizvode energiju samostalno. Sama toplotna pumpa neće imati nikakvog dejstva ukoliko nije priključena na izvor energije tipa zemlje, vode ili vazduha. Toplotna pumpa će doprineti njenom najboljem i najjevtinijem iskorišćenju.
Naziv toplotne pumpe je relativno nova fraza za većinu ljudi u poslovima grejanja i hlađenja i kao takva prvi put se uvodi na tržište osamdesetih godina prošlog veka. Ipak, toplotna pumpa je samo drugi način za reći rashladni uređaj sa kojima se stalno srećemo tipa kućnih frižidera, klima uređaja, rashladnih vitrina i mnogih drugih. Ovi uređaji mogu punim pravom da se nazovu toplotnim pumpama jer rade na principu uzimanja toplote na jednom mestu i premeštanja na drugo. Ipak, dobili su naziv rashladni uređaji po svojoj primarnoj funkciji hlađenja. Primer nam je frižider koji hladi hranu tako što oslobađa toplotu na svojoj zadnjoj strani (rešetke). Mnogi su primetili toplotnu energiju koja se tu oslobađa i verovatno se pitali kako mogu da je iskoriste. U režimu grejanja one hlade vodu ili vazduh u spoljašnjem prostoru i tako sakupljenu toplotnu energiju prenose u unutrašnji prostor koji grejemo. Nadamo se da smo vam sa ovih par rečenica približili način rada i „misteriju“ oko proizvodnje toplotne energije „ni iz čega“. Uređaj koji koristi princip rada toplotnih pumpi je prvi put prikazan 1834. godine. Jacob Perkins, američki inženjer, dizajnirao je uređaj koji proizvodi kocke leda i to je bila preteča modernih isparivačkih sistema. 1926. godine General Eletric je napravio sistem rada toplotne pumpe na osnovu kojih funkcionišu i današnji moderni uređaji. Svima je poznato da naftni lobi još uvek drži svoje pozicije, pa je to još jedan razlog zašto ova "zelena" tehnologija nije doživela ekspanziju u nivou koji opravdano zaslužuje.
Grejanje i hlađenje korišćenjem toplotnih pumpi predstavljaju primarni pravac u svetu i evropskoj uniji skokom cena energenata u poslednjih par godina. Naime, evropska unija je napravila normative u kojima se kaže da svi objekti izgrađeni posle 2015-te godine moraju da imaju energetski efikasan sistem grejanja i hlađenja koji se pored sličnih mahom zasniva na geotermalnoj energiji (toplotnim pumpama).




 
Odakle ti sad 22 ili 32 stepena iz zemlje odnosno bunara. Koja je temperatura vode iz bunara gde je pumpa potopljena kazi ako sve tako dobro znas.
sve ti pise u predhodni postovima od raznih clanova ,al ajd da ti sve objedinim
TOPLOTNA PUMPA ti je uredjaj kao sto je klima uredjaj.Kucne klime su uglavnom tipa vazduh-vazduh,a TP tipa koji ja imam je voda-voda.
Sta to znaci? kucna klima na jednu stranu hladi a na drugu greje(leti) a zimi greje na drugu stranu hladi s tim da je medium od koga uzima toplotu vazduh,isto to ti je i sa ovom sistemom voda-voda gde TP ima stalni priliv vode iz bunara koja je 13-14 stepeni celzijusa oduzima 3-4 stepena od te vode kompresor tu toplotu sabija i predaje je tvom sistemu grejanja a voda od koje smo "oteli" 3-4 stepena kao hladna ide u upojni bunar.Neznam jednostavinije da ti objasnim ali se nadam da si shvatio.
 
@ rabadija

Sve je to meni jasno sad sm montiro tri komada kod jednog proizvodaca gljiva pa me netreba o tome poducavati nego raletu nemos objasniti da sluzi samo da u ivmenjivacim cirkulise zavisnosti dali greje ili hladi.I da bunarska voda ne cirkulise u radijatorima ni u podnom grejanu nego da su to dva odvojena sistema u jednom sklopu.
 
@ rabadija

Sve je to meni jasno sad sm montiro tri komada kod jednog proizvodaca gljiva pa me netreba o tome poducavati nego raletu nemos objasniti da sluzi samo da u ivmenjivacim cirkulise zavisnosti dali greje ili hladi.I da bunarska voda ne cirkulise u radijatorima ni u podnom grejanu nego da su to dva odvojena sistema u jednom sklopu.
Gospodine peto vi kanda neznate razliku izmedju centralnog i etaznog sistema grejanja ?
Ako negde postoji sekundar i primar dali vam slucajno nesto govori ? Sekundar i primar nisu potis i povrat iliti forlauf i riklauf .
Ja se stikno drzim da ne komentarisem TP koja neznam kako funkcionise , komentarisem samo sekundarni vod u ovom slucaju podno grejanje ( e sad vam odah tajnu).
Izmenjivace toplote i kaliometre je ovaj deckic malo mnogo ugradjivao po podstanicama po Kostolcu i Pozarevcu , pa je jos radio i malo topicifikacije itd , a radio sam i bojlere sa po 3 izmenjivaca a koja nemaju sekundarni vod .
A postavio sam i pitanje u prethodnom postu na koje mi niste odgovorili , Verovatno jer jos niste konsultovali literatutru , valjda ce vec neko i odgovoriti kako se to spaja .
Ja u svojoj glavi staram neku sliku kako to reba da izgleda al nisam siguran za primarni vod , a za sekundarni ...... opste mi nemojte pisati ,nisam vise bas ni mlad a kad bi slikao unutrasnjost mog kombija ...... zacudilibistese sta biste videli , da ja posedujem kombi da bi prevezo alat i materijal do gradilista nisam suster.
 
temperatura povrsine poda 25 stepeni,u visini glave 21,5 stepeni

Скандинавцима је идеално 23 : 18. Ипак ми волимо мало топлије. :cool:

Много зависи од спецификација добављача. Ево једног примера густине а има и дијаграма ако неког занима (мада ми нису у потпуности јасни).

 
Odakle ti sad 22 ili 32 stepena iz zemlje odnosno bunara. Koja je temperatura vode iz bunara gde je pumpa potopljena kazi ako sve tako dobro znas.
Bečeju imamo takozvane žute bunare u gradu,4 komada iz kojih neprestano izlazi mlaka voda ,to je sigurno oko 25 C. A kod jodne banje izlazi oko 40 C i posle se sliva u kanal. Šta bi se moglo napraviti od tih. Znam da pojedinac ne bi ni mogao da buši takve bunare na par stotina metara dubine zbog novca.
 
Скандинавцима је идеално 23 : 18. Ипак ми волимо мало топлије. :cool:

Много зависи од спецификација добављача. Ево једног примера густине а има и дијаграма ако неког занима (мада ми нису у потпуности јасни).

Okaci i dijagram ako ti nije tesko .
@kornelius
Banja se zove zdrelo , i na toj lokaciji je valnes centar zdrelo , komplikovano je stanje kod njih tamo , ta voda bi mogla da se koristi za mnoge stvari pa i za grejanje na razne nacine a mogla bi i da se malo dogreva i da zagreva Petrovac na mlavi i okolna sela

---------- Poruka napisana u 12:47 ---------- Prethodna poruka je at 12:38 ----------

http://banjazdrelo.org/ evo linkic .
I pitanje za poznavaoce , dali bi mogla TP da izvuce iz ove vode 90 stepeni
 
za sve NEVERNE TOME i ove nase .......RATORE, evo nekoliko slika iz sistema

14lkmmv.jpg


9u0oxg.jpg


29elxyf.jpg


rkzeh2.jpg
 
tera kola mita rabadzija na 2 slici sat na porisu , 1 crta 0 pa deset malih pa 2 velika crta 20 stepeni pa opet 10 malih pa 3 velika crta 40 stepeni a kazaljka prodje jos malo preko 40.
Ti termomanometri uglavnom lazu , prikazuju vecu temperaturu od postojece.

---------- Poruka napisana u 16:07 ---------- Prethodna poruka je at 15:44 ----------

inkom_-_podno_grejanje.jpg
jedna slicica podnog grejanja , na stiropol sa razmakom koji je nezamenjiv za zid
ovo je slika razdelnika
589.jpg
a ov je zavrsetak razdelnika ne 1 stranu ide pp slavina a na 2 ozracno lonce
589_(2).jpg

I to se spakuje u ovakav ormaric koji se ukopa , sakrije u zid
496.jpg
naj lepse se radi sa ovim cevima
448.jpg


---------- Poruka napisana u 16:08 ---------- Prethodna poruka je at 16:07 ----------

slike sam naravno slikao sa interneta
 
Okaci i dijagram ako ti nije tesko .
Ево, са различитим размаком цеви, различитим кошуљицама и подним прекривачима.


Мој разделник се нешто разликује. Кад будем сишао у гаражу сликаћу.

Ево сликао:

Иде уз њега и два вентила и чепа.
 
Poslednja izmena:
Kako vidim na slici,prvo je izbušen bunar pa posle sagrađen objekat, tako je lako. A šta ako taj kamion za bušenje nemože ni da uđe u dvorište(nema mesta). Ili mora bušotina da bude van objekta.
neznam da li si pratio sve moje postove,moj bunar je nekih 25 metara od pumpe tako da ni moj nije blizu pa sam zato dodatno izolovao sa mlevenim/otpadnim stiroporom cevi koje vode vodu do TP
sliku sahte sam postavio da se vidi dva izvoda iz jedne usisne cevi.
Mislim da ti nije problem bilo gde da je bunar samo dovoljno duboko ukopaj cevi i ako je bas jako daleko izoluj cevi i nemas brige
ili trazi drugog bunardziju,moj komsija ima na auto prikolici sklameriju i moze uci gde hoces
 
Грејање `ладном водом?Права ствар и сад је дошло право време да се не само о томе размишља већ и да свако ко има намеру,а може да приушти,уведе овакав начин грејања.Без намере да било кога рекламирам запала ми је за око фирма Керн,има интересантна решења за свашта на том пољу,поготово за пољопривредну производњу узаштићеном простору.
 
Nazad
Vrh