Toplotna pumpa

Plocasti izmenjivac 450e/kom,kompresor isto oko 450-500e,kompenzator cevi 30e/kom,zastite visokog pritiska,niskog pritiska,protoka vode.....od 100e pa na gore,el.orman preko 100e,......sve u svemu oko 2300e sa rukama.


Nisam nasao temu za solarne ploce pa je mozda bolje da se otvori. Jel neko imao iskustva sa ovim?
http://solar.freeonplate.com/solarni_kolektor.htm
 
Poslednja izmena:
Najjednostavnije je zasad kod nas u Srbiji da za 200E izbusis bunar na vodonosni sloj 40-50 m zavisno od terena gde se ko nalazi i da te Bog vidi.
Zmije,sonde kako ih vec sve zovu su izmislili na zapadu jer tamo bas nemozes kako ti hoces pa izbusis bunar,zato smo mi jos u prednosti.
Kako sam shvatio u cenu toplotne pumpe znači nije uračunat bušenje bunara,mislim oni koji to montiraju ne bave se time?
Ja sam tako znao da 2 bunara treba bar 100m razdaljine, jedan za dovod ,jedan za odvod vode.
 
Kako sam shvatio u cenu toplotne pumpe znači nije uračunat bušenje bunara,mislim oni koji to montiraju ne bave se time?
Ja sam tako znao da 2 bunara treba bar 100m razdaljine, jedan za dovod ,jedan za odvod vode.
bunar ti busi bunardzija a ukoliko vec imas bunar za pitku vodu mozes da ga iskoristis i za toplonu pumpu ( jedna usisna cev u bunaru i posle razdvajas na dva kraka sa nepovratnim ventilima i funkcionise samo tako, ja sam tako uradio)
sto se razdaljine tice ima raznih teorija na interneru,razlicitih iskustava,naravno koliko ljudi toliko i tumacenja,ali jedno je sigurno da treba da su udaljeni jedno od drugog koliko god ti konfiguracija placa dozvoljava ( kod mene nekih 25m) smisao svega je da ti povratna hladna voda ne hladi ulazno-dolaznu topliju vodu, koliko je to realno i stvarno moguce dole na 50m dubine to je stvar za filozofiranja.
takodje je vrlo bitno da ti bunar ulazne vode bude sto blize TP kako nebi gubio toplotu cevima do TP, ja sam imao taj problem da mi je dosta daleko bunar pa sam prilikom poslavljanja cevi pre zakopavanja oko cevi stavio lomlljeni-otpadni stiropor i tek onda zakopao cevi sve sa ciljem smanjenja usputnog gubitka toplote ulazne vode.
znam neke koji su povratu izlaznu hladnu vodu pustili u kanalizaciju ( dakle rade bez upojnog bunara ali to je zabranjeno jer ako te komunalna inspekcija uhvati "obr'o si bostan")mozes pustiti u potok,reku,zavisi ko sta ima u blizini,medjutim ako pricamo o nekoj ekologiji i cuvanju zivotne sredine najpostenije po prirodu su dva bunara uzmes vodu iz zemlju otmes joj par stepeni i vratis je dole na grejanje
 
Nisam imao dodirnih tacki sa ovakvim sistemom grejanja , al sam na ove 2 strane procitao vise gluposti od interesantnih i ozbiljnih .
Temperatura u PODNOM GREJANJU NESME da predje 38 stepeni zbog gljivicnih oboljenja stopala korisnika istog.
Zidno grejanje se spirala radi do visine 140cm pa se nebojte za kacenje slika , montirati ga do plafona je besmisleno i neiskorisceno jer temperatura tezi gore.
Radijatorsko grejanje bi moglo da se prikljuci na ovaj sistem al se mora racunati potrebne vrednosti oko 20/30% veci radijatori da bi nizom temperaturom grejanja zadovoljili broj kalorija potreban za zagrevanje prostorije.
 
Nisam imao dodirnih tacki sa ovakvim sistemom grejanja , al sam na ove 2 strane procitao vise gluposti od interesantnih i ozbiljnih
Temperatura u PODNOM GREJANJU NESME da predje 38 stepeni zbog gljivicnih oboljenja stopala korisnika istog.
.................................
dok nisam doneo odluku za ovaj vid grejanja u fazi ispitivanja i sluskivanja naroda naslusao sam se svakojakih gluposti
Posto kazes da nisi imao dodirnih tacaka sa ovim vidom grejanja kako onda donosis zakljucke i komentarises ? ? ? ? ?
1. evo jedna slika zidnog grejanja tako da nebi kometarisao tvoj predhodni komentar

k9jgjp.jpg

2.Temperatura izlazna iz TP je 47 stepeni C,ta voda ulazi u sistem podnih cevi pomocu cirkulacione pumpe i mesa se sa vec prohladenom vodom jer je predala temp.podu, trenutno mi je TP namestena da se na 28,5 stepeni ukljucuje a na 30,5 stepeni iskljucuje GOVORIM O TEMP VODE U CEVIMA, tako da ni temperatura poda nemoze biti veca.
Da ti je temp poda 38 ili ajde 35 ti pre svega ne bi mogao da izdrzis u prostoriji pre nego ti se razviju "gljivice na nogama"
S druge strane ako vec moras da forsiras veliku temp poda da bi zagrejao prostoriju to je pravi znak da podno grejanje nije uradjeno kako treba i da si stedeo na cevima po m2
 
Poslednja izmena:
Temperatura u PODNOM GREJANJU NESME da predje 38 stepeni zbog gljivicnih oboljenja stopala korisnika istog.
Zidno grejanje se spirala radi do visine 140cm pa se nebojte za kacenje slika , montirati ga do plafona je besmisleno i neiskorisceno jer temperatura tezi gore.

Po ovome leti kada sunce priprzi temperatura zemlje podigne i na 50 stepeni svi se razboljevaju. I ceo dan hodas po toj vrucini ti si sigurno bolestan. Valja nekad i noge oprati.
 
ima i jeftinijih modela tp. svako ko ima klima uredjaj sa mogucnoscu grejanja ima tp potrebne su male dorade da bi imali grejanje na nizim temperaturama, jer problem je sto sa padom temperature pada i isplativost grejanja klimom. medutim sa dovodjenjem vode iz bunara u doradjeni izmenjivac stvar se menja.
 
dok nisam doneo odluku za ovaj vid grejanja u fazi ispitivanja i sluskivanja naroda naslusao sam se svakojakih gluposti
Posto kazes da nisi imao dodirnih tacaka sa ovim vidom grejanja kako onda donosis zakljucke i komentarises ? ? ? ? ?
1. evo jedna slika zidnog grejanja tako da nebi kometarisao tvoj predhodni komentar


2.Temperatura izlazna iz TP je 47 stepeni C,ta voda ulazi u sistem podnih cevi pomocu cirkulacione pumpe i mesa se sa vec prohladenom vodom jer je predala temp.podu, trenutno mi je TP namestena da se na 28,5 stepeni ukljucuje a na 30,5 stepeni iskljucuje GOVORIM O TEMP VODE U CEVIMA, tako da ni temperatura poda nemoze biti veca.
Da ti je temp poda 38 ili ajde 35 ti pre svega ne bi mogao da izdrzis u prostoriji pre nego ti se razviju "gljivice na nogama"
S druge strane ako vec moras da forsiras veliku temp poda da bi zagrejao prostoriju to je pravi znak da podno grejanje nije uradjeno kako treba i da si stedeo na cevima po m2
Da polako spustimo tenziju i odgovorim.
1 . Po profesiji sam izvodjac radova termo i vodovodnih instalacija , a bavimse radovima na centralnim , etaznim , vodovima sanitarnih i otpadnih voda .
Nikad se nisam susreo sa toplotnom pumpom , stacu sad .
2 . o sisteemima podnih i zidnih grejanja nemam sta komentarisati jer postavljanjem slike sam video sa kim pisem , sa konstatacijama o temperaturi se u potpunosti slazem , i o tome mozemo da komentarisemo , mozemo i o odbranama spoljasnjih zidova i o razmacima medju cevima , a i o ormaricima za razvode po kuci .
Po tvojoj poruci vidim da imas kratke spirale . od 40 do 60 metara , a kad bi imao kucu od 200 i vise kvadrata sa velikim prostorijama nebi bas voleo da imas u svakoj 3 sobi po jedan ormaric ili da u hodniku ili predsoblju imas razvodni ormaric od 2 metra .
Po ovome leti kada sunce priprzi temperatura zemlje podigne i na 50 stepeni svi se razboljevaju. I ceo dan hodas po toj vrucini ti si sigurno bolestan. Valja nekad i noge oprati.
Pa naravnno , al se vecina ljudi po kuci krece bosa bez , a leti na vrelom asfaltu se krece u patikama ili necim slicno , pa se jos u vecernjim i jutarnjim satima malo i rashladi a kuca se greje naj manje 4 meseca po 24 sati dnevno nije isto iako ima slicnosti .
 
.....................
Po tvojoj poruci vidim da imas kratke spirale . od 40 do 60 metara , a kad bi imao kucu od 200 i vise kvadrata sa velikim prostorijama nebi bas voleo da imas u svakoj 3 sobi po jedan ormaric ili da u hodniku ili predsoblju imas razvodni ormaric od 2 metra .

Pa naravnno , al se vecina ljudi po kuci krece bosa bez , a leti na vrelom asfaltu se krece u patikama ili necim slicno , pa se jos u vecernjim i jutarnjim satima malo i rashladi a kuca se greje naj manje 4 meseca po 24 sati dnevno nije isto iako ima slicnosti .
majstore,majstore............
po mojoj poruci si ti POGRESNO zakljucio posto su moje sprirale veoma velike jer na 130m2 sam potrosio 1350-1400m cevi i to sve preko jednog razdelnika koji je u hodniku i odatle ide u 6 prostoriji (manjih i vecih).Da li neki majstor zna bolje svaka njemu cast ja sam sa mojim podnim EXTRA zadovoljan kako radi.

Te price o velikoj temperaturi poda koje "kolaju"po narodu i medju majstorima,koliko sam ja shvatio kao "laik" je samo i samo zbog manjka cevi po m2 jer i kad se radijatorsko grejanje planira planiraju se broj rebara po m2 pa se rade proracuni a ljudi su stipse pa misle da ce na cevima da ustede pa smanjuju/redje stavljaju i onda posle moraju da forsiraju grejanje ne bi li ugrejali prostoriju.Znaci majstore,nemoj ni spominjati vise tako velike temp. jer to je samo znak necijeg neznanja ili pogresno odradjenog posla a pravilno odradjeno podno grejanje je PRAVO ZADOVOLJSTVO i nema nikakvog kontra efekta na covekovo zdravlje,vene,prostatu itd,itd.
 
@Rabadzija
E pa tebi nije lako .......
10 m po kvadratnom metru kvadratnom , jos kad bi mi mogao malo poslikati , i daati podatke o temperaturi u sekundaru i primaru i potisu i povratu i koliko kalorija si utrosio na 1metru kvadratnom i koji stepen iskoriscenja imas .
Mogao bi i da mi malo pojasnis kako se siri toplotata u vazduhu a kako u zavrsnom sloju u kom se ugradjuju .
E al stvarno 10 m po ...... ka da se greje autobuska stanica .
Za izracunavanje potreba za zagrevanjem prvo se u zima stepen izolacije , spoljni zidovi , prozori koji imaju neki koficijent pa se onda pomnozi sa temperaturom kojom zelite grejati i podeli sa snagom radijatora i dobijese duzina radijatora , pase odna saberu svi radijatori da bi se dobila potrebna snaga agregata koji ce da odaje toplotu.
 
Mi ovde pisemo o etaznom grejanju koji je izveden kao centralni .
Ovi linkovi su za elektricne sisteme podnog grejanja , to je drugo ovo funkcionise kruzenjem tople vode koja se stalno dogreva
 
Nije ovo moja struka ali sam sinoć sedeo sa čovekom koji je poručio novu toplotnu pumpu kako bih zamenuo staru a kolega koji radi to je bio iskren do bola i nije imao pojma da je ovaj "staru" pumpu ugradio još davne 1985 god. koja mu se višestruko isplatila, dli je neko još u to vreme radio tako nešto neznam ali po priči o ovome se počelo pričati pre jedno desetak godina.
 
temperatura povrsine poda 25 stepeni,u visini glave 21,5 stepeni

postaveljena je armaturna mreza 15x15 cm a plasticne cevi su vezivane za zicu i izmedju,dakle gustina cevi je na svakih 7,5 cm,posto se u hodniku sastaju sve cevi iz prostorija u hodniku je guzva po pitanju cevi.
ispod mreze je ( samo 3 cm.stirodura) nisam mogao vise zbog ukupne visine prostorije.
Kosuljica-glazura kako je god zovete je cca 5cm. i na to u svim prostorijama keramicke plocice.
ako si majstor ko sto u poslednjem postu pokusavas da dokazes zato si prokomentarisao gustinu ....kao autobuska stanica ? ? ? par puta sam naveo u postovima da nisam zalio na cevima i da sam gusto stavio i da zbog toga nemam problema da "me peku noge"
pisao sam da je TP namestena trenutno na rezim rada 28,5-30,5, stim da je sobni termostat namesten na 21-22 stepen pa kad temp u prostoriji poraste automatski iskljucuje pumpu bez obzira na temperature u sistemu i na samoj TP.
 
Ajd ako si toliko pametan i sve znas onda mi reci zasto ima u sistemu kompresor i izmenjivac tolote cirkulacionu pumpu a sve se ovde stavlja pod tolotne pumpe. Jesi nekad video kako to izgleda i kako funkcionise u stvanosti ili samo lupas gluposti.
 
da li postoji mogucnost da se ta pumpa poveze na klasican sistem grejanja sa radijatorima i koliko je to efikasno(isplativo)?
 
21 , 22 stepena , ok do 30 , 32 ima jos 10 stepeni onda bi u sistem moro da pustis par dana 38 , 40 ( naravno da na toj gustini nebi ako imas bar 14 izlaza ) al bi 36 , 37 bilo ok .
Podna izolacija 3cm stirodula je vise nego dobra , a zavrsni sloj je na minimumu , na keramiku nema gubitaka ( samo se nadam da nemas plocice i u spavacoj sobi )
Jesili probao da ukljucujes pumpu svaki 2 dan
 
Odakle ti sad 22 ili 32 stepena iz zemlje odnosno bunara. Koja je temperatura vode iz bunara gde je pumpa potopljena kazi ako sve tako dobro znas.
 
Nazad
Vrh