Toplotna pumpa

oldtimer

Član
Učlanjen(a)
16 Sep 2008
Poruka
2.430
Lokacija
Zrenjanin/Tomaševac
Poslednja izmena od urednika:
Princip kao i svaki drugi frizider, zamrzivac, klima. "Vadi" se toplota iz vode i predaje prostoriji koju grejes. U principu trosis el. energiju i kazu da dobri sistemi mogu da izvuku cak 3 kw toplotne enrgija za jedan ulozen kw el energije.
Koriste se cak i za grejanje plastenika i slicno. Suludo dobro ako to neko odradi kako treba i ako imas pare za to. Ja sam razmisljao i jos uvek razmisljam da ugradim toplotnu pumpu u kucu koju gradim, al nikako da zavrsim :)
 
Има разних система за искоришћавање измењивача топлоте. Нпр. кад купујеш климу за стан додаш мало пара и купиш инвертер климу која, код брендираних произвођача, има степен искоришћења 1 : 3,15 за грејање и то може да постигне до спољне температуре од -15.
 
Pozdrav. Ja se malo raspitivao i imam nameru da to ugradim,samo sledece godine ili tek za dve...
Tu je najbitnija stvar termo izolacija kuce,naime jedna firma iz srbobrana mi je dala ponudu od oko 6000e za kucu od 120m2,sa sistemom ventilatora tako da zimi greje a leti hladi,uz garanciju da mi potrosnja struje ne prelazi 500KWh mesecno u najhladnijim danima(potrosnja struje samo za grejanje).Tako da izlazi cena grejanja isto kao i da se grejes na bale od soje(mozda i jeftinije) stim sto je sve na dugme... Jako interesantna stvar.
http://www.microma.co.rs/Toplotna_pumpa.html
 
Nemam nikakvo prakticno iskustvo sa tim...pre par godina nam je profesor termodinamike pricao o takvom nacinu grejanja, ali nije bas detaljisao...Citao sam poslednjih par dana podatke o tp, i stvarno je dosta interesantno.. Za kucu od 150kvm potrosnja el energije ne bi trebala da predje sumu od 5000 din. Ja toliko placam centralno grejanje u Zr, a u Tomasevcu za te pare ne mogu da zagrejem ni jednu sobu mesecno.
I mozda najbitnija stvar! Nije nikakava prevara!!! Znaci, nisu sistemi sa ruskih podmornica, vikinskih brodova, americkih spejs satlova. Najveci problem je CENA
 
kazu da dobri sistemi mogu da izvuku cak 3 kw toplotne enrgija za jedan ulozen kw el energije.
Dobri sistemi mogu izvući i do 5.6kW za jedan utrošen. Faktor iskorištenja se naziva COP.

Postoje 3 kombinacije, zrak-voda, zemlja-voda, voda-voda, s tim da je najmanji COP na prvoj, a najveći na zadnje navedenoj.
 
e ovog puta cu ja biti prvi koji cu se hvaliti sa ovim sistemom grejanja.
ovo ce mi vec biti 4.sezona i u protekle 3 sam bio prezadovoljan.Moram priznati da deo grada u kome sam gradio kucu trenutno sem prikljucka stuje nema u izgledu da dobije gas,a na cvrsto gorivo nisam hteo/mogao jer veci deo dana nas ukucana nema u kuci tako da je ovo najelegantnija i verujte NAJEKONOMICNIJA vrsta/sistem grejanja.
Ja sam dugo razmisljao i raspitivao se i na kraju sam uzeo u Knjazevcu TP od Alfaclime firme koju vode 2 brata i samo reci hvale mogu reci o njima i o prizvodu koji proizvode.
TP 3,6 KW snage a proizvodi 11 KW toplotne energije
Imam kucu u osnovi 130m2plus potkrovlje 65m2 koje je otvoreno i toplota bezi gore gde su deca i koje nije ni vezano za PODNO GREJANJE jer za koju godinu ce kud koji mili moji te ni nisam hteo da povezujem
Termoizolacija je uradjena 7-10 cm STIROBETONOM i sto je veoma bitno nemam u okolini kucu te sam takoreci na vetrometini
Sto je najbitnije ja cca 15 oktobra ukjucim TP i namestim termostat na 21 stepen i cca 1-15 aprila je iskljucim i to je to.
A potrosnja ? ? ? to Vas verujem najvise interesuje,ja na kuci imam 2 sata obicno dvotarifno brojilo i mernu grupu, ukupna potrosnja struje mi cak i u novembru ne prelazi u crvenu zonu i onda prebacujem TP na mernu grupu i zimske mesece decembar,januar i februar i eventualno mart grejem preko merne grupe
decembar 2010 sam platio 9000,00 januar 2011 godine sam platio 10.000,00.itd
Sve sto Vas interesuje slobodno pitajte,imam "malo"iskustva da Vas mogu posavetovati
 
jednu stvar svi mi moramo zapamtiti,NEMA JEFTINOG GREJANJA ! ! !
sta hocu da kazem,mozda Vam se i ucini velik racun koji placam mesecno ali ni ulaganje nije bilo veliko,znam jednog drugara koji ima u mojoj blizini 18kw TP ima izolaciju na 25 cm.siporex blok 10 cm stiropora i kuca mu je visoko prizemlje gde je garazni deo pokrio zemljom i placa mesecno u jakoj zimi max 5000 din.
malo cu izneti vrlo pitnih podataka, ispod podnog grejanja imam 3cm STIRODURA (samo) nisam mogao vise da stavim u datom momentu
STIROBETON je ne toliko poznata i rasirena stvar u praksi i to sam video kod jednog profesora na nasem gradjevinskom fakultetu tako je izolovao kucu i mnogo mi je navalio sistem i verujte mi nisam se pokajao a plus toga sam sam sa jos jednim majstorom uradio izolaciju cele kuce tako da me je cela spoljna izolacija kostala cca 1200-1300 eura
TP 11 KW sam platio 2350 eura plus jos koje kakve sitnice cca oko 2800 eura
uz ovo Vam je potreban jos jedan tzv upojni bunar koji sam ja busio na dubinu od 47m tako da je ta innvesticija dodatnih 180 evrica
 
kakvo održavanje traži TP ?
koliko izdrži kopreser?
kako često treba kontrolirati plin?
1. skoro pa nikakvo ( kad zavrsi sezonu prekrijem carsavom da se ne prasi i na jesen ponovo )
2. kompresor je po mom znanju Danfoss tako da u kvalitet ne sumnjam,a dugotrajnost je stvar za diskusiju
3. plin/gas je kontrolisan posle prve godine rada samo kontrole radi
Inace proizvodjac pre isporuke ga pusta u probni rad tako da ga vec u fabrici testira
 
Zanimljiva tema. Za sistem toplotne pumpe sam cuo jos pre desetak godina, naime jedan od profesora na VTS u Subotici je i patentirao toplotnu pumpu sa nekim dodatcima. Sistem je slideci: Moraju se kopati bunara jedan iz koga se vuce voda gde ce temperatura vode biti 13 stepeni celzijusa ako je ta dubina preko 30m mora se traziti dozvola.U drugi bunar se vraca voda. Osnovni elementi sistema su pumpa, kompresor i izmenjivaci toplote. Sistem radi kao klima a toplota se uzima iz vode. Mislim da je instalacija celog sistema zajedno sa radijatorima ako 5000e za kucu od 150m2 a potrosnja struje je 4kw. Ovo su podatci od ore 10god. i moguce da je sistem sad napredniji i da ima bolje iskoristenje.
Bolje se mozete informisati kod prof. Njersa na VTS u Subotici.
 
Znam za prof.Njersa i video sam kod drugara njegov rad. NO COMMENT
Neznam koliko je moguce grejanje sa TP u varijanti sa radijatorima jer je grejanje sa TP niskog temperaturnog rezima,izlazna temp iz TP i ulaz u sistem grejanja je 47 stepeni
Najidealnija je kombinacija TP u varijanti podnog grejanja i uz obaveznu toplotnu izolaciju kuce
To da treba traziti dozvolu za busenje bunara prvi put sad cujem( verovatno ce i to uvesti kao standard EU) ali za sada koliko ja znam a komsija mi je bunardzija busi brate na svom placu koliko hoces bunara i to na vodonosne slojeve ovde kod na 45-50m
 
Не морају се бушити бунари. Могу се копати канали по дворишту и постављати цеви као змије. Потребно је 3м напољу за 1м у поду. Што се тиче радијатора (ако је неко гледао фотографије) то су фанкоили који личе на радијаторе и иду у комбинацији са подним грејањем. У задњих неколико година се комбинује подно са зидним грејањем с' тим што су цеви у зиду знатно тање.
 
nije mi bas najjasnije to sa kanalima u dvoristu. Trebala bi konstantna temperatura vode od oko 13-14 stepeni pa kako se to postize?
 
ja mislim da je forum mesto gde se razmenjuju licna iskustva a ne sta ima na netu
taj sistem 3na1 m je po meni i komplikovan i finansijski neisplativ a pitanje je kako se ponasa u zimskim uslovima kad je tebi na recimo -15 do -20stepeni C potrebno da ti pumpa radi cca 1h a ona povuce cca oko 3-4 kubika vode a ta voda mora da se vrati u zmijui ponovo zagreje ( posto joj je TP oduzela toplotu)
Najjednostavnije je zasad kod nas u Srbiji da za 200E izbusis bunar na vodonosni sloj 40-50 m zavisno od terena gde se ko nalazi i da te Bog vidi.
Zmije,sonde kako ih vec sve zovu su izmislili na zapadu jer tamo bas nemozes kako ti hoces pa izbusis bunar,zato smo mi jos u prednosti.
Za zidno grejanje su cevi daleko skuplje a i malter mora biti specijalan tako da o tome treba dobro razmisliti uz pomoc digitrona pre nego se neko odluci za tu opciju.
 
ja mislim da je forum mesto gde se razmenjuju licna iskustva a ne sta ima na netu
Уз сво уважавање, не бих се сложио са овим мишљењем. Када би се само размењивала лична искуства оних који их имају, иста би се брзо разменила и тема би умрла а и форум. Увек има нових на форуму, или у одређеној области, па због њих би требало неке ствари поновити. Значи, прво неко мора да се едукује, да стекне искуство па тек онда да га размењује. Обзиром да је знање у "демократији" скупо треба искористити нет.
Што се тиче цеви за зид јесу скупље али ко ми брани да подне поствим по зиду кроз пар циркуларних кругова више? Друго, уопште не морам да их малтеришем; могу једноставно преко њеих да поставим зидне облоге.
 
Уз сво уважавање, не бих се сложио са овим мишљењем. Када би се само размењивала лична искуства оних који их имају, иста би се брзо разменила и тема би умрла а и форум. Увек има нових на форуму, или у одређеној области, па због њих би требало неке ствари поновити. Значи, прво неко мора да се едукује, да стекне искуство па тек онда да га размењује. Обзиром да је знање у "демократији" скупо треба искористити нет.
Што се тиче цеви за зид јесу скупље али ко ми брани да подне поствим по зиду кроз пар циркуларних кругова више? Друго, уопште не морам да их малтеришем; могу једноставно преко њеих да поставим зидне облоге.
jedno vrlo jednostavno pitanje za sve koji razmisljaju u tom pravcu:
kako mislis naknadno da okacis sliku a da kucajuci ekser u zid ne probusis cev?
 
На једноставно питање, једноставан одговор: залепиш кукицу.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh