Sistem pdv-a?

Moraš da ispišeš račun za prikolicu na vrednost za koju si je prodao,naravno sa iskazanim pdv.
 
Da li se u sistem PDV-a prijavljuje poljoprivredno gazdinstvo, ili poljoprivrednik kao fizičko lice?
 
Druze mislim da si zakasnio...mislim da je termin bio 15.03. ili 20.03.

- - - - - - - - - -

Ne gleda se tržišna vrednost nego knjigovotstvena.

Kolega, za amortizaciju vazna je knjigovostvena vrednost,što znači nabavna vrednost koja se amortizuje. Tržišna vrednost je nešto drugo i tu će se svako zakačiti ako vide nepravilnosti. Da je tako kako većina misli, svi bi "prodavali ogromne mašine" za par godina po smešnim cenama. Nemojte se zavaravati.
 
Kod nas ima slučaj da je nosilac gazdinstva u PDV-u preminu relativno mlad i jedan od naslednika (sin) je morao da promeni nosioca gazdinstva i on je postao nosilac RPG u PDV-u inače mi morali da plate da vrate PDV koji je pokojnik uzeo za traktor i razne mašenirije.Ovo je informacija od sina tj sadašnjeg nosioca.
Tako da izgleda poljoprivrednik je tu samo kao direktor a RPG je kao firma.

- - - - - - - - - -

Nisam znao da ne moram da potpisujem nista pa sam se cudio sto me ne zove knjigovodja.
Valjda ide elektronski,ne trebaš potpisati.Mene je zvala,rekla da radi završni ...bla bla bla,nisam išao da potpišem.
 
Kod nas ima slučaj da je nosilac gazdinstva u PDV-u preminu relativno mlad i jedan od naslednika (sin) je morao da promeni nosioca gazdinstva i on je postao nosilac RPG u PDV-u inače mi morali da plate da vrate PDV koji je pokojnik uzeo za traktor i razne mašenirije.Ovo je informacija od sina tj sadašnjeg nosioca.
Tako da izgleda poljoprivrednik je tu samo kao direktor a RPG je kao firma.

- - - - - - - - - -


Valjda ide elektronski,ne trebaš potpisati.Mene je zvala,rekla da radi završni ...bla bla bla,nisam išao da potpišem.
Pa nisam znao da i zavrsni ide elektronski, secam se da je mindjusar pominjao potpisivanje zavrsnog pa zato.

Sent from my Lenovo S90-A using Tapatalk
 
Vec nekoliko kvartala imam preplatu PDV-a. Nisam do sada trazio povracaj novca. Za prvi kvartal ove godine, tj sada, sam mislio da trazim, posto ima preko 100.000 din. Knjigovodja mi kaze da ne radim to, jer ce mi verovatno zbog toga doci inspekcija. Kolege, kakva su vasa iskustva ? Ja sam uzimao povracaj ono davno kada sam kupova trakotor, plug i to krupno, ovako uglavnom nisam, vec dosta dugo...
 
Ja ne bi ne treba ti to. Polako sve će se to nivelisati. Talijanu, meni je logično da naslednik morao da plati srazmerni pdv na mašine jer po nekoj logici posle toga PG izlazi iz pdv-a i postaje obično PG. Isti slučaj kad se zatvaraju firme ili szr... Mora se sve platiti da bi se zatvorilo. Nosilac gazdinstva je drugaciji, kao naslednik prihvata se obaveza i nasledstva i nastavlja da radi po svom.
 
Ne zanm druže šta je po logici a šta ne kažem samo da je slučaj bio takav.
Dušane kod nas od 2017 knjigovođa radi povraćaj PDV-a samo za tekući kvartal u kom je napravljena "višak" pdv-a kaže da naša poreska uprava Vršac tako zahteva i tako radi,ja sam ušao u 2017 498000 din pretplate, tražio povraćaj i preknjižavao zaostale obaveze,dobio sam dopis iz poreske zprave vršac da mi je prijava neuredna i da mi se ne odobrava povraćaj. Samo mi je odobreno za zadnja 3 meseca .Ostalo vučem i danas od te pretplate a od 2017 sve obaveze uplaćujem lično pre sam samo preknjižio.Sada tražim ako imam pretplatu samo za tekući period.
Da li je to ispravno ili ne ,ne znam ,imam utisak da svaka područna poreska uprava tumači na svoj način a knjigovođa.
 
Ja koliko znam da ako tražiš povraćaj pdv-a, možeš samo za taj kvartal za koji podnosiš izveštaj. Ako si imao pretplate i u predhodnim kvartalima to ne može da se isplati. To možeš samo da peglaš izlaznim fakturama...
 
Za aktuelni kvartal kad tražiš povrat,uglavnom ne izlaze,ali ako tražiš povrat poreskog kredita - pdv iz prethodnih obrqčunskih perioda,eto ih,obavezno,bez obzira na iznos
 
Kod nas ima slučaj da je nosilac gazdinstva u PDV-u preminu relativno mlad i jedan od naslednika (sin) je morao da promeni nosioca gazdinstva i on je postao nosilac RPG u PDV-u inače mi morali da plate da vrate PDV koji je pokojnik uzeo za traktor i razne mašenirije.Ovo je informacija od sina tj sadašnjeg nosioca.
Tako da izgleda poljoprivrednik je tu samo kao direktor a RPG je kao firma.

- - - - - - - - - -


Valjda ide elektronski,ne trebaš potpisati.Mene je zvala,rekla da radi završni ...bla bla bla,nisam išao da potpišem.

Drugi put kada se desi neki tragični slučaj a ljudima stvarno treba pomoći oko knjigovodstva, slobodno mi se javite za savet, ove godine smo tri gazdinstva preveli na novog nosioca gazdinstva (Zakon i član Vam neću pominjati , Vaše knjigovođe nek prouče) u suštini kada se nastavlja kontinuitet rada poljoprivrednog gazdinstva ne vraća se PDV već se i dalje koristi normalno, greška je Vašeg knjigovođe ako ste tako uradili i u Vašem slučaju ste jako oštećeni. U prvom delu ste dobro uradili što ste promenili nosioca gazdinstva a trebali ste samo da obavestite Poresku Upravu o nastavku kontinuiteta rada tog gazdinstva i privređivanju na njemu. Žalim slučaj sada više ne možete vratiti novac.
 
Hvala za savet ,žao mi je što niste malo bliže ,svakako ću imati u vidu da vas kontaktiram u slučaju da zatreba.Veliki pozdrav.
 
Za gazdinstvo van PDV-a ... da li u obracun ulazi ako npr predas soje za 100 dinara, a imas duga 50din prema zadrugaru da li se tu racuna svih 100dinara ili samo koliko legne na racun ?
 
Nazad
Vrh