Sistem pdv-a?

zx je napisao(la):
Sestra mi je knjigovođa i kako sam je ja razumeo isplati se. Pored nafte, semena, mašina,... kroz obračun PDV-a možeš prikazati i sve ostalo; hrana, voda, kućne potrepštine,... sve što kupuješ.
Ok , koliko bi onda kostalo jedno gazdinstvo za godinu dana da bude u sistemu pdv-a, znaci sve dazbine?
 
Pa ne mozes bas sve sto kupujes, vise nesto kao osnovna sredstva za proizvodnju i stvari vezane za proces proizvodnje, mozda, a moguce je i ako adaptiras nesto na kuci, sredjujes, krecis, betoniras, pravis garaze, kapije i sta ja znam, predpostavljam da funkcionise kao i kod firmi. Kada bude vremena ici cu da se raspitam kod nekog knjigovodje.
 
Ljudi ja sam u sistemu PDV vec 4 godine...to funkcionise super,ako se vode knjige kao treba jedno gazdinstvo moze da bude godisnje u dobiti za par hiljada evra! A sto se tice predjasnjog komentara udjes pokupujes i izadjes,,to je nemoguce,kad bi se izaslo morali bi da platite sav PDV, mora se ostati najmanje 5 godina!
 
sepa je napisao(la):
Ljudi ja sam u sistemu PDV vec 4 godine...to funkcionise super,ako se vode knjige kao treba jedno gazdinstvo moze da bude godisnje u dobiti za par hiljada evra! A sto se tice predjasnjog komentara udjes pokupujes i izadjes,,to je nemoguce,kad bi se izaslo morali bi da platite sav PDV, mora se ostati najmanje 5 godina!
Prijatelju, a sta po isteku te 5. godine, jel treba da platis pdv (smanjeni) za te masine koje si kupovao? Da li za vodjenje knjiga mora agencija/knjigovodja ili moze covek sam ako se snalazi u toj materiji?
 
Ne, kad prodju tih 5 godina mozes da izadjes iz PDV-a bez obaveze vracanja istog.
A sto se tice knjiga i ja se razumem dobro i u familiji svi su mi ekonomisti ali platim profesionalca za to. 50e tromesecno to nije puno i ona zena zna sve cake koje obican gradjanin ne moze da prati.
 
Hvala na korisnim informacijama, dao si mi temu za razmisljanje
 
sepa je napisao(la):
Ne, kad prodju tih 5 godina mozes da izadjes iz PDV-a bez obaveze vracanja istog.
A sto se tice knjiga i ja se razumem dobro i u familiji svi su mi ekonomisti ali platim profesionalca za to. 50e tromesecno to nije puno i ona zena zna sve cake koje obican gradjanin ne moze da prati.
Znači troškovi vođenja su ti otprilike 12 meseci x 50 E = 600 E za jednu godinu? Da li postoji još neki trošak oko tog pdv-a (godišnje) ? :cao:
 
Ne, to su jedini troskovi... I svakih 45 dana dobijas povracaj PDV-a i to redovnoooo
 
interesuje me ukoliko bi usao u sistem pdv-a za 2011, kad treba da se prijavim?

da li to nesto menja prilikom registracije gazdinstva?

da li imam prava na premiju za mleko?

i kako to utice na ove subvencije sto ih drzava daje?
 
U sistem PDV-a se automatcki ulazi ako promet pređe 4 000 000 dinara, tj kada se bribližite toj sumi morate se sami prijaviti kako nebi prošli kao pojedine kolege pa plaćali kaznu i to ne malu a problem je ako se sada želi ući u sistem je sledeći kako opravdati sredstva do ovog iznosa tj trebaju vam sačuvani računi o kupovini i prodaji robe ako se to ne nema onda vam sleduje dobit pa na to 20% porez na dobit. Najbolja varijanta je ući u sistem posle nove godine a sada izbalansirati nekako račun da se nepređe suma od 4 miliona, a čini mi se da je minimum da bi se ušlo u sistem dva miliona dinara.
 
preporucujem svima koji zele da udju u sistem da plate profesionalnog knjigovodju jer je PDV jako jako striktno uredjen sto se tice prava, a pogotvo rokova i ne prasta kasnjenja.
e sad za cika jovu: mozete se prijaviti za ulazak u sistem PDV kada osnivate preduzece, a ako tad to niste ucinili morate da ste ostvarili promet izmedju 2 i 4 miliona dinara da bi mogli da se prijavite za PDV, a ako ostvarite vise od 4.000.000 dinara u prethodnoj godini poslovanja tada MORATE da udjete u sistem PDV.. kada udjete u sistem PDV morate da budelte obveznik minimum dve godine sem ukoliko vam prihod padne ispod 2.000.000, onda vas automatski brisu po sluzbenoj duznosti iz PDV. A kako na sve to uticu drzavne subvencije i premiej na mleko to ne znam ali mislim da bi trebalo da se nista ne menja tu, ali nemam pojma stvarno to je samo moje misljenje ko zna kakvo je stvarno stanje..
sto se tice udjes kupis i izadjes to nije moguce tj moguce je ali se vraca i povracaj PDV koji ste dobili pri kupovini npr masine... ako Vas jos nesto zanima pitajte...
 
srkitransporter
Npr.Ja sam unazad 12 meseci presao 6 000 000 din ali na dva racuna u dve banke.Dali je mogu da budem nekako kaznjen.Kako ce drzava da provali da ja imam promet veci od 4000 000.
Planiram da uzmem neki veci traktor sledece godine pa hocu da udjem u sistem.
I kad bi meni bilo najbolje da udjem u sistem kad hocu tek na prolece da uzmem traktor...Hvala na odgovoru..
 
@strawberrymp
ti ako si u poslednjih 12 meseci presao 6.000.000 dinara ti si MORAO da se prijavis u sistem PDV(tj MORAO si kad si presao 4.000.000din)... to sto imas dva racuna nema nikakve veze, znaci to je nebitno.. ja ti iskreno preporucujem da se prijavis sto pre u sistem PDV jer si ti trenutno(ukoliko si presao 4.000.000 u prekrsaju i ako se sam ne prijavis platices velike kazne, a to ti se smatra utajom poreza pa mozes i u zatvor da zavrsis).. iako se sam prijavis sledi ti kazna(samo novcana), ali ti je bolje tako jer od trenutka kad si presao 4.000.000 ti si morao da izdajes fakture sa PDV-om sto nisi radio pa ces sve te fakture morati da popravis, tako da sto se pre prijavis manje kazne, manji posao... sistem PDV je jako zajeban i sa tim se ne treba igrati, to je jedino u nasoj drzavi(koliko ja znam) da je tako dobro regulisano, nema cile mile... znaci, odmah nadji nekog DOBROG knjigovodju i vidi sta i kako... naglasavam ovo DBOBROG jer ni oni cak, tj neki od njih ne prate bas najbolje niti razumeju zakon o PDV, cast izuzecima... nadam se da nista nisam izostavio.. pozdrav :cao:
 
strawberrymp je napisao(la):
srkitransporter
Npr.Ja sam unazad 12 meseci presao 6 000 000 din ali na dva racuna u dve banke.Dali je mogu da budem nekako kaznjen.Kako ce drzava da provali da ja imam promet veci od 4000 000.
Planiram da uzmem neki veci traktor sledece godine pa hocu da udjem u sistem.
I kad bi meni bilo najbolje da udjem u sistem kad hocu tek na prolece da uzmem traktor...Hvala na odgovoru..
To sa dva racuna je ok. nece te tu niko navatati a u sistem pdv,mozes posle nove godine odmah i prijavis jedan racun u banci na koji si verovatno i registrovao gazdinstvo, tako da se taj gleda :cao:
 
@strawberrymp nema na cemu, samo pitaj sta god treba...:)))

@jugos kad se prijavljujes u sistem PDV-a moras da prijavis SVE racune koje imas, a ne jedan, tako zakon kaze, a sto se tice da moze da se prijavi posle nove godine, ne bi smeo da ceka ni dana vise jer je vec u prekrsaju i mora to uciniti sto pre ukoliko je ostvario prihoda vise od 4.000.000din a kaze da jeste.. tog trenutka kad je presao 4.000.000din imao je 5 dana da se prijavi u sistem i od tad je u prekrsaju i sad ce morati da plati PDV na sve izdate fakture od tog datuma i kaznu naravno... ::lose::
 
Jugos je napisao(la):
strawberrymp je napisao(la):
srkitransporter
Npr.Ja sam unazad 12 meseci presao 6 000 000 din ali na dva racuna u dve banke.Dali je mogu da budem nekako kaznjen.Kako ce drzava da provali da ja imam promet veci od 4000 000.
Planiram da uzmem neki veci traktor sledece godine pa hocu da udjem u sistem.
I kad bi meni bilo najbolje da udjem u sistem kad hocu tek na prolece da uzmem traktor...Hvala na odgovoru..
To sa dva racuna je ok. nece te tu niko navatati a u sistem pdv,mozes posle nove godine odmah i prijavis jedan racun u banci na koji si verovatno i registrovao gazdinstvo, tako da se taj gleda :cao:
Svi računi otvoreni na vašem gazdinstvu se vide na sajtu Narodne banke , tako da se vrlo lako može doći do podatka koliki vam je ukupan promet na gazdinstvu.
 
da li je tacno,da od nove godine gazdinsta koja su u pdv-u,nece imati pravo na subvencije...... :sta:
 
Ja sam presao 4 miliona jos u maju i nikom nista do sada, a sada unazad 12 meseci imam sigurno 6 miliona.Ja cu da cutim i od sada cu da primam novac na zenin racun.Mozda zastari.Ali najveci je problem sto bi meni odgovaralo da udjem u PDV zbog kupovine traktora.
 
Nazad
Vrh