Sistem pdv-a?

Ja samo hocu da pojasnim jer neko gledajuci sa strane moze da zakljuci da je traktor kupljen za recimo 20000 eura za 5 godina ako se prodaje moze da se potpuno otpise i da se drzavi ne plati pdv.
 
Viste malo pobrkali lončiće. Amortizacija je bitna za dobit, a ne prodaju mašine. Mašine se vrednuju po carinskom katalogu i to je tako. Nema šanse da prodas neki traktor, a da mu za 5 godina vrednost padne na nulu. On ce uvek imati vrednost na koju se doda PDV.

Ovo se verovatno odnosi na ono što sam ja spominjao za prodaju traktora, mada to nije toliko bitno za ovu temu ali ću ipak objasniti. Knjigovodstvena vrednost ne mora biti i nije uvek usklađena sa realnom vrednošću. Uglavnom ćete u knjigama posle 5 godina imati 100% amortizovan traktor ili neku drugu mašinu, tj. knjigovodstvena vrednost 0€, iako taj traktor realno vredi 10 000€. Zato ako posle 5 godina prodate taj traktor po ceni od 10 000€ + 2000€ pdv, vi ćete državi morati da platite taj pdv 2000€ i plus ćete na kraju godine morati da platite 10% poreza na dobit koja za ovaj traktor iznosi 1 000€, jer ste na toj mašini zaradili 10 000€. Znači očekujte da državi platite još 1000€ poreza na tu ostvarenu dobit prodajom traktora, naravno tu dobit će vam dobar knjigovođa pokriti pa nećete taj porez ni platiti.

Mašine se vrednuju po carinskom katalogu kada se obračunava porez na prenos apsolutnih prava, carinski katalog nije merodavan za plaćanje pdv-a, tu je merodavan samo račun ili faktura za prodatu mašinu ili traktor.
 
Mašine se vrednuju po carinskom katalogu kada se obračunava porez na prenos apsolutnih prava, carinski katalog nije merodavan za plaćanje pdv-a, tu je merodavan samo račun ili faktura za prodatu mašinu ili traktor.

Merodavan je 100 %, osim u slucaju ako je traktor domace proizvodnje, a onda postoji faktura. Ako se radi o uvezenoj masini carinski katalog je reper i ako carinska sluzba utvdi da je faktura (racun) nerealno mali primenjuje njihov na koji se obracunava PDV.

Oped kolega mislim da se ne razumemo. Nema ostvarene dobiti na masinu pri prodaji, ima samo prodajna cena + pdv.
Dobit se ne dobija prostom matematikom i zato sluze knjigovodje. Amortizacija masine je nesto sasvim drugo i ona nema nikakve veze sa prodajnom cenom.
Da se razumemo, svako moze da stavi vrednost koju hoce pri prodaji i da tako izbegne veci pdv, ali inspektori ako utvde nepravilnost i nerealno malu cenu slobodni su da te kazne.

 
Kolega, ja vas razumem odlično. U knjigovodstvu se obračunava dobit ili gubitak čak i pri prodaji osnovnih sredstava, nije samo na obrtna. To će vam potvrditi bilo koji knjigovođa.
Carinski katalog (amss katalog) se koristi samo za plaćanje porez na prenos apsolutnih prava ako ste kupili traktor u Srbiji, a za obračun pdv-a se koristi račun ili faktura koju izdaje firma koja je prodala mašinu, s tim što verovatno znate da su pdv i porez na prenos apsolutnih prava dva različita pojma.
Pri kupovini mašine iz inostranstva, ako ste kupili mašinu od fizičkog lica i na carinskoj deklaraciji ste stavili nerealno nisku cenu mašine, onda se koristi carinski katalog za obračun pdv-a. Ako ste kupili mašinu od pravnog lica, onda carina mora da prihvati račun (overen kod notara u inostranstvu) firme-prodavca kao validan dokument i obračuna carinu i pdv na taj iznos računa iako je on niži od vrednosti mašine po carinskom katalogu.
Ne znam mnogo o poljoprivredi ali oko knjigovodstva i papirologije znam poprilično pa zato ovo i pišem jer sam siguran::traktor1::
 
Prenos apsolutnih prava je prenos apsolutnih prava, a uvoz poljo masine je nesto drugo.
Nije tacno da carina mora da prihvati fakturu pravnog lica iz inostranstva. Provereno nekoliko puta na licnom primeru :osmeh:
Umece i veze spedicije, speditera, mogu da smane fakturu.
Ruku na srce najcesce ce svaka faktura iz inostranstva odgovarati stvarnoj trgovini, a narocito ako su iz Nemacke, Austrije...
Masine kao traktor se uvrstavaju u osnovna sredstva i tako se racunaju u smanjene dobiti na zavrsnom racunu. Nesporazum izgleda nastaje oko amortizacije, dobiti i pdv-a. Te tri stvari nikako nisu povezane, ali uticu jedna na drugu :sta:
Dobit se smanjuje troskovima, a suprotno se povecava.
 
Da li moje gazdinstvo koje je u sistemu PDVa moze da otkupi od drugog gazdinstva ogrevno drvo koje sluzi za grejanje plastenika?
 
Da li trazite redovno (naravno kad imate sta) povrat PDV od drzave? Prvi put dodje inspekcija da sve preceslja ili to tako plase narod da ne bi niko trazio povrat nego da ostaje u pretplati?
 
Evo ja odem na odmor prije 10-15 dana , kad ono drugi dan pdv inspekcija ?? Bili 2-3 dana prečešljali sa knjigovodjom sve pa napravili pauzu da se ja vratim , pa onda nastavili . Jesam tražio povrat nakon tri mjeseca uzastopnog minusa u pdvu , ali u čistom ratarstvu to je i logično . Meni su rekli , a ja im i vjeujem , a to je i logično , da nije bitno za dolazak kontrole dali tražitepovrat ili ne , ako se pravi veći minus pdva ili više mjeseci zaredom , onda idu , svjedno dal se traži povrat ili ne.
Bilo kako bilo , jedna najvažnija stvar koju sam saznao , a korisna je , i mnoge knjigovodje to ne rade : postoji ako se nevaram tzv dodatna pdv prijava ili dodatak sa napomenom ili sl , uz običnu mjesečnu pdv prijavu , u koju treba unositi obrazloženja ili kopije nekih ulaznih faktura ili sl ako postoje veći ulazni pdv-i za taj mjesec (npr ako neko kupi traktor ili nešto sl ) ili ako se više mjeseci nepravi izlaz , npr u ratarstvu ... Znači neko tamo pregleda kontinuitet prijava , ako se duže ide u minus sumnjivo je , zato sami trebamo pojasniti u pdv prijavi zašto je tako .
 
Pitanje za gazdinstva koja su u pdveu.
Da li gazdinstvo na teritiriji Srbije ima pravo kupovati po veleprodajnim cenama> Da li gazdinstvo moze prodavati el.energiju kao i bilo koji preduzetnik?Na primer planiram da napravim solarnu elektranu od 30 kw,a za to mi treba registracija u APRu.Ako je gazdinstvo u pdveu da li moze da radi kao i bilo koji privatni preduzetnik ili mora da se preregistruje na tu delatnost?
 
Moraš biti registrovan za tu delatnost.Tebi država treba da otkupi višak struj po benificiranoj ceni (zelenoj -zbog Kjoto protokola) kako da otkupi od gazdinstva kada si registrovan za proizvodnju polj.proizvoda.
Ovo za veleprodajnu cenu ne razumem,tabi ako trgovac hoće da da robu po veletrgovinskoj ceni ko ti brani da je kupiš.
 
Nazad
Vrh