Sistem pdv-a?

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
Lokacija
kikinda
nešto tu dumam pa me zanima:
-šta podrazumeva "promet po računu"? da li subvencije ulaze u promet po računu? da li su samo prihodi tj. uplate na moj račun "promet po računu"?

kol'ko kontam ako ti je promet veći od 4 miliona onda si obavezan da uđeš u sistem. kad uđeš, šta to podrazumeva? kapiram da treba da vodiš knjige. jel' to možeš sam? nije komplikovano? za šta se dobija povraćaj i od koga? za mašine znam, verovatno i za semensku robu...
kako to ide? ti platiš sve pa tražiš povraćaj? kakvih tu caka ima?
i kakvi su troškovi svega toga? šta JA treba da platim i kome? verovatno na kraju godine nešto?
 
Odg: sistem pdv-a?

Knjige ne možeš da vodiš sam , za to postoje licencirani servisi (tzv. knjigovođe) .
Za repromaterijal dobiješ povraćaj (seme , veštak ,herbicidi) , kao i osnovna sredstva (traktori , priključne mašine , sušare ...). Na sve plaćaš porez samo što ti se to kasnije refundira (povraćaj-država ti prebacuje na račun ::novac:: koji je u prijavljen u RIR registar imalaca računa). Kod prodaje gotovih prizvoda (kukuruz , bikovi) ne vraća se 5% posto nadoknade već se vrši fakturisanje i iskazivanje PDV-a. Podnose se mesečne, odnosno tromesečne poreske prijave o obračunatom PDV -u (i to zavisi od vrednosti prometa polj. gazdinstva) i na osnovu toga se refundira PDV. Srpski kod kupovine semena plaćaš PDV , ali ti država vrati.
Na kraju godine podnosi se poreska prijava zajedno sa poreski bilansom (kao preduzetnici) u kojoj se iskazuju prihodi i rashodi ostvareni tokom godine i ostvarena dobit koja čini osnov za obračun i utvrđivanje poreza na dohodak građana i doprinosa za soc.osig. koji se plaćaju po rešenju Poreske uprave.
Sve te cake zna dobar knjigovođa , koji ti daje savete i ako vodiš rašuna o tome možeš da budeš u debelom dobiti . Ali kazne za mutljavinu su velike .
Nadam se da sam pomogao .
:cao:
 
Odg: sistem pdv-a?

Hmmm...Zanimljiva tema!...I mene interesuju ista pitanja....Pisite,pisite,pisite :bravo: :bravo: :osmeh: :osmeh:
 
Odg: sistem pdv-a?

sto se tice ove teme isplatilo bi se da dovedemo nekog knjigovodju da nam to lepo objasni .
i mene interesuje PDV :ppozdrav:
 
Odg: sistem pdv-a?

Predhodni post sam malo dopunio pa ga pročitajte naravno koga interesuje ! :cao:
 
Odg: sistem pdv-a?

ok. minimum "prometa po racunu" za ulazak u sistem pdv-a je 2 miliona. dakle s prometom izmedju 2 i 4 miliona mozes da biras dal' ces u sistem pdv-a ili ne.a s preko 4 miliona si obavezan.
jesu samo uplate promet po racunu? ako mi neko plati milion a ja nekom platim 500.000 koliki mi je promet?
da li se subvencije drzave racunaju u promet po racunu?
 
Odg: sistem pdv-a?

Samo ono je promet što je fakturisano odnosno za čega imaš račun ili avansni račun (znači promet je ono što si prodao ili ćeš prodati) . Račun možeš priložiti ako si 1-robu prodao i dobio pare
2-robu prodao a pare još nisi dobio , a imaš račun (fakturu)
3-robu nisi ni predao ni dobio pare ali imaš račun (fakturu) - tzv. avans
Pare na rčunu nisu merodavne odnosno merodavan je priložen račun (faktura).
Promet nije kupovina nečega ,isplata nekom i uplata od države ! :cao:
 
Odg: sistem pdv-a?

Pricao sam sa par ljudi iz nase branse koji su usli u PDV.. Neki vicu nemoj ulaziti, neki kazu udji.. Koga slusati :) Mada mislim da ipak cu jos uvek cekati..

I da.. 4 miliona dinara u zadnjih 12 meseci se gleda, a ne ko sto znam neke da su gledali za kalendarsku godinu.. Barem su meni tako rekli u upravi prihoda..
 
Odg: sistem pdv-a?

Ja sam u sistemu PDV od prosle godine. Ako imate sta da kupite neku skupu mehanizaciju (traktore kombajne masine...),isplati se. Inace ne.Kiki je to dobro pojasnio jedno nije spomenuo da za svoju prodatu robu dobijas osam posto pdv. :cao:
 
Odg: sistem pdv-a?

Nisam hteo da to spominjem , da ne zabunim i vaše i naše ! :ppozdrav:
 
Odg: sistem pdv-a?

Kakva su iskustva vas koji ste u sistemu PDV-a,i kako se počinje tj. kako se ulazi u sistem :sta: :cao:
 
PDV sistem je dobar ako kupujes, jer ti vracaju 8%, a kada prodajes, onda registrujes jos jedno gazdinstvo. Najbolji sistem, dva gazdinstva i balansiras. Ili ako ti trebaju nove masine udjes u PDV sistem godinu-dve, pokupujes sta ti treba i posle izadjes i vratis se na staro.
 
DusanA je napisao(la):
Ili ako ti trebaju nove masine udjes u PDV sistem godinu-dve, pokupujes sta ti treba i posle izadjes i vratis se na staro.
Da , ali kad budes izlazio iz PDV sistema, zar ne treba isto da se plati PDV na te masine koje si kupio u medjuvremenu, samo nesto manje jer su sada te masine starije :sta:
 
Ne znam to, mozda, nisam tako razmisljao, pre sam razmisljao o dva gazdinstva, jedno u PDV sistemu, drugo ne
 
Pa ja sam tako čuo, sad ako su lagali mene..... U svakom slučaju treba praviti kombinacije, samo paziti da se čovek ne zapetlja u te silne papire :cao:
 
Sestra mi je knjigovođa i kako sam je ja razumeo isplati se. Pored nafte, semena, mašina,... kroz obračun PDV-a možeš prikazati i sve ostalo; hrana, voda, kućne potrepštine,... sve što kupuješ.
 
Nazad
Vrh