Sistem pdv-a?

Da, dobrovoljno je do 15. 1. ako mislite da će u narednoj godini promet biti veći od 8 miliona zove se dobrovoljno.
Po sili zakona je onog trenutka kada POTRAŽUJETE više od 8 mil u predhodnih 12 meseci. Potraživanje nastaje predajom robe i formiranjem otkupa bez obzira na plaćanje. Zakon je tu izričit.
Što se tiče velike kupovine tipa traktora na kredit nema potrebe ulaziti u PDV osim ako nemate želju da povratite PDV. Kupovina je dugovna strana. Ipak ako je promet u daljem periodu mali (manji od 6 - 7 mil) to mu dođe Sizifov posao jer knjigovođe uzmu dosta para a i naplaćate se PDV-a pa mu za narednih nekoliko godina dođete na nulu (potrošite plaćanjem povraćen PDV). PDV je dobar za one koji dobro balansiraju sa otkupima, nabavkom i naravno zalihama a da im promet prevazilazi 16 miliona tada ima logike pre toga MUKA
 
Dokle god se investira i dokle god je PDV na naftu 20%isplati se uči u tu pricu.
Pojedinci mnogo komplikuju celu priču oko PDV-a.
 
Kako se naplacas pdv-a kad je pdv na prodate polj. proizvode 10% a na naftu i sve delove, ulja 20%. Na tu razliku meni ostalo za knjigovodju i dobar deo za pio. A za traktor, sejalicu cak i auto sam podigao pdv i trosio

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Pod dobrovoljno se misli da npr.sa 3mil da se prijaviš,to ide do 15.og januara
Razlicita tumacenja imamo. Evo sad sam pitao poresku upravu ponovo, ali sad u Vrscu, prvi put pitao sam u opstini Alibunar. Dobio sam isti odgovor, ako na racunu nije prebacen
promet veci od 8 mil. a niti ce biti, dobrovoljan ulazak u PDV moze se ostvariti BILO KADA U TOKU GODINE DO 15 U MESECU! Receno mi je da je ranije bilo tako da je uslov za dobrovoljan ulazak bio samo do 15 Januara u slucaju da nije promet veci od 8 mil. sad vise nije.
 
Kako se naplacas pdv-a kad je pdv na prodate polj. proizvode 10% a na naftu i sve delove, ulja 20%. Na tu razliku meni ostalo za knjigovodju i dobar deo za pio. A za traktor, sejalicu cak i auto sam podigao pdv i trosio

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Kako na auto ? Jel teretno ?
Ne dobijaš sa odbijanjem pdva za traktor , jedino ako ga nećeš prodavati desetak godina dok se potpuno ne izamortizuje , a ako odlučiš da ga prodaš ranije moraćeš da platiš pdv.
 
Da, kupio sam novi Amarok. Mislim da se za manje od 10 god amortizuje. A nisam ni razmisljao o prodaji, bar za narednih 5-6 god, do tad mozes pdv da smanjis, mozda cak i da ga ne platis ako prodas traktor.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Mislim da to zavisi od knjigovodje, cini mi se da ce moj za 5 god, 20% godisnje.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Neko je komentarisao predaju robe na drugo gazdinstvo a repromaterijale na gazdinstvo koje je u PDV. Pazite sa time, kod nas su neki platili kazne da sve sto su ucarili su platili kaznu i nije bilo dovoljno. A najveci problem je potencionalno pasivan status kao i zabrana licitiranja drzavne zemlje.
 
Ih , ne samo to . Ja sam dosad imao prije 2 godine i prije 15ak dana potpune kontrole pa znam. Bilo što je uknjiženo na gazdinstvo i odbijen pdv ,mora se pisati račun sa pdvom dabome , i ako je traktor i amortizovan , na kraju mora nešto vrijedeti . Ako je prodan i fizičkom licu mora biti pisan račun i kontrola se toga često vata , može jednostavno svesti na tržišnu vrijednost i zadužiti vas za toliko pdva. Prinos usjeva ako je ispod prosjeka zavoda za statistiku mora biti zapisnik komisije . Dalje normativi proizvodnje , dnevnik utroška nafte , radni nalozi popravke i održavanja itd itd
 
Sreca prosek prinosa za centralnu Srbiju je mnogo nizi nego za Vojvodinu, a i ne treba zapisnik, jednostavno susa ili poplave desetkovale prinos!

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Knjigovođa pre svega mora poznavati propise i biti stalno u toku. Druga bitna vrlina knjigovodje je poznavanje "ljudi" u poreskoj upravi.
 
Ukoliko, ste prilikom kupovine koristili prethodni pdv (ulazni) prilikom prodaje mora biti iskazan porez i vredost te mašine, jer bez obzira što je amortizovano, ono ima vrednost! Ako kupim nov kombajn i za nekoliko godina ga amortizujem, onda to znači da mogu da ga poklonim jer nema vrednost?! Naravno da ima, to je tržišna vrednost! Finansijska amortizacija je skroz neka druga stvar !
 
Kako ide procedura za prodaju(prebacivanje) zmajevke 490 sa lica koji je u pdv kao fizičko lice na fizičko lice. U pitanju je brat bratu. A zmajevka je kupljena pre 7 godina.
 
Nazad
Vrh