Sistem pdv-a?

Da ali na zavrsnom racunu ako si stalno u gubitku eto inspekcije kod tebe.Zarada(naski receno) je ono sto knjizis kao trosak a da je pdv 20% a kao prihod ti je sve sa 10%.E u toj razlici sta uhvatis je sigurno i nece biti problema.Kod te matematike je prihod=rashod a ostaje ti ona razlika od 10%.
 
Taj deo jeste,ukoliko recimo uzmem tih 1200000 dinara u kesu sta se onda desava? Koje su onda moje obaveze prema drzavi?


Послато са LG-H815 уз помоћ Тапатока
Onda se ne dešava ništa, uzmeš pare i potrošiš gde ti je volja... Samo ima jedna caka, u današnje vreme svi dileri koji rade sa mašinama daju ti tu mogućnost pri kupovini da platiš mašinu bez PDV-a pa kad ti država uplati tih recimo 1.200.000 dinara onda ti prebaciš toj firmi gde si kupio mašinu. Što znači, da ako nisi spreman da istog momenta platiš mašinu sa PDV-om pa da posle kad ti država vrati ti ga trošiš gde hoćeš, ovde si obavezan da kad ti država vrati PDV ti ga proslediš dalje na firmu od koje si kupio mašinu. :ppozdrav:
 
A ako ne napravim izlaz recimo tih 12 000 000,sta se onda desava? Ili ako predjem izlaz od tih 12000000 vec potrosim lupam 15000000?

Послато са LG-H815 уз помоћ Тапатока
 
Ni onda se nista ne desava ,pišeš zalihe za sledeću godinu dok ne dožeš na nulu i te sledeže godine malo balansiras. NPR ove godine ja sam vise kupovao nego što sam prodavao što bi se reklo trebao bi da sam u "stečaju" milion dinara razlika, e sada imam zalihe kukuruza,soje,nafte,hemije,veštaka za 1,5 miliona,to sam prikazao kao zalihe i teraj dalje.
Diklofen je objasnio najslikovitije,ko je previse alav njemu ne valja nikako.
 
Da pojednostavim : ako svi u sistemu poljoprivrede rade potpuno regularno pdv je dobar jer cjelokupan pdv na repromaterijal ostaje proizvodjaču . To znači ako nemožete djubrivo kupiti jeftinije za keš nego na račun , i ako nemožete svoj proizvod skuplje prodati za keš nego na račun ali cijena bez pdva.
Ako postoji neka razlika u kupovini ili prodaji za keš i na račun (kod nas još uvjek postoji ) znači da neko tu mulja i onda se pdv ne isplati .
Ovo govorim za BIH gdje je pdv 17% i fiksan je za sve grane privrede. Recimo ako je urea npr 400e/t sa pdvom , da je toliko i za keš i na račun . Ako je kukuruz kad se prodaje recimo 0.15e plus pdv na račun a za keš isto nemože bolje da se proda nego0.15e onda je sve regularno i isplati se biti u pdv sistemu .

Kod nas je recimo još uvjek čest slučaj da je ta urea 400e/t na račun a npr za keš 390e/t , i kad prodajemo kukuruz recimo na račun .015e plus pdv a za keš recimo 0.165e , e to nije regularno i tu se ne isplati biti u pdveu.
 
Cim izjednace PDV stope nece biti vredno truda ostati u sistemu.Po meni cemo biti obavezni pa sta je tu je.
 
Pa kako da se koprcas kad ce ti bilans na kraju godine svaki put biti negativan?To tako ide dok ide.Ja sam ove godine u trcem kvartalu 'namestio' da ja cak moram uplatiti PDV na racun.
 
Trenutno možeš povraćaj dobiti samo za privredna vozila kao što kaže kolega za ostale nema povraćaja.Možeš ga registrovati na gazdinstvo ali ne služi za posao ako nije pik-ap.
Ja sam hteo novu nivu i knjigovoća kaže:
 
Nazad
Vrh