Hrizamteme - zimske ruže

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Ovo je tema za gajenje hrizanteme u saksijama, koje su popularne u ovo doba godine. Za gajenje i iskustva hrizanteme kao rezanog cveća, ima deo foruma za rezano cveće.

Za hrizanteme je uobičajno da se nose na groblje u vreme zadušnica ili svisvetih. Ovde kod nas u Apatinu se to veoma dobro prodaje i trguje, a skoro i svaka kuća ima kod sebe nekoliko saksija.



Hrizanteme_domace_1.jpg


Slika preuzeta sa sajta divkom.com
 

Prilozi

  • Hrizanteme_domace_1.jpg
    Hrizanteme_domace_1.jpg
    39,4 KB · Pregleda: 9
Što više informacija, koje nisu poslovna tajna, za početak bi interesantno bilo kako se počinju gajiti, da li radiš sa kupovnim ožiljenim reznicama, ili sama proizvodiš ožiljene reznice.Kakav ide sastav zemlje i da li ih gajiš za dalju prodaju ili je u pitanju neka hobi varijanta ?

Pitanja o hrizantemama ima mnogo, a sa obzirom na ozbiljnost posla, verujem da ima još dosta zainteresovanih za razmenu iskustava.
 
Sama proizvodim reznice, dakle, proces počinje sada, u ovo doba, spremanjem matičnjaka (biljaka od kojih se u proljeće uzimaju reznice) u plastenike. Sadimo u treset sa dodatkom gline, kupujemo gotov, traže puno vode.....ima toga puno....
Inače, što se krizantema tiče, kod nas ima knjiga 'Sve o krizantemi', vrlo je kvalitetna pa preporučam svakom tko se želi ozbiljnije baviti uzgojem krizantema bilo koje vrste. Ne znam da li je izdana u Srbiji, ali, vjerujem da nije problem nabaviti ju.
 
Možda malo istorijata?
Ime hrizantema potiče od grčkih reči : chrysos - zlatan i anthermon - cvet.

Poreklom je iz Azije, severne Afrike i južne Evrope. Uzgajanje ovog cveća počinje još u XV veku pre nove ere, u drevnoj Kini gde se tada verovalo da ova vrasta cveća simbolizuje snagu života. Tokom vremena prenešene su u Japan, gde su ubrzo postale vrlo cenjene. Toliko su osvojile Japance, da su ih proglasili za nacionalni cvet i simbol Sunca, odnosno carske porodice. Osim što su "usvojene" kao zvanični simbol carevine i trona i najviši zvaničnici države bivaju počašćeni članstvom u "Redu hrizantema". U Japanu se i danas obeležava nacionalni dan hrizanteme koji se naziva Festival sreće.

Ima i lekovita svojstva :
hrizanteme su na Istoku simbol zdravlja i dugovečnosti. Njihovo lišće sadrži (kalijum, magnezijum, selen, cink). Lekovita svojstva imaju biljke sa malim cvetovima. Eterična ulja hrizanteme sprečavaju razvoj Parkinsonove bolesti. U pojedinim delovima Azije uobičajeno je piti čaj od belih ili žutih cvetova hrizantema, tradicionalni lek protiv gripa. Kinezi čak lišće ove biljke često upotrebljavaju u kulinarstvu.
 
Tehnologija gajenja saksijske hrizanteme

Pokušaću da u što kraćim crtama opišem proces gajenja saksijskih hrizantema,
onako kako to ja radim...

Početkom marta meseca, skidam reznice sa matičnih biljaka koje sam prethodne godine odvojio i obeležio po bojama i sortama.
Reznicama skinem donjih 2-3 lista tako da donji deo reznice bude oko 3cm bez listova.
1003772_210869115727255_1584758593_n.jpg

Reznice zabadam u plastične kontejnere, koje sam napunio sa Klasmann supstratom STECKMEDIUM, koji je namenjen specijalno za ožiljavanje reznica.
Reznice narednih nedelju dana redovno orošavam prskalicom sa finom maglom.
Naravno, kontejneri sa reznicama su zaštićeni od direktnog sunčevog svetla.
544711_224667191014114_1988286_n.jpg

Nakon 2-3 nedelje su reznice spremne za presadjivanje u saksije.
Ja koristim saksije prečnika 17cm.
hrizantema%20u%20lejama.jpg

Da bi ste što lakše održavali biljke u tim saksijama, poredjajte ih jednu do druge.
Kada nakon 2 nedelje koren počne da se pojavljuje na dnu saksije,
prebacite saksije na stalno mesto sa razmakom od 50 x 50 cm.
2mes..jpg

Ja svaku saksiju (5.000 kom.) ukopavam 2/3 u zemlju da se koren biljke ne bi kuvao tokom vrelih letnjih dana.
Biljka takodje može da koristi dodatnu vlagu iz zemlje dok ponovo ne bude zalivena.
Sve ostalo je standardno praćenje biljaka od bolesti i insekata.
Ako bude pitanja ja sam tu...
 
Kako ih zalivas , prskalicom ili crevom ili kako vec.. Zbog cega mora toliki ramak? .pozdrav
 
Pomoc cvjecari.
Imam ove godine oko 500 multiflora.
Kupljene su oziljene presadnice 19.06 i odmah presadene u posude od 20cm.
Zanima me pinciranje kako se izvodi i kada.
Ako je netko voljan da mi pojasni bio bi mu zahvalan jer prvi put ih radim.
 
Nazad
Vrh