Držanje ovca i koza zajedno

cesmina

Novajlija
Učlanjen(a)
6 Jan 2009
Poruka
21
Pozdrav
Htio bi drzat ovce i koze(za mljeko) u istoj štali sad vi recite jel se to moze :haha:ako da kako bi trebalo izgraditi stalu
Bavim se maslinarstvom pa bi ovce mogo pustat po masliniku na ispasu a koze bi drzo ograđene na nekih 1000m2.Ako bi pustio koze ostali bi mi samo panjevi.
hvala vam na odgovorima
pozdrav
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

Prava adresa za ovo pitanje ti Brundalo. On drzi ovce i koze na Silbi.
Iz ovo ga sto si napisao shvatio sam da ti je maslinjak mlad pa bi ga koze sredile?
Ako nemas druge povrsine za pasu onda dobro izracunaj da li ti se isplati da hranis koze tako sto im donosis hranu? Da li i koliko mozes sam da proizvedes, gde i posto mozes da kupis hranu, transportni troskovi.....
Da li imas neku povrsinu gde mozes da gajis neke krmne trave da bi koze dobile bar malo zelenisa.....ili ako toga nema da li mozes da proizvedes( obezbedis) bar malo silaze....
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

A da kozama stavis brnjicu? Onako kao za pse :haha: :haha:
A sad ozbiljno.
Ovo je tema taman za mene. I ja san u pocetku mislija da koze i ovce ne mogu u maslinik jer san procita puno teorije a nisan tija razmislit svojon glavon. Ali ajmo iz pocetka. Stala? Moze se sagradit i koze i ovce se mogu drzat zajedno dok su manje ali kad narastu triba ih odvojit jer koze su zloceste i maltretiraju ovce. Ako ih ne odvojis onda ce ti koze delozirat ovce i imat ces rusvaj u stali. Da ne govorim o sezoni mrkanja radi ovnova/jarceva. Kako vidin iz pitanja jos nisi nabavija blago. E provaj poslusat moj savjet i kupi mlado blago janjad/jarad za priplod. Tako ce ti se lakse naucit jedni na druge. Odvajanje ces lako rijesit sa ljesama(drvenim pregradama) bilo fiksnim bilo pomicnim. Koze su inteligentnije od ovaca i brzo ce shvatit koja je njihova strana i nece se mijesat sa bekama. Velicina stale ti ovisi o tome koliko ces imat blaga ali pronjuskaj malo po temi ovcarstvo kozarstvo i naci ces sve sta te zanima o povrsini po pojedinoj zivotinji o jaslama i svemu ostalom. Imaj na umu da muzjake drzis odvojeno da ti se ne bi desilo da ti jarac skace na ovce i ovan na koze. Zna se i to desit i onda blago bez veze ostaje skotno i pobacuje pa samo mucis blago.
Znaci bez frke ih mozes drzat skupa u stali, naravno razdijeljene ljesama.
E sad sta se tice maslina i koza i ovaca.
Mogu i jedne i druge u maslinik unatoc raznim teorijama. Pazi ovo ti govorim iz vlastitog iskustva a pripremio san ti i par slika da vidis kako izgleda zastita maslina od napada ovaca/koza. Ove slike sta ces vidit je maslinik u osnivanju ali za pocetak ti je dosta i brzo ces shvatit o cemu je rijec. Ovo je zastita mladih maslina a stare se zasticuju na drugi nacin i tu ces isto vidit slike. Ako ti sto ne bude jasno samo pitaj tu smo svi sa foruma i pomoci ce mo ti koliko znamo i mozemo
qiOCvZv3JiwHuawi.v.jpg

Q14Dez28xNdPjPo8.v.jpg

8QbWs1N2mdxVT3wL.v.jpg

UKa9hneJz96FD9Jt.v.jpg

75mqUYGDP0PxGa7l.v.jpg

A da ti se ne bi dogadjalo ovo spremio sam ti slike izrade spoje za ovce i koze i viruj mi potpuno je efikasno jer se ne mogu pentrat i glodjat koru i lisce masline. Inace koru ce jest kad su gladne i ni ovca a ni koza je nece pogledat kad ima dovoljno hrane. Inace ovce i koze se razlikuju po tome sta ovce 80% vrimena provedu pasuci i 20% brsteci a koze obrnuto. Mada koze kad naidju na dobar pasnjak rado pasu i onda je omjer drukciji i zna se spustit na 60%-40% u korist brsta. Ovdi imas nacin zastite kavezom od paleta i mrize. Za mlade masline moj izbor je uvik paleta a za stare mriza i to dobro nategnuta i da ovca i koza imaju spoje na nogama da se ne propinju. Nemoj ulazit u trosak i kupovat armaturnu gardjevinsku mrizu jer in samo pravis oslonac za penjanje
9gVmLQWAB1g3seKz.v.jpg

dakle uzmes konop promjera 6-8 mm i na jednom kraju napravis cvor koji provuces 2 puta (za svaki slucaj) Slika 2
Zatim za duzinu opsega noge zivotinje napravis drugi cvor ali ga ne stegnes Slika3 a zatim prvi cvor provuces kroz taj i onda zategnes. Naravno mora ti izmedju kože i konopa ostat prostora da konop ne zareze blago. Tako isto napravis i na drugom kraju. Razmak izmedju 2 unutrasnja cvora neka ti bude 15-20 cm. Zatim blagu vezes noge. Dosta ti je vezat samo dvi (livu i livu ili desnu i desnu) a nakon sedan dana prominis na drugu nogu da se konop ne ureze blagu u nogu. Pazi kad vezujes, vezujes tako da ti je prostor izmedju 2 cvora slobodan a ionda kad obgrlis nogu provuces vanjski kroz unutrasnji i zategnes toliko da ti mali prst moze proc izmedju konopa i kože. To isto ponovis i na zadnjoj nozi. Konop se stavlja iznad zglobnog clanka da ne moze ispast. Znaci ukratko. Ovce i koze mogu zajedno a mogu i u maslinik bilo mladi bilo stari. Posto nisam imao crne podloge za slikat iskoristi sam postavu od jakne. Nadan se da si zadovoljan odgovorom.
u_uinuukaY1cQnN4.v.jpg

4Q5EdYJUvQoI14fw.v.jpg

45KJRap1O0By_Tdq.v.jpg

ettUV8hLvLfLgEMS.v.jpg

uMBJFyQGhwrvnjnM.v.jpg

7w4KiGNad6P8CgON.v.jpg
 
:bravo:Brundalo :bravo:
Hvala ti na trudu.Puno si mi pomogo ali trebat ce meni jos puno pomoci.
Maslinik koji trenutno imam je 11000m2 na njemu su masline starosti od 6 do 60godina(velike masline )Sad meni nije jasno pa te molim da mi jos jednom pojasnis- dali tako vezane koze ne mogu brstiti uopce ili mogu ali ne puno od zemlje?
Za sada sam u pripremi za ovčarstvo i kozarstvo pa skupljam vrjedne informacije od vas i zato sam vam mnogo zahvalan.
krenuo bi ja odma na blago ali papirologija RH je spora(cekam 3god da advokat sredi papire za zemlju koju ja ocu platit ,prodavac oce prodat a papiri stari 100god) ::lose:: uskoro ce se i to rjesit
Pozdrav
Ps.
Brundalo kolio je veliko tvoje blago i koje su pasmine.Zanima me koje su najbolje za proizvodnju mljeka u dalmaciji
Jos jednom hvala ti
pozdrav
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

Prijatelju ovako prvo reci di si na Bracu jer ja san u ST zivija priko 30 godin pa poznan Brac iako da ti kazen posteno nisan bija dalje Milne i Postira.
Sa spojama ti mogu skinit eventualno koji list onoliko koliko mogu glavu dignit i nista vise inace da znas i ovca i koza ti se oce popet na maslinu ako nema sta ist. Inace ja ti iman stotinjak ovaca i 20 koza. Ako oces blago za mliko onda od koza uzmi njemacku sarenu plemenitu kozu a od ovaca mozes uzet tu u tebe na Bracu od ljudi koji muzu blago a znan da ih ima par ili u najgorem slucaju uzmi sa Paga pa pocni sa svojon selekcijom. Ja to mogu dosta pomoc i savjetima jer nan je obojici skoro ista situacija. Moj ti je savjet da uzmes ovce iz maticnog stada a takodjer i koze. Ako oces ja cu ti privatnon porukon poslat di ces nabavit koze na Dugom otoku. Nije daleko a blago je vec aklimatizirano. Sta se tice ostalih odgovora pogledaj dobro po forumu. Mi koji smo ovdi ostarili smo vec napisali "cilu Bibliju" tako da ces nac sve odgovore. Od samog pocetka pa do finalnog proizvoda njegovog velicanstva sira
PS moje ovce su domace silbenske pasmine a koze sarene njemacke plemenite pasmine (njemacki tip alpine)
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

Prijatelju puno ti hvala na odgovorima .nisam mogo u 5 na forum obaveze,svima na forumu hvala sto tako nesebicno djele informacije koje meni znace vise od svakog teksta iz strucnih knjiga.(praksa je praksa a vi je imate ohoho) :D idem proučit sve napisano na forumu javim se kad pročitam .
6mj zivim u zagrebu preko zime uglavnom a drugi dio sam na Braču .plan je od iduče godine preselit se sa Ženom na Brač.Kuća mi je u Supetru a maslinik je iznad Sutivana.
Imam pitanja:dali je pametno iči samo na uzgoj koza ili je kombinacija sa ovcama bolja?
koliko bi blaga bilo pametno uzet za početak ne bi se htio zaletit?
dali ti imas struju na zemlji di radis sir?dali mozda neko koristi solarne panele ili slično?
kolko bi me u eurima kostalo kretanje u drzanje blaga i pogon za proizvodnju sira(okvirno)
volio bi imat blaga da za početak prehranjuju jednu osobu oko 500-700eur mjesečno.imam i drugih izvora zarade tako da cemo se snač.
- napomena koze i ovce su moj san a ne izvor bogatstva ali ipak nemogu zivjet od zraka
pozdrav
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

cesmina je napisao(la):
Prijatelju puno ti hvala na odgovorima .nisam mogo u 5 na forum obaveze,svima na forumu hvala sto tako nesebicno djele informacije koje meni znace vise od svakog teksta iz strucnih knjiga.(praksa je praksa a vi je imate ohoho) :D idem proučit sve napisano na forumu javim se kad pročitam .
6mj zivim u zagrebu preko zime uglavnom a drugi dio sam na Braču .plan je od iduče godine preselit se sa Ženom na Brač.Kuća mi je u Supetru a maslinik je iznad Sutivana.
Imam pitanja:dali je pametno iči samo na uzgoj koza ili je kombinacija sa ovcama bolja?
koliko bi blaga bilo pametno uzet za početak ne bi se htio zaletit?
dali ti imas struju na zemlji di radis sir?dali mozda neko koristi solarne panele ili slično?
kolko bi me u eurima kostalo kretanje u drzanje blaga i pogon za proizvodnju sira(okvirno)
volio bi imat blaga da za početak prehranjuju jednu osobu oko 500-700eur mjesečno.imam i drugih izvora zarade tako da cemo se snač.
- napomena koze i ovce su moj san a ne izvor bogatstva ali ipak nemogu zivjet od zraka
pozdrav
1 Pitanje Koliko bi blaga.............? Zavisi koliko imas pasnjackih povrsina i koliko mozes sam spremit hrane, a i to koliko hrane mozes kupit i dovest na otok. Puno ti tu znaci da nadjes jeftinog dobavljaca. O ostalom prikopaj forum pa ces vidit, ako sta fali tu smo.
2 Pitanje...... kombinacija koze/ovce je definitivno bolja ali da znas i zahtjevnija
3 Pitanje....... Ja sir radim doma a ne na zemlji di mi je stala. Kako i mene muci struja tamo a dalekovod mi prolazi 5 m od ograde to cu otvorit vrlo skoro temu o tome na ovom forumu a viruj da iman nesto materijala. Inace koliko HEP pita za uvest mi struju.... to ne bi uspija ni da mi je caca bija tajkun. Inace sluzin se agregatom i plinom na terenu a i sunce radi svoje
4. Mogu ti rec okvirno za mini siranu - cca 30 000 Eura, da bi je moga registrirat i poslovat uredno i zakonski, Za blago ti ne mogu rec jer ti to ovisi koliko ces blaga kupit i drzat. Cijena dobrog rasplodnog blaga ti je oko 1000 Kn (cca 150 Eura) po komadu. Moj ti je savjet manje blaga ali kvalitetnijeg.
5. Volija bi imat....... E to nece moci. Ako kupis mlado blago onda ces cekat godinu dvi ali ce ti se isplatit. Tu moras sam odvagnit. Uostalom pogledaj ima i postova na tu temu ovdi a ako nema, brzo ce osvanit. Ja mislin da san negdi i objavija link na investicijski plan za ovcarsku farmu aha evo ga http://www.vguk.hr/novostip/33/421-101.pdf..
Sta da ti kazen - na sva ova pitanja naci ces odgovor na forumu 99% ako nema ti javi pa ce bit he he. Zadovoljan ? :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

zadovoljan trazit cu pa javim kad nesto ne razumijem da pomognete :ppozdrav:
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

cesmina je napisao(la):
zadovoljan trazit cu pa javim kad nesto ne razumijem da pomognete :ppozdrav:
A moga bi malo i ucestvovat u raspravama ili postavit koju svoju. Viruj mi tako ces lakse uc u stos i naucit :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

@cesmina
Idealna je kombinacija drzanje ovaca i koza zajedno, posebno u pasnom sistemu.One se medjusobno dopunjuju i nema konkurencije. Ovce pasu nisko, a koze vise i brste, tako da nakon ispase, imas cist teren, kao da je prosla kosacica.U stali ako su zajedno i ima dovoljno prostora i hrane nema problema.U staji napravi "nise" na kojima ce se koze penjati i odmarati, to ih opusta, moje iskustvo. Jedino ih treba razdvajati kod muze, prvo idu koze pa ovce, jer ovce prate koze, obicno imas kozu predvodnika u stadu.Startuj sa manjim brojem grla, dok ne steknes sopstvenog iskustva, pa se postepeno siri.Ovcarstvo i kozarstvo je biznis na duge staze.
Za profitabilno poslovanje u mlecnom ovcarstvu i kozarstvu minimum je 50 mlecnih ovaca i 20 koza koje moze jedna osoba raditi / optimum 100 ovaca i 50 koza/
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

vla je napisao(la):
@cesmina
Idealna je kombinacija drzanje ovaca i koza zajedno, posebno u pasnom sistemu.One se medjusobno dopunjuju i nema konkurencije. Ovce pasu nisko, a koze vise i brste, tako da nakon ispase, imas cist teren, kao da je prosla kosacica.U stali ako su zajedno i ima dovoljno prostora i hrane nema problema.U staji napravi "nise" na kojima ce se koze penjati i odmarati, to ih opusta, moje iskustvo. Jedino ih treba razdvajati kod muze, prvo idu koze pa ovce, jer ovce prate koze, obicno imas kozu predvodnika u stadu.Startuj sa manjim brojem grla, dok ne steknes sopstvenog iskustva, pa se postepeno siri.Ovcarstvo i kozarstvo je biznis na duge staze.
Potpis decko na ovo :D :D
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

hvala na odgovoru
znači 50: 20 tako nekako če i bit :cao:
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

Posto nameravam zajedno sa ortakom da na jednoj planini u Srbiji krenemo sa cuvanjem koza i ovaca(za start ca.100koza i 10-15 ovaca),konsultovao sam jednog ''strucnjaka''i on mi je rekao da bi morao da zaposlim dva radnika na poljoprivredi,koji bi tokom cele godine kosili , balirali ,prevozili seno,sejali kukuruz za zob,jednostavno bili konstantno zaposleni na poljoprivredu , jer po njemu je proizvodnja sopstvene hrane vrlo bitna stavka,posto je hrana relativno skupa ,na toliku kolicinu stoke. Onda bi trebalo najmanje 2-3 coveka koji bi bili konstantno sa blagom na terenu,jer treba paziti na blago dok pase , treba dve muze dnevno , treba siriti i na kraju dzipom sa planine voziti sir musterijama( i to najbolje ako se nadju restorani koji bi konstantno kupovali taj sir). Sve ovo nije ni malo mali posao i kao sto vidite treba i nekoliko ljudi (a to povlaci i nekoliko plata 500-700e),sto znaci da to nosi i dobar finansijski riziko sa sobom :plate ,hrana za ljude i prevoz robe do kupaca.Sta vi mislite o ovome? (posebno me interesuje Brundalovo misljenje)
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

Popovicu taj "strucnjak" je prevideo pastirske pse da cuvaju toliko blago u planini,naravno i puline da ih teraju. :cao:
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

popovic je napisao(la):
Posto nameravam zajedno sa ortakom da na jednoj planini u Srbiji krenemo sa cuvanjem koza i ovaca(za start ca.100koza i 10-15 ovaca),konsultovao sam jednog ''strucnjaka''i on mi je rekao da bi morao da zaposlim dva radnika na poljoprivredi,koji bi tokom cele godine kosili , balirali ,prevozili seno,sejali kukuruz za zob,jednostavno bili konstantno zaposleni na poljoprivredu , jer po njemu je proizvodnja sopstvene hrane vrlo bitna stavka,posto je hrana relativno skupa ,na toliku kolicinu stoke. Onda bi trebalo najmanje 2-3 coveka koji bi bili konstantno sa blagom na terenu,jer treba paziti na blago dok pase , treba dve muze dnevno , treba siriti i na kraju dzipom sa planine voziti sir musterijama( i to najbolje ako se nadju restorani koji bi konstantno kupovali taj sir). Sve ovo nije ni malo mali posao i kao sto vidite treba i nekoliko ljudi (a to povlaci i nekoliko plata 500-700e),sto znaci da to nosi i dobar finansijski riziko sa sobom :plate ,hrana za ljude i prevoz robe do kupaca.Sta vi mislite o ovome? (posebno me interesuje Brundalovo misljenje)
Jebote....... a ja to sve radim sam, naravno bez kosnje jer nemam sta kosit. I drugo sta bi ti i ortak radili kad bi morali zaposlit toliko ljudi. Ali popovicu molim te prebaci ovu temu u ekonomiku
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

brundalo je napisao(la):
popovic je napisao(la):
Posto nameravam zajedno sa ortakom da na jednoj planini u Srbiji krenemo sa cuvanjem koza i ovaca(za start ca.100koza i 10-15 ovaca),konsultovao sam jednog ''strucnjaka''i on mi je rekao da bi morao da zaposlim dva radnika na poljoprivredi,koji bi tokom cele godine kosili , balirali ,prevozili seno,sejali kukuruz za zob,jednostavno bili konstantno zaposleni na poljoprivredu , jer po njemu je proizvodnja sopstvene hrane vrlo bitna stavka,posto je hrana relativno skupa ,na toliku kolicinu stoke. Onda bi trebalo najmanje 2-3 coveka koji bi bili konstantno sa blagom na terenu,jer treba paziti na blago dok pase , treba dve muze dnevno , treba siriti i na kraju dzipom sa planine voziti sir musterijama( i to najbolje ako se nadju restorani koji bi konstantno kupovali taj sir). Sve ovo nije ni malo mali posao i kao sto vidite treba i nekoliko ljudi (a to povlaci i nekoliko plata 500-700e),sto znaci da to nosi i dobar finansijski riziko sa sobom :plate ,hrana za ljude i prevoz robe do kupaca.Sta vi mislite o ovome? (posebno me interesuje Brundalovo misljenje)
Jebote....... a ja to sve radim sam, naravno bez kosnje jer nemam sta kosit. I drugo sta bi ti i ortak radili kad bi morali zaposlit toliko ljudi. Ali popovicu molim te prebaci ovu temu u ekonomiku

+ kosenje, baliranje i ostalo oko farme sve sam a ponekad mi otac pomaze.


Nadzorni organi su potrebni po "strucnjacima" ipak su oni strucnjaci i nece da se oznoje.
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

@popovic
Taj "strucnjak" ne izlazi iz kabineta.Gde mu je farma i gde su mu ovce.Projekat je odlican za banrot, ili ti ,kako je mali Perica zamisljao ovcarsku farmu.
Tema je za post -Ekonomika u ovc. Nastavak sledi...
 
Odg: drzanje ovca i koza zajedno

Vla, a sta ti mislis koliko koza bi morao da imas da bi te troskove od 500.-e mesecno mogao da poklopis?
 
Nazad
Vrh