Objekat za držanje ćuraka

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Naslov jeste objekat za držanje ćuraka, ali verovatno večina drži ćurke u nekim oborima koji su ranije služili za neke druge vrste stoke. Takođe bi bilo zanimljivo da se navede i gde držite ćuriće u početnom periodu kad ih nabavite.
 
E, tu si u potpunosti u pravu! Ja sam ranije koristio obor za tovljenike, a dve godine za ćurke. Veličina prostorije je oko 8-9 kvadrata sa pregradom na pola, tako da male držim u jednom delu, a kad odrastu pustim ih po celom objektu. Držim po 12 ćuraka ali mislim da može komotno da se čuva oko 15 komada na tom prostoru ( u jesenjem periodu kada nisu velike vrućine), dok je za letnji period ta kvadratura za 12 komada. Dobro je to što sam ogradio neki desetak kvadrata ispred obora gde je hladovina pa na taj način prelazimo letnje vrućine sa smanjenim rizikom. Uprotivnom, čuvanje ćuraka na tim visokim temperaturama u neadekvatnim uslovima itekako povećavaju rizik. Zato treba voditi računa o tome, a nosim se mišlju da ovaj objekat proširim bar za još 5-6 kvadrata a da zadržim isti broj grla na toj površini. Voleo bih da čujem i drugo mišljenje o uslovima u kojima negujete ove bele lepotice.
 
Evo malo da osvezim temu! Ovo je priprema objekta za dolazak jednodnevnih curica. Podloga piljevina, predhodno oprano od poda do plafona vrucom vodom ( visoki pritisak). Inace tu dolaze od 11.000 do 15.000 curica. Ovo je u Kanadi gde radim kao supervisor. Mozda neko dobije ideju da razradi nesto!




---------- Poruka napisana u 03:55 ---------- Prethodna poruka je at 03:44 ----------

Prva slika je pri "kipovanju" pilica, druga sutradan a treca kad imaju 10 dana.




---------- Poruka napisana u 04:07 ---------- Prethodna poruka je at 03:55 ----------

Ah da, "temperatura" prve nedelje 36-38 C posle se postepeno smanjuje. Grejanje na ugalj, ( vidi sliku 1) onaj kvadrat na plafonu sa crvenim crevima je radijator. Voda cirkulise kroz radijator koji je nalik hladnjaku od kombajna a iznad radijatora ventilator sa termostatom.
 
E, tu si u potpunosti u pravu! Ja sam ranije koristio obor za tovljenike, a dve godine za ćurke. Veličina prostorije je oko 8-9 kvadrata sa pregradom na pola, tako da male držim u jednom delu, a kad odrastu pustim ih po celom objektu. Držim po 12 ćuraka ali mislim da može komotno da se čuva oko 15 komada na tom prostoru ( u jesenjem periodu kada nisu velike vrućine), dok je za letnji period ta kvadratura za 12 komada. Dobro je to što sam ogradio neki desetak kvadrata ispred obora gde je hladovina pa na taj način prelazimo letnje vrućine sa smanjenim rizikom. Uprotivnom, čuvanje ćuraka na tim visokim temperaturama u neadekvatnim uslovima itekako povećavaju rizik. Zato treba voditi računa o tome, a nosim se mišlju da ovaj objekat proširim bar za još 5-6 kvadrata a da zadržim isti broj grla na toj površini. Voleo bih da čujem i drugo mišljenje o uslovima u kojima negujete ove bele lepotice.

U objektu od 9 kvadrata sam drzao do 30 komada mesano muzjaci i zenke a samo muzjaci 25kom i bilo je tesno.Imale su uredjen ispust tako da su ceo dan bile napolju.Problem je zadnji mesec kada su krupne i kisni dani kada ispust ne funkcionise.Kada drzim vise od 30 kom koristim jos jednu zgradicu.
 
Nazad
Vrh