Priprema trkackih konja

brzyy

Član
Učlanjen(a)
4 Feb 2011
Poruka
108
Lokacija
Dolovo
Video sam da je jedan clan zamolio da se otvori ova tema, pa reko da je otvorima. Mene mozete pitati sve sta vas zanima o pripremi kasaca, a ja cu vam odgocoriti odmah o onome sto znam, a ono sto ne znam cu pitati pa cu vam javiti, jer niko ne zna sve. Ne bih da pisem sve iz pocetka, jer mnogo ima da se pise. Nadam se da ce se vise ljudi prikljuciti ovoj diskusiji
 
Pa za početak imam ja jedno pitanje, u kom vremenskom periodu počinje priprema ždrebeta za trkačkog konja, sa koliko meseci.
 
Obuka moze poceti i sa godinu dana, tj stavljanje oglava, opreme, da navikne na sve to, kasnije se kod ozbiljnijih trenera rade razne vezba, ali to kod nas nije tako zastupljeno. Nakon sto konj primi opremu i navikne na nju, stavljaju mu se kajasi i trci se iza njega, da bi on naucio da treba da kasa. Sa nekih 15-16-17 meseci (sve zavisi od trenera) se pocinje sa treningom, tj kace mu se sulke ili gik i tada pocinje pravi trening, u pocetku ide laganim kasom, krace distance da bi navikao na sulke ili gik, pa se postepeno povecava brzina i duzina. Konj se moze kvalifikovati najranije kao dvogodac, i to negde od polovini trkacke sezone, i mora kasati ispod 1min 30sec prosecno po kilometru, a trci se na stazi od 1600m. Ako se ne kvalifikuje iz prvog moze opet pokusati, sve dok se ne kvalifikuje, ali mora postojati odredjeni vremenski period izmedju dva pokusaja. To je odprilike uopsteno o samim pocecima treninga :D
 
Trening jednog Trkackog Konja pocinje odvajanjem od Majke Kobile, gde Zdrebe ide u manje grupe po starosti istih vrsnjaka, koji se medjusobno razvijaju i pokazuju svoje osobine...
tek sa godinu dana odlazi Zdrebe kod Trenera gde pocinje ujahavanje itd.
Sa dve godine ide eventuelno jedna Trka a sa Tri godine ko ima Srece i Snage bude poznat u celom Svetu...
 
Da li neko zna ko je najbrzi konj u Srbiji trenutno i koliko km\h trci?Procitao sam negde da je najbrzi konj na svetu trcao 90km\h sto je stvarno fascinantno ako je istinito.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh