Zetoru 7211 iskace reduktor

to se i meni desavalo da nizbrdo u teretu polako iskace reduktor,kad smo otvorili menjac iglicastog na gornjem snopu nema prsko i ispo pa je snop imo lufta i cuo mi se neko fijukanje u 2 i stresanje u brzinama,ja sam odredio varijantu sa bronzanom biksnom mesto iglicastog i sve je ekstra,mada ja mnogo i neradim al moro sam to da resim.

a sad me zeza kad stoji dan dva ili duze nepalim ga gubi pritisak goriva pa vergla na prazno,danas sam probo zavijem slavinu ispod rezervara juce i danas je upalio,dal je do ac pumpe ona propusata i dal bi imao vajde na dovodno crevo staviti nepovratni ventil,il da kupim pumpicu.
 
Cuo sam i ja za bronzanu biksnu.Da li sa obradom ostecene osovine ili sa ugradnjom nove?
 
Kakve civije/stiftovi ? Na slici gde je crvenim zaokruzeno izlazi osovina kupastog zupcanika iz osovine gornjeg snopa i tu ima iglicasti al dosta jaci od prednjeg .
 
Stiftovi budu u zadnjem dijelu.Vade se prilikom rastavljanja mjenjaca od zadnjeg dijela.Na taj nacin se nemora skidati poklopac hidraulika i konusni zupcanik.Skine se vilica za brze-spore brzine.Obujmica oznacena zutom strelicom se gurne nazad i tad se izvade dva stifta (oznacen utor crvenom strelicom).Drugi bude na suprotnom kraju. Tad se moze odvojiti mjenjac od zadnjeg dijela.
i01960-kopija.jpg

Stiftovi zabravljuju u utor oznacen na slici.

Ovako to izgleda kad se rastavi.
 
Odvojen diferencijal od menjaca...
img1204.jpg

Improvizacija alata za izvlacenje osovine...
img1208.jpg

img1209.jpg

Delimicno izvucena osovina g.snopa,vidi se ostecenje...
img1211p.jpg

Potrebno je resiti adaptirati izvlakac za osovinu donjeg snopa i napraviti distancer...
img1212.jpg
 
Teze je bilo skinuti zupcanik 4.brzine,a zupcanik 3-4.bryine yaglavio pri kraju zljebaste osovine zbog ostecenja,deformiteta zljebova.
img1220.jpg

img1224.jpg
 
Misliš 2-3 ili 4 , 4-3 mislim da neće da idu zajedno . Kako ćeš izvaditi spojničku , ona mislim da neće moći sa zadnje strane . Ako ležaj između spojničke i menjačke stradao , postoji velika verovatnoća da se spojnička iskrivila .
 
Spojnička osovina i osovina gornje piramide se mogu popraviti ako je igličasti ležaj oštetil jednu ili obje osovine.
Spojnička nemože nazad van jer ju drži seger, potrebno je skidati motor.
 
Spojnička osovina i osovina gornje piramide se mogu popraviti ako je igličasti ležaj oštetil jednu ili obje osovine.
Spojnička nemože nazad van jer ju drži seger, potrebno je skidati motor.

Može da se ubaci čaura (bronza ili plastika) ili igličasti . Ako se koristi igličasti ležaj (nadmera) mora se koristiti ležaj sa spoljnom i unutrašnjom košuljicom (postoje i tvrde košuljice - INA , uz napomenu da se spoljni prsten ne može koristiti kao unutrašnji ) . Obavezno proveriti bacanje spojničkog vratila ( ako se ne menja ) , jer usled propadanja ležaja dolazi do krivljenja iste .
 
Ako strada piramida onda strada i spojnička pa mora u tokarski da se otokari i obradi za veči ležaj.

Za spojničku osovinu se može koristiti HK ležaj ili eventualno RNA ležaj, za ostale nema mjesta jer obradom osovina je tanka i puca gore na zupčaniku.
Na piramidu se ubacuje IR čahura kojoj je vanjska strana dodirna s igličastim ležajem.

Plastika i bronca se nije pokazala kao rješenje
 
Nisam siguran kako se pokazala bronza i plastika , ljudi teraju baš Zetore " na bronzu" već 20 godina i još uvek se okreće . Plastika će se pokazati još , ali po ka-kama postoje plastike koje su i bolje od bronze . Najvažnije je napraviti dobro "ležanje" ni previše tesno ni labavo i obavezno kanali za podmazivenje ( paralelan sa vratilom u pravcu otvora ) .
 
Tacno,2-3,greskom kucano 4-3,moracu da menjam i spojnicku osovinu zbog ostecenja,tada cu odvojiti i motor.
Misliš 2-3 ili 4 , 4-3 mislim da neće da idu zajedno . Kako ćeš izvaditi spojničku , ona mislim da neće moći sa zadnje strane . Ako ležaj između spojničke i menjačke stradao , postoji velika verovatnoća da se spojnička iskrivila .
 
ja sam stavio bronzanzanu tu cauru,ali posto ja vrlo malo radim snjim verovatno ce sluziti odlicno,a najvarevotnije sam taj lezaj polomio kad sam cimo neko drvo da povucem lancom sa kamare,i od tad sam osetio simptome i vibracije. tako da nebi nikom preporucio bespotrebna cimanja sa kvacilom.
 
Da nevolja bude veca, ostecena je i osovina diferencijala i olabavio se i zupcanik.Kad sam demontirao primetio da nitna jedna od tanjirastog zupcanika ne stoji kako treba,tj.puknut.Moguce da ima jos ostecena nitna pa trebam ih sve zameniti-kupio sam novih,ostali delovi naruceni,treba da stignu ovih dana.Da li da skinem i osovinu donjeg snopa da se provere lezajevi...
Da li treba nitne zagrevati pa tako ninovati?Da li se to radi rucno ili presom?
img1789.jpg
 
Ako se mali zupčanik diferencijala zakreće na vratilu diferencijala , obavezno uzmi drugo vratilo . Jer u suprtnom i ako našteluješ ležaj on će se vremenom otpustiiti . Najverovatnije je istrošeno samo vratilo ( bar je kod mene bio slučaj ) . Može se presovati , a može se i grejati (acetilenom ) i onda čekićem . Obavezno spojiti šrafovima zupčanik i diferencijal . Po mogutstvu bar pola tj. 8 i to neki 10.9 . Jer kad se udara čekićem može da se desi da deo nitne ( zakovice ) podvuče između zupčanika i diferencijala i tu onda ima bacanja pa se diferencijal ne može naštelovati . Nitne treba ugrejati do belog usijanja . Jedan drži diferencijal , a drugi stavlja nitnu od dole . Onda se donji deo nitne stavlja na alat ( udubljenje u obliku pliće polulopte ) , dok drugi sa alatom ( šipka na čijem se kraju nalazi isto tako udubljenje kao i kod prvog alata ) . Drugi udara dok se nitna ne stegne (ohladi) . Bitno je da da se radi brzo (jendna nitna 5-10 sek), jer nitna treba da "teče" tj. da popuni sve šupljine i kad se ohladi ona privlači (steže ta dva dela) . Trebalo bi naći negde malo duže nitne (bar za 5-10mm) , te što daju kao rezervni deo su najverovatnije kratke jer rupa sad već izlizana (veća) . Na hladno se može raditi samo na presi , isto važi stezanje šrafovima .
 
  • Like
Reagovanja: FL
Hvala Kiki na objasnjenje.Zamenicu osovinu konusnog zupcanika,jer ima lufta,pa se olabavi matica.Trebam i ravnu podlosku da zamenim samo nema u prodavnicama-brusenu sto ide na konusni zupcanik ispod matice-deformisan je.
 
Ja imam Zetor 3511s i kada je pod teretom traktor ili kada vozim uzbrdo cuje se kao neko lupkaranje u menjacu. Znate li sta je to?
 
Nazad
Vrh