Zetoru 7211 iskace reduktor

FL

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Sep 2008
Poruka
350
Lokacija
SUBOTICA
Zetoru 7211 iskace reduktor,kada pri voznji skinem gas i pogura prikolica.Da li ima neko iskustvo sa time-da li je radio-treba odvojiti menjac od diferencijala da bi mogao zameniti zupcanik ?
 
Radio sam ja prije nekih 6-7 mjeseci na 5211.Treba odvajati diferencijal.Stavicu koju sliku da vidis.Osovina konusnog zupcanika nemoze se vaditi nazad(oznacena strelicom) i samim tim smeta da izvadis osovinu iz mjenjaca.

---------- Poruka napisana u 21:44 ---------- Prethodna poruka je at 21:36 ----------

imgp0061.jpg


imgp0025.jpg


---------- Poruka napisana u 21:50 ---------- Prethodna poruka je at 21:44 ----------

Zupcanik reduktora sa osovinom bi trebalo da bude u ovom dijelu mjenjaca.Znaci lako ga je izvaditi kad odvojis diferencijal.

imgp0027.jpg


imgp0046.jpg
 
  • Like
Reagovanja: FL
Šta predstavljaju onih 5 šrafova od kojih je jedan odvojen-šta se sa njima radi (između ručice kardana i teduktora-brzi i spori hod)
 
Šta predstavljaju onih 5 šrafova od kojih je jedan odvojen-šta se sa njima radi (između ručice kardana i teduktora-brzi i spori hod)

To su ti utvrđivaci brzina.@FL bi trebao prvo da provjeri krajni desni utvđivac.To je onaj kod rucice reduktora.Ako poluga reduktora lako hoda tad je kvar vjerovatno utvrđivac.
 
U tim vijcima se nalazi opruga i mali valjcic sa siljastim vrhom.Prilikom usaltavanja u brzinu vrhovi valjcica pomocu opruge upadaju u utore na poluzi u mjenjacu.Samim tim osiguravaju polugu mjenjaca da olako hoda.
 
Zato što nekad hoće da krči menjač.zato pitam da li se možda ti šrafovi odvrću ili ne
 
Nemaju oni veze sa krcanjem.Mogu se odvrtati nemozes nista zeznuti.TO je obicni suplji vijak sa oprugom i valjcicem.Oni prvenstveno sluze za zabravljivanje brzina.Znaci da nebi poluga se sama izbacivala iz brzine.Normalno da trebaju biti stegnuti.
 
To su ti utvrđivaci brzina.@FL bi trebao prvo da provjeri krajni desni utvđivac.To je onaj kod rucice reduktora.Ako poluga reduktora lako hoda tad je kvar vjerovatno utvrđivac.

Hvala lisnik na informacije.Taj krajnji desni utvrdjivac sam vec zamenio sa novim,ali nije resio problem.Kad zavrsim jesenje poslove,krenucu rastaviti.Pozdrav!
 
Pozdrav,ja imam taj problem od prosle godine na zetoru 5211 87god. Isto kad se spustam niz brdo on izbaci rucicu u ler na maloj desnoj rucici. Pital sam majstora koji radi samo zetore iz vrbovca i rekel mi je da je puno posla i da svezem rucicu sa sajlicom za kabinu i samo vozi. Tak ju svezes da ti se nemre pomicat prema napred. E da to nije neki kvar da nebi smio tak raditi.
 
meni se to desavalo kad spustam veliki teret nizbrdo u sporohodnim,.kad spustam nizbrdo negde bas tim sporohodnim samo rukom privijem taj sraf utvrđivaca reduktora i nema sanse da iskace. stim kad hocu u brze odvijem ga i prebacim u brze.u brzim ne i hoce iz druge brze nizbrdo da isklizi polako nakon nekog vremena.
 
Nazalost jos nisam rastavio,ali moracu,posto i dalje izbacuje reduktor,ali ne iz redukovane brzine.Sad se izbacuje i iz 4 brzinu,kada vuce traktor.Sad vec moram videti sta je razlog.
 
Poceo sa rastavljanjem,greska je u osovini gornjeg snopa,kako je kazao lisnik, prednji kraj mrda...
img1106.jpg

img1108.jpg

img1119.jpg
 
Slikaj obavezno i mene to ceka meni klepece u 3 brzini samo sto je moj ursus 360
 
Znaci mjenjac ide van.

Da,trebam napraviti dovoljno prostora u radionici i krenuti na posao.Kako citam u radionickoj knjizi trebace i specijalni alati za rastavljanje.Moze li koja slika tih alata ili kako resiti bez?
Kako vidim trebace promeniti ulazno vratilo,osovinu gornjeg snopa i pretpostavljam i gornjeg zupcanika reduktora,lezajeve.Koja metoda bolja za razdvajanje kucista diferencijala u ovom slucaju(skidanjem konusnog zupcanika sa osovine diferencijala ili vadjenjem civija-stifta sa osovine redukcijekako opisano na 180.strani-Zetor)?

hrnciar-stavicu slike.
 
Kada sam radio na ursusu 360 radio sam tako da su tockovi zadnji bili gore a trecu tacku sam dodao u vidu malih kolica (menjac stajao fiksno sa prednjim krajem ) i rastavio na zadnjem kraju menjaca . Ako je spojnicka u redu neces morati da rastavljas na pola . Kada budes izvlacio gernji snop pazi da se ne raspu valjcici sa strane spojnicke ako je taj tip da nema drzaca rolnica da ne mora da se vadi donji snop ako je sve ok .
 
Ja kad sam rastavljao (c-360) nisam morao da skidam konusni zubčanik jer osovina na kojoj se on nalazi ide sa diferencijalom.
 
Ne primecujem gde su civije-stiftovi za vadjenje.U prilogu presek menjaca,kakav je moj-prva slika,na drugoj slici oznacen strelicom je civija?
scan0001a.jpg

scan0002a.jpg
 
Nazad
Vrh