Dobro jutro radni narode

pera1966

Novajlija
Učlanjen(a)
29 Okt 2011
Poruka
18
Lokacija
Beograd
Dobro Vam jutro svima zelim.
Diplomirani agronom po struci,diplomirao sam u Zemunu na poljoprivrednom fakultetu,pre 17 godina.Bavim se poljoprivredom zadnjih 12 godina,najvise pcelarstvom,mada gajim i heljdu,kao i neko lekovito bilje poput komoraca,slacice....i mene su zvali za PSS,asistente savetodavaca.Polozio sam,dobio raspored,ali nazalost ne za mesta za koja sam rekao jasno da mogu da prihvatim,vec 100km dalje,u 4 sela gde ne mogu stici svojim kolima,a i nisam u ocajnickom polozaju da moram da krpim rupe koje niko ne zeli.Mogu ja opusteno i bez te plate,a i manje je glavobolje biti svoj gazda,nego ulagati puno energije u ljude koji nemaju poverenja ni u drzavu,ni u nova lica.Mada je po meni zanimljivo pitanje,ako svi znaju bez agronoma,sto je u mnogim delovima Srbije cak 80 posto parcela zakorovljeno ili zalivadjeno.Naravno ,odgovor vecini ce biti drzava je kriva za sve.Ne slazem se sa time,iako se ne slazem ni sa jako slabom politikom drzave prema poljoprivredi,iako ima blagog pomaka nabolje od Dulicke naovamo.Ali sve je to jako slabo i sporo u odnosu na realne mogucnosti ove zemlje.A poljoprivredni sektor je realno jedini izlaz iz bede za ovu zemlju.Ne zavaravajmo se da EU moze da donese resenje.Naprotiv bice daleko gore,jer se nasi farmeri ovakvi kakvi su ne mogu nositi sa farmerima zapada.Drugim recima,ako se nesto hitno ne promeni a udjemo u EU,preko 90 posto domaceg trzista minimum ce preuzeti oni.Pitanje je kome ce onda nasi farmeri prodavati svoje skuplje proizvode i u vecini slucajeva slabijeg kvaliteta.

Mozda zvuci kao kritika,ali nije,moja namera je da se ljudi malo zamisle i ucine nesto dok jos ima malo vremena.A da u gradovima nema posla za vecinu populacije,valjda je to odavno jasno.A bice jos gore,kakva je situacija u nasoj i svetskoj ekonomiji.

Dobro zdravlje Vam svima zelim,Aleksandar
 
Nazad
Vrh