Potrošnja goriva prilikom oranja - iskustva sa YTO traktorima

tabla 51ha je uzorana za 5 punih dana teralo se od 10-12 sati dnevno potrosilo se oko 1100l nafte zemlja je prve klase a evo i brzine pa vi presudite,u pitanju je YTO 1204kockica i Lemken Opal 140

- - - - - - - - - -

Dubina do 30cm
 
Pozdrav dobri ljudi:ppozdrav: Jel mi moze neko reci nesto o YTO-u traktorima, kakvi su na potrosnji, da li su pouzdani idt... Razmisljam o kupovini 904x ili 904c...
 
Da malo osvezimo i ovu temu. Zavrseno oranje za ovu godinu pa da se sumira i potrosnja. Ova godina je bila katastrofalna za oranje kod nas, ne zna se da li je teze isla strnjika ili kopovina ali Kinez se neda :osmeh:. Negde je i voda isla iz brazde kad se prevrne, a sija se i ne puca kao guma. Inace oranje sa 757-20 sa pretpluznjacima, brzina treca srednji hod na 1600 obrtaja, a potrosnja 14-15l/kj
 
A sto ides na 1600 obrtaja? Ja za sad do 13 litara, ali sa nekim smecem od goriva. Kad je euro dizel pomesan sa tim ide na 10,11 litara zavisno od zemljista.
 
1800-1900. Znam kakva je kod vas zemlja bio sam par puta kod vas. Kod nas je laksa zemlja pa je manja potrosnja, a mesam eurodizel i gasno ulje. Sad sam imao samo gasno ulje pa je bila povecena potrosnja.
 
Meni je potrosnja isla i do 20l/kj na nekim parcelama.Orao sam 2M na 1800-1900 sa plugom 3x30cm.Na visokim njivama ide 3M na istim obrtajima i istoj dubini od 27-30cm a potrosnja oko 13l/kj.
 
1800-1900. Znam kakva je kod vas zemlja bio sam par puta kod vas. Kod nas je laksa zemlja pa je manja potrosnja, a mesam eurodizel i gasno ulje. Sad sam imao samo gasno ulje pa je bila povecena potrosnja.

Kod nas nema gde da uzmem gasno ulje pa trosim samo euro a idem sa 1600 jer mi se cini da se preko toga samo vise dere i trosi a ne vuce nesto bolje. Desilo se i da sam na jednoj parceli orao sa prvom brzom gde je malo mekse i potrosnja je isto bila oko 14l
 
Koja smo mi banana drzava kad je gorivo nikakvo i skupo,u Republici Srpskoj je loz ulje 99 din ekstra kvaliteta a kod nas ga nema u oranju se trosi isto jer je oranje skupo ali u drugim operacijama potrosnja je smesna naspram gasnog ulja.
 
Eto i ja sam zavrsio oranje pre neki dan ,danas sam otkacio plug napunio pun rezervoar goriva i izracuno da mi je prosecna potrosnja euro dizela bila 10,1 litara po jutru(57,55 ari) na svim parcelama .Da napomenem sve sam oro 1h brzinom , za ovu godinu zaista lepa potrosnja .
 
Ove godine nisam orao ispod 12-13 liatara po KJ.Uglavnom je to išlo u kukuruzištima 1H dok je u strnjištima išlo 3M i potrošnja oko 14-15 lit po KJ.Svaka godina priča za sebe kao i svaka njiva i svaki predusev.
 
Nazad
Vrh