Bolesti kod kunića

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Pošto vidim da se počelo malo više pisati o kunićima, otvotiću ovu temu da se malo razmenu iskustva o lečenju kunića.

Jedina bolest kunića sa kojom sam se do sada susretao jeste bilo to kada im se pojavi šugarac u ušnim kanalima. To sam lečio tako što bih štapiće sa vatom potopio u jestivio ulje i par puta ima namazao uši iznutra. To je uvek rešavalo problem.
 
Ja sam ulje spricom bez igle "dozirao" u usi cca 0,5-1ml po zecu ali samo obolelim jedinkama!
 
Sad mi se pojavilo pre jedno mesec dana obolenje jetre... Veterinar kaze da je to tzv."ciroza" jetre koja se manifestuje belim pegama na jetri! Meso je za upotrebu ali jetra nije! Cime to lecite? Ja sam po preporuci veterinara davao sulfadimidin 5 dana ali je obolenje ostalo! Dali ima neko iskustva sa pomenutom bolescu?
 
Nista se neprimecuje dok su zivi! Inace su fizicki zdravi i meso je za upotrebu jedino se jetra baci! Ali steta je i za jetru!
 
aaaaaajde mityoo..nemoj da si na kraj srca...to je samo zečija jetrica ( za prave gurmane...poslastica )
te ciroze koje se pominju gore, mogu ali i ne moraju da budu uzrok pega ( belih ) na jetri...ali, valja se proveriti još :bravo:
u slučaju da im je hrana oskudevala sa nekim oligoelementima, što ne bi trebalo da je slučaj u našim krajevima....široko....bogato...postoji još jedna " opaka " bolest, a ne bi bilo loše da da se kaže koja i na tu temu...čuvena kokcidija, samo morem nus pojava...od zapalenja ušnih školjki pa do nosne pečurke...roptanjem grla ( oni teži slučajevi ) itd.
znači mityoo...neka kunići imaju svežu vodu uvek dostupnu, možeš im s vremena na vreme dodavati i vrlo malo, kap dve jabukovog sirćeta ( ocata )...po kazivanju naših predaka...i, narodski rečeno , Bog te veseli bre :bravo:
 
pozdrav kunicari. aktivan san na forumu ovcarstvo i kozarstvi ali uzgajam i kunice. ta "ciroza" je malo upitna. mislin da je to ipak jetrena kokcidioza.(postoji jetrena i crijevna) zbog toga ti je dao sulfadimidin. jer kad bi se ciroza licila sulfa preparatima onda bi svi pijanci imali zdravu jetru!!
sta se tice ušne suge. naj naj bolji preparat je "taktik" koristi se za šugu ovaca...
 
Ja sam koristio zejtin i pomaze...(za usnu sugu) A pege na jetri nisam uspeo da iskorenim... Otprilike svaku trecu jetru bacim! Nisu sve jedinke obolele ali je bolest jos uvek prisutna! Pomagajte!
 
Ako je vec jetra daji ono sto valja i nasoj,gvozdje- Stabaljike spanaca,cekle ako ti je preostalo,lisce sargarepe,koprivu,maslacak,ostatke boranije...
Koncentrat izbaci jer se koriste otpatci proizvodnje alkohola.(Wc daskovace o cemu smo caskali kad si nam se prikljucio :ppozdrav: )
 
Ma koncentrat nisu ni videli! Jedu samo hranu iz sopstvene proizvodnje! Jecam, zob, kukuruz, suncokret, soju... i uvek ostavim od najlepse deteline!
 
mityoo je napisao(la):
=PIVO
I jos se cudis staje sa dustabanlijama. :haha: :haha: :haha: :ppozdrav:
Od Fe mi nesta pametnije ne pada napamet
_________________________________________________Post je spojen: [time]1241698918[/time]_________________________________________________
Danas razgovarah sa covekom loji je to imao.Kaze:"Treba spreciti da gaze i prljaju hranu i vodu,Isto namestiti visoko da zec mora da se propinje,Dobro ocistiti kaveze Ostatke hrane odmah uklanjati"
 
Ajde kunićari da se i ja uključim malo u diskusiju.I ja imam dosta kunića mešane rase npr.imam 6 ženki od kojih u jednom turnusu dobijem oko 50 kom malih zečića.Sa ušima nemam problema ali mi se često dešava da kada ih odbijem od majke nakon 1 mesec dođe do nekog naduvavanja pa neki i odapnu.Hranu dajem samo detelinu kukuruz i ovas (kada imam) vodu im često dajem svežu i u nju dodajem malo hipermangana i čini mi se da to funkcioniše jer u poslednje vreme sve je OK.Preventivno dajem s vremena na vreme sulfadimidin pa ponekad streptomicin.Interesuje me ako neko ima neko bolje iskustvo neka slobodno napiše sigurno će biti od koristi i za druge. :D
 
Ja ih hranim iskljucivo domacom hranom, sto da kupujem kad imam...
 
Ovako, moja baka ima problem sa svojim kunićima....
Na ušima (sa unutrašnje strane), na njušci pa čak i na očni kapcima njenih kunića su se pojavili nekakvi plikovi..
bila je kod veterinara i onje rekao da je to šuga, i prepisao je neke kapi koje po svemu sudeći ne pomažu.. zamolio bih nekogpoznavaoca da mi objasni očemu je reč, i kako da se izleči....
 
hmm... probaj da kupis vinogradarski sumpor i puder i pomesaj u razmeri 1:1 i tu smesu nanesi na iritirana mesta. To bi trebalo da ubije parazite i zec bi trebao da prestane da se cese i jos vise unistava kozu. Probaj to na jednom kunicu pa ako uspe uradi i za ostale.

Samo treba biti oprezan kad stavljas na njusku posto moze da udahne, da se razdrazi i da te ujede.
 
Otprilike izgleda kao ujed komarca, ali problem je u tome što veličina varira..
Post je spojen: [time]1250879690[/time]
_________________________________________________
Hvala za savete, veterinar će ponovo da ih obidje sutra, pošto sumljaju na miksomatozu, a nadam se da nisu u pravu pošto to može da bude opasno....
 
Jel neko zna kakva je ovo bolest?
Pojavila se kod kolege, pa neznam sta da mu preporucim...
2r3gig2.jpg


ous138.jpg


314ff6c.jpg
 
Nazad
Vrh