Obrada vinograda

Jako uredno izgleda :bravo:. Koja je sorta u pitanju i koliko si plaćao kočiće?

Kojim plugom si zagrtao?
 
Koja je sorta u pitanju
Italijanski Rizling i Merlot.

koliko si plaćao kočiće
26 din komad. Tu je uracunat i prevoz.

Kojim plugom si zagrtao
Trobrazdni plug.
 
Do danas odradio dva i po reda... pa bilo je malo pauze od nekoliko dana...ali završiću valjda do nove godine...
 
Ja danas završio radove u vinogradu...Riljanje i rasturanje 6-12-24...
Ukupno sedam radnih dana , od devet -pola deset do pola tri- tri, najkasnije.... oko trista komada ukupno!
 
Posto naravno nisam zavrsio masinu za zagrtanje radio sam sa dvobraznim plugom . Zadnju brazdu sam skinuo a topling skratio da daske bolje zavrcu zemlju . Sad kad razmislim mogao sam da ostavim zadnju brazdu samo da radi plice upola a tad bi bio ceo medjured sredjen i obradjen al dobro je i ovako .
 
Pošto je kod mene korov krenuo i mislim da će ga biti ko i prošle godine, kakva su iskustva sa herbicidom Galigan.

Ajde u ovim matorim vinogradima nije problem oprskati za njih mi je lako ali ja bi probao i u mladom vinogradu (sadjen u jesen 2015 godine) sve se plašim da je rano za herbicide (mada u primeni stoji da može u starosti od 1-3 godine ali u slabijoj dozi 2l/ha doduše u fazi mirovanja- sad mi je zadnji voz)

http://www.agrosava.com/proizvodi/herbicidi/Galigan/Galigan.html

Ili da ne rizikujem pa i ove godine freziranje-kopanje-podrivanje-kopanje-freziranje-kopanje..... i tako u nedogled :)
 
Kod svih zemljisnih herbicida je bitno usitnjeno i poravnato zemljiste i tada deluju naj bolje . Tako da ce verovatno biti dobro da prepoloviovis preporucenu dozu al za recino luk tj oko 0.75l/Ha sa tretiranjem tik pred kretanje vegetacije cime smanjujes verovatnocu usvajanja preko lista a i pocetkom maja imas vec nekog korova na koji bi delovao kontaktno . Po meni nije cilj unistavanje sog korova nego njegova redukcija . Cak i ono sto nikne na treiranoj povrsini ce biti puno svilenije i nece da buja sto ti daje vremena da mehanickom metodo resis korove . Nisam ga koristio al bih ja uradio ovako i verovatno cu da uradim .
 
Pozdrav svima. Prvi put se javljam u ovoj temi. Treba mi misljenje iskusnih, interesuje me jel moze vinograd da radi posle nego sto je vatra prosla kroz njega i oprljila gidze? Ovaj vinograd je star oko 20 god. Dok je deda bio ziv radio ga je sa puno ljubavi i paznje. Sad oca to toliko ne interesuje pa je bez mog znanja brat povadio kolje i stubove i upalio travu. Ja bih da pokusam par reda da radim i odrzavam, nek ima za jelo za decu. Od sorti ima kardinal, italija muskat, plovdina...
Ili da dignem ruke i zasadim nove kalemove na drugoj parceli?
760fcf5012d468c9a8af65d94edc9c2c.jpg

e1f86d8c6fd44113528d5f89888631d6.jpg

0b788a66bc373d17963a144cf3e2d8b6.jpg


Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Pa možeš probati!!!Probaj da orežeš par komada "u glavu" tjt. do iznad samog kalemljenog mesta ili višlje i vidi da li se na preseku vidi zeleno...ako jeste može nešto biti od te gidže...i tako redom...Ne znam koliko su ti dugački redovi bili, ali ako u jednom redu imaš "dobar" procenat dobrih ...onda kreni...A šta je dobar procenat moraš sam razlučiti...npr. ne možeš formirati red ako je svaka deseta ostala....relativno...gušće ili ređe....Normalno da moraš ponovo postavljati stubove i žice...E sad postoji mogućnost da , koliko vidim dvostruki gijo, da i te "grane" nisu izgorele (možda je vatra samo travom preletela), pa da se oreže gore, onda ti treba odmah stubovi i žica da privežeš...Moraš ipak nekog starijeg i iskusnijeg da dovedeš na lice mesta i napravite procenu...samo nemoj nikog iz te uže familije jer njih očigledno "to" ne interesuje...pa makar kao dedinu zaostavštinu...Neko se ipak za to mučio ...i samo tako napustiti...
 
Nemam mozda vremena da sam odrzavam ovoliki vinograd jer radim el. instalacije, belu tehniku, rashladu i uz to pravim cumur. Ali za par reda bih uvek mogao da odvojim vremena da imam deci za jelo. A iskreno, kad se setim kako je deda odrzavao taj vinograd, 3-4 puta godisnje frezirao i td... zao mi sto nikog ne interesuje da to nastavi.
Sutra cu da odem da orezem, pa cu da okacim koju sliku da vidimo trenutno stanje. Hvala na savetu.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
marko paracin

Nekad ranije, gledao sam neki spanski film gde je vinograd potpuno izgoreo. Jad i beda! I da skratim pricu, posle izvesnog vremena poterao je iz glave lastar. Hocu reci, izdrzljiva je to biljka. Poslusaj gandrada da se ne ponavljam, moze se desiti da nije 100% unisten. Zao mi je...

Pozdrav zupa100!
 
Pa kolika je to povrsina ? Zacudio bi se koliko jedan covek moze da okopa za malo vremena samo treba volje ...
 
Oko 20 ari.23 reda po 50m. Sad sam bas u vinograd. Porezem lozu, na svaku gidzu je po jedna ili dve zelena i pocinje da suzi. Ali dobar deo gidza je izgoreo. Pa se razmisljam da jedan deo koji je najmanje ostecen porezem u glavu, okopam, nadjubrim i da razvucem novu zicu.
0fde1366ffaccc158b671447ddd9b7be.jpg

2de6e40daff342548f50742a2d1ad234.jpg

639d7c12630d79f7c5e76cfe1c0bd5fe.jpg


Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Danas sam isao u vinograd sa prijateljem koji ima oko 1ha vinograd i odlicno ga radi. Predlozio mi da je bolje da posadim nov vinograd nego da ovaj dizem iz mrtvih. U redu se nesto osusilo, nesto izmrzlo, nesto izgorelo. Tako da je pala odluka da u jesen posadim 100-150 kalema na parceli odmah do ovog vinograda.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Juče palo prvo okopavanje...lagano pokupljena miševkinja uglavnom, malo poravnato posle jesenjeg riljanja i okopana ponegde zatrpana glava...
 
Nazad
Vrh