Obrada vinograda

Nisam ispratio da li si negde vec pisao, pa se izvinjavam ako ponavljam pitanje. Koji sortiment si sadio, koliko kalemova i koji razmak u redu i izmedju cokoti?
I ja sam jesenas prosirio zasad, pa mi je ta tema interesantna...
 
Nisam nigde pisao, nema potrebe da se izvinjavaš :ppozdrav:.

Sadio sam oko 12000 komada , dupla sadnja, po dva na 1,5m a širina izmedju redova 2,5m. Sadjeno je "ukoso" da bi se maksimalno razdvojio korenov sistem i da koliko toliko ne bi uticao jedan na drugi, makar u startu.

Od sorti sam sadio klonove: Kabernea, Frankovke, Italijanski i nešto Sovinjona sve na Kober podlozi. Hteo sam na drugim podlogama ali ih naravno nema kod nas....

E sad dugo sam razmišljao da li da sadim duplom sadnjom, ali prevagnulo je to da je za upotrebu mehanizacije pipalica itd. "kao" bolja ova sadnja. Vreme će da pokaže da li sam se zeznuo :) .
 
Svaka cast za kolicinu i trud. Sta nameravas sa grozdjem, prodaja ili vino? Kako se snalazi sa radnicima, koje su dnevnice kod vas?
 
Ide u vino sve.
Sa radnicima kuburim, kao i svi.Jednog imam stalno a kad treba dolaze još zavisno od posla. Ovaj što je stalno je priljavljen sve full. Dnevnice su 1500din + smeštaj i hrana. Mada kad razmislim mahom su dvojica.

Pošto imam i stare zasade, doduše nije traktorska obrada pa i to treba da se radi. Župljanka uglavnom.

Sad tražim parcelu neku da posadim Žilavku, imam jedan stari vinograd koji se još drži i super uspeva pa da mi od njega kaleme. Ali nikako da iskopam odgovarajuću...

I tako...
 
Pozdrav dobri ljudi . Do sada nisam bio aktivan u ovoj temi al eto nameravam posto sam proletos posadio manji vinograd oko 800 kalemova . Nakon prve godine se solidno primio al i vidim brdo propusta koje sam napravio . Valda tako mora pa cu biti u narednom periodu valda nesto mudriji . Imam i par pitanja za iskusne i raspolozene za savete . Posto je vinograd delom da prilicnom usponu vidim tragove erozije koja mi se nikako ne svidja pa moram da smislim neki sistem da zatravim ili nesto drugo kakva je preporuka ?

Za zimsko zagrtanje sam pripremio male plugove levi i desni al jos nisam uradio ramu . Pitanje je koliko duboko treba da se zagrne kalem i kako se na prolece sve to vraca nazad ?
 
Pozdrav dobri ljudi . Do sada nisam bio aktivan u ovoj temi al eto nameravam posto sam proletos posadio manji vinograd oko 800 kalemova . Nakon prve godine se solidno primio al i vidim brdo propusta koje sam napravio . Valda tako mora pa cu biti u narednom periodu valda nesto mudriji . Imam i par pitanja za iskusne i raspolozene za savete . Posto je vinograd delom da prilicnom usponu vidim tragove erozije koja mi se nikako ne svidja pa moram da smislim neki sistem da zatravim ili nesto drugo kakva je preporuka ?Za zimsko zagrtanje sam pripremio male plugove levi i desni al jos nisam uradio ramu . Pitanje je koliko duboko treba da se zagrne kalem i kako se na prolece sve to vraca nazad ?


Mozda bih ti mogao ja pomoci. To sto se erozije tice, mislim da je bila cudna godina sa puno padavina, kratkih ali zestokih. Takva kisa stvara eroziju. Rano prolecno (kada korovi krecu) i kasnije, krajem juna, bi bilo obavezno okopavanje oko kalemova, za ostalo prema potrebi, s'tim sto bi trebao izbegavati ovu radnju kada su zestoke vrucine, steti kalemovima i u 20-oj godini, jos vise mladim.

Sto se zagrtanja tice i dubine oranja, pa sve iznad 20 cm. je mnogo jelda. A da bi odgrnuo s'proleca, samo krenes iz kontra pravca i "mirna Backa". Potom laganim budakom otkrijes kalemove i to bi bilo sve. :osmeh:

Pozdrav zupa100!
 
Mislio sam da posejem nekakvu travicu ili belu detelinu e sada koliko bi stetili mladim lozama ne znam . ili da pustim da izraste sa proleca trava visine 50 tak cm pa da je osusim totalom i povaljam a u redu kopanje , ove godine sam kopao mislim 5 puta i opet je u momentima bilo travuljine . Frezu nemam pa sam se dovijao sa raznim masinama iz ratarstva izmedju redova al nije to to .

Za zagrtanje mislim da ce moci da vuce te dve brazdice traktor od 60 ks al kako ce da izgleda videt cu za mesec dva . Mislim da ce biti dovoljna kolicina zemlje preko kalema al videt cu dali cu moci voziti dovoljno brzo da baca zemlju na kalemove ili da pravim dva tanjira kao kolega sa prethodnih strana .
 
Za zimsko zagrtanje sam pripremio male plugove levi i desni al jos nisam uradio ramu . Pitanje je koliko duboko treba da se zagrne kalem i kako se na prolece sve to vraca nazad ?[/QUOTE]
za zagrtanje najbolje motikom,najlepse ces ih zagrnuti i na prolece odgrnuti...po meni lepse i jednostavnije do proleca sva nagrnuta zemlja izmrzne i lako se odgrce..kod pluga moze doci do nabacivanja busenova pa ces na prolece imati muku sa odgrtanjem tvrdo ostro ovako kad odgrnes bice kao okopano :)
 
U svakom slucaju cu da uradim plugice posto imam materijal pa cu probati i ovako i onako . Mada bi mi sa njima vise pasovalo jer pokusavam da izbegnem radnike bar za ovaj posao .
 
Za zimsko zagrtanje sam pripremio male plugove levi i desni al jos nisam uradio ramu . Pitanje je koliko duboko treba da se zagrne kalem i kako se na prolece sve to vraca nazad ?
za zagrtanje najbolje motikom,najlepse ces ih zagrnuti i na prolece odgrnuti...po meni lepse i jednostavnije do proleca sva nagrnuta zemlja izmrzne i lako se odgrce..kod pluga moze doci do nabacivanja busenova pa ces na prolece imati muku sa odgrtanjem tvrdo ostro ovako kad odgrnes bice kao okopano :)[/QUOTE]

Apsolutno se slažem. Meni radnici kaleme prošle zime zagrtali a i ove će. Nekako mi najbolje tako.
 
Može to , mislim motikom, ko ima malo, a ko ima više...
Ja lično to radim ašovom, jer riljam svake zime-jeseni ...ali ja imam pet redova po 60 komada, i možeš se igrati kako hoćeš...
 
Pa tad mi je jedan radnik sa titulom ŠEFA imao 1500 a ovi ostali po 1300 + hrana i smeštaj. A čini mi se ali sam već zaboravio da su okopavali 4 ili 5 dana, stvarno se ne sećam.
Da naglasim da mi je dupla sadnja na 1,5 m.

Jao ne spominji mi radnike , smučili su mi se nešto sad oko berbe, još koji dan pa da ih se otarasim...
 
Ja sam prekjuče počeo sa obradom ...Počelo riljanje vinograda...pošto je kod mene špalir idem ašovom sa jedne i sa druge strane....ove godine idem malo šire ...taman koliko da prođe freza na proleće...Kad se pogledaju obe strane ispada riljana širina od metar i po...Ali evo za tri dana uradio red i po...i plus tridesetak voćki oriljano pored... ( ostalo još tri i po reda, a redovi su 60 metara ) Vremenski , posle doručka od nekih devet pola deset da deset...pa sve do tri, danas pola četiri...Jeste hladno...duva...ali ide polako malo sedneš... odmoriš i ide...Imam špaklicu za čišćenje ašova...stoličicu , ranac sa ponekom jabukom a u džepu piči muzika sa mobilnog...jes da nema cvrkuta ptica...ali odmori se mozak ...samo tako...Laganica...
Uz put rasturim i po šaku 6-12-24 NPK po gidži...
 
Nazad
Vrh