Obrada vinograda

Hto sam sliku staviti,neide drugi put.Pozdrav

---------- Poruka napisana u 13:10 ---------- Prethodna poruka je at 12:34 ----------

a47194165128894

a47194165128894
 
Poslednja izmena od urednika:
Dragi vinogradari! Zivim u Kanadi (od skora) pa jurim papire. Naime dobio sam ponudu da radim u vinogradu u blizini Nijagare. U medjuvremenu sam dobio jos bolju ponudu pa je ova ostala otvorena i vlasnik me zamolio ako znam nekog da mu preporucim! Dakle pruzam priliku nekome da radi u Kanadi i uredi papire. Ja mogu samo da dam e-mail ostalo nije moja briga i ne zelim nikakvo mesanje u tok stvari! Ako ima interesovanih mozete pisati ovde. Plata je 14.50 na sat. I dobija se titula "farm supervisor" sto pogoduje da se srede papiri posle 2 god. radnog staza. Znanje Engleskog Francuskog ili Spanskog pozeljno. Spanski zato sto gazda ima sezonce iz latinske Amerike, on je Francuz po nacionalnosti a Engleski...se podrazumeva.
Hvala svima.
 
Dragi prijatelju Dorel, verovatno su ljudi na slavi, pa nema , još nikog da se javi.
Ova ponuda je više nego primamljiva i verujem da će ljudi nagrnuti.
Da nisam "zarobljen" u vinogradima, koje vodim, rado bih se prijavio, verujem da Kanada pruža velike mogućnosti.
Eh, što Kanada nije pored Italije pa da dopadnem, zimi na rezanje.
Mogao bih da pitam jednog poznanika, koji radi u vinogradima, ako se slažeš ?
Ako nije problem, napiši, približnije, šta vlasnik očekuje od "farm supervisor"-a ?
 
Bilo je interesovanih na PP, dakle gazda trazi nekog ko je u prvom redu svastaros. Ali da zna oko vinograda. Najbitnije mu je da bude dobar vozac jer medjuredni razmak loze je 80cm!!! Radi po Kalifornijskom principu jer ima i tamo vinograde. Najvise gaji Pinot Noir. Drugo, nekog ko se razume u mehaniku (tipa da popravlja masinerije) da vari i da ima oko za detalje. Bitno je jos i da kandidat zna nesto Engleskog ili Francuskog a Spanski je plus. Necu dati e-mail za previse ljudi jer ce biti prenatrpan ali nekome za kog stvarno moze da se kaze da lici na ono sto sam opisao moze. Bice kasnije jos poslova cim sebe sredim. Jer nije ovo moje.
 
a vidis ja i ne gledam da se trazi supervisor sve mislim traze nekog sljakera a za to mu sluze verovatno sezonci
 
To je uglavnom samo zvanje jer svi rade sve samo sto sezonci rade fizicke poslove. Cak i gazda radi sve. A zvanje je neophodno zbog papira.
 
Teško će naći sve to u jednom čoveku.
Zar tamo nema odgovarajućeg kandidata ?
Naravno da bi smo voleli da udomimo nekog našeg.
 
Ovi odavde zele fiksne radne sate a ne po potrebi. Znaci ako je potrebno raditi subotom ili nedeljom mora se, nije pitanje manjka casova vec viska. Plus u poljoprivredi malo ko zeli da radi. A nije tesko naci jer se ja uklapam a nisam bas hit na trzistu. Oni to sve traze a ponesto se uci i dok se radi, bitno je ubediti ih da ti pruze sansu.
 
Mora se priznati da je ovo za naše uslove dobra ponuda.
Neko mlad, jak, s malo mozga i nešto para (za putne troškove) može sebi da obezbedi solidnu budućnost.
 
"Ostajte ovde, jer sunce tuđeg neba..." , bio sam u inostranstvu, malo, radio poljoprivredu, laganica, nikada se ne bih vratio tamo. Samo kao turista. Slađi su mi ovde 100 din. nego tamo 1.000 švajcaraca.
 
Pozdrav vinogradarima :cvetic:novi sam clan ovog foruma slucajno udjoh u ovu tmu ,ali ljudi ovi vasi vinogradi su fantazija :cool:. kratko o meni das predstavim zivim u RS - Prnjavor kao sto napisah svastara :haha: radi poljoprivredu malo stocarstvo itd ziveo u Italiji 13 g i sve batalio :haha: stos tice ponude Dorela svaka cast zemo :ppozdrav: ako je tako kao sto pises :sta: toliko za sada nadam se da vam necu biti tezak :osmeh: :ppozdrav:
 
Koliko su isplativi vinogradi:osmeh:. Pa bracika pravo da ti kažem ako nisi iz te priče to jest ako ti u porodici neko nije bio vinogradar ili imao podrum pa da si nasledio tu tradiciju odnosno da si ti sad druga generacija teško da će ti se isplatiti da kreneš sve iz početka. Sigurno će ti se isplati ako sad imaš na gomili par desetina hiljada eura. Jer pazi tebi za podizanje 1ha vinograda treba i do 16.000 eura naravno mogu se ti troškovi i spustiti, ali opet podrum i sama oprema za vinarstvo je veoma skupa! Zato se ljudi pre odlučuju za poizanje voćnjaka a ne vinograda jer i to je mnogo isplativije i logičnije. Naravno imaš ti ljudi(hedonista) koji volu vino pa proizvode grožđe na malim okućnicama i prerađuju vino za sebe i možda nešto malo i prodaju. Sve u svemu treba dobro razmisliti i biti pametan!
 
Drustvo, nedavno smo prodali porodicnu kucu u Jagodini, a kupili imanje u okolini Beograda, Obrenovacki deo.
Ukupno imamo 10 ari pod kucom i vocnjakom ( razne vocke u finom rodu ). Drugi deo je parcela na blagoj uzbrdici od 28 ari, a treca od 90 ari.
Razmisljam o vinogradu na celoj povrsini. Ima li neko neki savet, za ili protic, koje sorte vinske i jestive su najbolje za sadnju ? Koliko bih morao da ulozim, jer nameravam tu pricu da zavrsim odmah posle snega.
P.S. E, da, parcele su uzoranje i nadjubrene stajskim !!

Unapred hvala
 
Tvoja naizgled jednostavna pitanja zahtevaju veoma opširne odgovore, koje na forumu ne možeš dobiti. Imaš knjižare, internet, razne sajtove, forume, čitaj, skidaj, copy-paste, sakupi sve u jedan folder, pa opet čitaj...i ne žuri. Bez ljutnje, ali "nameravam tu pricu da zavrsim odmah posle snega" zvuči veoma brzopleto, a takav stav se kosi sa suštinom vinogradarstva. U svakom slučaju, hvala za ono "jestive", da se i ja danas nasmejem. Pokušaj sa pojedinačnim pitanjima u posebnim temama, lakše će biti ljudima da ti odgovore.
 
... U svakom slučaju, hvala za ono "jestive", da se i ja danas nasmejem....

Skeb, i ja sam se nasmejao na ovaj tvoj deo posta. Moj rezon kaže da je svaki grozd jestiv. Pa nije valjda otrovan! Nisu to pečurke, pa da razmišljaš, ovu hoću, ovu neću! hahaha! Ovo je na sabajle!

SaRa13, baš odjednom, niko ti ne može odgovoriti, to ti potpisujem. Trebalo bi jedno 5-6 lista A4 formata, gusto kucanih, da ti dočaraju bar osnovno. Kreni po temama, vidim da si izorao parcele, koje nisu za potcenjivanje. Vremena imaš, malo guglaj, malo pitaj ovde, objasnićemo! OK?
 
Nazad
Vrh