Obrada vinograda

Hvala na pomoći, antivirus me je toliko ugušio, da ću morati da sačekam sa fotografijama.
Pozdrav !
 
dobro jutro !
noca čekamo fotke!

---------- Poruka napisana u 09:57 ---------- Prethodna poruka je at 09:55 --


---------- Poruka napisana u 09:59 ---------- Prethodna poruka je at 09:57 ----------



Uploaded with ImageShack.us
 
Prijatelji, definitivno imam problem s ubacivanjem fotografija.
Odradim po Zupinom uputstvu i kad kliknem na UPLOAD NOW, izbaci Erorr-300 :sta:

A čemu služi ikona na brzom odgovoru "Image" ?
 
možda nisi umanjio fotku...možda je prejaka

---------- Poruka napisana u 00:26 ---------- Prethodna poruka je at 00:12 ----------

klikni ispod moje fotke na JmageShack.us, pa browse ...(izabereš svoju umanjenu fotku do 300 KB)...pa upload nov i čekaš malo da učita. zatim te baci na drugu stranu..tu označiš forum code i desnim klikom miša kopiraj. Vrati se na stranicu obrada vinograda i klikni mišem u brzi odgovor..pa desni klik zalijepi
probaj ..
noć
 




Evo pokušah ponovo po uputstvu administratora ?

---------- Poruka napisana u 22:34 ---------- Prethodna poruka je at 22:32 ----------

I uspeh !

Pozdrav !
 
Hvala, četiri godine rada i puno para je tu uloženo.
Ništa ne pričaj o ceni postavljanja jednog vinograda. Svaki dinar koji sam u startu uložio, sam zapisao. Kada sam kasnije sabrao, kosa mi se digla na glavi. Ili ti ili ja, da stavimo tu cifru ovde, ko bi nam verovao? Pametan rad će vratiti uložena sredstva.
Vinograd, ponavljam, ti je za dušu, trudi se kasnije da tako nastaviš, isplatiće ti se.
Pozdrav!
 
koliko kosta podizanje za svoju dusu jedno 10 ari ? 6-7 reda sovinjona ili chardonea? dakle sve stubovi zica kalem...
 
koliko kosta podizanje za svoju dusu jedno 10 ari ? 6-7 reda sovinjona ili chardonea? dakle sve stubovi zica kalem...
Da probam da ti odgovorim na današnje cene:
- oranje po aru 12 Eura, odmah
- ravnanje zemljišta (nadam se da imaš traktor i drljaču npr. onda samo nafta)
- kalemovi, ako je red od reda udaljen 2.2 m. (traktorska obrada), u redu udaljenost 0.8 m treba cca 420 - 470 kalema x 50 din. u zavisnosti koliko ćeš ostaviti praznog prostora od međa.
- sadnja, (kopanje jama sa zatrpavanjem i polivanjem - najbolje je hidroburom gde je prijem pa skoro 100% najmanje 200 Eura hidrobur vrti jame na bazi vode pod pritiskom,
- kočići, 1.20 m 3 x 3 cm. najbolji su bagremovi (ne znam trenutnu cenu) pobijaju se tog proleća,
- stubovi, ne naredne nego sledeće godine, betonski 4-5 eura, predlažem bagremove 2 eura, traju 30-ak godina,
- žica, PRVA od zemlje 2.2, dve druge 1.8, i dve treće 1.8 mm. ne znam trenutnu cenu.
U ovu cenu nije uračunato najmanje 20 radnika x 15 eura, prasence kod sadnje, prasence kod pobijanja stubova, i još neki uzgredni troškovi. Pri tom moraš da računaš da će nešto značajnije da ti da rod u četvrtoj godini (da ti vrati uloženo za tu godinu).
Svu tu muku i rad, vratiće ti prvi rod, bar je kod mene tako bilo. Zadovoljstvo i puna duša ne mogu se platiti. Naročito je to izraženo kada natočiš za sebe ili društvo npr. bokal vina koje "igra" u čaši!
Nadam se da sam te bar malo primakao odluci da posadiš sebi vinograd za ponos!
I još nešto, zasadi sebi neke stone sorte, nećeš pogrešiti, kao i 20-ak kalema tamjanike, nezamenljiva je! :ppozdrav:
 
kod nas je radnik puno skuplji..oko 38-40 eura na dan,,+ jelo i piće
a kaj se tiće stolnoh sorata...to stvarno treba posaditi..barem 5 %..dođeš u vinograd a nemaš grožđe za jesti..a u krajnjem slučaju da se i prodati..
Kod mene svi susjedi uzmu po grozd..dva, jer nemaju zobatice...a nemrem im ništa reči..ponekad im kažem..pa kaj si ne posadite..a oni kažu da im je šteta..samo vinske sorte ..heheheheheheh
pozdrav vinogradari
 
Marina, nađi nam tamo posao :osmeh:
Kolike li su dnevnice(u vinogradu) u Italiji, F i Nemačkoj, kad su kod Vas te :sta:

Ajde i ja da dam neke cene, koje su kod nas aktuelne:
- "Riljanje" min 60cm - 550 evra/ha obostrano, 700evra/ha-jednostrano - traktor, 1000 do 1300 evra/ha buldozer,
- Stajnjak zgoreli - oko 12evra/t razbačeno po njivi,
- Kreč - oko 50 evra/t - razbačen po njivi,
- MAP - oko 700 evra/t - razbačeno po njivi,
- Kalem-sertifikovan (na veliko) - 0,8 evra/kom,
- Sadnja - oko 0,06 evra/kom,
- Kolje 3x3x120cm- bagremovo - oko 27 din/kom,
- Stubovi 2,7m , bagremovi - 2 do 2,5 evra/kom,
- Žice I-3mm, II-2mm, III, IV, V, VI-2,2mm - oko 1 evro/kg,
- Dnevnice: lakši radovi-15, teži-18 do 20, orezivanje - 25 do 30 evra.

Naravno nije sve u parama, tu su još i dijamanti, zlato,...ŠALIM SE !!!
Ja imam svojih 30 ari i dobar deo odradim samostalno, kad ne stignem, platim i ćutim.
Ali zato jesenas, 1700kg Merloa, vrhunskog kvaliteta u III godini.
Da nije ovih svakodnevnih trzavica, činimise, mogao bih , po ceo dan, da "čačkam" po vinogradu(u društvu ... :osmeh:) i da čekam jesen i zimu, kada ću da počnem da pijem vino iz prethodne godine, a da maštam kako će biti ovogodišnje .
 
stvarno jeftino...
kod nas je radnik puno skuplji..platiš i još ga ne možeš dobiti..
mi pijemo mlado vino i izvrsno je...izbistrila sam ga kao kristal....
pozdrav vinogradari
 
Nazad
Vrh