Poljoprivredna enciklopedija KWS pšenica 2018
Strana 17 od 17 PrvaPrva ... 7151617
Rezultati 321 do 330 od 330

Tema: Obrada vinograda

Član marceta.b. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Poruka
    907
    Zahvalio se
    510
    Zahvaljeno 459 puta na 282 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Hvala, mislim da bi se uklopio u 2,5m, koliko sam pročitao u ovoj temi razmak u redu je negde oko 80cm. A vidim da se spominje i "dupla sadnja" na 1,5m... dali tako nešto uzimati u obziri ili... dali razmak zavisi od sorte ili je to uopšteno za sve isto... interesuju me konzumne sorte koje stižu u septembru, dali je Muskat Hamburg, Muskat Italija, Afusali dobar izbor ili bi trebao da razmišljam o nečemu drugom... već sam načeo onih milion dali

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Poruka
    455
    Zahvalio se
    138
    Zahvaljeno 131 puta na 99 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Meni su Dragan Tesic , Entuzijast, Tomix Zupa I NS 10
    argumentovano objasnili da sami proverene sorte
    I poznate uzaberem.
    I ukapirao sam da taj princip treba da vazi za svo voce. ☺

Član marceta.b. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Poruka
    907
    Zahvalio se
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pa da i ja volim proverene sorte, samo što se tiče vinove loze nemam baš iskustva, vinnske sorte me neinteresuju isključivo konzumne eventualno u nekoj budućnosti rakijske a i tu puno hvale Muskat Hamburg. A naročito i taj uslov vremena zrenja mi je bitan tj bitno mi je da mi grožđe stiže u septembru. Dali je mlada vinova loza zanimljiva zekanima u mladim voćnjacima su mi pravili haos mada je to u drugom kraju atara ali ko zna...

Član DraganTesic avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Poruka
    45
    Zahvalio se
    8
    Zahvaljeno 36 puta na 24 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Избор сорте зависи од пуно чинилаца, а ја сматрам да су еколошки услови најважнији. Сорте које неко хвали у једном рејону могу се показати као просечне или испод просечне у другом. За мене је Мускат Хамбург највеће разочарење, а посадио сам га на књишке препоруке о изврсној стоно-винској сорти. Афус Али такође, јер је за њега Београд предалеко на северу. Са друге стране Кардинал је пријатно изненађење, а потиче из сунчане и топле Калифорније. Београдска бесемена је изузетно осетљива сорта, потпуни промашај, Краљица винограда изванредна... Све ово важи у мом винограду. Саветујем ти Марчета да се прошеташ по околини и посаветујеш са виноградарима и да онда изабереш сорту, сорте.

За размак садње. Сваки чокот, на одређеној врсти земљи, количини воде, захтева одређену површину за свој развој. Корен расте углавном у круг, па је иделни распоред садње на квадрат. Како данас механизација намеће размак редова, онда се међуразмаком у реду достиже потребна површина. Те цифре 80см, два чокота на 1,5м у реду, су све покушаји, када се већ губи површина између редова, да се "нагура" што више чокота у виноград. Може и обратно, у Америци је уобичајено да на хектару буде 300-600 чокота и да оптерећење једног чокота буде минимално 60, 70 ластара и да зато, због преоптерећења, животни век винограда буде петнаестак година. Закључак, прошетај па види код других.

Не верујем да ћеш путем форума довољно сазнати о подизању и неговању винограда. Или узми књигу у руке и учи или нађи неког учитеља, сталног саветника.

5. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku DraganTesic na ovoj poruci:

marceta.b. (05-11-18)

Član Tomix avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Poruka
    630
    Zahvalio se
    180
    Zahvaljeno 126 puta na 94 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    marceta.b. sadili smo 2.6 - 2.7 red od reda na 0.8 - 0.9 cokot od cokota.

Na ovaj razmak smo sadili zavisno od parcela i nagiba.

Steta sto si zakasnio za ovogodisnju berbu da se za sortiment odlucis na licu mesta.
    Sto se tice uzgojnog oblika razmaka i svih drugih pomoci oko vinogradarstva kolko je u mojom moci na raspolaganju sam .
    Dobrodosao si da na prakticnom primeru sve to vidis.

7. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili Tomix na ovoj poruci:

cika_laza (05-11-18), marceta.b. (05-11-18)

Član marceta.b. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Poruka
    907
    Zahvalio se
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DraganTesic Hvala Dragane tek sada sam u konfuziji... a za informacije sa foruma, dobro znam koliko vrede u najgorem slučaju mogu biti makar dobre smernice za razmišljanje i dalje istraživanje...

Tomix Nije kasno plan je saditi tek sledeće godine... znači 2019/2020, tako da će biti vremena da sve lagano vidim, dobro se raspitam i na kraju odlučim...

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Poruka
    455
    Zahvalio se
    138
    Zahvaljeno 131 puta na 99 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Lepo sam podjubrio zgorelim stajnjakom vinograd.
    Poslusao sam I Rntuzijasta I stavio malo vise od pola case jogurta npk 8 :16:24 zajedno sa stajnjakom.
    Merio sam I to je 75 gr.
    Iskopao sam lucni kanalic desetak santimetra od loze sto jeoko 20 I vise cm od centra korena.
    I onda sam zemlju vratio.

Sada se skonctrisem na orezivanje u februaru.
    Dilema jednostruki ili dvostriki gijo.
    Mada je to za februar nebitno.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Poruka
    2
    Zahvalio se
    2
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozdrav dobri ljudi. iscitao sam par tema i stvarno video predivno orezane i negovane biljke i sredjene spalire
    zasadio sam neki dan 15-ak kalemova sto ljane, moldove, demir kapije na novom spaliru u basti . U rasadniku mi je receno da posto je izuzetno topla jesen ne zatrpavam parafinisane kalemove skroz, vec samo obilno zalijem prilikom sadnje , al me interesuje onako vase strucno misljenje da li kasnije ako najave veci minus tokom januara da ih ipak zatrpam i utrapim sitnom zemljom, pa kasnije pred vegetaciju otrpam ili ne?

I jos jedno pitanje posto sam apsolutni pocetnik u uzgoju grozdja. Na dve teme sam procitao o zimskom/ranoprolecnom orezivanju.
    Jednogodisnje kalemove kazete treba seci "u glavu" radi razvoja korenovog sistema, OK to je jasno, mada samo da potvrdim da li to znaci da se uklone svi lastari, bukvalno sve do kalemljenog mesta da ne ostane ni jedan pup/okce? Ili ostaviti bar jedno okce do kalemljenog mesta najlepse razvijenog lastara kako sam ja protumacio neke druge pa imam dilemu :).

Član Srđan.Sokol avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Poruka
    142
    Zahvalio se
    14
    Zahvaljeno 63 puta na 33 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    posadio si mozes da ga nagrnes zemljom sto da ne nece da mu skodi...sam si napisao pred vegetaciju ga odgrnes kad prodje opasnost od mraza i smrzavanja...a sto se orezivanja tice nista nediraj tako kako si dobio od kalemara ostavljas ga da raste celu sledecu godinu...pa tek sledecu godinu ide rezidba u glavu na 2 oka i onda se dalje formira...

12. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Srđan.Sokol na ovoj poruci:

knezilija (Juče)

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Poruka
    142
    Zahvalio se
    22
    Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozdrav. Gdje se mogu naći kvalitetne sadnice vinove loze, vinske sorte??

Strana 17 od 17 PrvaPrva ... 7151617