Zeleno orezivanje voćaka

tragtor

Član
Učlanjen(a)
11 Avg 2007
Poruka
20
Lokacija
Bač
Za kajsiju jedino važi da se vrši zeleno orezivanje svake godine, ali nemam pojma u koje vreme tačno se to radi. :sta:
 
Odg: Zeleno orezivanje vaćke

krajem jula - početkom avgusta.
kajsija ima vremena da se oporavi od orezivanja i srećna dočeka zimu.
seče se 1/3 do 1/2 od godišnjeg porasta u zavisnoti od toga koliko je grana izdžikljala.
do kraja se seku grane koje idu prema unutrašnjosti krošnje.
ako su velike vrućine i suša (a obično jeste) kajsiju posle skidanja roda treba zaliti s 40-50l vode.
 
Odg: Zeleno orezivanje vaćke

Dali se još neke voćne vrste mogu seći u toku leta, mislim da li se mogu orezivati.
 
Zelena rezidba je skoro pa isto tako značajna kao i rezidba na zrelo. Samo što se zelenoj malo pažnje posvećuje!
 
U višnji smo od podizanja do sada obavezno radili zelenu rezidbu i jasno zimsku rezidbu, a ove godine (4. vegetacija) ću vidjet hoću(stići) radit ili ne. A u jabuci već par godina neradim zelenu rezidbu već koristim regulator rasta Regalis.
 
U višnji smo od podizanja do sada obavezno radili zelenu rezidbu i jasno zimsku rezidbu, a ove godine (4. vegetacija) ću vidjet hoću(stići) radit ili ne. A u jabuci već par godina neradim zelenu rezidbu već koristim regulator rasta Regalis.
Ajd, molim te reci mi kada i šta to radiš na višnjama, jer ja imam oko 350 stabala od jesenas posađenih, do pune rodnosti. Lepe su, ali me interesuje može li bolje. I još nešto, da li može zelena rezidba i u šljivi i kada?
Hvala unapred!
 
U višnji smo od podizanja do sada obavezno radili zelenu rezidbu i jasno zimsku rezidbu, a ove godine (4. vegetacija) ću vidjet hoću(stići) radit ili ne. A u jabuci već par godina neradim zelenu rezidbu već koristim regulator rasta Regalis.

Ako može i neki info za ovaj regulator rasta :)

edit: bacio sam malo pogled o čemu se radi, zvuči ok, mada, za 1ha ti treba malo jače od kilograma a cena je oko 140e za kg. Izađe jeftinije zelena rezidba :)
 
@zupa100: Na višnji (uzgojni oblik vaza) u zelenoj rezidbi skidam one grane koje gledaju u sredinu krošnje, rastu okomito, zasjenjuju... i nisu mi potrebne za daljne formiranje krošnje.

@valhalla: Može info. Regalis koristim u kolilčini od oko 2-2,5 kg /ha (ili nekad i manje od 2 kg). Količinu određujem na osnovu prošlogodišnjeg opterećenja voćnjaka urodom, kondicije voćnjaka, na osnovu prošlogodišnje gnojidbe, količine cvijeta za tekuću godinu, planirane gnojidbe za ovu (tekuću) godinu, na osnovu količine oborina u predhodnoj godini, jačine rezidbe... Aplikaciju radim na samom kraju cvatnje jednokratno (odjednom cjelu planiranu količinu regulatora) ili na dva puta po pola doze 50/50 % ili 60/40 %, a drugi tretman odradim nakon cca 2-3 tjedna. Pri tome trošim 1000 l/ha škropiva.
 
Bome, zelena rezidba može i dosta skuplje da izađe, dosta je to velik posao.
A po nekim literaturnim podacima, Regalis bi trebalo upotrebiti 3-4puta u toku vegetacije, prvi put negde u precvetavanju, a potom svake 2-3 nedelje. Pri tom koristiti, kao što je Bećarina pusta rekao velike količine vode, 1000l/ha.
Regalis je biljni regulator rasta, koji usporava biosintezu giberelina, fitohormona koji sprečava diferecijaciju rodnih pupoljaka za narednu godinu. Pored ove uloge, regalis sprečava pojačan rast i razvoj mladara, a time smanjuje bujnost.
 
..da li može zelena rezidba i u šljivi i kada?

Itekako, šljiva izvrsno reaguje na zelenu rezidbu. Ja radim u 2 navrata, skidam višak prirasta do osnove sredinom maja dok su mekani (crveni). Drugi put krajem juna, prije početka razvođenja takođe odbacimo višak.

fitohormona koji sprečava diferecijaciju rodnih pupoljaka za narednu godinu...
Pa jel to znači da smanjuje i rodnost? :sta:
 
Pa ako imaš manji broj dobro diferenciranih rodnih pupoljaka, manji ti je i rodni potencijal, što ne mora da znači da će i rod da bude umanjen. Dešava se da je rodni potencijal dobar, a da zataji cvetanje ili udari neki mraz!
 
Ljudi, izgleda da nisam bio dovoljno jasan. Ajd ovako - planiram da jesenas šljivu stenlej (120 komada), drastično orežem, jer to je otišlo u nebesa. Prethodnih 3. godine sam radio od 7 - 22 sata, nisam imao vremena da živim a kamo li da orežem šljive, pa je to sada lom. Početkom godine sam dobio otkaz, tako da sada imam vremena i na pretek, pa ću jesenas uz motornjak i radikalke da ih svedem na razumnu meru. Korov nije imao jer sam prskao totalnim, đubrio ih redovno, i štitio korektno. Rađaju svake druge godine, valjda zbog toga što ih nisam rezao, a ove godine su ponele strast božja.
E sad, krenule su neke vodopije iz osnove, tako da mogu da ih ostavim da budu osnove (možda?) a ostale da skinem.
Da li dobro razmišljam ili grešim, voleo bih još neko mišljenje.
Hvala unapred!
2s82yra.jpg
 
Vidim da je u dobroj kondiciji, a sad mi je jasno jer kažeš da je u 12. godini. Razmak je veliki, čini mi se 5x5? Moj ti je prijedlog da oslobodiš centar krune i tako je osvijetliš a skeletne grane skratiš ne neku razumnu mjeru. Vjerovatno ih treseš pa potkupljaš? Vodopije koje rastu u vertikalu ukloni do osnove, a one koje rastu pod uglom probaj što više da razvedeš žicom - isplatiće ti se. Te grane će ti biti nasljedne u narednim godinama. Nemoj drastično uklanjati starije grane, već najbolje da to što toliko nisu orezivane popraviš u 2-3 godine, pa tako nećeš ni izgubiti mnogo na prinosu. Sve grane koje se ukrštaju ukloni, a skeletne koje su mnogo debele i visoke prikrati testerom ne neko od bolje razvijenih bočnih razgranjenja koje idu prema periferiji.

Na jesen ih okreči, da se kora na stablima podmladi i usjaji :ppozdrav:
 
Vidim da je u dobroj kondiciji, a sad mi je jasno jer kažeš da je u 12. godini. Razmak je veliki, čini mi se 5x5? Moj ti je prijedlog da oslobodiš centar krune i tako je osvijetliš a skeletne grane skratiš ne neku razumnu mjeru. Vjerovatno ih treseš pa potkupljaš? Vodopije koje rastu u vertikalu ukloni do osnove, a one koje rastu pod uglom probaj što više da razvedeš žicom - isplatiće ti se. Te grane će ti biti nasljedne u narednim godinama. Nemoj drastično uklanjati starije grane, već najbolje da to što toliko nisu orezivane popraviš u 2-3 godine, pa tako nećeš ni izgubiti mnogo na prinosu. Sve grane koje se ukrštaju ukloni, a skeletne koje su mnogo debele i visoke prikrati testerom ne neko od bolje razvijenih bočnih razgranjenja koje idu prema periferiji.

Na jesen ih okreči, da se kora na stablima podmladi i usjaji :ppozdrav:

Dragi moj @vocar, koliko ja vidim Bog mu je "nacrtao" dokle moze da ih reze...msm vidi se po cvetu..znaci , @vocar je 100% u pravu ali gledaj da spustis rod nize...ako ih beres trebace ti jedan dobar alpinista...Znaci makaze "radikalke", ostra testera i "kolji kume" i to na zeleno, i ovo sto je rekao cenjeni @vocar..jbg moje misljenje...

S postovanjem , pozdravio sam Zorana Cvetkovica "Flory-a" Vas Misa i naravno ziveli
 
:sreca:Kolega @Vocar objasnio stvar. Ima sličnih objašnjenja ovde još, na nekoliko mesta sa pisao o tome.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh