Negovanje vina

zupa100

Član
Učlanjen(a)
20 Feb 2011
Poruka
959
Lokacija
Aleksandrovac Župa
Evo, vino je završilo proces fermentacije, pretočeno je jednom. Cilj pretakanja je da se vino skine sa taloga i dobije onu željenu bistrinu. Sam proces pretakanja trebao bi da izgleda ovako:
Izabere se lep i sunčan dan, spremi se sud (najčešće plastičan zbog lakšeg pranja kasnije) i istoči se u njega. Onaj ostatak, vinski talog se takođe istoči, i bure se hladnom vodom ispere onoliko puta da bude čista voda kada se otače.
Iza toga se vino vrati u bure, lepo se zapečati gornji čep (vranj) i pusti se da odležava još izvesno vreme. Takvo vino još nije spremno za konzumaciju, to je mlado vino i vrlo teško za organizam. Međutim, ekstremni ljubitelji dobre kapljice, ga radosno piju odmah po pretakanju. Oni će vam reći da mu ništa ne fali, ali nije tako.
Takvo vino je spremno za konzumaciju negde oko nove godine, Božića, kada bi trebalo da se još jednom pretoči, postupak je isti, s tim što treba izabrati vedar i veoma hladan dan, iz prostog razloga da bi vino na minusu zadržalo svoja svojstva. Naravno da je u podrumu temperatura u plusu, ali je ipak hladno. Ali, to je tema za vreme pred novu godinu.
Pozdrav!
 
Izgleda da spadam u onu grupu "ekstremnih" iz gornjeg posta. Naime, vino je sasvim lepo "leglo", i neki dan sam sa gostima (8-og. novembra Mitrovdan), na krsnoj Slavi konzumirao vino. Prelepo! Između ostalih gostiju bili su dva profesionalna tehnologa, koji su mu dali visoku ocenu. Bojeći se kako će to izgledati, kupio sam "za svaki slučaj" Rubinov roze, niko ga nije pipnuo!
Pozz:osmeh:
 
E, pa prijatelji, nešto ste mi se usamili na ovoj temi.
Da Vam se pohvalim, probali smo vino, posle prvog pretakanja.
Šta da Vam kažem, tehnolog traži da većina ide u barik.
Ko će toliko da čeka ?
 
Noco, kad je moranje nije pitanje. Nije lud tvoj tehnolog što predlaže da vino odleži u buradima, još ako su hrastovi, ih. Mlada vina su teška i nezgodna za piće, najbolja budu tamo negde oko Božića. Do tada snalazi se kako znaš i umeš. :haha::ppozdrav:
 
E, za to sam se pobrinuo prošle i pretprošle godine(imaće dok ne stigne nova proizvodnja).
Ja ovogodišnje vino ne pijem pre proleća(nalivanja u boce).
Tehnolog neka radi svoj posao(komercijalna proizvodnja), a ja ću svoj(u kućnim uslovima).
Inače barik obavezno hrastov.
 
znači , vino je odlično...čestitam!
Moje je dobro, ali ja to radim sama..oko 2000 litara..nemam neke uvijete, ali borim se.Ne držim vino u drvenim bačvama jer mi je to teško za održavanje.Imam nekoliko rosfrajnih tankova..od velikih do malih...i pokazalo mi se dobro. Ja sam u hrastovu bačvicu od 100 litara stavila jabukovaću..pa će kroz nekoliko godina biti dobar kalvados, a sad spremam 50 l rakije od vina ..za vinjak. Jabukovaća več stoji godinu dana...:osmeh:
Eto...toliko moji vinogradari i vinari..pozdrav iz prigorja!
 
Nije to ni mala količina.
Da nisi malo preskromna "dobro" ?
Prodaješ li, imaš li registrovan podrum, može li se u Hrvatskoj prodavati "na crno", koje su cene, ako nije previše pitanja ?
Meni deluje da svoj posed obrađuješ iz ljubavi, ali verujem da se može i zaraditi, bar da se pokriju troškovi.
Pozdrav !
 
Ja se godinama bavim financijama i imam svoju firmu...Do sada sam kupovala grožđe i za svoje potrebe radila vino..Ali tata mi ostario..dao vinograd i voćnjak u dosta lošem stanju..Radim dvije sezone..i napravila sam prekrasni vinograd,,podsadila cijepove..pa iskrčila pola starog voćnjaka..posadila sve vrste voćaka..od mušmule,oskoruše pa do aronije..oko 50 komada. Zatim smo naslijedili zemlju od strane supruga..tam sam napravila štalu i kupila ovce..Eto..postala sam poljoprivrednik...ništa ne zarađujem..velika smo obitelj..sve pojedemo i popijemo..a imam i veliko društvo..puno prijatelja i prijateljica. Ovce ću vjerojatno jednog dana prodavati.
Ali konačno sam sretna i zadovoljna..Taj posao me opušta..jedva čekam rezidbu..
pozdrav
 
Marina, baš me je iznenadio i obradovao tvoj post. Koja volja, koje odricanje. Svaka Ti čast. Želim Ti da u narednom periodu koji dolazi i finansijski napredak kakav zamišljaš. Biti poljoprivrednik uopšte nije lako ali je mnogo lepo, naročito kad počne da stiže na rod ono za šta si se mučila. Svaka čast i veliki pozdrav! :ppozdrav:
 
Marina, Ti si moj Idol !!! Ja maštam o toj situaciji da opušteno radim na poljoprivredi, a da ne moram da jurim neku zaradu.
Na žalost, za sada, to nije moguće.
Bojim se da će biti moguće, kada više ne budem mogao, aktivno, da radim i uživam u plodovima.
Pozzz !
 
Nazad
Vrh