Gajenje koka nosilja - slobodna varijanta

  • Začetnik teme giovanni
  • Datum pokretanja
Meni evo vec druga nedelja kako koke je nosivost koka katastrofalno losa, od 16 koka od kojih je 5 mladih nosilja starosti 8 meseci, 3 su neke domace i 8 su starije koke nosilje prosle poslednjih 10 dana je 3,4 i jdnom je bilo 5 jaja od aprila pa do prosle nedelje nosivost je bila u proseku 8 do 12 jaja. Koke su na otvorenom dobijaju kukuruz ujutru i uvece, travu 2 puta preko dana i jednom im dajem stocno brasno pomesano sa premiksom i hlebom. Nista nisam menjao u ishrani i ne znam sta im je dodje mi da ih sve pokoljem ostavim ove domace i sacekam da mi mladi pilici pronesu>
 
U stresnim periodima kao što je prošlih 10 dana (velika temperaturna variranja) treba pojačati hranu vitaminima a to što si naveo da im daješ verovatno nije dovoljno.
 
Meni evo vec druga nedelja kako koke je nosivost koka katastrofalno losa, od 16 koka od kojih je 5 mladih nosilja starosti 8 meseci, 3 su neke domace i 8 su starije koke nosilje prosle poslednjih 10 dana je 3,4 i jdnom je bilo 5 jaja od aprila pa do prosle nedelje nosivost je bila u proseku 8 do 12 jaja. Koke su na otvorenom dobijaju kukuruz ujutru i uvece, travu 2 puta preko dana i jednom im dajem stocno brasno pomesano sa premiksom i hlebom. Nista nisam menjao u ishrani i ne znam sta im je dodje mi da ih sve pokoljem ostavim ove domace i sacekam da mi mladi pilici pronesu>
Daj im koncentrat, i videces kako mogu da nose
 
U stresnim periodima kao što je prošlih 10 dana (velika temperaturna variranja) treba pojačati hranu vitaminima a to što si naveo da im daješ verovatno nije dovoljno.

Bas sam danas razmisljao da nije i to upitanju, primetio sam da poslednjih dana pojedu sav kukuruz koji im dam a uvek im je ostajao i ujutru i uvece a uvece im se guse otegnu do zemlje koliko su pune, nadam se da ce sa poboljsanjem vremena i njihova nosivost da se poboljsa inace odose u lonac



Daj im koncentrat, i videces kako mogu da nose

Da sam hteo da im dajem koncentrat to bih radio od prvog dana, pokojni deda je uzimao koke stare 18 meseci sa farme rano u prolece i one su nosile celo leto i jesen kao lude bez zrna koncentrata, ove mlade zezaju od kad su pronele ponasaju se kao tovljenici samo jure zamnom kad me vide samo bi da jedu a jaja sitna i nikakva, pa domace koke mi vise jaja snele njih 4 od februara do sada nego li ove koje sam platio 3k dinara cak i matore nosilje su snele vise jaja od njih, znaci bruka. Pre nego sto sam ih uzeo raspitao sam se kod komsija i svi su rekli nosice bez koncentrata ako su na otvorenom i imaju pristup travi to mi je i prodavac kod koga sam ih kupio potvrdio.
 
Da sam hteo da im dajem koncentrat to bih radio od prvog dana, pokojni deda je uzimao koke stare 18 meseci sa farme rano u prolece i one su nosile celo leto i jesen kao lude bez zrna koncentrata, ove mlade zezaju od kad su pronele ponasaju se kao tovljenici samo jure zamnom kad me vide samo bi da jedu a jaja sitna i nikakva, pa domace koke mi vise jaja snele njih 4 od februara do sada nego li ove koje sam platio 3k dinara cak i matore nosilje su snele vise jaja od njih, znaci bruka. Pre nego sto sam ih uzeo raspitao sam se kod komsija i svi su rekli nosice bez koncentrata ako su na otvorenom i imaju pristup travi to mi je i prodavac kod koga sam ih kupio potvrdio.

I ti bi se napio od tankog spricera samo sto oni broje case a ne kolicinu vina. Pa kad saberes gde si, tu si.
 
@MilanM
One su na farmi hranjene sa odgovarajucom smesom za koke nosilje. Kada je procenat nosivosti opao za isplativost drzanja na farmi, vlasnik ih je prodao. Trebao si nastaviti barem priblizno slicnom hranom da ih hranis i ne bi bilo problema. To je bio sok za njih i normalno da se odrazilo na nosivost. Ako zelis da koke nose moras ih hraniti sa odgovarajucom hranom. Jaje ima u sebi puno proteina i da bi se stvorilo moras kokama dati proteine. Kukuruz ima samo 9% proteina a za travu ne znam da li uopste ima, pa ti sada vidi sta ti je raditi.:ppozdrav:
 
@Dusko58

Zato im ubacujem u ishrani pored kukuruza i trave stocno brasno koje ima 15% proteina, dajem premiks za koke nosilje i uvek dobijaju zveze zelenilo(listove kupusa,cvekle, luka, salate...) to je recept kojim je deda decenijama hranio kokoske osim premiksa koji im nikada nije davao i uvek su imale najvecu nosivost preko leta, mislim da je uzrok u poremecaju nosivosti kod nosilja hladnije vreme posto domace koke nose normalno kao sto su nosile pre zahladjenja. Nisam jedini koji hrani koke na ovaj nacin tako hrane svi u okolini neki im samo daju ujutru kukuruz uvece psenicu a koke ceo dan provedu napolju na ispustu i opet je solidna nosivost.
 
Nisi ti mene razumeo dobro.
Ta hrana nije dovoljna za kokoške koje su namenjene intenzivnoj eksploataciji (a takve se danas samo i prodaju), jer njihov metabolizam zahteva jaču hranu od kukuruza sa nepunih 9% proteina i stočnog brašna koje teoretski ima 15% proteina, ali koji su jako slabo iskoristljivi za organizam kokoške.
Takođe, vitaminska inekcija im neće biti dovoljna, nego ti lepo nabavi sojine sačme i dodaj u hranu barem 10% da bi se znatno popravila nosivost.
Sa hlebom samo varaš i sebe i kokoške.
Ako ciljaš na eko proizvodnju onda tu ne dolazi u obzir da se daje premiks, ali i nosivost je tada manja, pa je srazmerno tome cena eko-jaja veća.

I sam kažeš da domaćim kokoškama ne smeta variranje temperature a ovim hibridnim smeta, ali zato je produkcija hibridnih dosta veća nego domaćih. To je mač sa dve oštrice.
 
Nisi ti mene razumeo dobro.

Takođe, vitaminska inekcija im neće biti dovoljna, nego ti lepo nabavi sojine sačme i dodaj u hranu barem 10% da bi se znatno popravila nosivost.
Sa hlebom samo varaš i sebe i kokoške..

Ocu ja da im ubacim sojinu sacmu al nema to u Nisu, bar ja nisam naso, po prodavnicama stocne hrane kazu to kod nas nema trazi severno od Nisa
 
Nova tura
qnqq8n.jpg
 
Druze slike iz tvog objekta su za katalog koji nosi naslov "Ovako treba i ovako se radi". Tura od mene.:ppozdrav:
 
Ono sa niplicama mislim taj tekst ide uz ovu fotografiju Robins dugujem turu za brisanje viska.a o tome kako nadju niplicu neposredno poslem izlaska iz inkubatora moram nekoga pitati HI.
25ewcgm.jpg
 
Ima ovde u Zrenjaninu u mom komšiluku prodavnica stočne hrane koja prodaje jednodnevne piliće nosilja i koke od 18-19 nedelja. Nisu im sečeni kljunovi jer ja sam uzimao jednodnevne piliće dve godine a moja baba iz Elemira uzima koke od 18 nedelja. Gledao sam kod nje ni njenim nosiljama nisu sečeni kljunovi. :ppozdrav:Mogu da pitam za cenu ako hoćeš :osmeh:
 
Ja sam naručio 25 koka nosilja.Ja ih hranim koncetratom i prekrupom(kukuruz,ječam,detelina,suncokret).
 
Posto je ova tema aktivna, mislim da je najbolje da ovde postavim pitanjce. Primetio sam da mi koke (imam jato od 16 koka od kojih su 5 nosilja starosti godinu dana, 7 domacih starosti 9 meseci i 4 domace starije od godinu dana) imaju crni izmet, jedna je malopre imala vodjikav izmet. Koke su pustene napolju uglavnom se setaju po suvoj podlozi natkrivenoj, ujutru dobijaju kukuruz, popodne im izmesam hleb, premiks za koke nosilje, kuvanu psenicu i mesavinu koncentrata i stocnog brasna, sve to zamesam sa mlakom vodom, uvek imaju vodu koju sam dok je bio onaj minus menjao nekoliko puta u toku dana mlakom vodom.
 
Ako su vesele,imaju apetit ne sekiraj se.Bitno je da nemaju krvav proliv i beli proliv.Sve ostalo moze biti rezultat konzumirane hrane,a redja stolica unos viska vode.Pile ili kokoska nema malu i veliku nuzdu.Znaci ukoliko ima potrebu za izbacivanjem viska tecnosti,stolica ce biti redja.To se prati,ali ne treba dramiti.
 
Bolje da pitam na vreme, vesele su i jedu kao ale, kad me vide sa kofom u ruci sjate se sve oko mene ne mogu da prodjem, predhodnih mesec dana nosivost je bila od 25 do 50% dnevno, mislim da to za ovako hladne dane nije lose
 
Nazad
Vrh