Gajenje koka nosilja - slobodna varijanta

  • Začetnik teme giovanni
  • Datum pokretanja
Danas sam uzeo 20 pilica od nosilja. Recite mi sta sad i kako po nekom vasem misljenju? Posto sam sada prvi put ovo uzeo dosad sam kupovao gotove nosilje ali mi trenutno ovako sad jeftinije, tj. manje sam para u startu dao!


"Pilica od nosilja"- meni nejasno a ne znam ostalima
 
Imam 60 koka nosilja...30 je pocelo da nosi a za mesec dana ocekujem i drugih 30,pocele su da mi nose 2 nedelje ranije.Interesuje me da li to ok...
 
Pozdrav.. Ako moze pomoc,imao sam 6 koka ,domacih,nalegao sam jos 20 ,nakon 4 mjeseca sam spojio sve,u jatu su 4 horoza i 16 kokica,s tim da sam jutros nasao 2 mlade kokice uginule,dosta perja,nije ni lisica ni kuna,nema znakova davljenja,horozovi naskacu jos na 2 koke,starije,al bas naskacu,kao da ih terorisu,sta bi mogao biti uzrok uginuca? Hvala
 
Mnogo ti je to petlova za tako malo kokoski.Pogledaj ispod krila tih uginulih da li imaju rane od petlovih kandzi.
 
Imam 15 nosilja koje ce za oko mesec dana poceti da nose jaja. Razmisljam da im nabavim jednog petlica. Inace ih drzim slobodno pustene po dvoristu. Jel petao moze da im podigne nosivost ili da im smanji?
 
Petao pomaze inace ces se spoticati o kokos po dvoristu.Samo moj je predlog da se nabavi neki manji petlic .Po mogucstvu dzvrdzan ili leghorn oni su manji a zestoki.Ne valja brama ili neka krupna rasa jer su preveliki i preteski su za njih.

- - - - - - - - - -

Pozdrav.. Ako moze pomoc,imao sam 6 koka ,domacih,nalegao sam jos 20 ,nakon 4 mjeseca sam spojio sve,u jatu su 4 horoza i 16 kokica,s tim da sam jutros nasao 2 mlade kokice uginule,dosta perja,nije ni lisica ni kuna,nema znakova davljenja,horozovi naskacu jos na 2 koke,starije,al bas naskacu,kao da ih terorisu,sta bi mogao biti uzrok uginuca? Hvala
Mozda su ih te starije ubile ,starije mogu ponekad da budu nemilosrdne.
 
Pozdrav dobri ljudi. Pratim ovaj forum vec duze vreme , procitao sam skoro sve teme vezane za zivinarstvo i sad mi je glava toliko puna razno raznih informacija da sam sav zbunjen i planiram da krenem ispocetka hehe
Sad za koji dan kad otopli jos malo zelim da kupim neke rasne koke i da ih pustim u avliju da mi nose jaja iskljucivo za licne potrebe.. Konkretno su mi zapale za oko rase srebrna talijanka i leghorn. E sad mene zanima dali u takvoj slobodnoj varijanti prisutnost petla igra neku ulogu? Konkretno me zanimaju nosivost i kvalitet jaja, oplodjenost jaja , inkubiranje i dalja exploatacija me ne zanimaju.
 
Pozdrav i tebi, a jel te zanima sreca tvojih koka ako da onda im nabavi petla i srecne one srecan ti :ppozdrav:

Njihova sreca me i ne zanima bas nesto preterano, nisu mi to kucni ljubimci.. sve ce to u loncu jednog dana zavrsiti ;)
S druge strane ako ce srecne koke da nose vise jaja onda zasto da ne :p
Jos jedno pod pitanje. Dali se u drzanju nosilja u slobodnoj varijanti takodje mora brinuti o vitalnosti koka? Odnosno dali se hrana mora ogranicavati da bi koke ostale vitalne i da im nebi opala nosivost?
 
Pozdrav dobri ljudi. Pratim ovaj forum vec duze vreme , procitao sam skoro sve teme vezane za zivinarstvo i sad mi je glava toliko puna razno raznih informacija da sam sav zbunjen i planiram da krenem ispocetka hehe
Sad za koji dan kad otopli jos malo zelim da kupim neke rasne koke i da ih pustim u avliju da mi nose jaja iskljucivo za licne potrebe.. Konkretno su mi zapale za oko rase srebrna talijanka i leghorn. E sad mene zanima dali u takvoj slobodnoj varijanti prisutnost petla igra neku ulogu? Konkretno me zanimaju nosivost i kvalitet jaja, oplodjenost jaja , inkubiranje i dalja exploatacija me ne zanimaju.

Ako te zanimaju samo jaja, onda je leghorn idealna nosilja. Mada ni italijanka ne zaostaje za leghornom. Samo imaj u vidu da je to vrlo temperamentna zivina, moras joj obezbediti veliki ispust. Onda joj mozes davati hranu po volji jer ce ona u prirodi naci sve sto joj treba, a hranu ce jesti samo po potrebi. Mana im je jedino sto daju jako malo mesa, ali znaju da snesu i po 300 jaja. Sa druge strane imas rase koje su i dobre nosilje, a imaju i dovoljno mesa, kao sto je australorp, somborska kaporka,... One su dosta mirnijeg temperamenta i ne treba im veliki ispust, dovoljno im je dvoriste.
 
Da samo jaja, zato sam i hteo leghorna, meso me ne zanima za to imam tovne pilice i par gusaka za praznicke paprikase :) ... Avlija u koju hocu da pustim kokice je oko 160-170 kvadrata dali je to dosta za 10ak-15ak leghorna? Posto imam vec kukuruz , sojinu i suncokretovu sacmu onda bih samo dodao kredu i premix (gebi , patent ili nesto trece ako neko preporuci) i mesao bih sam hranu po recepturi. Plus naravno kao i svaka domacinska kuca u tu avliju bi bacali razno razne odpatke nase baste i kuhinje. Korov , peteljke , ostatke od sargarepe , krastavca , kore od lubenica i dinja, stari hlep itd..Ma sve :osmeh:
 
Ja da sam iz Sombora gajio bih somborsku kaporku. Iovako mi se sviđaju kako izgledaju i kako se ponašaju i kako nose. Pošto sam bliže Banatu sviđa mi se i kako se ponaša banatska gološija e to je jedna veoma izdržljiva kokoška, nije zahtevna a uvek joj je puna guša hrane.
 
Ako ovo iskustvo sa nosiljama prodje dobro i pokaze se kao isplativa zanimacija onda bih u buduce probao tako nesto poput somborske kaporke ili saseksa... Jer bi to onda bila perfektna kombinacija za jaja , meso a i izrazen roditeljski instikt je takodje veliki plus.. Bacis malo slame po coskovima avlije i pustis ih da se same razlegu i izvedu male.. Sve full prirodan proces
 
Za početak možeš da uzmeš i avlijanere. Izdržljivi su i jeftini, mada ćeš imati manje jaja. Drži sezonu pa vidi kako ti odgovara.
 
Poz ekipa , ukoliko bih uzeo male pilice nosilje i gajio ih iskljucivo za slobodan ispust u avliji cisto da imam jaja za kucne potrebe dali je bas neophodno da se uradi ceo proces pripreme ,vakcinacije itd ili to nije potrebno za slobodan ispust i kucne potrebe? Ja sad imam nosilje godinu dana stare u avliji i prezadovoljan sam , nosivost oko 80-90% , jaja svaki dan pa cak i u sred teske zime, prodrzljive su pa jedu i otpatke iz kuhinje tj pomije i nista im nefali.. Sta mislite?
PS. treba uzeti u obzir da ja neciljam na to da imam 98% nosivost kao neki profesionalci ovde nego eto cisto da spojim lepo i korisno u dvoristu ;)
 
Moj ti je savet da uzmeš domaće koke. Ali ovde nisu tema domaće koke već nosilje u slobodnom sistemu gajenja tako da ne bih da skrećem s teme...
 
Nazad
Vrh