Gajenje koka nosilja - slobodna varijanta

  • Začetnik teme giovanni
  • Datum pokretanja
G

giovanni

Guest
Molim vas,ko ima iskustva u gajenju koka nosilja po podu?Koliko se isplati takva proizvidnja jaja,i sta bi trebalo sve preduzeti da bi proizvodnja jaja bila priblizno produktivna kao u kavezima.Pocetnik sam u ovom poslu,pa vas molim da odgovorite sto preciznije.
 
Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

Držanje koka nosilja na podu je praksa koja se koristi samo kod matičnog jata, tj. to su kokoške koje nose jaja za inkubaciju. Tu, naravno, ima i petlova.
Mnogo manje prostora je potrebno za kavezni sistem držanja.
Ako baš insistiraš na podnom sistemu, napiši opširnije koliko kokošaka planiraš da držiš i kakav objekat imaš.
 
Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

E,ovako: Imam objekat tipski,rekao bih, duzine 30 m. sirine 4m. i visine oko 3.5m.Sa ventilaciom na plafonu i prozorima na bocnoj strani zgrade.Plafon je uradjen stiroporom debljine 5 cm. a krov klasicno pokriven crepom.Namera mi je da u njemu drzim oko 600 koka nosilja konzumnih jaja,okacivsi gnezda na zidove kao kod koka za maticno jato.Gde gresim?

Veliki pozdrav
 
Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

Po meni grešiš u tome što ne uzmeš kaveze i na tolikm prostoru držiš mnogo više nosilja, koliko je meni poznato nosiljama pada produktivnost ako imaju slobodu kretanja.
 
Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

Samo da se osvrnem na Čugijeve primedbe.

Toliki objekat je šteta ispuniti sa toliko malo nosilja. Nabavi ti lepo kaveze i u taj objekat smesti mnogo više nosilja.
Logično je to namenjeno za kaveze, zbog visine objekta a i zato što kažeš da su prozori sa strane a gore ventilacija, tako da se ne stvara promaja koja je štetna za kokoške u kaveznom načinu držanja, a da ipak imaš sigurno odvođenje suvišne vlage i drugih isparenja.
Širina samog objekta je dovoljna za postavljanje dva reda kaveza.

Ako baš insistiraš na podnom sistemu onda je taj objekat sigurno dovoljan za 600 kokošaka. Tu je problem otežanog sakupljanja jaja i većeg procenta škarta. Takođe, problem je i povećana potrošnja hrane što zbog samih kokošaka koje troše više energije, a i rastur hrane je neizbežan. Dalji problem naseljenost. Napr. uvek postoji mogućnost da se u objekat uvuče neka druga životinja kao mačka, i kokoške se poplaše, trče na gomilu i tada je neizbežno da nekoliko budu izgražene... Sa takvim problemima se redovno suočavaju oni koji odgajaju kokoške nosilje. Naravno, i procenat nosivosti je uvek manji kod podnog držanja.
Pozdrav.

Najbolje je da se o ovome posavtuješ sa nekim veterinarom koji radi na farmi nosilja, ili još bolje sa veterinarom koji radi u nekoj inkubatorskoj stanici.
 
Izgradnja kokošinjca za podno držanje koka nosilja

Ima li neko da me uputi kako da napravim kokošinjac za cca 100 koka koje ne bih da držim u kavezima nego onako da imaju slobodu kretanja i čeprkanja, tek da imaju gdje prenoćiti i snijeti jaje?
Unaprijed hvala
 
Odg: Izgradnja kokošinjca za podno držanje koka nosilja

Po nekoj tehnologiji bi trebalo biti do 7 do 8 koka po m2 a na trecinu te povrsine bi bilo dobro postaviti sedala od letvi jer koke a narocito laka linija nosilja voli da se penje na njih i tu provede veci deo dana. Za 100 koka bi trebalo imati do 10 gnezdnih mesta i obezbediti osvetljenje koje moze biti prirodno ili vestacko. Osvetljenje ne bi trebalo da se mesa jer im to ne odgovara a duzina trajanja svetla bi trebalo biti bar 16 sati. Na podu je najbolje imati prostirku od drvene suske ili seckane slame. Od opreme ne bi bilo lose omati jedan ventilator za i na 100 koka ide 6 nipl pojilica i do 3 hranilice. Ako su koke dobre i ako se napravi dobar objekat od njih se moze imati i preko 90 jaja dnevno.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1244203164[/time]_________________________________________________
za koke se preporucuje i da se u jednom delu postavi korito ili neka posuda sa peskom u kome bi koke vrsile tzv. suvo pranje.
 
Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

Cao, ja sam jos noviji u ovome, jos uvek sam na planovima! Skapirao sam da je mnogo produktivnije drzati koke u kavezima pa me interesuje koliko kostaju kavezi i gde se mogu najpovoljnije nabaviti? interesuje me i koliko koka stane u jednom kavezu? Hvala unapred...
 
Odg: Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

imas razne kaveze,ja sto imam trebalo bi da stane 120 komada(5 kom. u jedan box a ima 24 boxova)medjutim ja stavim samo 96 u jedan kavez (4 kom.u box)
a cene se krecu 1.5-2.5 eura po koki(to su polovni kavezi)
 
Odg: Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

Vosi, hvala na informaciji, a da li slucajno znas gde ima da se kupe polovni kavezi! Ja bih krenuo sa 12 boxa ( 48 koka ), cisto zbog trzista, a ako sve bude u redu naravno da bih i povecao... ::super::
 
Odg: Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

probaj u oglasima ili na inernetu u kupujem-prodajem
 
Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

ja sam pre mozda mesec dana nasao u poljooglasima polove kaveze za koke.
za 120 komada 120eur polovni. taj kavez ti ide u slovo A.
covek je bio iz temerina. ako te interesuje mogu pogledat di mi je broj.
 
Odg: Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

za 120 evra nije skupo samo u kakvom su stanju?
 
Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

kako je meni pricao zakljucio sam da je dobar. sa automatkim pojilicama.
smanjio je kapacitet pa ma par kaveza viska.
 
Odg: Odg: gajenje koka nosilja po podu,slobodna varijanta, mane i prednosti

dakilimar je napisao(la):
ja sam pre mozda mesec dana nasao u poljooglasima polove kaveze za koke.
za 120 komada 120eur polovni. taj kavez ti ide u slovo A.
covek je bio iz temerina. ako te interesuje mogu pogledat di mi je broj.
hvala puno na toj informaciji! ako nadjes broj posalji mi ga... hvala unapred i srecna nova ljudi
 
Pozdrav drugari, interesuje me dali bi koke nosilje drzane kao obicne domace kokosi imale duzi vek trajanja?U stvari da li bi uz dobru hranu bile dobre nosilje i da li bi mogle da traju bar 4~5 godina?
 
Mislim da bi tesko docekale tu starost a i ako je docekaju verovatno bi lose nosile. Koke nosilje za konzum obicno nose jednu sezonu od godinu dana ili ako se izmitare mogu da nose jos jednu sezonu. Ako se drze na ispustu mozda bi pozivele duze a mislim da bi za tu varijantu bile bolje neke ciste rase tipa saseks, australop, vijandote, orpingtoni ili sl.
 
Hvala na savetu batice,sasex mi se izuzetno dopada i izgledom i karakteristikama ali tesko da moze da se kupi u Uzickom kraju,bar ja nisam mogao da nadjem.
 
Nazad
Vrh