Drvo Paulownia tomentosa

Prijatelji,

ove godine sam posadio 1 sadnicu paulovnije. Ona sada ima 4 lista i na sva četiri lista na sredini lista je crna boja i kao da je spaljeno. Šta može biti problem?
 
ja semenom naravno ali nije problem isklijati seme veci ces problem imati kasnije da ga sacuvas od bolesti u najranijem stadijumu prvenstveno od poleganja rasada koje je gljivicno oboljenje .Za pocetak saveti od mene kupi kvalitetnu zemlju za klijaliste ,seme ne zatrpavaj zemljom,seme mora non stop da ti bude vlazno ,kada klija ne preteruj sa polivanjem ,obavezno osvetljenje klijalista moze neka stedljiva sijalica.A kada proklija javni mi pa da ti kazem sta dalje. jos nesto da ne zaboravim posto si promasio termin za sadnju to jest zakasnio si moraces da cuvas unutra da pojasnim od klijanja do spremne biljke za sadnju mora da prodje neki period tj procice leto a moj ti je savet da biljkete velicine ne sadis u jesen u jesen se sade oformljene sadnice sa formiranim korenom.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Prijatelji,

ove godine sam posadio 1 sadnicu paulovnije. Ona sada ima 4 lista i na sva četiri lista na sredini lista je crna boja i kao da je spaljeno. Šta može biti problem?
Pa cini mi se da si vec dao odgovor na pitanje neznam koje je velicine bila sadnica koju si kupio ali mise cini da su ozegotine od jakog sunca jar moguce da si kupio biljku koja nije paripremljena za spolnu sadnju
 
inace evo iz prve ruke da obavestim ljude, paulovnija ima izuzetnu kalorijsku moc. vodili smo razgovor jedan od najbogatijih ljudi vojvodini i ja, on licno je potvrdio da kad se nalozi paulovnija toliko jako gori da moze da se iskrivi pec, ploce. znaci nema lazi nema prevare, covek ima zasad 3ha i odusevljen je. sad je druga godina posle cepovanja, kaze gorostasi. stavljena je u losu zemlju ali dobila je sistem kap po kap. odusevljeni smo oboje, ja sam znao da ima minimalnu kalorijsku moc kao tipa bukva hrast, ali da je bas toliko jaka. prijatno sam iznenadjen.

i moje sadnice su stigle za iznosenje sadnju prodaju.

pola sebi ostavljan definitivno ako nadjem mesta ostavicu i vise.

da ne bude da pricam prazne price oko kvaliteta dodjete uverite se i izaberete sta god zelite.

eto mislim da sam ovim pokopao sve nedoumice u vezi paulovnije.

napredak tih paulovnija u mosorinu je bila poslovna tajna, ali eto nekako sam se dokopao razgovora sa tim covekom.

nisam verovao da sadnice mogu od rasadjivanja da se prime i narastu jos 300% od svoje velicine, odusevljen sam. radio sam na sajmu, a devojka je ``brinula`` o njima, mislio sam da nece nista uspeti.

a kad sam ih danas ugledao, mala prasuma :)

- - - - - - - - - -

i 9503 ima noviji kultivator u odnosu na 9501. i belisima je bugarski zasticen hibrid. hibrid>elongata. mada i elongata nije losa. tomentosa je kod nas dosta ``mrljava``. ja sam imao par fortunei stabala za probu prosle godine i nisu smrzli.
 
Stavi suvu čamovinu u šporet ili kreku, ili gde hoćeš, pa da vidiš kako gori i kako se plotna usija. To je lako drvo i kad je suvo gori ko ludo, ali šta imaš od toga ako usijaš peć, kad posle 5 minuta sve izgori i moraš ponovo da ložiš jer ni žara ti ništa neće ostati.
Bukva i hrast u opšte nemaju malu kaloričnu moć. Taj što ti to reko te je za*ebo. Pa nije narod blesav što generacijama njih koristi za ogrev. Mislim da u vojnoj enciklopediji ima kalorična vrednost po kilogramu ogreva, i tu ova dva pomenuta drveta zauzimaju sam vrh kao ogrev.
Koristiti paulovniju za ogrev je besmislica iz tri razloga:
1. Diskutabilna kalorična moć po kilogramu (niko nije izmerio, nego se merenje svodi na "greje ko ludo" ili "reko mi čovek"...)
2. S obzirom da je lako drvo, treba spremiti 3x veću zapreminu, tj. treba naseći i složiti 3x više ogreva od "tradicionalnog" ogrevnog drveta da bi se dobila ista toplotna vrednost, a to zahteva za tolko i više rada, a i goriva ili struje za sečenje takođe (pod uslovom da su iste kalorične vrednosti)
3. Kubik bagrema možeš kupiti za 3.000-4.000 dinara, dok za pavloniju je cena i do 6.000 dinara (proizvođači sadnica guraju cenu u kalkulacijama 50e za kubik ogreva!!!)

Zaključak:
Pauloniju saditi isključivo zbog građe i na tome praviti kalkulacije.
 
Poslednja izmena:
covek je digao zasad od 3ha i ulozio preko 20 000 evra. nema razloga da me zajebe to mi je sef.

drvo ne moze da plane, centralno grejanje kontrolise se dotok vazduha i samim tim kontrolises koliko brzo izgori.

covek nije lozio suvo drvo vec odmah posle secenja. Evo nadam se da cu prvom prilikom u narednih 2 nedelje ugrabiti dozvolu da odem taj zasad i uslikacu sve detaljno.

koliko sam ja upucen veliki deo rumunije se posumljava paulovnijom od strane austrijanaca i nemaca kako bi presli na cistiji vid energije.

No code has to be inserted here.


http://www.europment.org/library/2014/prague/bypaper/EEED-BIO/EEED-BIO-14.pdf
 
Hteo bih da posadim par stabala paulovnije i dvoristu, prvenstveno radi hladovine, molim ako neko ima iskustva, takodje me interesuje podatak o korenu, da li podize staze, cepa cevi u zemlji i slicno....................
 
nekaed mi se cini da ljudi ne citaju prethodne poruke... Opet se prica o ultra giga kal. vrednosti. Pominju se i austrijanci u rumuniji a sve sam lepo opisao i objasnio zbog cega i zasto...
 
Trenutno imam oko 400 sadnica. Paulovnija belissima elongata fortuneti i hibrid i tomentosu. Sto se tice rasta izuzetno lepo se pokazala fortunei.

izuzetno je osetljiva na visak vode, znaci ne zalivati svaki dan kao magicni pasulj :D osetljiva je kao mala biljka na vodu koja lezi ustajalu i oboljenja. Moji primerci u basti su 2m visine posadjeni 1 juna ove godine. Samo je otac preterao sa vodom. Primerci na otvorenom polju su izuzetno dobri, bez kap po kap, bez folije, bez ista :D.

Posadjeni 1 jula ili malo kasnije sad su oko 1.5-1.6m.


Zhexy može li slika onih 400 sadnica što si posadio prošle godine. Da vidimo kako su napredovale.
 
Zhexy može li slika onih 400 sadnica što si posadio prošle godine. Da vidimo kako su napredovale.
ja cu ti poslati uskoro posto sada nemam vremena da odem da slikam posto je na 60 km od moje kuce zasad od 100 sadnica zasadjenih prosle godine u prolece
i jedan pitanje Zhexy-ju kako mozes da imas Belisimu jer kada su je Bugari selektirali napravili su hibrid koji moze da se razmnozava samo invitro(samo reznice u laboratoriji) znaci NE MOZE iz semena .Belisimu jedino ima cini mi se jedan rasadnik u Subotici koji je ovlasten i ima sertifikat da ih proizvodi
 
Nazad
Vrh