Drvo Paulownia tomentosa

ako je zabareno tokom godine mlada paulovnije ce da ugine, radim na sajmu u novom sadu na standu john deere pa ko bude u prilici neka svrati. Paulovnija ima jak korenov sistem, ali tesko bilo sta moze sacuvati zemlju od sile vode, govorim iz licno iskustva kad smo branili vikend naselje u novom sadu od dunava :)
 
za zastitu obale od erozije najbolje se pokazala korparska vrba. jak korenov sistem i zbunasta forma su idealni za razbijanje snage vode. Malo bolje pogledajte oko tih potoka i recica cesto se moze naci. jednostavno u jesen isecite reznice od jednogodisnjih izbojaka i u prolece ih pobodite malo iznad visine vodenog ogledala potoka ciju obalu zelite da zastitite...
 
Svi smo apsolvirali proizvodnju ali jedino sto jos niko nije prodai i jedan kubik i jos niko nije nasao kupca sa zagarantovanom minimalnom cenom.Kada se to desi ja sadim najmanje 4 hektara.
 
Može li slika tih balvana, baš me interesuje prečnik debla.
Evo su moji balvani od mesec dana :D

9959cb0092e93a479bc82ff1043c969e.jpg


5cf6d6caf6141fe461855f25f1a5d483.jpg
 
moj dobar drugar je nabavio sadnice iz Bugarske pre sedam godina i sticajem nekih okolnosti morao da posece par komada prosle nedelje znam da mu je tip platio 65 eura metar kubni mozda bi i vise ali nije radio sa ovim drvetom pa hoce da proba , inace taj se bavi izradom namestaja.

- - - - - - - - - -

pa kod nas je siroko rasprostranjeno misljenje da novac da se zaradi brzo sto nije slucaj ni sa jednim poslom pa ni sa paulovnijom gore sam vam rekao cenu koja je orijentaciona posto kod nas nema pravog otkupa pa se radi po principu ko koga zavrne .Radim sa paulovnijom vec 3 godine i ako vam neko kaze da ce da zaradite brzo lazu vas jedno stabo Paulovnije Elongate pri dobrim uslovima moze da da oko 0,8 - 1 m kubni za vremenski period ne manji od 7 godina naravno pricam o tehnickoj gradji.Ovo su vam neke orijentacione brojke sa kojima mozete da napravite neke svoje kalkulacije.Savetujem svima kao sto savetujem i svojim klijentima - kupcima da se prvo dobro raspitaju i o odrzavanju sadnica da tu postoji i hemijska zastita u ranom osetljivom periodu neposredno posle sadnje .Obavezno naglasite za koju namenu sadite paulovniju tehnicko drvo ili ogrev tip zemljista naglasavam morate dobro da se raspitate. Ako mogu na neki nacin da vam pomognem u vezi sa paulovnijom vrlo rado cu vam izaci u susret.
 
Poslednja izmena:
ee imenjače od semenki nećeš ti ništa dobiti ja sam kupio probao i nije nista izašlo. na kraju kupio sadnice.za seme trebaju posebni uslovi
 
Danas naručio 1000 semenki, Z3 hibrida prilagođenog za našu klimu, u Utorak sejem
a jesi li ga pitao ukrstanjem kojih sorti paulovnije je nastao taj z3 hibrid jer za tako nesto nisam cuo a radim sa paulovnijom vec 3 godine .Najvece su prevare bas na semenu jer vecina ljudi i nezna u sta se upusta tako da su podlozni lazima pogotovu u vezi sorte i procenata klijanja .I jos nesto Paulovnija je veoma veoma zahtevna u ranom stadijumu rasta tako da ako nisi uporan spremi se na razocarenja .Ako mogu nekim savetom da ti pomognem ili neku dilemu da ti resim posalji poruku vrlo rado
 
Poslednja izmena:
paulovnija tomentosa -malo se koristi kao tehnicko drvo zbog velike krune ali najbolje podnosi niske temperature do -25___paulovnija fortunei-najbrze raste i postize eksploatacionu zrelost mana slabo podnosi niske temperature do -15 izbegavati sadnju na nasem podneblju(srbija)____paulovnija elongata-- sorta za tehnicku gradju brz porast dominantno centralno stablo izgledom stabla najvise podseca na topolu podnosi dobro do -20_____ to su osnovne sorte paulovnije koje nisu nastale ukrsanjem na nasem podrucju hibridi _____ hibrid 9501--brzi rast dominantno centralno stablo i podnosi do -25 ima najkvalitetnije drvo u odnosu na ostale sorte zbog velike gustine drveta ,veoma otporan na bolesti i susu____ hibrid shang tong najbolje podnosi hladnocu do -28 dominantno centralno stablo ima svetliju koru u odnosu na ostale paulovnije i ovaj hibrid je veoma otporan na bolesti i susu. To su neke osnovne informacije o paulovnijama koje mozes sresti kod nas to jest fortunei neverujem da ces sresti jer podnosi samo do -15 naglasavam ostale su manje vise popularne
 
Nazad
Vrh