Drvo Paulownia tomentosa

Paulownia Elongata - sistem za zalivanje

Jedan novi član je postavio zanimljivo pitanje, kako navodnjavati drveće iz roda Paulownia.


Sve vrste roda Paulownia su brzorastuće, s odličnim kvalitetom drveta, ali ona koja najviše obećava u tom pogledu je P.elongata ili (smaragdno drvo) koje u roku od osam - devet godina može dostići do 20 m visine i promera stabla 30 - 40 cm. Od samo jednog takvog stabla može se dobiti više od 1 m³ drveta visokog kvaliteta.

izvor - paulownia.rs


U principu, deluje kao zanimljiva biljka za sadnju, ali nedostaju iskustva iz prakse a i struka da se javi sa predlogom kako bi bilo dnabolje napraviti sistem za navodnjavanje.
 
Pa sad na sajtu koji si link dao stoji sledeće kad je cena u pitanju.

Cene sadnice:
Količina: 1 – 50 , komad je 3 EUR
Količina: 50 – 500, komad je 2,5 EUR
 
pardon moja greska nisam ni video sta sam ukucao to je cenovnik sa sajta,ispravio sam post
 
Možda bi pomoglo da se sadi na plavna područja, kao kanadska ( crna ) topola.
 
ZA sada nisam o tome razmisljao ali to mi je tu blizu baste a bice tu krompir,tako da nece biti problem dodati jos jedno plus crevo kpk.
 
U Bugarskoj formiran centar za ispitivanje i proizvodnju svih paulovnija (ima ih nekih 30-ak)...
 
Da li neko prodaje korenove reznice za potrebe sadnje na stalnom mestu?
Ovo sa semenkama je dosta neizvesno,sadnice koliko vidim imaju bezobrazno visoku cenu zbog male ponude a i to ce se vremenom resiti.Trenutno bih pokusao sa 30-tak korenovih reznica.
 
Pre nedelju dana posejao sam oko 200 semena paulovnie i sinoć sam primetio desetak biljčica sa po dva cveta. Da li neko zna kad trebam prestati da svetlom i kad presaditi u veće posude?Pozdrav
 
Pozdrav ako nije tajna od koga si kupio seme ,i nacin setve tj uslovi u kojima si posejao.Video sam drvo u Sutomoru i predivno je boja mu jeste onako intenzivna i krosnja je velika
 
Seme sam kupio na Limundu, posejao na humusu, u gajbicama za rasad, prskao sam vodom svaki dan i stedljiva sijalica od 20w i sve to u kutiji. Temperaturu sam odrzavao na oko 25 stepena.
 
i ja cu naruciti,mada da sam bio vidovitiji uzeo bih seme jos onda u sutomoru jer ga je bilo u izobilju,jedino me uplasilo mraz jer mi je vlasnica drveta rekla da nije za mrazna podrucija medjutim ispostavilo se da ipak moze eh limundo pa napred....
 
Skoro sam naleteo na internetu na tekst o ovom drvetu gde ga reklamiraju kao dobro za ogrev.Svidja mi se sto brzo raste i daje dobru drvnu masu,ali sad ovde citam da nije sve tako sjajno.Znaci u prvim godinama je osetljivo na niske temperature,a jos i trazi zalivanje kako sam shvatio.Ja imam neke parcele na kojima sam radio cistu secu i mislio sam da tu sadim ovo drvo u pocetku kao ogled,da vidim kako se ponasa,a kasnije i vece kolicine ako se dobro pokaze.Medjutim sad se nesto premisljam.
 
Zahteva lako i propusno zemljiste, nikako ilovasto - glinovito! Dalje, osetljiva je na niske zimske temperature, jake vetrove, zabarivanje. Obavezno navodnjavanje u prve 2-3 godine. Znaci, ko ima blagu padinu sa lakim, peskovitim zemljistem u nekoj od nasih vinogradarskih zona, a jos dovoljno vode za sistem kap po kap... lep i verovatno isplativ posao jer je buducnost u cistim energijama. I naravno, obezbedjeno trziste za gradju, pelet ili briket...
 
Danas sam cuo o ovom drvetu.
Pa bih posadio par komada.
Pa me interesuje da li moze u jesen da se sadi... ???
 
13100_10151274143876517_1730596159_n.jpg


544067_10151378021956517_818450357_n.jpg


966232_10151449469856517_1804757913_o.jpg


11 dvogodišnjih sadnica posadili 18. februara. pupoljak je od 17. aprila i list od 5. juna

- - - - - - - - - -
danas....
979885_10151449483641517_1363756156_o.jpg
 
maski, kupio si sadnice ili si iz semena proizveo...
Posto vidim da ima i neko seme da se kupi, ali neznam da li je to to... :)
 
kupili smo sadnice. prave k'o strela sa odlično razvijenim korenovim sistemom od miodraga pupovca iz sombora

860108_430678897011904_248091500_o.jpg
 
Nazad
Vrh