Drvo Paulownia tomentosa

Pa svakako da bi slika pomogla.
 
Pozdrav za kolege iz ovog dela foruma.
Hteo bih da nekoliko stabala zasađenih u redu po dnu njive koja je na nagibu, iskoristim kao zaštitu od vetra, pa me zanima sledeće:
Da li se i na koji način stablo može zadržati i održavati na visini od 6-7 metara. Bile bi mi potrebnije njegove grane nego samo stablo, pogotovo ne njegova visina.
Ako je to moguće, na kojem razmaku bi trebalo da ih zasadim i da li možda postoje neke sorte ili hibridi, koje su sklonije ovome što bi mene zanimalo .?
 
Jedan red od vetra nece sacuvati njivu a sa druge strane moze napraviti stetu hladovinom...poz
 
Hladovinu neće praviti osim ako poraste preko deset metara, ali i tada samo na dnu njive. Napisao sam već da je parcela u strani (nagibu), a da bi se sadilo ispod njive. Ekspozicija je jug tako da ni ta hladovina ne bi bila problem, štaviše možda i korist ponekad s obzirom da je u pitanju malinjak. Ali, prvenstveno me zanima zbog vetra i znam da ne mogu očekivati čudo, ali da malo ublaži udare to da. Ako je potrebno imao bih prostora i za dva reda.
 
Dva reda smaknuta za polovinu rastojanja, nema potrebe da pravis nepropusni pojas nego slobodno pusti da drvo naraste. Propusni pojasevi usporavaju vetar u dovoljnoj meri ali ne dovode do pojacanog talozenja snega neposredno iza njega sto moze dovesti do odlaganja prolecnih radova, kao sto je slucaj kod nepropusnih pojaseva.
 
sadnja u redu na razmaku od 3 metra kao i izmedju redova. Drugi red smaknes za polovinu rastojanja tj na sredini rastojanja izmedju sadnica u prvom redu pocinjes drugi red sa istim razmakom. Odmaknes od njive ili puta za 1 metar i to je to. Izmedju redova posadis neko zbunje tipa dren, zovu, trnjinu (zbunje ce se i samo javiti posle nekog vremena). Ovo ti pisem iz iskustva koja sam imao dok sam projektovao pojaseve za topolu i bagrem. Za paulovniju pre svega nisam siguran kakav je korenov sistem tj. da li 'pati' od vetroizvala, ako imas kasnog mraza (maj, kraj aprila) moze doci do izmrzavanja vrhova na paulovniji pa ces dobiti tehnoloski lose drvo bez tehnickog drveta...
 
Pozdrav svima :osmeh:
Moj brat je maja meseca ove godine zasadio jednogodisnju cepovanu Elongatu 80 kom.
Ja sam ocistio jednu parcelu od bagrema i zasadio 20 kom cisto za probu.
Sadnice smo uzeli od Dragana iz okoline Krusevca,1 eur jednogodisnja,2 eur dvogodisnja.
Imali smo problema sa gradom,meni je omandao 3 kom ali su se pojavili mladari.
Kasne za ostalima ali ih pristizu polako.
Posto nisam vadio panjeve od bagrema sada imam problem sa izdancima,napreduju brze od paulownije :haha:
procitao sam i ne mogu da verujem sta se sve prodaje i kakvih prevaranata ima jenogodisnja 1 euro a dvogodisnja 2 eura ,dvogodisnje sadnice paulovnije NE POSTOJE ko vam to prodaje je obicni prevarant .Sve sadnice u prodaji su jednogodisnje to jest kontejnerske sadnice i oziljene formirane sadnice, ali su obe varijante jenogodisnje.
 
Zašto nebi postojale?U dvogodišnje sadnice spadaju sve jednogodišnje sadnice koje u prvoj godini nisu dostigle zadovoljavajuću visinu pa su presađene za sledeću godinu.Tim načinom se dobija robusnija sadnica od jednogodišnje,jači korjen pa je logično da je i jača cijena.
 
Zašto nebi postojale?U dvogodišnje sadnice spadaju sve jednogodišnje sadnice koje u prvoj godini nisu dostigle zadovoljavajuću visinu pa su presađene za sledeću godinu.Tim načinom se dobija robusnija sadnica od jednogodišnje,jači korjen pa je logično da je i jača cijena.
to je mozda logicno u nekoj drugoj zemlji ovde ti drugu klasu koja je sitnija prodaju kao jednogodisnja a prvu klasu koja je veca i krupnija kao dvogodisnje po vecoj ceni . Kada se sadnica ne proda u jesen pa ostane u trapu do proleca sledece godine to je ne cini dvogodisnjom sadnicom i ne povecava joj cenu , isto tako niko ne vraca sadnice ponovo posle vadjenja jer to poskupljuje sadnicu do takve cene da bi je retko ko kupio tako da bi cena bila daleko visa od 2 eura i koliko ja znam to niko ne radi a bavim se Paulovnijom vec dosta dugo
 
Мени овдје није све јасно. За производњу саднице шљиве требају два љета и цијена јој је евро, а павловнија од два љета се не исплати ни за два евра!
 
pa to su dve skroz razlicite price i njihove cene zavise od potraznje na trzistu a inace sljivu ja prodajem po 50 dinara , ali to nije ni bitno objasnicu o paulovniji ako je sadnica sitna to jest nije dobro odrzana ne isplati se ostaviti je u zemlji jer to dovodi da ce prvi prizemni mraz da je pocisti jer ako je sitna onda verovatno ni stablo nije stiglo da sazri . Znaci na prolece sve te sadnice morao bi da cepujes da bi pravilno rasle ponovo djubris obradjujes ako naprave neki veliki porast do jeseni mnogo ces tesko da izvadis bez ostecenja te prevelike sadnice iz zemlje .I veruj mi da se vec dugo bavim paulovnijom unazad ali jos nisam cuo da neko prodaje dvogodisnje sadnice i mislim da je to prevara ali opet to je tvoja odluka moj savet jednogodisnja

- - - - - - - - - -
 
Male nekomercijalne sadnice se u jesen presade na veću gustinu i time se onemogućava prevelik rast sledeće godine,ovo govorim iz iskustva.Mada postoji još tehnika spriječavanja prebujnog rasta,ovaj je najjednostavniji..Vjerovatno da se kod vas u Srbiji tako radi kako je opisao član Staljin.
 
Male nekomercijalne sadnice se u jesen presade na veću gustinu i time se onemogućava prevelik rast sledeće godine,ovo govorim iz iskustva.Mada postoji još tehnika spriječavanja prebujnog rasta,ovaj je najjednostavniji..Vjerovatno da se kod vas u Srbiji tako radi kako je opisao član Staljin.
opsolutno si u pravu sto se tice guste sadnje pri ponovnom vracanju u zemlju ali je i tu i obavezno cepovanje i to bi bio i glavni znak da je doticna sadnica dvogodisnja ,ali ja stvarno neznam nikog ko prodaje sadnice tog tipa ali znam da se ljudi bave tom vrstom prevare pa vas upozoravam ali uvek ce i biti onih koji ce nasesti na to i kupiti. Pozdrav za bosserba.
 
Овамо је лакше купити садницу павловније него шљиве. Сад је већа понуда од тражње. Смета ми кад говоре како је то најбоље и најскупље дрво на свијету. То је меко и лако дрво па му цијена треба бити као код смрче, а не триста евра по запреминском метру. Јадан народ трчи, а кад буде као са аронијом...
 
Svašta ljudi pričaju,naslušaju se svakakvih gluposti pa povjeruju.Imao sam priliku da kod svojih klijenata razbijem i demantujem te glasine ali sam se kanio ćorava posla jer je ta vrsta propagande jača od glasa razuima.
Komadara,cijenu kubika oblovine ne određujemo ti i ja već tržište.Imaš azijske sajtove koji funkcionišu kao e-bay i na njima se možeš informisato po kojoj se cijeni kotira paulovnija.
Tržište BIH je zaista malo i za njegove potrebe je dovoljno proizvođača sadnica.Imaš dva-tri ozbiljna proizvođača,ostalo je sitna boranija od po par stotina sadnica...i manje.
 
Nazad
Vrh