Drvo Paulownia tomentosa

moj ti je savet posto nisi bas upucen da kupis kod nekog naseg proizvodjaca manju kolicinu da zasadis i vidis kako to sve ide da nebi uletao u velike investicije bez ikakvog iskustva . a sto se tice bugara tamo ima vecih prevaranata nego kod nas pre svakog placanja dobro se raspitaj i trazi sva objasnjenja drugo u bugarsku ces morati da odes da kupis sam a iko ti ne daju sve potvrde o fitopatoloskoj ispravnosti nasi ti nece dati da uvezes propisi su poostreni zadnjh godina .
 
Sertifikovano seme druze ne postoji postoji seme sa poreklom koje ima dokaz o poreklu i kvalitetu klijavosti i cistoce . Kada posadis takvo seme ti opet nemas sertifikovanu sadnicu jer sertifikovana sadnica je ona za koju je izasla nadlezna inspekcija i proverila da nema neku bolest ili virus ali posto to nije kod nas uredjeno po pitanju paulovnije to nemoze niko da ti izda . Sertifikat je takodje i garancija u slucaju da dodje do neke vrste prevare ( ako te prevari za sortu recimo) da mozes da trazis svoj novac nazad sto se u slucaju paulovnije sve svodi na usmeni dogovor prodavca i kupca i svesti i savesti onoga ko prodaje da te ne prevari.Radim sadnice i kaleme pa su ti ovo informacije iz prve ruke

- - - - - - - - - -


pa nemoze da izmrzne stiti ga zemlja ali nadzemni deo izmrzava ako nije sazreo i ako su temperature ekstremno niske ali sve zavisi i od sorte

daj ljudi da pricamo. a da ne dovodimo ljude u zabludu! seme poznatog porekla vam moze prodati SVAKO ko posalje jedan obrazac u ministarstvo. prodajem stotine kila neke druge vrste,a isto tako vam mogu na prolece prodati seme PP tj.poznatog porekla od SVAKOG stabla paulovnije koje nadjem uz put...
 
daj ljudi da pricamo. a da ne dovodimo ljude u zabludu! seme poznatog porekla vam moze prodati SVAKO ko posalje jedan obrazac u ministarstvo. prodajem stotine kila neke druge vrste,a isto tako vam mogu na prolece prodati seme PP tj.poznatog porekla od SVAKOG stabla paulovnije koje nadjem uz put...
druze ja nisam nikog doveo u zabludu lepo sam rekao da nema sertifikovanog semena i sertifikovanih sadnica paulovnije ,a i lepo sam napisao da je sve na savesti onoga ko ti prodaje da te ne slaze i proda nesto drugo
 
Ma nisam ni planirao mnogo maximum 10 sadnica. Da probam pa da vidim. A ovo za Bugare sam se šalio, znam da su teški prevaranti, ne pada mina pamet da sarađujem sa njima. :spavam: Hvala na informacijama. :ppozdrav:
 
verovatno si ga ti vise puta procitao kao i da ti je vise puta izlazila komisija u preglede sadnog materijala i verovatno si slao uzorke zemlje i repromaterijala laboratoriji za fitosanitarnu dozvolu i verovatno si toliko puta cekao u beogradu i obijao razna vrata za razlicite dozvole i resenja posto sigurno jesi i vidim da si bas upucen sledeci put kada mi bude trebalo pojasnjenje nekog zakona eto resenja pitacu tebe . bolje bi bilo da nekim dobrim savetom pomognes ljudima kojima savet treba nego da pricas o necemu o cemu ne verujen da imas prakticna iskustva
 
7,5 ha rasadnika,tj,bez iskustva eto vac 10 godina, 7 republickih inspektora a mozda i vise. samo pokusavam objasniti da nije nikakvo sveto pismo dobiti uverenje o poreklu semena i sadnog materijala. uglavnom za sve vas dam dr
 
sve ti "verujem" da ne bi razvlacili temu do beskonacnosti jer sam upadao u slicne bespredmetne diskusije sa ''doktorima'' pomogni ljudima nekim prakticnim savetom necu da se raspravljam na forumu koji imaju ''10 godina " iskustva i naravno srecna Vam svima Nova Godina i da bude bericetnija i srecnija od stare
 
Sibriski hrast ima nekoliko hibrida, brzorastuće je drvo ali nikako blizu ljudi ne saditi. Posle par dodina pucaju grane opasno.
 
postoji li u SRBIJI zasad stariji od TRI_ČETIRI godine???? ako postoji ,gde se nalazi?

Ova se nalazi kod nas, verovatno je Tomentosa, kažu da je već jednom bila sasečena odprilike pre 10 godina, ja sam visok cca 180cm i 110kg, čisto za upoređenje sa drvom

21kdysk.jpg
 
@ miroslav k
Da li je to sibirski brest ili Paulownia ?
 
Ova se nalazi kod nas, verovatno je Tomentosa, kažu da je već jednom bila sasečena odprilike pre 10 godina, ja sam visok cca 180cm i 110kg, čisto za upoređenje sa drvom

21kdysk.jpg

Ova kuća je u opasnosti. Imao sam sličan problem i jako sam se plašio kad smo sekli. Angažovao profesionalce i hvala bogu sve je bilo OK. Panj sam polio naftom i uljem i spalio ali pored pongde još izbijali izdanci. Kod mene rastao oko 20 godina a izložio za 2 meseca. Toliko o pauloniji....
 
Ja sam naručio 50 sadnica od 80 cm,biće na proljeće a sad se poručuju u rasadniku u Banja luci.Cijena 175km ili 88e sa dostavom.Imam 3 ha svoje šume ali mi se ovo svidjelo jer lijepo cvati.
 
Koja je Paulovnija i koji je hibrid? Daj nešto više o njima. Ja sam našao sadnice za 1e ali nisu toliko formirane ove su 25-30 cm, spremne za presađivanje.
 
Ако није претенциозно, и сам имам нека мала искуства са пауловнијом томентосом, па... Пре три године заинтересовало ме то дрво, а како сам скептик по природи нисам "из кеца" поверовао слаткоречивости г. Бошњака који као и сваки трговац свога коња хвали. Дакле, пауловнија нема исту калоријску вредност као мрки угаљ. Пауловнија има огроман прираст, и петогодишње стабло има годове размака 5 центиметара један од другог! Неозбиљно је очекивати да се у таквом дрвету формира маса потребна да сагорева попут мрког угља или буковине. Нисам вршио испитивања (пишем искључиво на основу личног искуства), али тежина цепаница исте запремине букве и пауловније није упоредива, наиме - буква је много тежа, што значи да у једној цепаници букве има неупоредиво више суве материје која сагорева у пећи.
Међутим реклама није потпуна лаж, јер је брикет пауловније тежи од цепанице букве одговарајуће запремине. Сува пауловнија гори чистим пламеном без дима, количина пепела је занемарива и врло је вероватно да се калориска вредност брикета пауловније може упоредити са мрким угљем или тврдим огревним дрветом. Са квалитетом резане грађе или фурнира немам искуства, па се о томе не бих ни изјашњавао.

Што се тиче недоумица око размножавања:
Најбољи резултати се постижу клонирањем из коренових резница. Прве године се саднице могу "билдовати" у саксијама или растилу, тако да се након чеповања могу очекивати прилично квалитетне и уједначене саднице за поље. Размножавање из семена је оправдано само за хоби узгој, из простог разлога јер ван института није могуће контролисати особине сваке поједине саднице, што је (ваљда?) неопходно ако се улази у посао који подразумева заузеће веће земљишне површине, улагање у материјал, велики рад итд...
Садница која се произведе (на било који начин) у пролеће следеће године се скраћује до нивоа земљишта ван рупе за садњу, из корена у кратком року избија један или више изданака... Након престанка опасности од мразева, потребно је покидати све изузев једног који делује најбоље и то је то. У првој години једина агротехника која је потребна је заштита од корова и заливање. Не прскати Глифосавом, него коров око сваке биљке уништавати механички (може косом или тримером). За добијање стабла које се користи као техничко дрво, потребно је у првој години након садње на стално место биљку однеговати тако да буде висока минимално 1,5 до 2метра, јер ће се ако је превише ниска зељасти врх смрзнути, на пролеће идуће године из првог пупољка кренуће нови изданак, а на стаблу ће се створити кривина... Друге године, ако су биљке посађене на већем размаку, да би се спречиле да стварају крошњу (тј. да би се натерале да иду у висину), потребно је покидати све листове до висине до које човек може дохватити руком са земље. Наравно, тек након што се на врху биљке формирају нови прави листови... И то је онда стварно све, осим у случају велике суше. Тада је обавезн залити свако стабло, по једна канта воде минимално.

Ако има заинтересованих за саднице по повољној цени - пустите поруку у инбокс.
 
Nazad
Vrh