Drvo Paulownia tomentosa

Ja je lično nisam ni sadio zbog neke ekonomske isplativosti već isključivo zbog brzog rasta. U nadi da će one brzo porasti i praviti hlad dok mi hrastovi i borovi između njih malo ne stasaju pa da onda ovo sečem. Ali eto, nije sve baš tako lepo, makar kod mene. Gandrad veruj mi da je ovde ono moje "malo razočaran" bilo izrečeno sarkastično, tako da nema šta da ne priznam. Za te pare sam mogao posaditi po 6 sibirskih brestova umesto jedne paulovnie i bilo bi mi bolje. Oni su mi je već izrasli po 1m od proleća do sada, a kupljeni su kao sadnice od 1 do 1,5m za 90din-kom. Tako da će meni to više poslužiti od ovog čudesnog brzorastućeg kineskog drveta. Mada, šta se puno i čudim, šta kinesko valja... :)
 
Sada sam bio sa ljudima iz novosadskog instituta za sumarstvo i svi sumnjicavo odmahuju glavom od ideje sadnje paulovnije na vece povrsine. Zato se ne zalecite! NecrovoX za vas savet da hrastove i borove kao vrste koje izrazito vole sunce sto pre oslobodite hladovine kako bi nesmetano nastavile sa rastom... A i nemojte gresiti dusu vezano za paulovniju. Dobro je to drvo ali nije za nase podneblje...
 
Dvogodisnja paulovnia snimljena pocetkom i krajem proleca. U visini od 170 cm ostavio sam tri grane da se razvijaju slobodno da bi napravili krosnju da bih imao hladovinu kod okruglog stola. Nisam nigde otkrio informacije o orezivanju i formiranje krosne, pa cu je ostaviti da se slobodno razvija i ako mi nesto smeta onda cu to da rezem. Pustila je i sekundarne grane i ne znam dali treba nesto povijati, usmeravati i tako to. Ako nesto znate, pisite.
 
bacene pare! Ljudi dozovite se pameti. Na brzinu hoce da zarade prodajuci neke price o super brzo rastucoj vrsti za koju eno sleperi cekaju da odvezu odma u kinu... Zavrsio sam posdiplomske sturdije na sumarskom fakultetu u Beogradu (znam 'ponesto' o ovome sto pricam), svaki dan sam u kontaktu sa ljudima sa dva instituta za sumarstvo i svi ali bas svi sa podsmehom govore o ovoj trenutnoj pomami za paulovnijom. Kakva crna kaloriska vrednost , neopisiva potraznja za trupcima, delovi za avione... Ti ces sa deeset hektara biti u stanju da prodas trupce direktno u kinu po extra ceni? Ili ces da se nagrejes do mile volje sa drvetom lakim poput pera? Ne nego ces ili dati prvom mufljuzu koji ti ponudi i dinar po kubiku ili ces morati dozidjivati supu za smestaj svog tog nekvalitetnog kabastog drveta za lozenje.
Moj iskren savet strucan i garantovano finansiski isplativ: Pare koje ste voljni uloziti u infrastrukturu za podizanje zasada paulovnije (prihrana, navodnjavanje...) ulozite u podizanje zasada topole. Za 15-20 godina imace te siguran plasman i dobru zaradu.
neznam da li se isplati ali znam da je moj kum posadio 10 ha
 
Da li je ovo drvo iz teme?
17112012501.jpg


dsc04889l.jpg
 
Orah nije sigurno :D drvo smo isekli zbog supe i jako je nekako sundjerasto tj. lagano,ovo na slici je staro 25 godina,i ima list kao drvo iz teme sve mi se cini da je to to.
 
stabla koja rastu sama tj. na osami imaju kratak 'trup' i jako razgranatu krosnju . Ipak je ovo mesto gde se nesto treba i nauciti. Znaci ako raste samo kao u ovom slucaju imace lepu,lepo razvijenu krosnju cije grane mogu padati skroz do zemlje i imace kratak 'trup' zadebljao u pridanku (kod korena) kako bi sto bolje odolevao naletima vetra.To su ona stabla 'medjasi i ona stabla sa kalendara onako lepe pravilne krosnje. Ako raste u sklopu imace vecu visinu kao posledicu borbe za svetloscu sa ostalim drvecem i imace nesto manje grana (ako je vrsta koja podnosi senku) i puuuno manje grana ako je vrsta svetlosti . Razmaci sadnje kod raznih vrsta drveca nisu dati onako bezveze nego je to sve duuugogodisnje iskustvo kako doci do najboljeg prirasta kvalitetnog drveta tj.trupaca.
Moj predlog je da pisem o vrstama drveta sve sto znam kako bi otvorili nove vidike. dajte predlog i rado cu pisati sve u cilju podizanja znanja kod svih nas
 
Ja imam par vrsta paulovnije i zadovoljan sam u svakom pogledu. Drvo raste izuzetno dobro, nagovestavam da mu nije potrebno puno vode i puno prihranjivanja, vec ono bas obicni uslovi.

A to da cekam topolu 25 godinu :D? Pre cu odem u kockarnicu :D. U svakom slucaju braca Rusi prave preusmeravanje toka za Aziju, tako da se zna gde ce gas da ide :). Posadicu nekih 20mx100m paulovnije sigurno. Imacu bar za ogrev. I presovane zetvene ostatke i eto ga... Nema meni zime. Ako drvo bude dobro za grejati koristicu ga za to. Ako bude dobra struktura ostavicu svako drugo za namestaj. Posadicu na razmaku od 2mx2m. Vec imam sistem kap po kap itd itd, ali nekako ove godine bas i nije bilo potrebno. Foliju cu mozda razvuci zbog korova, ili cu posaditi detelinu pa paulovniju.

- - - - - - - - - -

http://www.toadgully.com.au/files/Paulownia%20Biomass%20Production.pdf

Ko zeli nek cita. Jedina nedoumica koju ja imam je uraditi to cepovanje ili ne, nekako sam skeptican u vezi toga jer se gubi jednogodisnji porast drveta, ljudi pricaju o tom cepovanju kao blesavi.

- - - - - - - - - -

Trenutno imam oko 400 sadnica. Paulovnija belissima elongata fortuneti i hibrid i tomentosu. Sto se tice rasta izuzetno lepo se pokazala fortunei.

izuzetno je osetljiva na visak vode, znaci ne zalivati svaki dan kao magicni pasulj :D osetljiva je kao mala biljka na vodu koja lezi ustajalu i oboljenja. Moji primerci u basti su 2m visine posadjeni 1 juna ove godine. Samo je otac preterao sa vodom. Primerci na otvorenom polju su izuzetno dobri, bez kap po kap, bez folije, bez ista :D.

Posadjeni 1 jula ili malo kasnije sad su oko 1.5-1.6m.
 
Imam ja, uzeo 20 sadnica, jednu poklonio prijateljima, oni sadili na crnoj zemlji i njihova je oko 4-5m izrasla nakon čepovanja, moje na pesku od 10cm do 2m ( i to samo jedna 2m, prosek je 1m). Generalno nisam zadovoljan. Koristio sam i mikorizu i hidro gel, zalivao, đubrio i zemlju i folijarno. Meni je trebalo isključivo radi hlada u dvorištu, ali eto ne ide očekivano. Ko hoće da sadi radi neke eksplotacije drveta predlažem da prvo proba sa par komada da vidi kako to ide na toj površini.
 
Pitanje u vezi cepovanja , kupio 4 sadnice /drva/ , sadjene iz semena maja 2014 , juce posadjene kod mene /pesak./ visina oko 2.5-3.0 metra.korenov sistem razvijen .
na odredjenim sajtovima pise , potrebno cepovati posle jesenje sadnje , na drugim sajtovima da ne treba cepovati do kretanja vegetacije , . I onda pitanje kada cepovati ,.
051114-0626.jpg

051114-0627.jpg

051114-0628.jpg

------------------------------------------------------------------------
5. Sadnja - S obzirom da se Paulovnija najčešće prodaje kao kontejnirana sadnica, sadnja je moguća tokom čitave godine, ali najbolja u proleće i to prošlogodišnje sadnice. Pre sadnje, treba priključiti sistem za navodnjavanje (4-5 sati) ili zaliti zemlju. Prilikom jesenje sadnje, sadnice nezavisno od veličine skratiti na 2-3cm od zemlje (čepovanje sadnica), odnosno nivoa do kojeg su bile posađene u saksiji. Razlog zbog kojeg se sadnice čepuju jeste da će iz takvih sadnica mnogo brže i robusnije izrasti izbojci nego iz neorezanih sadnica. Preporučljivo je rez premazati kalemarskim voskom. Rupa treba biti veličine u odnosu na korenovu balu sadnice. Sadnice se sade kao i svo drveće. Oko korena se postavlja sitnija i plodnija zemlja (može smeša humusa, baštenske zemlje, zemlje za cveće, malo peska), a sadi se na dubinu kao što je bila posađena u saksiji. Zemlja se oko sadnice blago nabije, a odmah nakon sadnje treba zaliti biljke. Zalivanje do proleća nije potrebno, osim u koliko tokom zime ne bude kiša i snegova. Tako posađene i orezane sadnice zatrpati zemljom (cele, čak i tih 2-3cm stabla koje viri iznad zemlje). Na proleće, nakon što prođe opasnost od mrazeva, nasutu zemlju razgrnuti u nivou zemlje u sadnoj jami. U koliko se odlučite za prolećnu sadnju, koja se obavlja u periodu april-prva polovina maja, ceo postupak je isti (dubina sadnje, orezivanje sadnica…) samo se sadnice ne zatrpavaju već se nakon sadnje zemlja poravnava sa zemljom u sadnoj jami. Nakon sadnje obavezno dobro natopiti zemlju.
http://www.berzabiljaka.rs/o-projektu/1436-saveti-za-podizanje-zasada-paulownie
----------------------
Treba sačekati kretanje vegetacije i pokažu vitalni pupoljci, a onda skratiti na najniži vidljivo vitalni pupoljak. Pitanje je do koje visine je tkivo ostalo neoštećeno od mrazeva pre ovog snega.


http://www.svetbiljaka.com/Forums/v...torder=asc/highlight=paulonija/start=585.html
dosta zbunjuljuce informacije , ali iskustva se nesto drugo. :ideja:
 
...procitah eve postove I Jos po nesto na drugim sajtovima. Svuda pise kako se sadi, reze, gaji...Ali nigde kako se unistava, vadi?
Mislim da je ovo pitanje Veoma vazno pre donosenja odluke o sadnji.

Najblizi komentari su u stilu "sigurno je tesko resiti ga se" bez konkretnih cinjenica. Ok ,znam da je razlog tome to sto je verovatno najstarije drvo ovde staro najvise par godina,. A sta je sa ostalima..bugarima madjarima...
Zato, bilo lepo da neko ko zna madjarski ili bugarski proba da izgugla nesto i to podeli sa nama.
Ja sam probao na engleskom ali jos uvek bez znacajnijeg uspeha.

Hvala
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh